Головними нормативними документами “Про індексацію грошових доходів населення”.
“Порядок проведення індексації грошових доходів населення”– визначає механізм проведення індексації.
індексацію заробітної плати повинні проводити всі без виключення роботодавці незалежно від форми власності і господарювання, будь то підприємство – юридична особа чи приватний підприємець – фізична особа. Індексацію необхідно проводити у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється у розмірі 101%. Індексація здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Він обчислюється Держкомстатом та не пізніше 10 числа місяця наступного за звітним публікується у періодичних виданнях.
Отже, якщо у серпні перевищено поріг індексації, то заробітна плата за жовтень підлягає індексації відповідно до індексу за серпень. Тому що індекс споживчих цін за серпень публікується до 10 вересня. індексації підлягають: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); грошове забезпечення військовослужбовців; суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. Не підлягають індексації: доходи громадян від здачі в оренду майна, від акцій та інших цінних паперів, ведення селянського (фермерського) і особистого підсобного господарства, підприємницької діяльності, яка є для громадян джерелом грошових доходів від власності; оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, допомога по тимчасовій непрацездатності як такі, що враховуються під час обчислення середнього заробітку; одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності, одноразова допомога у разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; допомога у зв’язку з вагітністю та пологами, допомога при народженні дитини, допомога на поховання; цільова разова матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію, суми соціальних пільг, компенсації (крім виплат, визначених пунктом 2 цього Порядку), винагорода за підсумками роботи за рік тощо; соціальні виплати, які залежать від прожиткового мінімуму; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, допомога на дітей одиноким матерям, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Підприємства, установи та організації а також приватні підприємці – фізичні особи підвищують заробітну плату у зв’язку з індексацією за рахунок власних коштів. Індексація заробітної плати проводиться у межах прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб. Частина заробітної плати, що перевищує прожитковий мінімум не підлягає індексації. «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» Напр, якщо з/п працівника складає 2000 грн. на місяць, та перевищено поріг індексації. Решта суми заробітної плати не підлягає індексації. Дуже важливим моментом при індексації заробітної плати є визначення базового місяця. Саме від нього залежить, як буде рахуватися коефіцієнт індексації. Базовим місяцем вважається місяць, у якому:
1. Працівника прийнято на роботу.
2. Йому підвищено заробітну плату.
3. Перевищено поріг індексації, який становить 101%
Індексації підляг гр дох насел в межах прож мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. При цьому частина грошових доходів, що перевищує прожитковий мінімум, встановлений для таких груп, індексації не підлягає.