Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 7. Реалізація права. Тлумачення права




Поняття реалізації права. Реалізація і правове регулювання. Реалізація права і юридична практика. Безпосередня реалізація права. Правореалізація через правовідносини.

Форми реалізації права. Дотримання, виконання, використання і застосування правових норм. Співвідношення реалізації права і способів правового впливу. Реалізація права і особистість. Правова активність та правовий нігілізм.

Застосування права як особлива форма його реалізації: поняття, ознаки, суб’єкти.

Застосування права як діяльність. Стадії правозастосовчої діяльності. Встановлення і аналіз фактичних обставин. Вибір правової норми. Ухвалення рішення.

Стадії застосування права і його процесуальні форми.

Прогалини в праві: поняття і види. Подолання прогалин в процесі застосування права. Способи подолання прогалин. Аналогія закону, субсидіарне застосування права, аналогія права. Ухвалення правової норми як заповнення прогалин.

Застосування права при конкуренції (колізії) норм. Поняття і способи подолання конкуренції.

Акти застосування права. Їх поняття та види. Структура правозастосовчих актів.

Методологія правозастосовчої діяльності. Її значення для правильного застосування правових норм.

Поняття тлумачення права і його роль в юридичній науці і практиці. Місце тлумачення права у правозастосовчому процесі. Тлумачення в процесі правотворчості та систематизації законодавства. З’ясування і роз’яснення змісту правових норм.

Суб’єкти тлумачення права. Види тлумачення за суб’єктами. Офіційне і неофіційне тлумачення. Нормативне і казуальне, автентичне, легальне і судове тлумачення. Доктринальне, професійне і буденне тлумачення. Види тлумачення права за обсягом. Адекватне, розширювальне і обмежувальне тлумачення. Способи тлумачення правових норм. Граматичне, логічне, систематичне, історико-політичне, спеціально-юридичне тлумачення. Акти тлумачення права: поняття, види.

 

Тема 8. Механізм та ефективність правового регулювання

Суспільних відносин

Правовий вплив та правове регулювання. Основні засоби правового регулювання відносин у суспільстві. Процес правового регулювання, його стадії. Державний вплив та правове регулювання. Правове регулювання в правовій державі.

Загальна характеристика механізму правового регулювання. Юридичний, соціальний і психологічний механізми дії права. Їх взаємодія в механізмі дії права. Співвідношення механізму дії права і механізму правового регулювання. Основні елементи механізму правового регулювання. Роль правових норм, правових відносин і діяльності органів держави в механізмі правового регулювання. Акти реалізації прав і обов’язків і акти застосування права, їх місце у механізмі правового регулювання. Юридична відповідальність у механізмі правового регулювання.

Суб’єктивна сторона механізму правового регулювання. Поняття правосвідомості і її місце в системі форм суспільної свідомості. Основні ознаки правосвідомості та її структура. Зв’язок і взаємодія правосвідомості і права. Роль правосвідомості в правовому регулюванні суспільних відносин. Рівні та види правосвідомості.

Поняття правової культури. Співвідношення правової культури та правосвідомості. Формування етичних і правових переконань особи. Правове виховання і громадська думка. Юридичний всеобуч. Юридична освіта. Професійна правосвідомість (судді, прокурора, юрисконсульта і ін.). Етика юриста.

Поняття громадського порядку і дисципліна. Законність і правопорядок. Поняття і основні риси законності, її співвідношення з демократією і дисципліною. Вимоги законності та її принципи. Законність і доцільність, законність та правова культура. Сутність законності. Режим законності – найважливіша вимога правової держави.

Поняття правопорядку, його співвідношення з законністю та громадським порядком. Система гарантій і методів забезпечення правопорядку у правовій державі.

Поняття ефективності права. Цілі і результати дії правових норм. Фактична та юридична ефективність. Оптимальність та економічність правових норм. Критерії та показники їх ефективності. Основні методи вивчення ефективності права. Соціологічні дослідження у сфері юриспруденції. Правова інформація і громадська думка. Знання права і його ефективність.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 534 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2192 - | 2113 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.