Лекции.Орг
 

Категории:


Объективные признаки состава административного правонарушения: являются общественные отношения, урегулированные нормами права и охраняемые...


Электрогитара Fender: Эти статьи описывают создание цельнокорпусной, частично-полой и полой электрогитар...


Транспортировка раненого в укрытие: Тактика действий в секторе обстрела, когда раненый не подает признаков жизни...

Вироби-сувеніри з паперу і картону

Загрузка...

Є).

Плетіння починаємо із згинання з перепліту вушка, а далі

плетемо так, як килимок. З протилежного боку також роблять

вушко і плетуть до кінця основи (є).

Останнє вушко протягують через основу, а її кінці закріп­люють, як показано на малюнках ж, з. Для того, щоб менше стоптувалась підошва постолів, її підплітають ликом такої самої ширини як і перепліт. У вушка вставляють ліщинові чи лозові палички, так звані «шпички», і просовують лико в перепліт, завертаючи на кожен проміжок основи.

Виплетені з паперу личаки можна використати як сувеніри, а постоли з лика знадобляться для фольклорних колективів та етнографічного музею.

28. Український віночок

Історія українського вінка сягає у далеку давнину. Упродовж року, особливо на свята, дівчата прикрашали волосся квітами та стрічками. Причому живими квітами влітку, а взимку зеленим листям барвінку та калиною. Український віночок не просто краса, а й оберіг, за народними віруваннями, знімає головну біль, волосся береже.

До віночка впліталося багато квітів: деревію, калини, вишні, волошки, любистка, ромашки, безсмертника, незабудки, кульбаби.

Весною, влітку дівчатка плетуть віночки з живих квітів. Тим, хто ще не навчився плести, радимо розглянути малюнки, де показана послідовність виготовлення віночка з кульбаби.

Спочатку беремо квітку з найдовшою стеблиною, розміщу­ємо її горизонтально, а зверху навхрест кладемо іншу квітку, обмотуючи її стеблиною навколо першої (мал. 28 а). Складаємо стеблинки разом, як показано на малюнку 28 б. Наступні квіти обмотуємо навколо всіх попередніх стебел (б). Щоб віночок не розв'язувався, зв'язують квіти міцною травиною, ховаючи кінці стебелинок за розкішним початком вінка (в).

Хоча віночки з живих квітів дуже гарні, але не довговічні.

Для весільних обрядів, фольклорних колективів виготовляють вінки з кольорового паперу чи накрохмаленої тканини. У колекти­вах художньої самодіяльності молодших школярів традиційною прикрасою національного вбрання також будуть саморобні віночки.

Основу віночка виготовляємо з картону або цупкого паперу у вигляді плоского обруча, примірюючи перед склеюванням до голови. Вирізаємо з паперу чи накрохмаленої тканини багато різноманітних кольорових квіток і листочків (д). Акуратно приклеюємо або пришиваємо їх до основи (є, є). Часто у віночок вплітають різнобарвні стрічки (ж).

29. Писанки

До декоративного виду мистецтва належить писанковий розпис - своєрідний мініатюрний народний живопис.

Писанки, за народними повір'ями, були джерелом родючості землі, всіляких щедрот, запобігали різним пакостям, захищали від стихійного лиха. У народі вважали, що яйце дає людині силу, красу і здоров'я. Писанки використовували під час весняних пасхальних обрядів, прикрашали також інтер'єр народного житла.

Розписують їх воском за допомогою спеціального писальця (маленького конуса з фольги, прикріпленого до палички). Нагрітий віск витікає через вузенький отвір конуса (приблизно дорівнює товщині голки) і накладається відповідним орнаментом на поверхню. Розписані воском яєчка вкладають у кип'ячену воду з барвником. Віск розтопиться, але на цьому місці фарба не пристане, залишиться розпис білого кольору. Використовують для писанок в основному барвники з цибулиння, латаття (калюжниця), кору дерев, в містах - анілінові фарби.

Побутує також техніка зскрібання «різьблення» по фарбова­ному вже яйці. Для тренування молодшим школярам найпростіше виготовити писанковий розпис за допомогою фломастера, викорис­товуючи яєчні шкаралупи з маленькими отворами, які заліплюють пластиліном відповідного кольору. Орнаменти розпису рекоменду­ємо для молодших школярів також простої форми: «Сонечко» (мал. 29 а, б, в) і «Колосок» (г, д, е).

 

 

 

 

 

СУВЕНІРИ З РІЗНИХ МАТЕРІАЛІВ

ЗО. 31. Паперові іграшки з використанням яєчної шкаралупи

Яєчні шкаралупи можна використовувати при конструюванні іграшок: зображень голівок, тулубів людей, тварин.

З альбомного паперу розмічуємо і вирізаємо розгортку радіусом приблизно 100 мм (мал. ЗО а). Склеюємо з неї конус. До конуса приклеюємо із шкаралупи голівку. З кольорових ниток до шкаралупи приклеюємо волосся (косички). Вирізаємо косинку трикутної форми (б). Розфарбовуємо сувеніри фломастером або фарбами також за власним задумом (в, г).

На малюнку 31 показані виготовлені іграшки, основною частиною яких є шкаралупа, а допоміжні деталі виготовлені з паперу: «Жаба» (а), «Лебідь» (б), «Мишка» (в).

Бажано дітям згадати, в яких оповіданнях, казках, мультфіль­мах зустрічаються виготовлені ними іграшкові персонажі. Можна також створити композицію для окремого твору.

32. 33. Композиція «На невідомій планеті»

Прийоми ліплення виробів з пластиліну учням знайомі з першого і другого класів. Багато цікавих задумів, творчої уяви можна передати за допомогою пластиліну. З нього молодші школярі вже зможуть створювати об'ємні макети і композиції. На малюнках картки № 32 показані орієнтовні макети космічних літальних апаратів, допоміжні деталі яких виготовлені з дротинок, гілочок, використаних сірників. З мультфільмів, фантастичних оповідань діти дізнаються про космічні літальні апарати, невідомі планети, інопланетян (тобто розумних істот, як люди на Землі). Бажано ознайомитися з дитячою літературою про космічну фантастику, зробити окремі ескізи.

Літальні апарати, яких запускають на інші планети, нази­ваються міжпланетними космічними станціями (якщо з космонав­тами, то - кораблями). Вони вже робили посадки на Марсі, Венері, з космонавтами - на місяці. Багато зроблено фотознімків, але життя людей, тварин там не виявлено. Багато людей, в тому числі вчених, вірять в існування життя на окремих планетах. Тому кожен учень спробує створити уявну планету, на якій можна зустріти інопланетян.

На пластмасовій дощечці або окремій основі з картону діти виліплюють за власним задумом рельєф планети. Виготовляють з пластиліну міжпланетний космічний корабель, космонавтів, інопланетян з транспортом {мал. 33),використовуючи допоміжні матеріали (гілочки, сірники, дротинки).

Бажано учням скласти невеличке оповідання «На невідомій планеті» і розповісти, користуючись творчою роботою, в своєму класі або в другому чи в першому.

34. Декоративні квіти з тонкої фольги

Тонку кольорову фольгу (станіоль) можна використати для виготовлення декоративних букетів квітів.

Для виготовлення стебла розмічуємо на фользі прямокутник 20x100 мм, вирізаємо і складаємо його вчетверо (мал. 34). Для виготовлення квітки вирізаємо прямокутник 45x75 мм. Ножицями робимо надрізи, утворюючи смужки приблизно однакових розмірів (б). Складаємо квітку і прикріплюємо її до стебла (в,). Вирізаємо листочок і також прикріплюємо в середину складеної вчетверо смужки (стебла).

За власним задумом діти можуть виготовити різні форми квіток, листочків. На малюнку 34 з показана послідовність виготовлення пелюстка однієї з квіток та виготовлені декоративні квіти (д, є).

Декоративні квіти прикрашатимуть виставку дитячої художньої творчості, можуть бути подарунками в дні зимових свят.

35. Квітка нарциса

Квіти приносять дітям радість. Особливо радісно батькам, коли їх діти виростили квіти або виготовили декоративні власними руками. Матеріалом для заготовки власної квітки можуть бути обгортки цукерок, шоколадів, а також дротинка довжиною 150 мм або тонка гілочка чи використаний стрижень з кулькової ручки. Для розмічання окремих частин виробу доцільно використати шаблони з цупкого паперу.

Спочатку розмічуємо і вирізаємо зі станіолі пелюстки (мал. 35 а), листочки (б) і середню частину квітки (в), підбираючи самостійно кольори станіолі відповідно забарвлень натуральної квітки. Згинаємо їх згідно ліній перегину (б, в).

Щоб стебло мало естетичний вигляд, дротинку (гілочку, стрижень) обмотуємо смужкою станіолі і прикріплюємо до нього продовгуватий листок (г).

На стебло спочатку насаджуємо листочки, потім пелюстки і середню частину квітки (д). Зверху для скріплення квітки можна зігнути дротинку або намотати смужечку станіолі.

Для утворення букета нарцисів за аналогією виготовляємо ще дві квітки.

36. Подарунок до свята

Використані коробочки з-під одеколону, духів можуть бути придатними для подарунків на свято. Одна з таких коробочок поширеної форми показана у картці посібника (мал. 36 а). Для отвору у внутрішній частині коробочки вирізаємо з вітальної листівки закривку і прикріплюємо до неї зверху один кінець відрізка нитки. Другий кінець приклеюємо до зовнішньої частини коробочки так, як показано на малюнку 36 в.

Якщо натиснути пальцем знизу і висунути вгору внутрішню частину коробочки, то закривка за допомогою приклеєної нитки оригінально відкривається.

Для повноцінного подарунка бажано виготовити з м'якої тонкої фольги та дротинок декоративні квіти малих розмірів і вставити в коробочку (г).

37. Вироби з дроту

Перед тим як виготовити вироби, слід повторити прийоми обробки дроту та правила безпечної праці (див. «Обробка дроту»).

Оригінальний виріб можна виготовити з дроту і фольги у вигляді сріблястої декоративної ялинки (мал. 37 а). Спочатку згинаємо з м'якого дроту каркас ялинки у вигляді конусної спіралі.

З тонкої фольги вирізаємо смужки з декоративними гілочками і обмотуємо ними каркас знизу доверху (а).

З мідного чи стального (не дуже твердого) дроту хлопчикам під силу буде виготовлення невеликої вішалки у вигляді скрипко­вого ключа (б) або пристосування для витягування з кип'яченої води зварених яєць (в).

Зацікавлять молодших школярів і дротяні головоломки. Користуючись круглогубцями, гострозубцями, учні за малюнками зможуть самостійно їх виготовити. Тільки варто врахувати, що один кінець верхньої деталі головоломки загинаємо кільцеподібно після вставлення її в кільця нижньої деталі (г). Послідовність знімання петлі показана на малюнках 37 г, д.

Якщо діти виготують міні-пристрій для зривання фруктів (є), то вдома зі старшими можуть виготовити подібний у нату­ральну величину.

38. Конструювання сувенірів з дроту

Матеріалами для сувенірів слугуватимуть відрізки тонкого дроту, старі капронові колготки та нитки.

Спочатку вирівнюємо дріт і заготовляємо відрізки різних розмірів (мал. 38 а). Згинаємо з дроту пелюстки квітки і обтягуємо зверху відрізком капрону, як показано на малюнку 38 в, г. Три пелюстки зшиваємо або зв'язуємо внизу (д). Аналогічно робимо пелюстки менших розмірів і зшиваємо чи зв'язуємо в декоративну квітку (є).

Естетичні сувеніри можна сконструювати з тонкого м'якого дроту, якщо його намотати на прямій дротині чи стрижні кулькової ручки у вигляді спіральки. На малюнках 38 ж, з показана послі­довність виготовлення декоративної квітки зі спірального дроту, листочки якої переплетені нитками. Підставка для квітки вирізана з березового круглячка.

На малюнку 38 и показана послідовність виготовлення декоративної квітки, стеблом якої є стрижень з кулькової ручки, обмотаний дротом і укріплений у підставку з пластиліну.

39. Декоративна гілка в рамці

Декоративна гілка виготовляється з різних матеріалів: розгалужених гілок, дротинок, відходів капронової тканини, пінопласту, паперу.

Для імітації тичинок квітки в центрі її разом з пелюстками скріплюємо декілька тоненьких гілочок, обклеєних дрібними пінопластовими кульками (мал. 39 г). Кульки скачуються пальцями з дрібних відходів пінопласту і кріпляться до гілочки клеєм ПВА.

Виготовлені квітки прикріплюємо ниткою зеленого кольору чи капроновою жилкою або тоненькою дротинкою до розгалуженої гілки. Якщо фольга відповідного кольору, то естетичніше буде місце з'єднання охайно нею обгорнути (є).

Рамку можна використати готову або виготовити з цупкого паперу чи тонкого картону. На малюнку 39 є показана послідовність виготовлення рамки, яка має трикутну форму в перерізі. При виготовленні рамки доцільно звернути увагу на точність відрізу­вання кінців паперового багету при їх з'єднанні. Всі вони мають бути відрізані під кутом 45°, бо інакше рамка буде перекошеною. Декоративну гілку кріплять до рамки знизу доверху по діагоналі (ж, з). Підбір розгалужених гілок, форму квіток та їх розміщення на гілці діти мають виконувати за власним задумом.

40. Плетіння з різних матеріалів

Для виготовлення плетених сувенірів невеликих розмірів знадобляться різні відходи гнучких матеріалів: стрічки від магнітофонних касет, серпантин, відрізки тасьми, шпагату, дроту.

Спочатку виготовляємо каркас виробу. Каркас для декоративної корзинки можна виготовити з цупкого картону. В залежності від наявного матеріалу розмінуємо і вирізаємо з картону круг. Розмінуємо на ньому дно корзинки і непарне число стояків (мал. 40 а). Вирізавши їх, згинаємо під прямим кутом доверху (б). Кінець смужки чи шпагату приклеюємо або прикріплюємо до одного із стояків і плетемо прямим способом, поперемінно обгинаючи один стояк зверху, другий знизу (в). Ручку до корзинки виплітаємо із шпагату чи шнурків «косичкою» (г).

Бажано виготовити за власним задумом декоративні квіти і укріпити в корзинці (д).

Перед виготовленням цукерниці діти повторюють правила безпечної роботи з дротом (див. «Обробка дроту»). Каркас для цукерниці виготовляємо з товстішого дроту, згинаючи за допомо­гою круглогубців, як показано на малюнку 40 є. Плетіння викону­ємо тонкими дротинками з ізоляцією (бажано різних кольорів). Для естетичності виробу доцільно на кінці дротин каркасу насади­ти скачені з пінопласту кульки.

Виготовлені вироби-сувеніри учні зможуть використати як подарунки у дні свят.

41. Саморобні прикраси для одягу

Виготовляючи вироби, які будуть прикрашати одяг або інші речі, діти розвивають свої художньо-естетичні здібності, фантазію, уміння творчо використовувати матеріали.

Для виготовлення прикраси «Декоративний букет» можна використати відходи штучної шкіри, кольорові обкладинки від старих загальних зошитів або старих сумочок з поліхлорвінілової плівки. Бажано підібрати контрастні кольори.

Спочатку розмічуємо і вирізаємо 5-6 смужок (стебельця, листочки) одного кольору і три кружечки діаметром 20 мм іншого кольору (мал. 41 а). Кружечки перегинаємо на дві рівні частини так, щоб краї сумістилися. Посередині перегнутої частини проколюємо шилом отвір. Через цей отвір протягуємо стебло, а кінчик його зав'язуємо на вузлик або прикріплюємо до половинок кругів угорі стібком «через край» (б). Нитки найкраще взяти товсті, щоб вони імітували тичинки.

За допомогою великого і вказівного пальців обох рук півкру-жечки біля згину вивертаємо назовні до середини стебла (в). Після цього зв'язуємо стебельця, листочки ниткою такого ж кольору.

Крім одягу декоративним букетом можна прикрашати дівчат­кам сумочки.

Брошку «Троянда» виготовляємо з клею ПВА і барвників. Найкраще розводити кольорову масу у кришечках з-під пляшок. Хвилин 10-15 потрібно чекати, поки вона загусне. Маса повинна бути густою, але не твердою, подібно до пластиліну. Так як і пластилін її потрібно розминати. З маси зеленого кольору ліпимо листок, а з червоного або блакитного - пелюстки квітки (г). Квітку

приклеюємо до листочка, а з внутрішнього боку вставляємо шпильку (кільце шпильки не повинно виглядати).

При відсутності клею ПВА можна використати пластик або пластилін, а виріб тоді покрити лаком.

Щоб виготовити брошку «Метелик», потрібен м'який дріт і клаптик капрону (можна вирізати із старих колготок). Виготов­ляємо каркас метелика (є). Обтягуємо його клаптиком капрону і скріплюємо нитками посередині (є). Прикрашаємо метелика бісером, блискітками (ж), прикріплюємо із зворотного боку шпильку. Бажано каркаси метеликів виконувати за власним задумом (з).

42. Декоративні квіти в пластмасовій вазочці

Оригінальним сувеніром-подарунком будуть декоративні квіти з пір'я, вставлені у вазочку з пластмасової тари.

Частину пластмасової посудини від шампуню відрізаємо, як показано на малюнку 42 а. Зверху робимо ножицями прямі надрізи (б). Відгинаємо смужки і робимо косі надрізи у вигляді ялинки (в). Кінці смужок вставляємо у заготовлені прорізи, як показано на малюнку 42 в. Прорізи можна зробити за допомогою викрутки, проколовши у тих місцях спочатку шилом.

Для стебельків декоративних квітів доцільно використати виписані стрижні з-під кулькових ручок. Шилом проколюємо отвори (д) для кріплення пір'їнок (є). Пір'їнки, що мають форму, подібну до пелюсток квітки, кріпимо зверху, а пір'їнки, подібні до листочків, вставляємо з боків стрижня-стебелька (є). Скріплені декоративні квіти (3-5 шт.) вставляємо у підготовлену пластмасову вазочку (ж).

Виготовляючи подібні сувеніри, діти не тільки вчаться майстерності, творчості, естетичності, а й переконуються, що в умілих руках звичайні відходи перетворюються у прикраси. І вже вдома не будуть викидати на сміття пластмасову тару, а виготов­лятимуть з неї корисні речі, беручи участь, у якійсь мірі, в еколо­гічному процесі.

43. Сувеніри з використаної тари

Із використаних жерстяних, пластмасових та картонних банок рекомендуємо виготовити оригінальні сувеніри для зберігання дрібних речей. Для цього необхідні будуть ще й додаткові матеріали: старі дитячі колготки, відрізки тканини, кольорового паперу, нитки, клей ПВА.

Спочатку на баночку натягуємо частину дитячого колготка (мал. 43 а), кінці якого загортають і приклеюють. Вирізаємо окремі деталі для зображення персонажу казок, оповідань, мультфільмів, наприклад, гномика: вуха, ніс, очі, ротик (б, в). Приклеюємо деталі до основи (при відсутності рекомендованого клею окремі деталі можна пришити нитками). Випуклість щічкам гномика можна надати, підклеївши шматочки вати (г).

Кришку баночки обтягуємо кольоровою тканиною і приклеюємо на зворотному боці. Для гномика пришиваємо зверху бубончик (є). Щоб при відкриванні кришка мала естетичний вигляд, вирізаємо з картону круг і приклеюємо на ній із зворотного боку (є). Скріплюємо кришку рухомо з основною частиною (пришиваємо або кріпимо за допомогою гумки). Якщо баночка дуже висока, то декоративне зображення персонажу можна вико­нати наполовину її висоти або якусь частину, решту оформити за бажанням (з).

Виготовлений сувенір можна використати для зберігання олівців, ручок, пензликів (и).

За власним задумом на основі використаної тари молодші школярі можуть сконструювати сувенір для зберігання ниток, наперстка, гачка, голок у вигляді, наприклад, клоуна.

44. 45. Декоративні штори з різних матеріалів

'Штори для лялькового театру можна виготовити з дротяних скріпок і використаних вітальних листівок. На малюнку 44 апоказана послідовність виготовлення окремої з'єднувальної частини штор. Бажано компонувати кольори з'єднувальних частинок так, щоб отримати нескладний орнамент (б, в).

Оригінальними будуть також штори, виготовлені із ви­користаних стрічок від магнітофонних касет. Естетичного вигляду

шторам надасть розфарбування їх у вигляді орнаменту (мал. 45 а) чи окремого декоративного зображення (б).

46. Сувенірні корзинки

Для виготовлення корзинок знадобляться коробочки з-під зубного порошка або інші пластмасові коробочки подібної форми та кольорова стрічка і кріпильні шпильки (мал. 46 а).

У кришку і дно коробочки рівномірно вставляємо шпильки (б). Стрічкою яскравого кольору обмотуємо зовнішню бічну поверхню коробочки, як показано на малюнку 46 в. Ручку до корзинки вигинаємо з вербової гілочки. Також обмотуємо стрічкою і кріпимо до кришки коробочки.

Щоб замаскувати виступаючі частини шпильок, їх обплі­тають кольоровими смужками (г, д) як знизу, так і зверху корзинки. За власним задумом діти виготовляють декоративні квіти і укріплюють їх зверху на кришці (д). Для святкового подарунка бажано на ручці корзинки укріпити бантик (є).

47. 48. Вітражі

Вітраж - орнаментна або сюжетна декоративна композиція (у вікні, дверях, перегородці, у вигляді самостійного панно) із скла або іншого матеріалу, який пропускає світло. Французьке слово «вітраж» дослівно означає «віконне скло».

Виготовляють вітражі з інтенсивно розфарбованого мало-прозорого скла, з кусків литого скла, з плит і блоків литого скла.

Молодшим школярам можна порекомендувати виготовлення вітражів на твердому поліетилені або слюді, використовуючи заправку (пасту) для фломастерів.

Спочатку створюємо композицію на аркуші паперу. Накле­юємо на малюнок поліетиленову плівку, закріплюємо її з аркушем і наносимо пензликом по контуру малюнка чорну туш, змішану з клеєм (щоб краще трималась на поліетилені). Коли підсохне контурний малюнок, розфарбовуємо вітраж різними кольорами за власним задумом.

На малюнку картки 47 показані окремі деталі і вся компози­ція вітража на поліетиленовій плівці «Лісне кафе»; на малюнках картки 48 - вітраж «Акваріум».

 

 

 

 

 

 

 

 

ДЕКОРАТИВНІ ВИРОБИ ТА ІГРАШКИ З ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

49. Плетіння із шнура

Плетінням люди займались з давніх-давен. Вважають, що воно дало початок виробництву тканин.

Для плетіння використовують шнур, сутаж (товсті м'які бавовняні нитки), тасьму. Найлегше учням дістати капроновий чи паперовий шнур або стрічки з тканини.

Плетіння в три пасма (косичкою) дітям вже відоме.

На малюнку 49 показана послідовність виготовлення килимка (б), сумочки (в). Для виготовлення килимка треба виплетену косичку покласти по кругу спіраллю, починаючи від центру, поступово класти кільце одне за одним. Кільця зшивають нитками. Якщо два килимки зшити з боків декоративним швом і пришити ручку з такої ж виплетеної косички, то можна виготовити дитячу сумочку (в). Бажано пришити в місцях кріплення ручки пухнасті кульки.

Плетіння в чотири пасма виконується так само, як і техніка «косичкою», тільки вже перекидають пасма не через один, а через два шнури відразу. Спочатку праве крайнє пасмо перекидають ліворуч під сусіднє з ним і поверх наступного. Потім крайнє ліве пасмо перекидають праворуч поверх сусіднього з ним і під наступним (г).

Зшиваючи плетені смужки, можна виготовити різні декора­тивні вироби за власним задумом, наприклад: дитячий браслет (д), ліхтарик (є).

50. Конструювання іграшок із шнура

Для виготовлення іграшок можна використати відрізки капронового чи паперового шнура або сплетеного з бавовняних ниток.

Спочатку шнур поступово складаємо кільцями один до одного, починаючи від центру (мал. 50 а), і зшиваємо нитками (б), щоб отримати круги.

До тулуба більшого круга пришиваємо голову (менший круг), а з маленьких кружечків за допомогою ниток створюємо різні форми для ніг, рук (лап), вух. З кольорової тканини, бусинок, маленьких ґудзиків приклеюємо або пришиваємо очі, рот, ніс.

На малюнку 50 показано два варіанти виготовлення іграшки із кружечків шнура: «Зайчик» (в) і «Ведмедик» (г).

51. 52. 53. Аплікації з тканини, хутра та шкіри

З відходів різнокольорової тканини можна виготовити сувеніри естетичного вигляду. Спочатку на основі малюємо конту­ри аплікаційного зображення. Після цього підбираємо окремі дета­лі, вирізуючи їх з різних відходів. Так, для аплікації «Кіт в чоботях» треба вирізати з тканини деталі жилетки, сорочки (мал. 51 д, є), штанів (є), чобіт (ж), обличчя кота (в), капелюха (а). Композиційні деталі з'єднують на основі клеєм ПВА. Для надійного з'єднання окремі частини аплікацій можна пришити до основи.

Естетичний вигляд мають аплікаційні сувеніри з відрізків хутра «Леопард» (мал. 52 а), «Гірський козел» (б).

В аплікаційних сувенірах зі штучної шкіри (мал. 53) основу краще вирізати не прямокутної форми, а по зображуваному контуру вироба (а). Для повноцінного відтворення зображуваного предмета чи літературного, казкового персонажу, героя (в, г, д) бажано підібрати відрізки штучної шкіри різних кольорів (б).

54. Сувенір -кишенька «Зайчик»

Для зберігання олівців, ручок, пензликів та інших дрібних деталей можна виготовити з відрізків хутра сувенір-кишеньку у вигляді зайчика чи іншої тваринки або казкового персонажу.

Спочатку вирізаємо круг з хутра сірого кольору (мал. 54 а). Згодом вирізаємо окремі деталі для аплікації: очі, носик, вуха, язичок (б) з відрізків чорного, білого хутра (при відсутності хутра - з тканини відповідного кольору).

Наклеюємо окремі деталі на основу, користуючись клеєм ПВА (в). Вирізаємо з відрізків хутра деталі для вух (г) і також пришиваємо до основи (д). Вирізавши круг з цупкої тканини такого ж розміру, як і попередній з хутра, пришиваємо до основи із зворотного боку, як показано на малюнку 54 є. Повністю не зшиваємо, зверху залишаємо отвір для дрібних деталей (є).

55. Декоративні тапочки

Для виготовлення декоративних тапочок потрібні картон і кольорова стрічка.

З картону вирізаємо дві деталі для підошв і 2 деталі для верхньої частини тапочок (мал. 55 а). Замість подвійних підошв і верху з картону приклеюємо із зворотнього боку цупкий папір. Вирізаємо за розмірами підошви кольорові стрічки і приклеюємо зверху, намазуючи клеєм тільки на краях (б). Завертаємо на зворот­ній бік кінці стрічок і зверху на них наклеюємо другу деталь підошви з цупкого паперу (в).

До верхньої частини тапочка пришиваємо кінці відрізків стрічки (г) і виконуємо просте плетіння нарізаними частинами стрічки іншого кольору (д). Завертаємо плетиво на картоні і приклеюємо із зворотнього боку заготовку такої ж форми з цупкого паперу чи тканини (є).

Пришиваємо верх до підошви так, щоб вийшла об'ємна фор­ма тапочка (є, ж). Для обрамлення тапочка стягуємо на нитці стрічку, як показано на малюнку 55 з, і обшиваємо краї. Виготовивши пару тапочок, бажано з'єднати їх у вигляді бантика на кінці (і).

Такий виріб-сувенір може слугувати у побуті кишенькою для дрібних речей, наприклад, гребінців.

56. Іграшки-сувеніри з «дарничанки»

Маленькі за розмірами іграшки, але досить привабливого зовнішнього вигляду можна виготовити з ниток Дарницької фабрики (дарничанки).

Рекомендуємо конструювати іграшки вже знайомим для дітей способом - за основу іграшки використати дві різні за величиною кульки (більша - тулуб, менша - голова).

Спочатку вирізають два кружечки з картону (розміри вибирають в залежності від бажаної величини іграшки). Всередині кожного вирізають невеличкі отвори. Складають кружечки один з одним так, щоб їх отвори співпали. Намотують нитку через отвір кружечків, як показано на малюнку 56 а. Коли повністю поверхня буде обмотана нитками, розрізають ножицями або лезом в оправці по краю кружечків (б). Між кружечками перев'язують нитки (в), обережно розрізають картон і витягують його. Після розпушування ниток кулька готова. Аналогічно виготовляють кульку вже менших розмірів (г).

Для дрібних деталей іграшок, які відображатимуть характер­ні ознаки окремих звірят, казкових героїв або персонажів мульт­фільмів, бажано використати клаптики кольорової тканини, паперу, фольги, намистинки, блискітки, новорічний «дощик» тощо.

На малюнку 56 показані варіанти дитячих іграшок з двох кульок: «Котенятко» (д), «Курчатко» (є), «Ведмедик» (є).

Виготовлені учнями сувеніри прикрасять виставку дитячої художньої творчості, новорічну ялинку, будуть цінними подарун­ками для рідних і друзів у дні свят.

57. Іграшка «Змія-царівна»

Для виготовлення цієї іграшки знадобляться відрізки хутра, а також тонкої тканини світлого й червоного кольорів.

Користуючись викрійками, вирізаємо з хутра дві деталі (мал. 57 а) для голови і шиї іграшки. Можна також використати замість окремих деталей відрізок рукава від зношеного одягу. З тонкої тканини вирізаємо один круг (б) і два півкруга (в). З цупкої тканини червоного кольору вирізаємо деталь для язичка (г).

Спочатку зшиваємо деталі хутряної тканини (д), потім пришиваємо деталі рота і язичка іграшки, як показано на малюнках 57 є, є, ж. Для очей іграшки можна використати розбиті тенісні кульки, розділивши їх наполовину та наклеївши на них кружечки з паперу темного кольору (г, з). Бажано також оздобити за власним задумом іграшку короною, використовуючи для цього фольгу або яскравий папір.

Аналогічно можна виготовити іншу м'яку іграшку, наприк­лад, «Собачку».

Виготовивши декілька м'яких рухомих іграшок, молодші школярі зможуть підготувати виставу лялькового театру.

58. 59. 60. Ляльковий театр

Ляльковий театр - мистецтво, яке впливає на маленьких глядачів цілим комплексом художніх засобів.

До найпростіших видів лялькового театру належить театр петрушок, який дістав своє ім'я від старовинного лялькового героя - Петрушки.

Тулуб у таких ляльок майже у всіх однаковий. Шиється мішечок із видовженнями для шиї і рук (мал. 58 в). Голова ляльки має відображати найхарактерніші ознаки персонажу вистави. Так, для голови ведмедика достатньо пришити три ґудзики і зав'язати на шиї бантик (б), для зайчика характерною ознакою будуть великі стоячі вуха. Щоб зобразити півника, треба виготовити для голівки гребінь, дзьоб (мал. 59 а) та пришити до мішечка з яскравої тканини хвіст (б).

Голови ляльок можна виготовляти з відрізків тканини, напов­нюючи їх ганчір'ям, відходами хутра, вати, поролону. Естетичний вигляд мають розфарбовані голови ляльок, виготовлені з пап'є-маше (г, д).

На малюнках картки 60 показані голови персонажів казки «Золотий ключик».

61. Ткання килимків і крайок

Ручне ткацтво на Україні відоме ще з давніх-давен. Ткали полотно, сукно для одягу, килими. Пряжу пряли з льону, конопель на ручних прядках веретеном та на самопрядках (ножних). Снували пряжу для основи на снівницях. Потім навивали на ткацькому верстаті і ткали на ньому, користуючись човником з цівкою, на який намотувався уток (підткання).

Сучасну тканину виготовляють на прядильно-ткацьких фабриках, де також застосовується веретено і човник, але там весь процес механізований.

З основою, утком та процесом утворення тканини учні можуть ознайомитися, виготовивши простенький килимок. Для цього потрібно змайструвати рамку. Можна її замовити в шкільній навчальній майстерні або виготовити самостійно. Збивається рамка прямокутної форми з чотирьох реєчок (мал. 61 а). З двох вужчих способом обв'язування. Спочатку склеюють каркас із звуженням донизу (є). Якщо розрізати стару хустину по діагоналі, то можна буде обв'язати два очіпка. Спочатку накладають тканину на каркас, роблячи декілька складок (ж, з). Кінцями хустини обв'язують бантиком очіпок і також обшивають знизу кольоровою стрічкою (3).

Очіпок можна використати для шкільного етнографічного музею та в театралізованих виставах.

 

 

 

Зміст

Передмова.......................................................................... З

Конструювання виробів з паперу, картону...................... 4

Аплікація............................................................................ 6

Природні матеріали........................................................... 8

Обробка дроту................................................................. 10

Пластмаси......................................... ,.............................. 11

Тканини і волокнисті матеріали...................................... 12

Вироби-сувеніри з паперу і картону

1. Сюжетна аплікація «Лісова пісня»..................................... 14

2. 3. Сувеніри з вітальних листівок....................................... 14

 

4. Витинанки.................................................. '......................... 15

5. «Шишка» для весільного короваю..................................... 16

6. 7. Аплікаційні сувеніри з паперу....................................... 16

 

8. Декоративні вироби з паперу............................................. 17

9. Конструювання виробів із серпантину.............................. 17

10…………………………………………………………................ 11.

12. Рухомі іграшки з картону................................................ 18

Фантазії з природного матеріалу
13. 14. 15. 16. 17. Вироби з природного матеріалу............. 33

18. Панно «Декоративні квіти».............................................. 34

19. Композиція «Лісова музична школа».............................. 34

20. Вазочки.............................................................................. 35

21. 22. Народні іграшки зглини.............................................. 35

23. Цегляний будиночок........................................................ 36

24. Вишивальниця................................................................... 37

25. Аплікація із соломки......................................................... 37

26. Плетені вироби із соломи................................................. 37

27. Плетіння личаків............................................................... 38

28. Український віночок......................................................... 39

29. Писанки............................................................................. 40


<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Пояснения к таблице нарушений | Рикёр П. Герменевтика. Этика. Политика. – М., 1995. Ю 3 (4) Р-50

Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 1516 | Нарушение авторских прав


Рекомендуемый контект:


Поиск на сайте:


© 2015-2019 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.038 с.