Семінарське заняття: проблеми визначення загальних положень господарського права
Навчальна мета заняття: освоєння, поглиблення та розширення знань відповідно до тематики заняття та питань, що запропоновані до розгляду на семінарському занятті і рекомендованих до вивчення під час самостійної підготовки, підготовки цільових виступів та рефератів.
Навчальні цілі. Навчальними цілями заняття за цією темою є здобуття слухачем теоретичних знань щодо загальних та доктринальних підходів до вивчення господарського права.
Час проведення 2 години
Навчальні питання:
1. Доктрина права про правову природу господарського права.
2. Проблема застосування концепцій щодо встановлення предмету та методу господарського права.
3. Проблемні аспекти визначення системи господарського права.
4. Проблема з’ясування місця господарського права у системі права України.
5. Проблема застосування моністичної та дуалістичної концепцій законодавчого регулювання господарської діяльності.
6. Проблема визначення поняття "підприємництво" та його ознак.
Методичні вказівки:
На сучасному етапі склалися різні підходи щодо визначення природи господарського права. Розглядаючи перше питання, необхідно звернути увагу на ті точки зору, що склалися у відношенні розуміння господарського права. При підготовці до першого питання необхідно звернутися до наукових праць українських вчених – В. К. Мамутова, Г. Л. Знаменського, К. С. Хахуліна, В. С. Щербини, Н. О. Саніахметової, О. М. Вінник, В. С. Мілаш, К. А. Карчевського, російських вчених – В. Ф. Попондопуло, В. Ф. Яковлевої, В. С. Мартем’янова та інших. При розгляді цього питання необхідно подати також систему господарського права, яка склалася на сьогоднішній момент.
При аналізі принципів і функцій господарського права, спочатку слід проаналізувати загальнотеоретичні принципи та функції, потім галузеві та їх реалізація в господарському праві.
При розкритті місця господарського права в системі права України, необхідно детально дати аналіз його співвідношення з конституційним, цивільним, господарським, адміністративним, кримінальним, податковим правом тощо.
Теми цільових виступів:
1. Тлумачення господарського права як галузі права чи комплексної галузі права.
2. Вчення про предмет господарського права як поєднання приватноправових та публічно-правових відносин та методи їх забезпечення.
3. Доктринальні підходи до визначення ознак поняття "підприємництва" та проблеми їх тлумачення.
Теми для рефератів:
1. Вчення у науці господарського права про застосування єдиного кодифікованого джерела правового забезпечення господарювання.
2. Правова доктрина про застосування декількох кодифікованих джерел правового забезпечення господарювання.
Практичні завдання:
Ситуація 1.
Виберіть вид господарської діяльності, відповідну організаційно правову форму і складіть поточний бізнес план (на 1 рік діяльності). Бізнес-план повинен містити наступні розділи: а) обґрунтування (можливості фірми, резюме); б) види товару (послуг, робіт); в) ринок збуту товару; г) конкуренція на ринку збуту; д) план маркетингу; є) виробничий план; ж) організаційний план; з) фінансовий план; і) оцінка ризиків; ї) додатки.
Ситуація 2.
Власник приватного будинку з просторим двором, Степчук, маючи навики у розведенні нутрій вирішив організувати сімейний бізнес. Для цього він отримав кредит у банку та почав вирощувати нутрій. Продукцію первинного забою син Степчука реалізовував на міському ринку, сплачуючи ринковий збір. Частково м’ясопродукти збувалися у пункти громадського харчування.
Жінка С. налагодила надомне хутряне виробництво для чого було закуплене необхідне обладнання. З хутру нутрій за допомогою залучених по основному місці роботи – жіночої колонії строго режиму, які у минулому відбував строк, де і отримали необхідні навички швачок. У вільній частині будинку був організований цех по пошиву шуб та шапок. Готова продукція реалізовувалась на речових ринках міста, та через мережу спеціалізованих хутряних магазинів.
Дайте правову оцінку ситуації. Які умови повинні бути дотримані для розгляду зазначеної діяльності легальною?
Література:
нормативні акти:
юридична література:
Хід проведення заняття.Вступ до заняття – на початку заняття оголошується перелік питань та тем рефератів, що виносяться на розгляд, та з’ясовується готовність до проведення основної частини.
Основна частина заняття – під час проведення заняття розглядаються навчальні питання та питання винесенні для самостійної підготовки, заслуховуються відповіді на питання цільових виступів та виступи за темою рефератів. Після розгляду кожного з навчальних питань, заслуховування цільового виступу або докладу за темою реферату відбувається обговорення, пов’язаної з ними проблематики. Після цього проводиться оцінка рівня знань доповідача та слухачів, що прийняли участь в обговоренні навчального питання, цільового виступу та доповіді за темою реферату.
Методика відпрацювання навчального питання та підготування реферату.Опрацювання кожного навчального питання, що виноситься на розгляд до семінарського заняття, відбувається під час самостійної роботи над освоєнням матеріалу запропонованого до вивчення за відповідною темою. Для повного та глибокого вивчення і засвоєння матеріалу за навчальним питанням необхідно ознайомитись із методичними рекомендаціями для підготовки до семінарського заняття за відповідною тематикою. Вивчити матеріал, поданий в ході проведення лекційних занять за темою, а також ознайомитись із рекомендованими нормативними актами та навчально-науковою літературою. Після чого необхідно підготовити розгорнутий план відповіді за навчальним питанням та змістовні тези відповіді.
Контроль рівня знань з питань, винесених на розгляд семінарського заняття, практичних навичок набутих під час підготовки та вивчення тематичних питань відбувається у відповідності до способів та критеріїв оцінювання, наведених у інших розділах цієї робочої навчальної програми.
Тема № 2: Проблеми кваліфікації господарських правовідносин
Семінарське заняття:проблеми кваліфікації господарських правовідносин.
Навчальна мета заняття:освоєння, поглиблення та розширення знань відповідно до тематики заняття та питань, що запропоновані до розгляду на семінарському занятті і рекомендованих до вивчення під час самостійної підготовки, підготовки цільових виступів та рефератів.
Навчальні цілі. Навчальними цілями заняття за цією темою є здобуття слухачем теоретичних та практичних знань щодо загальних та доктринальних підходів до вивчення господарських правовідносин.
Час проведення 2 години
Навчальні питання:
1. Поняття господарських правовідносин, їх структура, види та особливості.
2. Суб’єкти господарських правовідносин та особливості їх правового становища.
3. Об’єкти господарських правовідносин та особливості їх обороту.
4. Зміст господарських правовідносин та його особливості.
5. Місце юридичного факту у структурі господарських правовідносин.
Методичні вказівки. Під час підготовки до заняття необхідно визначитися щодо дискусійної проблеми теорії господарських відносин; виробити власну точку зору на поняття та зміст господарського правовідношення; визначитися щодо наявних в юридичній науці точок зору та пропозицій з приводу тлумачення тих чи інших елементів господарського правовідношення.
Особливої уваги заслуговує вивчення питань пов’язаних з визначенням місця юридичного факту у структурі господарських правовідносин.
Теми цільових виступів:
1. Співвідношення понять "учасники відносин у сфері господарювання" та "суб’єкт господарювання".
2. Особливості речей, як об’єктів господарських правовідносин.
3. Об’єкти права інтелектуальної власності як об’єкти господарських правовідносин.
Теми для рефератів:
1. Тлумачення споживачів як учасники відносин у сфері господарювання та суб’єктів господарювання.
2. Цілісний майновий комплекс (підприємство) як об’єкт господарських правовідносин.
Практичні завдання:
Ситуація 1.
ТОВ "Аудит-Консалтинг", яке займалося наданням аудиторських послуг було продано ТОВ "Експерт-Аудит" з аналогічним предметом діяльності. Після підписання договору купівлі-продажу, колишні власники ТОВ "Аудит-Консалтинг" відкрили поряд з офісом своєї колишньої фірми нову фірму ТОВ "Аудит та Консалтинг", основним предметом діяльності якої є надання аудиторських послуг.
Засновники ТОВ "Експерт-Аудит" звернулися до суду з позовною заявою про відшкодування завданих ним збитків та вимагали від ТОВ "Аудит та Консалтинг" сплати суми неотриманих доходів, оскільки всі колишні клієнти ТОВ "Аудит-Консалтинг" перейшли до ТОВ "Аудит та Консалтинг".
Вкажіть що є об’єктами господарських правовідносин. Які немайнові відносини можуть бути об’єктами господарських правовідносин? Що таке клієнтелла, як об’єкт господарських правовідносин?
Дайте юридичну характеристику ситуації та вирішить питання по суті.
Ситуація 2.
Надайте характеристику цілісному майновому комплексу, як об’єкту господарського правовідношення. Що саме може входити до складу цілісного майнового комплексу? Як співвідносяться цілісний майновий комплекс та статутний капітал товариства. Які особливості купівлі-продажу цілісного майнового комплексу (підприємства)? Надайте юридичну характеристику ситуації.
Література:
нормативні акти:
юридична література:
Хід проведення заняття. Вступ до заняття – на початку заняття оголошується перелік питань та тем рефератів, що виносяться на розгляд, та з’ясовується готовність до проведення основної частини.
Основна частина заняття – під час проведення заняття розглядаються навчальні питання та питання винесенні для самостійної підготовки, заслуховуються відповіді на питання цільових виступів та виступи за темою рефератів. Після розгляду кожного з навчальних питань, заслуховування цільового виступу або докладу за темою реферату відбувається обговорення, пов’язаної з ними проблематики. Після цього проводиться оцінка рівня знань доповідача та слухачів, що прийняли участь в обговоренні навчального питання, цільового виступу та докладу за темою реферату.
Методика відпрацювання навчального питання та підготування реферату. Опрацювання кожного навчального питання, що виноситься на розгляд до семінарського заняття, відбувається під час самостійної роботи над освоєнням матеріалу запропонованого до вивчення за відповідною темою. Для повного та глибокого вивчення і засвоєння матеріалу за навчальним питанням необхідно ознайомитись із методичними рекомендаціями для підготовки до семінарського заняття за відповідною тематикою. Вивчити матеріал, поданий в ході проведення лекційних занять за темою, а також ознайомитись із рекомендованими нормативними актами та навчально-науковою літературою. Після чого необхідно підготовити розгорнутий план відповіді за навчальним питанням та змістовні тезиси відповіді.
Контроль рівня знань з питань, винесених на розгляд семінарського заняття, практичних навичок набутих під час підготовки та вивчення тематичних питань відбувається у відповідності до способів та критеріїв оцінювання, наведених у інших розділах цієї робочої навчальної програми.
Тема № 3: Проблеми застосування приватноправових і публічно-правових норм до регулювання господарських правовідносин
Семінарське заняття:проблеми застосування приватноправових і публічно-правових норм до регулювання господарських правовідносин
Навчальна мета заняття:освоєння, поглиблення та розширення знань відповідно до тематики заняття та питань, що запропоновані до розгляду на семінарському занятті і рекомендованих до вивчення під час самостійної підготовки, підготовки цільових виступів та рефератів.
Навчальні цілі. Навчальними цілями заняття за цією темою є здобуття слухачем теоретичних та практичних знань щодо загальних та доктринальних підходів до вивчення проблем застосування приватноправових і публічно-правових норм до регулювання господарських правовідносин.
Час проведення 2 години
Навчальні питання:
1. Співвідношення приватноправових і публічно-правових засад регулювання господарських правовідносин.
2. Застосування приватноправових та публічно-правових норм до формування статутного капіталу юридичної особи.
3. Порядок застосування норм чинного законодавства до корпоративних правовідносин при вирішенні судових справ.
4. Специфіка корпоративних правовідносин у структурі приватноправового регулювання.
Методичні вказівки. Під час підготовки до заняття необхідно визначитися щодо дискусійної проблеми застосування приватноправових та публічно-правових норм до регулювання господарських правовідносин.
Особливої уваги заслуговує вивчення питань пов’язаних з визначенням застосування норм чинного законодавства до корпоративних правовідносин при вирішенні судових справ та застосуванням приватноправових та публічно-правових норм до формування статутного капіталу юридичної особи.
Теми цільових виступів:
1. Імперативні та диспозитивні норми про статутний капітал юридичної особи та особливості їх застосування.
2. Проблемні аспекти застосування цивільно-процесуальних і господарсько-процесуальних норм до врегулювання корпоративних правовідносин.
Теми для рефератів:
1. Ознаки корпоративних правовідносин та їх особливості у структурі приватноправового регулювання.
2. Система приватноправових норм, що забезпечують діяльність суб’єктів господарювання.
3. Система публічно-правових норм, що забезпечують діяльність суб’єктів господарювання.
Практичні завдання:
Ситуація 1.
В результаті зміни засновників в ТОВ "Перрі-Україна" змінилися власники товариства. На загальних зборах учасників було прийняте рішення про реалізацію (продаж) цілісного майнового комплексу після чого був укладений договір купівлі-продажу цілісного майнового комплексу підприємства. При визначенні ціни комплексу були враховані: вартість об’єкту нерухомості, вартість земельної ділянки, вартість майнових прав, що належать товариству, в тому числі прав інтелектуальної власності та вартість обладнання. Після укладення договору з’ясувалося, що земельна ділянка є внеском до статутного капіталу ТОВ "Перрі-Україна", обладнання передані товариству учасником на правах оренди, а саме товариство мало відшкодувати збитки, завдані навколишньому середовищу порушенням екологічних норм.
Вирішіть питання по суті.
Ситуація 2.
Комунальне підприємство вирішило на базі своєї філії створити дочірнє підприємство. Трудовий колектив філії звернувся із проханням прийняти його членів у співзасновники дочірнього підприємства.
Визначить правове становище філії і дочірнього підприємства? Чи є дочірнє підприємство юридичною особою? Які форми дочірнього підприємства передбачені законодавством? Вкажіть як співвідноситься поняття "залежне підприємство", "дочірнє підприємство", "холдинг". Вирішіть ситуацію по суті.
Література:
нормативні акти:
юридична література:
Хід проведення заняття.Вступ до заняття – на початку заняття оголошується перелік питань та тем рефератів, що виносяться на розгляд, та з’ясовується готовність до проведення основної частини.
Основна частина заняття – під час проведення заняття розглядаються навчальні питання та питання винесенні для самостійної підготовки, заслуховуються відповіді на питання цільових виступів та виступи за темою рефератів. Після розгляду кожного з навчальних питань, заслуховування цільового виступу або докладу за темою реферату відбувається обговорення, пов’язаної з ними проблематики. Після цього проводиться оцінка рівня знань доповідача та слухачів, що прийняли участь в обговоренні навчального питання, цільового виступу та докладу за темою реферату.
Методика відпрацювання навчального питання та підготування реферату.Опрацювання кожного навчального питання, що виноситься на розгляд до семінарського заняття, відбувається під час самостійної роботи над освоєнням матеріалу запропонованого до вивчення за відповідною темою. Для повного та глибокого вивчення і засвоєння матеріалу за навчальним питанням необхідно ознайомитись із методичними рекомендаціями для підготовки до семінарського заняття за відповідною тематикою. Вивчити матеріал, поданий в ході проведення лекційних занять за темою, а також ознайомитись із рекомендованими нормативними актами та навчально-науковою літературою. Після чого необхідно підготовити розгорнутий план відповіді за навчальним питанням та змістовні тезиси відповіді.
Контроль рівня знань з питань, винесених на розгляд семінарського заняття, практичних навичок набутих під час підготовки та вивчення тематичних питань відбувається у відповідності до способів та критеріїв оцінювання, наведених у інших розділах цієї робочої навчальної програми.
Тема № 4: Проблеми зловживання суб’єктивними правами учасниками господарських правовідносин
Семінарське заняття:проблеми зловживання суб’єктивними правами учасниками господарських правовідносин
Навчальна мета заняття:освоєння, поглиблення та розширення знань відповідно до тематики заняття та питань, що запропоновані до розгляду на семінарському занятті і рекомендованих до вивчення під час самостійної підготовки, підготовки цільових виступів та рефератів.
Навчальні цілі. Навчальними цілями заняття за цією темою є здобуття слухачем теоретичних та практичних знань щодо загальних та доктринальних підходів до вивчення проблем зловживання суб’єктивними правами учасниками господарських правовідносин
Час проведення 2 години
Навчальні питання:
1. Загальні положення про зловживання правом у господарських правовідносинах.
2. Зловживання правом у договірних правовідносинах між суб’єктами господарювання.
3. Зловживання правом у корпоративних відносинах.
4. Зловживання правом монопольними організаціями.
5. Зловживання правом у банківській сфері.
Методичні вказівки. Під час підготовки до заняття необхідно визначитися щодо дискусійної проблеми теорії зловживання суб’єктивними правами в господарських правовідносинах; виробити власну точку зору на поняття та зміст зловживання суб’єктивним правом; визначитися щодо наявних в юридичній науці точок зору та пропозицій з приводу тлумачення тих чи інших ознак зловживання правом у господарській діяльності.
Особливої уваги заслуговує вивчення питань пов’язаних зі зловживання суб’єктивними правами в договірних відносинах, в корпоративних відносинах, в банківській сфері та зловживання монопольним становищем.
Теми цільових виступів:
1. Принцип недопустимості зловживання правом як складова частина концептуальних положень про господарські правовідносини.
2. Зловживання суб’єктивним правом кредитором за договором.
3. Зловживання суб’єктивним правом міноритарними акціонерами.
Теми для рефератів:
1. Поняття і види дій, що визнаються зловживанням правом монопольними організаціями та їх характеристика.
2. Зловживання правом у сфері надання гарантій за банківськими операціями.
Література:
нормативні акти:
юридична література:
Хід проведення заняття.Вступ до заняття – на початку заняття оголошується перелік питань та тем рефератів, що виносяться на розгляд, та з’ясовується готовність до проведення основної частини.
Основна частина заняття – під час проведення заняття розглядаються навчальні питання та питання винесенні для самостійної підготовки, заслуховуються відповіді на питання цільових виступів та виступи за темою рефератів. Після розгляду кожного з навчальних питань, заслуховування цільового виступу або докладу за темою реферату відбувається обговорення, пов’язаної з ними проблематики. Після цього проводиться оцінка рівня знань доповідача та слухачів, що прийняли участь в обговоренні навчального питання, цільового виступу та докладу за темою реферату.
Методика відпрацювання навчального питання та підготування реферату.Опрацювання кожного навчального питання, що виноситься на розгляд до семінарського заняття, відбувається під час самостійної роботи над освоєнням матеріалу запропонованого до вивчення за відповідною темою. Для повного та глибокого вивчення і засвоєння матеріалу за навчальним питанням необхідно ознайомитись із методичними рекомендаціями для підготовки до семінарського заняття за відповідною тематикою. Вивчити матеріал, поданий в ході проведення лекційних занять за темою, а також ознайомитись із рекомендованими нормативними актами та навчально-науковою літературою. Після чого необхідно підготовити розгорнутий план відповіді за навчальним питанням та змістовні тезиси відповіді.
Контроль рівня знань з питань, винесених на розгляд семінарського заняття, практичних навичок набутих під час підготовки та вивчення тематичних питань відбувається у відповідності до способів та критеріїв оцінювання, наведених у інших розділах цієї робочої навчальної програми.
Модуль 2
Змістовий модуль № 2: Проблеми правозастосовчої діяльності суб’єктів господарювання
Тема № 5: Проблеми господарської діяльності фізичної особи-підприємця
Семінарське заняття:проблеми господарської діяльності фізичної особи-підприємця
Навчальна мета заняття:освоєння, поглиблення та розширення знань відповідно до тематики заняття та питань, що запропоновані до розгляду на семінарському занятті і рекомендованих до вивчення під час самостійної підготовки, підготовки цільових виступів та рефератів.
Навчальні цілі. Навчальними цілями заняття за цією темою є здобуття слухачем теоретичних та практичних знань щодо загальних та доктринальних підходів до вивчення проблем господарської діяльності організаційно-правової форми господарювання без створення юридичної особи.
Час проведення 2 години
Навчальні питання:
1. Правове становище фізичної особи-підприємця.
2. Проблемні аспекти проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця.
3. Підстави та порядок припинення статусу підприємця у фізичної особи.
4. Проблемні аспекти здійснення окремих видів господарської діяльності фізичними особами-підприємцями.
Методичні вказівки. Під час підготовки до заняття необхідно визначитися щодо дискусійної проблеми теорії загальних понять, що використовуються під час реалізації фізичною особою права на заняття господарською діяльністю; виробити власну точку зору на поняття та зміст суб’єктивних прав фізичної особи - підприємця; визначитися щодо наявних передумов у реалізації права на заняття підприємництвом.
Теми цільових виступів:
1. Обмеження фізичних осіб у праві на заняття підприємницькою діяльністю.
2. Особливі підстави для прийняття судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.
3. Патентування і ліцензування підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Теми для рефератів:
1. Особливості припинення статусу підприємця у фізичної особи.
2. Правосуб’єктні передумови у праві на заняття підприємницькою діяльністю у фізичних осіб.
Практичні завдання:
Ситуація 1.
Пенсіонерка Бубнова, знаходячись у скрутному матеріальному становищі, маючи досвід у моделюванні та пошиві одягу за невелику плату виконувала закази з пошиву верхнього одягу, весільного вбрання. Окрім цього у вільний час Бубнова періодично підробляла надаючи послуги тамади на весіллях, масажистки та перукаря. Для кваліфікованого надання зазначених послуг, вона закінчила відповідні курси, про що мала відповідні свідоцтва.
Посилаючись на свій похилий вік (62 роки), та нерегулярність надання зазначених послуг, Б. не збирається легалізувати свою діяльність.
Дайте правову оцінку такої ситуації. Чи є потреба у легалізації надання зазначених послуг? У якому разі діяльність Б. можливо розглядати як законну? Чи є вікове обмеження для заняття підприємництвом?
Ситуація 2.
Хільов В, який досягнув 17 років працював за трудовим договором в приватному підприємстві свого батька "Будівельник" та активно допомагав йому у веденні справ. Після смерті батька, являючись прямим спадкоємцем майна, Х. вирішив продовжувати бізнес батька, пов’язаний с виконанням будівельних робіт.
Дайте правову оцінку ситуації. Чи може Х. продовжувати господарську діяльність батька на тій основі, що у спадок йому перейшло все майно підприємства? Чи потрібне внести які-небудь зміни у засновницькі документи?
Ситуація 3.
Громадянин Сокуренко Н.Г. вирішив стати приватним підприємцем. Для проходження процедури державної реєстрації він подав до районної держадміністрації письмову заяву, копію паспорта та документ про сплату реєстраційного збору. Через тиждень після подачі вказаних документів Сокуренко отримав повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації (підстави відмови не вказувалися).
Чи є правомірними дії державного реєстратора? Що має зробити Сокуренко Н.Г. для того, щоб стати підприємцем?
Література:
нормативні акти:
юридична література:
Хід проведення заняття.Вступ до заняття – на початку заняття оголошується перелік питань та тем рефератів, що виносяться на розгляд, та з’ясовується готовність до проведення основної частини.
Основна частина заняття – під час проведення заняття розглядаються навчальні питання та питання винесенні для самостійної підготовки, заслуховуються відповіді на питання цільових виступів та виступи за темою рефератів. Після розгляду кожного з навчальних питань, заслуховування цільового виступу або докладу за темою реферату відбувається обговорення, пов’язаної з ними проблематики. Після цього проводиться оцінка рівня знань доповідача та слухачів, що прийняли участь в обговоренні навчального питання, цільового виступу та докладу за темою реферату.
Методика відпрацювання навчального питання та підготування реферату.Опрацювання кожного навчального питання, що виноситься на розгляд до семінарського заняття, відбувається під час самостійної роботи над освоєнням матеріалу запропонованого до вивчення за відповідною темою. Для повного та глибокого вивчення і засвоєння матеріалу за навчальним питанням необхідно ознайомитись із методичними рекомендаціями для підготовки до семінарського заняття за відповідною тематикою. Вивчити матеріал, поданий в ході проведення лекційних занять за темою, а також ознайомитись із рекомендованими нормативними актами та навчально-науковою літературою. Після чого необхідно підготовити розгорнутий план відповіді за навчальним питанням та змістовні тезиси відповіді.
Контроль рівня знань з питань, винесених на розгляд семінарського заняття, практичних навичок набутих під час підготовки та вивчення тематичних питань відбувається у відповідності до способів та критеріїв оцінювання, наведених у інших розділах цієї робочої навчальної програми.
Тема № 6: Проблеми створення та функціонування комерційних юридичних осіб
Семінарське заняття:проблеми створення та функціонування комерційних юридичних осіб
Навчальна мета заняття:освоєння, поглиблення та розширення знань відповідно до тематики заняття та питань, що запропоновані до розгляду на семінарському занятті і рекомендованих до вивчення під час самостійної підготовки, підготовки цільових виступів та рефератів.
Навчальні цілі. Навчальними цілями заняття за цією темою є здобуття слухачем теоретичних та практичних знань щодо загальних та доктринальних підходів до вивчення проблемних питань, що виникають під час створення, функціонування та припинення господарської діяльності юридичної особи як організаційно-правової форми здійснення господарської діяльності.
Час проведення 2 години
Навчальні питання:
1. Порядки створення юридичних осіб та особливості їх застосування.
2. Проблемні аспекти співвідношення понять "юридична особа" і "підприємство" у контексті господарсько-правової та цивільно-правової доктрин.
3. Співвідношення понять "майно господарського товариства" та "статутний капітал господарського товариства".
4. Проблемні аспекти створення та управління у господарських товариствах.
5. Проблемні аспекти створення та управління у виробничих кооперативах.
Методичні вказівки. Під час підготовки до заняття необхідно визначитися щодо дискусійної проблеми окремих теоретичних понять, що застосовуються стосовно діяльності юридичних осіб у сфері господарювання; виробити власну точку зору на поняття та зміст повноважень органів управління юридичною особою.
Особливої уваги заслуговує вивчення питань пов’язаних з проблемними аспектами створення та управління у господарських товариствах та виробничих кооперативах.
Теми цільових виступів:
1. Проблемні аспекти придбання частки у статутному капіталі господарського товариства та виробничого кооперативу.
2. Проблемні аспекти переходу прав на акції в акціонерних товариствах.
3. Проблемні аспекти виходу та виключення учасника (акціонера) із господарського товариства і виробничого кооперативу.
Теми для рефератів:
1. Особливості господарських товариств як "союзів осіб" і "союзів капіталів".
2. Механізм реалізації переважного права у господарських товариствах.
3. Поняття і особливості порядку виходу учасника (акціонера) із господарського товариства і виробничого кооперативу.
Практичні завдання:
Ситуація 1.
9 серпня 2010 р. було створено та зареєстровано у встановленому порядку ТОВ "Старт". В січні 2011 р. виникла необхідність зміни юридичної адреси товариства, окрім цього до його складу були прийняті нові учасники.
Які дії необхідно здійснити засновникам товариства?
Ситуація 2.
Серенко, Хаєнко, Купчик і Логвіненнко вирішили створити товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). 10 серпня 2010 р. вони провели збори засновників, на яких були розглянуті питання: назва ТОВ, місце його розташування, види діяльності, розмір статутного фонду, органи управління, а також обговорили проект засновницького договору та проект статуту.
12 серпня цього ж року засновницькі документи ТОВ, реєстраційна картка та квитанція про сплату реєстраційного збору рекомендованим листом з описом вкладеного було направлено до реєстраційної палати м. Харкова.
20 серпня 2010 р. засновники отримали повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації. Їм було запропоновано направити до реєстраційного органу свого представника для виправлення недоліків Окрім цього, у повідомленні вказувалося, що для реєстрації вони повинні подати папку, конверти з марками, папір та сплатити місцевий реєстраційний збір до Фонду допомоги дітям-сиротам.
Які порушення допущені у наведеній ситуації? Чи правомірні дії працівників районної держадміністрації?
Ситуація 3.
За несвоєчасне повідомлення органів реєстрації про зміну місцезнаходження була скасована державна реєстрація туристичної фірми "Блік". Оскільки підстави для анулювання ліцензії, на думку керівників фірми були відсутні, а за 35 туристичних подорожей оплата клієнтами була внесена передчасно, т уристична фірма продовжувала свою діяльність.
Дайте оцінку ситуації, що склалася.
Література:
нормативні акти:
юридична література:
Хід проведення заняття.Вступ до заняття – на початку заняття оголошується перелік питань та тем рефератів, що виносяться на розгляд, та з’ясовується готовність до проведення основної частини.
Основна частина заняття – під час проведення заняття розглядаються навчальні питання та питання винесенні для самостійної підготовки, заслуховуються відповіді на питання цільових виступів та виступи за темою рефератів. Після розгляду кожного з навчальних питань, заслуховування цільового виступу або докладу за темою реферату відбувається обговорення, пов’язаної з ними проблематики. Після цього проводиться оцінка рівня знань доповідача та слухачів, що прийняли участь в обговоренні навчального питання, цільового виступу та докладу за темою реферату.
Методика відпрацювання навчального питання та підготування реферату.Опрацювання кожного навчального питання, що виноситься на розгляд до семінарського заняття, відбувається під час самостійної роботи над освоєнням матеріалу запропонованого до вивчення за відповідною темою. Для повного та глибокого вивчення і засвоєння матеріалу за навчальним питанням необхідно ознайомитись із методичними рекомендаціями для підготовки до семінарського заняття за відповідною тематикою. Вивчити матеріал, поданий в ході проведення лекційних занять за темою, а також ознайомитись із рекомендованими нормативними актами та навчально-науковою літературою. Після чого необхідно підготовити розгорнутий план відповіді за навчальним питанням та змістовні тезиси відповіді.
Контроль рівня знань з питань, винесених на розгляд семінарського заняття, практичних навичок набутих під час підготовки та вивчення тематичних питань відбувається у відповідності до способів та критеріїв оцінювання, наведених у інших розділах цієї робочої навчальної програми.
Тема № 7: Проблеми визнання суб’єкта господарювання банкрутом та проведення ліквідаційної процедури
Семінарське заняття:проблеми визнання суб’єкта господарювання банкрутом та проведення ліквідаційної процедури
Навчальна мета заняття:освоєння, поглиблення та розширення знань відповідно до тематики заняття та питань, що запропоновані до розгляду на семінарському занятті і рекомендованих до вивчення під час самостійної підготовки, підготовки цільових виступів та рефератів.
Навчальні цілі. Навчальними цілями заняття за цією темою є здобуття слухачем теоретичних та практичних знань щодо загальних та доктринальних підходів до вивчення категорійного апарату, що застосовується у досліджуваних відносинах, встановлення правового суб’єктів та учасників провадження у справі про визнання боржника банкрутом та проведенні ліквідаційної процедури.
Час проведення
Навчальні питання:
1. Визначення загальних положень, що застосовуються під час ліквідаційної процедури та визнання суб’єкта господарювання банкрутом.
2. Провадження у справах про банкрутство та його особливості.
3. Ліквідаційна процедура та її особливості.
4. Мирова угода, порядок її укладання та особливості.
Методичні вказівки. Під час підготовки до заняття необхідно визначитися щодо дискусійної проблеми теоретичних питань провадження у справі про визнання боржника банкрутом та проведенні ліквідаційної процедури; з’ясування проблемних аспектів щодо встановлення правового становища суб’єктів та учасників відносин, що досліджуються.
Особливої уваги заслуговує вивчення питань пов’язаних з порядком укладення, підставами та умовами мирової угоди.
Теми цільових виступів:
1. Особливості банкрутства містоутворюючих підприємств.
2. Особливості банкрутства особливо небезпечних підприємств.
3. Особливості банкрутства сільськогосподарських підприємств.
Теми для рефератів:
1. Особливості банкрутства страховиків.
2. Особливості банкрутства професійних учасників ринку цінних паперів.
3. Особливості банкрутства емітента чи управителя іпотечних сертифікатів, управителя фонду фінансування будівництва чи управителя фонду операцій з нерухомістю.
4. Особливості банкрутства фермерського господарства.
Практичні завдання:
Ситуація 1.
Господарський суд за клопотанням комітету кредиторів виніс ухвалу про проведення санації товариства з обмеженою відповідальністю "Бригантина". З дня винесення ухвали про санацію повноваження генерального директора, який є одночасно його одноособовим засновником та ревізійної комісії ТОВ, не були припинені. Крім того, генеральний директор виявив бажання стати керуючим санацією даного підприємства.
Дайте аналіз даної ситуації. Яка процедура призначення санації? Які права та обов’язки керуючого санацією?
Завдання 2.
Іванов І.І., який є підприємцем, звернувся із заявою про порушення справи про його банкрутство господарського суду. Який порядок банкрутства суб’єкта господарської діяльності – громадянина?
Література:
нормативні акти:
юридична література:
Хід проведення заняття.Вступ до заняття – на початку заняття оголошується перелік питань та тем рефератів, що виносяться на розгляд, та з’ясовується готовність до проведення основної частини.
Основна частина заняття – під час проведення заняття розглядаються навчальні питання та питання винесенні для самостійної підготовки, заслуховуються відповіді на питання цільових виступів та виступи за темою рефератів. Після розгляду кожного з навчальних питань, заслуховування цільового виступу або докладу за темою реферату відбувається обговорення, пов’язаної з ними проблематики. Після цього проводиться оцінка рівня знань доповідача та слухачів, що прийняли участь в обговоренні навчального питання, цільового виступу та докладу за темою реферату.
Методика відпрацювання навчального питання та підготування реферату.Опрацювання кожного навчального питання, що виноситься на розгляд до семінарського заняття, відбувається під час самостійної роботи над освоєнням матеріалу запропонованого до вивчення за відповідною темою. Для повного та глибокого вивчення і засвоєння матеріалу за навчальним питанням необхідно ознайомитись із методичними рекомендаціями для підготовки до семінарського заняття за відповідною тематикою. Вивчити матеріал, поданий в ході проведення лекційних занять за темою, а також ознайомитись із рекомендованими нормативними актами та навчально-науковою літературою. Після чого необхідно підготовити розгорнутий план відповіді за навчальним питанням та змістовні тезиси відповіді.
Контроль рівня знань з питань, винесених на розгляд семінарського заняття, практичних навичок набутих під час підготовки та вивчення тематичних питань відбувається у відповідності до способів та критеріїв оцінювання, наведених у інших розділах цієї робочої навчальної програми.
Тема № 8: Проблемні аспекти встановлення монопольного становища суб’єкта господарювання та захисту суб’єктів господарювання від недобросовісної конкуренції
Семінарське заняття:проблемні аспекти встановлення монопольного становища суб’єкта господарювання та захисту суб’єктів господарювання від недобросовісної конкуренції
Навчальна мета заняття:освоєння, поглиблення та розширення знань відповідно до тематики заняття та питань, що запропоновані до розгляду на семінарському занятті і рекомендованих до вивчення під час самостійної підготовки, підготовки цільових виступів та рефератів.
Навчальні цілі. Навчальними цілями заняття за цією темою є здобуття слухачем теоретичних та практичних знань щодо загальних та доктринальних підходів до з’ясування проблемних аспектів встановлення монопольного становища суб’єкта господарювання та захисту суб’єктів господарювання від недобросовісної конкуренції.
Час проведення 2 години
Навчальні питання:
1. Способи визначення монопольного становища суб’єкта господарювання та порядок їх застосування.
2. Антиконкурентна, обмежувальна і дискримінаційна монополістична діяльність: проблеми їх визначення і застосування.
3. Проблемні аспекти здійснення концентрації суб’єктів господарювання та вчинення ними узгоджених дій.
4. Види дій, що визнаються недобросовісною конкуренцією та їх тлумачення.
Методичні вказівки. Під час підготовки до заняття необхідно визначитися щодо дискусійної проблемних аспектів встановлення монопольного становища суб’єкта господарювання та захисту суб’єктів господарювання від недобросовісної конкуренції; виробити власну точку зору на поняття та зміст способів визначення монопольного становища; визначитися щодо наявних в юридичній науці точок зору та пропозицій з приводу тлумачення тих чи інших ознак вчинення дій, що визнаються недобросовісною конкуренцією.
Теми цільових виступів:
1. Неправомірне використання ділової репутації суб'єкта господарювання: проблеми тлумачення і визначення відповідних правопорушень.
2. Створення перешкод суб'єктам господарювання у процесі конкуренції та досягнення неправомірних переваг у конкуренції: проблеми тлумачення і визначення відповідних правопорушень.
3. Неправомірне збирання, розголошення та використання комерційної таємниці: проблеми тлумачення і визначення відповідних правопорушень.
Теми для рефератів:
1. Проблемні аспекти визнання суб’єкта господарювання монополістом та застосування передбачених законодавством способів до означеної процедури.
2. Визначення та специфіка дій, що визнаються антиконкурентними на ринках певного товару.
Практичні завдання:
Ситуація 1.
Цукровий завод займає монопольне положення на регіональному ринку надання послуг по заготівлі та переробці цукрового буряку сільськогосподарських підприємств та фермерських господарств. Під час планової перевірки територіальним відділенням Антимонопольного комітету було встановлено, що заводом було укладено і реалізовано 50 договорів з сільськогосподарськими підприємствами на умовах, що 70 процентів продукції отримує господарство, а 30 процентів залишається заводу як оплата за переробку сировини. З фермерськими господарствами було укладено 155 договорів на умовах, що 65 процентів продукції отримує господарство, а 35 процентів залишається в розпорядженні заводу.
Чи порушив завод антимонопольне законодавство? Дайте аргументовану відповідь.
Ситуація 2.
До територіального відділення Антимонопольного комітету звернувся з заявою завод будівельних матеріалів в зв’язку з тим, що інше підприємство на вітрині свого магазину розмістив черепицю неналежної якості з надписом: "Шановні покупці, таку "якісну" черепицю ви можете придбати у наших сусідів на заводі будівельних матеріалів. Ціна така ж, як за якісну. Подумайте."
В процесі розслідування було встановлено, що за період 2009-2010 років претензій від споживачів на якість черепиці заводу будівельних матеріалів не поступало. Дайте кваліфіковану оцінку ситуації.
Література:
нормативні акти:
юридична література:
Хід проведення заняття.Вступ до заняття – на початку заняття оголошується перелік питань та тем рефератів, що виносяться на розгляд, та з’ясовується готовність до проведення основної частини.
Основна частина заняття – під час проведення заняття розглядаються навчальні питання та питання винесенні для самостійної підготовки, заслуховуються відповіді на питання цільових виступів та виступи за темою рефератів. Після розгляду кожного з навчальних питань, заслуховування цільового виступу або докладу за темою реферату відбувається обговорення, пов’язаної з ними проблематики. Після цього проводиться оцінка рівня знань доповідача та слухачів, що прийняли участь в обговоренні навчального питання, цільового виступу та докладу за темою реферату.
Методика відпрацювання навчального питання та підготування реферату.Опрацювання кожного навчального питання, що виноситься на розгляд до семінарського заняття, відбувається під час самостійної роботи над освоєнням матеріалу запропонованого до вивчення за відповідною темою. Для повного та глибокого вивчення і засвоєння матеріалу за навчальним питанням спочатку необхідно ознайомитись із методичними рекомендаціями для підготовки до семінарського заняття за відповідною тематикою, а потім вивчити матеріал, поданий в ході проведення лекційних занять за темою, а також ознайомитись із рекомендованими нормативними актами та навчально-науковою літературою. Після чого необхідно підготовити розгорнутий план відповіді за навчальним питанням та змістовні тезиси відповіді.
Контроль рівня знань з питань, винесених на розгляд семінарського заняття, практичних навичок набутих під час підготовки та вивчення тематичних питань відбувається у відповідності до способів та критеріїв оцінювання, наведених у інших розділах цієї робочої навчальної програми.
Тема № 9: Особливості договорів у господарській діяльності
Семінарське заняття:особливості договорів у господарській діяльності.
Навчальна мета заняття:освоєння, поглиблення та розширення знань відповідно до тематики заняття та питань, що запропоновані до розгляду на семінарському занятті і рекомендованих до вивчення під час самостійної підготовки, підготовки цільових виступів та рефератів.
Навчальні цілі. Навчальними цілями заняття за цією темою є здобуття слухачем теоретичних та практичних знань щодо загальних та доктринальних підходів до вивчення категорійного апарату, що застосовується у досліджуваних відносинах, встановлення правового статусу сторін досліджуваних договорів.
Час проведення
Навчальні питання:
1. Особливості господарських договорів про передачу майна у власність та користування.
2. Особливості господарських договорів про виконання робіт.
3. Особливості господарських договорів про надання послуг.
Методичні вказівки:
Теми цільових виступів:
1. Правове забезпечення і особливості укладання та виконання договору поставки.
2. Правове забезпечення і особливості укладання та виконання договору підряду на капітальне будівництво.
3. Правове забезпечення і особливості укладання та виконання договору перевезення.
Теми для рефератів:
1. Правове забезпечення і особливості укладання та виконання договору лізингу.
2. Правове забезпечення і особливості укладання та виконання договору побутового підряду.
3. Комерційне посередництво у сфері господарювання і його специфіка.
Практичні завдання:
Завдання 1.
Складіть проект договору про проведення науково-дослідних, опитно-конструкторських та технологічних робіт.
Завдання 2.
Складіть таблицю з зазначенням видів послуг, які підлягають ліцензуванню. Щодо кожного виду послуг вкажіть реквізити нормативно-правового акту, що встановлює ліцензійні умови, орган ліцензування, його місцезнаходження та перелік документів, які необхідні для отримання відповідної ліцензії.
Література:
нормативні акти:
юридична література:
Хід проведення заняття.Вступ до заняття – на початку заняття оголошується перелік питань та тем рефератів, що виносяться на розгляд, та з’ясовується готовність до проведення основної частини.
Основна частина заняття – під час проведення заняття розглядаються навчальні питання та питання винесенні для самостійної підготовки, заслуховуються відповіді на питання цільових виступів та виступи за темою рефератів. Після розгляду кожного з навчальних питань, заслуховування цільового виступу або докладу за темою реферату відбувається обговорення, пов’язаної з ними проблематики. Після цього проводиться оцінка рівня знань доповідача та слухачів, що прийняли участь в обговоренні навчального питання, цільового виступу та докладу за темою реферату.
Методика відпрацювання навчального питання та підготування реферату.Опрацювання кожного навчального питання, що виноситься на розгляд до семінарського заняття, відбувається під час самостійної роботи над освоєнням матеріалу запропонованого до вивчення за відповідною темою. Для повного та глибокого вивчення і засвоєння матеріалу за навчальним питанням спочатку необхідно ознайомитись із методичними рекомендаціями для підготовки до семінарського заняття за відповідною тематикою, а потім вивчити матеріал, поданий в ході проведення лекційних занять за темою, а також ознайомитись із рекомендованими нормативними актами та навчально-науковою літературою. Після чого необхідно підготовити розгорнутий план відповіді за навчальним питанням та змістовні тезиси відповіді.
Контроль рівня знань з питань, винесених на розгляд семінарського заняття, практичних навичок набутих під час підготовки та вивчення тематичних питань відбувається у відповідності до способів та критеріїв оцінювання, наведених у інших розділах цієї робочої навчальної програми.
Тема № 10: Проблемні аспекти здійснення господарської діяльності в окремих сферах національної економіки
Семінарське заняття:проблемні аспекти здійснення господарської діяльності в окремих сферах національної економіки
Навчальна мета заняття:освоєння, поглиблення та розширення знань відповідно до тематики заняття та питань, що запропоновані до розгляду на семінарському занятті і рекомендованих до вивчення під час самостійної підготовки, підготовки цільових виступів та рефератів.
Навчальні цілі. Навчальними цілями заняття за цією темою є здобуття слухачем теоретичних та практичних знань щодо загальних та доктринальних підходів до вивчення проблемних аспектів, що виникають під час здійснення господарської діяльності в окремих сферах національної економіки.
Час проведення 2 години
Навчальні питання:
1. Визначення загальних положень, що застосовуються у сфері правового регулювання інвестування господарської діяльності.
2. Визначення загальних положень, що застосовуються у сфері правового регулювання біржової діяльності.
3. Визначення загальних положень, що застосовуються у сфері правового регулювання ринків фінансових послуг.
4. Визначення загальних положень, що застосовуються у сфері правового регулювання торговельної діяльності.
5. Визначення загальних положень, що застосовуються у сфері правового регулювання страхування господарської діяльності.
6. Визначення загальних положень, що застосовуються у сфері правового регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Методичні вказівки. Під час підготовки до заняття необхідно визначитися щодо дискусійних аспектів проблемних ситуацій, що мають місце під час здійсненні господарської діяльності в окремих сферах економічної діяльності.
Особливої уваги заслуговує вивчення питань пов’язаних таких проблемними аспектами в інвестування господарської діяльності, здійснення біржової діяльності, діяльність на ринках фінансових послуг, торговельної діяльності, страхування господарської діяльності, зовнішньоекономічної діяльності.
Теми цільових виступів:
1. Проблемні аспекти встановлення правового становища окремих категорій суб’єктів інвестиційної діяльності.
2. Проблемні аспекти встановлення правового становища окремих категорій суб’єктів (учасників) біржової діяльності.
3. Співвідношення та порядок застосування загальних та спеціальних норм законодавства про ринок фінансових послуг.
4. Проблемні аспекти встановлення правового становища окремих категорій суб’єктів страхової діяльності.
Теми для рефератів:
1. Проблеми правового регулювання інноваційної діяльності.
2. Правове становище біржового арбітражу та його особливості.
3. Особливості приватноправового і публічно-правового регулювання торговельної діяльності.
4. Поняття зовнішньоекономічного договору (контракту), його зміст, форма та особливості укладання.
Практичні завдання:
Ситуація 1.
Компанія з управління активами "Інтер" звернулась до господарського суду з позовом про визнання недійсним рішення ДКЦПФР про анулювання ліцензії, виданої цій компанії, на підставі порушення нею норм чинного законодавства.
Під час розгляду справи встановлено наступне. Компанія з управління активами "Інтер" отримала ліцензію на управління активами пайового інвестиційного фонду 15.12.2005 року проте жодних дій щодо емісії інвестиційних сертифікатів відповідного фонду здійснено не було. Крім того встановлено, що протягом означеного строку компанія з управління активами, через своїх представників, приймала участь в торгах на фондовій біржі як у якості продавця цінних паперів, так і у якості їх покупця, тобто фактично виконувала функції дилера.
ДКЦПФР не визнавала позовні вимоги компанії з управління активами "Інтер" мотивуючи тим, що остання порушила норми чинного законодавства. На це представники компанії з управління активами зауважили, що такий суб’єкт має право здійснювати операції з цінними паперами пайових інвестиційних фондів, активами яких управляє компанія, на фондовому ринку без будь-яких обмежень.
Господарський суд відмовив у задоволенні позовної заяви компанії з управління активами.
Дайте правову оцінку наведеній ситуації. Чи правомірні дії ДКЦПФР?
Ситуація 2.
ТОВ"Нубук" (резидент України) уклала з Компанією "Лайза" (резидент Вірменії) договір на поставку виробничого обладнання. Відповідно до укладеного договору ТОВ"Нубук" додатково зобов'язалося провести всі необхідні роботи по введенню його в експлуатацію. Для проведення зазначених робіт ТОВ "Нубук" уклало договір з підрядною фірмою ТОВ "Карат" (резидент України).
Проведіть правовий аналіз договірних відносин? Дайте правову класифікацію зазначених договорів? Які договори треба укласти для того щоб правовідносини між ООО "Нубук" і Компанією "Лайза" класифікувалися не купівлею-продажем?
Ситуація 3.
До Господарського суду Харківської області звернувся громадянин Сальков з позовом до Харківської товарної біржі. У своїх позовних вимогах позивач зазначив наступне: у 2000 році ним, під час заснування біржі, в організаційно-правовій формі акціонерного товариства, був придбаний пакет акцій, що засвідчував вступний внесок члена біржі, тобто підтверджував право участі у біржових торгах. Однак після двох років роботи брокером він вирішив продати свої членські права іншій особі. Після укладення відповідного договору керівні органи біржі не визнали його законним, мотивуючи не відповідністю правилам, встановленими біржовим комітетом (радою біржі). Крім того, було зазначено, що відступлення відповідного "біржового місця" може здійснюватися через механізм реалізації виключно акцій, що належать особі, яка відступає права.
Вирішіть справу по суті? Яке рішення повинен прийняти господарський суд?
Ситуація 4.
Під час укладання договору фінансового лізингу було передбачено положення, за яким одержувач лізингу мав право у подальшому викупити об’єкт лізингу (фінансовий лізинг). Це положення зводилося до наступного: "одержувач лізингу за своїм замовленням отримує в оплатне користування від лізингодавця об’єкт лізингу на строк, який є не меншим за строк, на протязі якого амортизується 50% вартості об’єкта лізингу".
У подальшому виникло питання про вартість даного об’єкта. Так одержувач лізингу стверджував, що вартість об’єкта лізингу розраховується на день укладення договору, але лізингодавець стверджував, що – на день, коли перераховуються кошти за решту вартості майна.
Справу було передано до господарського суду. Яке рішення повинен винести суд?
Література:
нормативні акти:
юридична література:
Хід проведення заняття.Вступ до заняття – на початку заняття оголошується перелік питань та тем рефератів, що виносяться на розгляд, та з’ясовується готовність до проведення основної частини.
Основна частина заняття – під час проведення заняття розглядаються навчальні питання та питання винесенні для самостійної підготовки, заслуховуються відповіді на питання цільових виступів та виступи за темою рефератів. Після розгляду кожного з навчальних питань, заслуховування цільового виступу або докладу за темою реферату відбувається обговорення, пов’язаної з ними проблематики. Після цього проводиться оцінка рівня знань доповідача та слухачів, що прийняли участь в обговоренні навчального питання, цільового виступу та докладу за темою реферату.
Методика відпрацювання навчального питання та підготування реферату.Опрацювання кожного навчального питання, що виноситься на розгляд до семінарського заняття, відбувається під час самостійної роботи над освоєнням матеріалу запропонованого до вивчення за відповідною темою. Для повного та глибокого вивчення і засвоєння матеріалу за навчальним питанням спочатку необхідно ознайомитись із методичними рекомендаціями для підготовки до семінарського заняття за відповідною тематикою, а потім вивчити матеріал, поданий в ході проведення лекційних занять за темою, а також ознайомитись із рекомендованими нормативними актами та навчально-науковою літературою. Після чого необхідно підготовити розгорнутий план відповіді за навчальним питанням та змістовні тезиси відповіді.
Контроль рівня знань з питань, винесених на розгляд семінарського заняття, практичних навичок набутих під час підготовки та вивчення тематичних питань відбувається у відповідності до способів та критеріїв оцінювання, наведених у інших розділах цієї робочої навчальної програми.
Тема № 11: Проблемні аспекти контролю за господарською діяльністю та притягненням до відповідальності суб’єктів господарювання
Семінарське заняття:проблемні аспекти контролю за господарською діяльністю та притягненням до відповідальності суб’єктів господарювання
Навчальна мета заняття:освоєння, поглиблення та розширення знань відповідно до тематики заняття та питань, що запропоновані до розгляду на семінарському занятті і рекомендованих до вивчення під час самостійної підготовки, підготовки цільових виступів та рефератів.
Навчальні цілі. Навчальними цілями заняття за цією темою є здобуття слухачем теоретичних та практичних знань щодо загальних та доктринальних підходів до вивчення проблемних аспектів контролю за господарською діяльністю та притягненням до відповідальності суб’єктів господарювання.
Час проведення
Навчальні питання:
1. Визначення загальних положень, що застосовуються під час проведення контролю за господарською діяльністю
2. Контроль органів державної влади на ринках фінансових послуг.
3. Проблемні аспекти застосування відповідальності у господарській сфері.
4. Контроль саморегулівних організацій на ринках фінансових послуг.
Методичні вказівки. Під час підготовки до заняття необхідно визначитися щодо дискусійної проблеми стосовно проблемних аспектів контролю за господарською діяльністю та притягненням до відповідальності суб’єктів господарювання.
Теми цільових виступів:
1. Права і обов’язки суб’єктів господарювання під час здійснення державного контролю у сфері господарської діяльності.
2. Особливості правового становища Національного банку України у сфері контролю за наданням фінансових послуг як регулятора відносин на ринках таких послуг.
3. Особливості правового становища Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку у сфері контролю за наданням фінансових послуг як регулятора відносин на ринках таких послуг.
4. Особливості правового становища Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг у сфері контролю за наданням фінансових послуг як регулятора відносин на ринках таких послуг.
Теми для рефератів:
1. Особливості правового становища саморегулівних організацій.
2. Види оперативно-господарських санкцій і особливості їх застосування.
3. Адміністративно-господарські санкції і особливості їх застосування.
Практичні завдання:
Ситуація 1.
Під час перевірки фінансово-господарської діяльності заводу по виробництву аміаку "Хімік" службовці податкової інспекції склали акт про протиправне здійснення торговельної діяльності їдальнею заводу без отримання торгового патенту та наклали штраф. Представник заводу оскаржив вказане рішення у суді, мотивуючи свій позов тим, що їдальня здійснює торговельну діяльність лише на території заводу та для співробітників заводу. Така діяльність, заявив представник заводу не підлягає патентуванню.
Яке рішення повинен винести суд?
Ситуація 2.
ТОВ "СІВ" звернулося в господарський суд Київської області з позовом до Підприємства "Колос", обґрунтувавши заявлену позовну вимогу неналежним виконанням останнім своїх зобов’язань за договором відповідального зберігання зерна. Зокрема, позивач зазначив, що відповідно до договору зберігання Підприємство як зберігач взяло на себе обов’язок у строк повернути за вимогою Товариства отримане на зберігання зерно, але коли Товариство звернулося до Підприємства з вимогою повернути зі зберігання зазначене зерно, відповідач не виконав своє зобов’язання. Внаслідок прострочення Підприємством виконання зобов’язання за договором зберігання у Товариства виникли збитки у вигляді упущеної вигоди, що складається з різниці між ціною переданого на зберігання зерна та його ринковою ціною станом на момент повернення в разі його реалізації. Підприємство позов не визнало, мотивуючи свої заперечення тим, що вони не змогли своєчасно повернути зерно зі зберігання на вимогу позивача внаслідок подій непереборної сили (повені).
Яку відповідальність несе Підприємство за невиконання своїх зобов’язань? Яке рішення повинен прийняти суд?
Література:
нормативні акти:
юридична література:
Хід проведення заняття.Вступ до заняття – на початку заняття оголошується перелік питань та тем рефератів, що виносяться на розгляд, та з’ясовується готовність до проведення основної частини.
Основна частина заняття – під час проведення заняття розглядаються навчальні питання та питання винесенні для самостійної підготовки, заслуховуються відповіді на питання цільових виступів та виступи за темою рефератів. Після розгляду кожного з навчальних питань, заслуховування цільового виступу або докладу за темою реферату відбувається обговорення, пов’язаної з ними проблематики. Після цього проводиться оцінка рівня знань доповідача та слухачів, що прийняли участь в обговоренні навчального питання, цільового виступу та докладу за темою реферату.
Методика відпрацювання навчального питання та підготування реферату.Опрацювання кожного навчального питання, що виноситься на розгляд до семінарського заняття, відбувається під час самостійної роботи над освоєнням матеріалу запропонованого до вивчення за відповідною темою. Для повного та глибокого вивчення і засвоєння матеріалу за навчальним питанням спочатку необхідно ознайомитись із методичними рекомендаціями для підготовки до семінарського заняття за відповідною тематикою, а потім вивчити матеріал, поданий в ході проведення лекційних занять за темою, а також ознайомитись із рекомендованими нормативними актами та навчально-науковою літературою. Після чого необхідно підготовити розгорнутий план відповіді за навчальним питанням та змістовні тезиси відповіді.
Контроль рівня знань з питань, винесених на розгляд семінарського заняття, практичних навичок набутих під час підготовки та вивчення тематичних питань відбувається у відповідності до способів та критеріїв оцінювання, наведених у інших розділах цієї робочої навчальної програми.
3. Інформаційне та методичне забезпечення навчальної дисципліни
Нормативно правові акти
1. Конституція України [Текст]: зі змінами та доповненнями: [прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р.] // Відомості Верховної Ради України. – 1996. - № 30. – Ст. 141.
2. Господарський кодекс України [Текст]: // Офіційний вісник України. – 2003. – № 11. – Ст. 462.
3. Господарський процесуальний кодекс України [Текст]: // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 6. – Ст. 56.
4. Цивільний кодекс України [Текст]: // Офіційний вісник України. – 2003. – № 11. – Ст. 461.
5. Цивільний процесуальний кодекс України [Текст]: // Офіційний вісник України. – 2004. – № 16. – Ст. 1088.
6. Про акціонерні товариства [Текст]: закон України від 17 вересня 2008 року № 524- VI // Урядовий кур’єр. – 2008. – № 202. – 29 жовтня. – С. 5-12.
7. Про господарські товариства [Текст]: закон України від 19 вересня 1991 р. № 1576-XII // Відомості Верховної Ради України. – 1991. - № 49. – Ст. 682.
8. Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців [Текст]: закон України вiд 15.05.2003 № 755-IV // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – № 31. – Ст. 263.
9. Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом [Текст]: закон України від 3
Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 405 | Нарушение авторских прав Поиск на сайте: Лучшие изречения: Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно |
Ген: 0.011 с.