Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


О.Терлецький - український правознавець і політичний діяч




Зміст

 

Вступ…………………………………………………………………. 2

1. О.Терлецький - український правознавець і політичний діяч….. 3

2. Соціально-економічні погляди О.Терлецького………………….. 4

3. Діяльність галичанина у Відні……………………………………….

Висновок……………………………………………………………… Список використаних джерел………………………………………..

 

 

Вступ

Перші оцінки громадсько-політичної діяльності О. Терлецького були дані вже його сучасниками і, зокрема, Іваном Франком, Володимиром Гнатюком, Кирилом Студинським, Ярославом Окуневським та іншими. [1-4]. У радянській історіографії 20-30 рр. XX ст. творчість О. Терлецького ще не була окремим напрямком дослідження. Зміни в соціокультурному житті 50-60 рр. зумовили появу низки праць про видатних представників револю­ційної демократії, а саме, А. Подолинського, М. Павлика, І. Франка, М. Драгоманова, О. Терлецького та інших. [5-9]. Зацікавлення викликала громадська діяльність Терлецького і у Сидіра Кіраля, який у 80-х рр. XX ст. написав працю “Стежки Остапа Терлецького” [10]. Подані дослідження здійснювалися в період панування маркситської ідеології і нині вима­гають переосмислення та нової оцінки.

Життя Остапа Терлецького цінне й важне власне тим, що йому судилося жити, й терпіти, і проявляти пев­ний вплив у Галицькій Русі в пору тяжкого перелому і в додатку судилося впасти одною з жертв того перелому. [1] Такі переломові хвилі виплоджують дивні парадокси й люб­лять закривати їх трагізм дуже глибоко. Дивлячись по­верхово на появу Остапа Терлецького, слухаючи його зви­чайно наскрізь розважних, холодних та легким скептициз­мом навіяних промов у кружку знайомих його можна було прийняти за що хочете, тільки не за жертву високих, ідеальних змагань. Той непоказний, скулений, та мовчазливий чоловік був увесь свій вік непоправним ідеалістом, пле­кав у своїй душі полум’я високих змагань, жив усе для інших, для загалу і силкувався все життя ширити та роз­свічувати те благотворне полум’я в своїм оточенні. Правда, до широкої, прилюдної діяльності він не чув у собі сили; його вроджена скромність та вироблений важкими досвідами життя скептицизм не позволяли йому ніде й ні­коли вириватися наперед, виступати з ініціативою. Притім же так мало сторін і моментів нашої публічної діяльності могло мати його повну симпатію! Але се було певно, що де справа була чиста й розумна, де була правдива, безкористовна й свідома праця для добра на­родної маси, для підношення освіти й особливо для пле­кання науки на нашім ріднім грунті, там можна було чис­лити на симпатію й тиху поміч Остапа Терлецького. І хоча ніде він не любив фігурувати в реєстрах співробітників, не любив реклами і ховався зі своїм іменем навіть там, де його праця робила його імені велику честь, то проте його особистий вплив давав себе чути особливо в хвилях вагань і сумнівів, бо тоді звичайно він своїм спокійним, але рішучим словом освітлював шлях і піддержував захи­таних. От чому ім’я Остапа Терлецького мало відоме.

О.Терлецький - український правознавець і політичний діяч

ТЕРЛЕЦЬКИЙ (псевд. — Р. Мак, Ів. Заневич, В. Кістка) Остап Степанович (5.ІІ 1850, с. Назірна, тепер Коломийського району Івано-Франківської області - 22.VII. 1902, Львів) – український правознавець і політичний діяч. Закінчив (1872) філософський факультет Львівського і (1883) правничий факультет Віденського університетів. У 1874—77 очолював українське студентське товариство «Січ» у Відні. Разом з І.Я.Франком та M.І. Павликом у 1876—78 видавав укр. мовою марксистську літературу, за що двічі опинявся під арештом. З 1895 і до кінця життя працював адвокатом у Львові.

Початок громадсько-політичної діяльності пов’язують із навчанням у Станіславській гімназії, де Терлецький створив молодіжний гурток, в якому був писарем (1865) і редактором рукописної газети “Зірка” (1865-1867) [12]. У гуртку гімназисти вивчали і популяризували твори Т. Шевченка, буковинського письменника Ю. Федьковича, обговорювали власні літера­турні твори. Головну роль у Станіславському гуртку відігравали О. Терлецький і В. Навроцький. “Власне Навроцький, - писав Франко, - був тоді серед станіславської молоді тим, хто своєю енергією і витривалістю піддержав молодіж” [13]. Дружба з В. Навроцьким позитивно вплинула на формування Терлецького як публіциста. У 1869 році О. Терлецький вступає до Львівського університету спочатку на юридичний, а згодом на філософський факультет. По закінченні “абсолюториї”, “слабовитий і скуплений в собі” Терлецький мав шанси вийти на “кабінетного наукового робітника”, отримавши посаду “урядника” університетської бібліотеки у Відні. Цьому сприяли добрі знання іноземних мов, належна професійна підготовка. Тут він починає працювати над темою “Реформи Йосифа ІІ та їх вплив на соціальні та національні відносини в Галичині”.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 904 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Стремитесь не к успеху, а к ценностям, которые он дает © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2141 - | 2100 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.