Доц.Шилович І.Л.Магістрант Завацький Я.Л. Інженер Долінська Г.Й
Матеріали у виробництві гофрованого картону
Загальна характеристика тарного виробництва
Картонно -паперова тара і упаковка (як самі економічні) є найбільш поширеними пакувальними матеріалами в світі. Це пояснюється їх низькою вартістю, екологічністю (здатність до біологічного розпаду), зручністю автоматичного виконання з ними основних технологічних операцій: виготовлення, складання, заповнення продукцією, закупорювання, штабелювання і т. д.
В Україні в загальному обсязі пакувальних матеріалів частка картонно -паперової упаковки складає близько 40 %. З них 70 % припадає на гофротару, яка має переваги перед іншими видами товарної упаковки: здатність складання в плоскі заготовки; здатність стримувати ударну і толчковую навантаження, а також витримувати вагу штабеля, оберігаючи упакований товар від пошкодження при транспортуванні та зберіганні на складах. Використання макулатури як сировини для виробництва шарів забезпечує низьку собівартість і екологічність упаковки з гофрованого картону.
Останній належить до анізотропним матеріалам, що мають різні властивості. Він забезпечує достатню площинну і торцеву жорсткість, амортизаційні властивості, завдяки яким він широко застосовується, зокрема, при заміні дерев'яної і, частково, полімерної тари.
Тара з гофрованого картону здатна протистояти ударним навантаженням, витримувати локальні удари типу проколу, протистояти проникненню вологи, зберігати форму при вібраційних впливах, чинити опір торцевому і площинному стисненню, витримувати падіння з висоти.
Разом з цим, цей вид тари легко транспортувати і складувати (наприклад, маса піддонів з гофрокартону складає 4 кг, а дерев'яних - 22 кг). Слід зазначити легкість монтажу і наповнення, можливість рециклінгу (переробки), здатність до природного саморуйнування [ 2 ].
Рис. 1.Схема тришарового гофрованого картону:
- плоскі шари (лайнери); 2 - гофрошар (флютинг); 3 - шар клею
Гофрокартон складається з чергуються плоских і гофрованих шарів, склеєних різними адгезивами по лінії контакту між верхньою і нижньою поверхнями хвилі гофри і плоскими шарами картону або паперу. Клей - третій компонент гофрокартону, і від його властивостей багато в чому залежить якість кінцевої продукції.
Клей дуже впливає на якість і вартість гофрокартону. Тому вибір клейової композиції - актуальна проблема для підприємств ЦПП, а особливо з збільшенням використання макулатури в композиції паперу і картону.
Клейовий шов повинен бути досить міцним, щоб протистояти впливам при наступних робочих операціях до повного закріплення адгезиву. Міцність зв'язку клею з целюлозними матеріалами має велике значення для показників якості готового картону, роблячи вплив на опір вигинає моменту і вертикальному стисненню, міцність на розрив, опір продавлювання, водостійкість і пр. Крім того, якість клею і залежна від нього швидкість склеювання визначають швидкість роботи гофроагрегату [ 3 ].
Основною метою досліджень в області застосування клеїв є підбір оптимальної технології використання клейової композиції і зниження їх собівартості. Це допомагає звести шлюб (Не склеювання, розшаровування, викривлення і т. П.) До мінімуму.
За минулі роки відбулася грандіозна модернізація гофроагрегатів - збільшилася швидкість їх роботи. Разом з цим удосконалювалися і клейові композиції. Так, при швидкості роботи 15 м / хв, застосовувався борошняної клейстер, потім при швидкостях до 105 м / хв силікатний клей і на більш високих швидкостях - крохмальний [ 3 ].
При виробництві гофрованого картону силікатний клей в даний час практично повністю поступився місцем крохмальних. Цей клей приваблює виробничників технологічністю отримання, доступністю компонентів для його приготування, можливістю роботи гофроагрегату на високих швидкостях, "м'яким" впливом на обладнання, а також міркуваннями екологічного характеру.
Про властивості крохмалю, який використовується для виготовлення клею, а також про його хімічний склад у вітчизняній літературі, на жаль, інформації практично немає.
Без базових знань важко керувати технологією отримання крохмального клею і його використанням, і тим більше відтворити клеї, аналогічні імпортним.