Пропріорецептори – власні рецептори опорно-рухового апарату (м'язів, сухожилків, суглобів, зв'язок).
Пропріорецептори
· М'язів (м'язові веретена)
· Суглобових сумок
· Сухожилків (тільця Гольджі)
Види рецепторів
· Адекватний подразник
· Деформація
· Розтягнення
· Розтягнення
· Ступінь та швидкість розтягнення м'язів
· Ступінь згинання (розгинання) в суглобі
· Ступінь та швидкість скорочення м'яза (так як при скороченні сухожилки розтягуються)
М'язові веретена – первинні механорецептори, що мають складну структуру. Кожне м'язове волокно складається з великої кількості інтрафузальних волокон (ІФВ). Ці волокна знаходяться у сполучнотканинній капсулі. Волокна є двох видів: волокно з ядерним ланцюжком та волокно з ядерною сумкою. У центрі волокна знаходяться ядра та спіралевидне нервове закінчення (власне сприймаюча структура рецептора). Окрім ядерної сумки до складу волокна входять дистальні скоротливі сегменти, що отримують інервацію від -мотонейронів спинного мозку (лежать поряд з -мотонейронами, котрі інервують екстрафузальні волокна (ЕФВ) м'яза).
Адекватним подразником ІФВ є розтягнення центральної частини – ядерної сумки. Таке розтягнення (та збудження спіралевидного нервового закінчення, а отже, й рецептора в цілому) можливе лише в двох випадках:
- при розтягненні м'яза в цілому, так як м'язові веретена розташовані паралельно ЕФВ, а капсула прикріплена до них;
- без розтягнення м'яза в цілому, коли до скоротливих сегментів надходить інформація від -мотонейронів скорочення дистальних скоротливих сегментів розтягнення ядерної сумки збудження рецептора.
Зауважимо, що у відповідь на збудження м'язових веретен виникають міотатичні рефлекси (рефлекси на розтягнення), при цьому міотатично активуються -мотонейрони, що інервують ЕФВ того м'яза, в якому розташоване м'язове веретено.
Через -мотонейрони здійснюється центральна регуляція рівня активності м'язових веретен. Завдяки цому рецептори можуть зберігати достатній рівень збудливості (чутливості) навіть при скороченні м'яза, якщо при цьому паралельно активізуються -мотонейрони.
Механізми і закономірності передачізбудження в центральних синапсах.
Інформація про дію подразника аналізується та кодується в рецепторах передається аферентними шляхами (швидко, точно, без змін) в нервові центри, де відбувається її аналіз. На основі цього аналізу синтезується адекватний еферентний сигнал, який передається до органів-ефекторів. Таким чином, нервові центри виконують аналіз аферентного сигналу та синтезу еферентного сигналу. Структурно-функціональною одиницею нервових центрів є нейрон – кожен окремий нейрон здатний виконувати аналітико-синтетичну функцію. В певній мірі виконання цієї функції пов'язано з передачою інформацї в межах нервових центрів.
По аксонам нейронів ЦНС інформація передається у вигляді ПД. Від одного нейрона на інший інформація передається через синапси.
ЦЕНТРАЛЬНІ СИНАПСИ
· Аксосоматичні
· Аксоаксональні
· Аксодендритні
· Дендродендритичні
· Збудливі
· Гальмівні
· Хімічні
· Електричні
Механізм передачі збудження через центральний аксосоматичний хімічний синапс полягає в наступному: ПД поширюється по мембрані аксона далі по мембрані пресинаптичній підвищення проникності пресинаптичної мембрани для іонів Сa2+ вхід їх в нервове закінчення за градієнтом концентрації вихід медіатора в синаптичну щілину дифузія медіатора до постсинаптичної мембрани взаємодія з мембранними циторецепторами збільшення проникності постсинаптичної мембрани для іонів Na+ вхід іонів Na+ в тіло клітини через постсинаптичну мембрану деполяризація мембрани (ЗПСП місцеве збудження) ЗПСП як місцеве збудження поширюється на сусудні ділянки постсинаптичної мембрани та мембрани аксонного горбика з допомогою місцевих струмів. Ці струми в незбуджених ділянках мембрани мають вихідний напрям, тому викликають деполяризацію мембрани. Цікавим є виникнення місцевих струмів між постсинаптичною мембраною (там ЗПСП) та мембраною аксонного горбика – початковий сегмент аксона, мембрана якого має найбільшу збудливість, поріг деполяризації (ΔЕ) там складає 10-15 мВ. Тому ПД виникає під впливом місцевих струмів саме там. Це відбувається, якщо під впливом місцевих струмів деполяризація мембрани аксонного горбика досягає критичного рівня виникнення серії ПД ритмічний розряд нейрона.