Королівський герб Великої Британії — це офіційний герб британського монарха (наразі — Єлизавети II).
На звичайному варіанті герба дев'ять левів: сім на щиті (з них шість відповідають Англії, і сьомий — Шотландії), один (у короні) зверху щита, й останній (теж у короні) підтримує щит справа. З двох левів у короні той, що підтримує щит, відповідають Англії, а інший стоїть на третій короні. З іншого боку щит підтримує закутий в ланцюг єдиноріг, який відповідає Шотландії.
На шотландському варіанті герба сім левів: п'ять на щиті (з них три відповідають Англії, і ще два — Шотландії), один (у короні) зверху щита, і останній (теж у короні) підтримує щит зліва. З двох левів у короні той, що підтримує щит, відповідають Англії, а інший стоїть на третій короні. З іншого боку щит підтримує закутий в ланцюг одноріг, що відповідає Шотландії. Четверта корона — на голові однорога.
Три леви, зображені на королівському гербі, символізують Англію, лев, що стоїть на задніх лапах - Шотландію, арфа - Ірландію. Всі вони зображені в колі, який підтримується левом і єдинорогом. Лев вважається символом національної могутності та британської монархії вже багато століть. Єдиноріг - міфічна тварина, схожа на коня з довгим прямим рогом, - з'явився на Шотландському і Британському королівському гербах багато століть тому, він є символом чистоти.
Лев і його різновид леопард - одні з найстаріших і найпопулярніших геральдичних символів. Лев є символом сили, мужності та великодушності, а леопард - хоробрості і відваги. У зв'язку з тим, що лев дуже часто зустрічається в гербах, для опису різних типів геральдичних левів придумані спеціальні назви. Хоча в геральдиці зустрічаються леви всіх тинктур, найбільш поширеною з них є золото. В гербі лев часто буває представлений один; але їх може бути і два, якщо ж число їх більше, то вони іноді називаються левенятами.
Щитотримачами називаються фігури, що розташовані по сторонах щита і підтримують його. Вони поділяються на:
- Тримачі — постаті лицарів, дикуни з дубинами, ангели;
- Звірі — леви, орли, грифони, єдинороги, що ніби підтримують герб і виражають покору і вірність.
Національні прапори
Національний прапор Англії — білий з прямим хрестом Святого Юрія, який вважається небесним покровителем англійців. Георгіївський прапор почали використовувати після 1277 року. Святий Юрій став покровителем Англії в ХІІІ столітті, а легенда про Святого Юрія, який вбиває дракона, датується ХІІ століттям.
Прапор Північної Ірландії в даний час офіційно представлений прапором Великобританії. У 1924 році уряд Великобританії дарувало уряду Північної Ірландії прапор, т. зв. прапор Ольстера, офіційно використовувалося в 1953-1972 рр.. Прапор складався з червоного хреста Св. Георгія (прапор Англії) з накладеним на нього шестикінечної (по числу графств) зіркою, із зображеннями корони і «червоної руки» (історичний символ Ольстера). Зображення червоної руки знаменує зв'язаність Ольстера з Північною Ірландією.
Прапор Шотландії являє собою синє полотнище з білим косим (Андріївським) хрестом. Шотландський прапор є одним з древніших національних прапорів у світі, його поява, згідно з легендами, відноситься до 832 року, коли король шотландців Ангус перед битвою з англо-саксами побачив у небі знамення у вигляді X-подібного хреста, на якому, було розп'ято Андрія Первозданного. Шотландці у битві здобули перемогу, а зображення білого хреста на небесно-блакитному полі стало одним з символів Шотландії.
Прапор Уельсу являє собою зображення червоного дракона на білому і зеленому фоні. Законодавчо прийнятий в 1959 р., хоча червоний дракон був символом Уельсу з незапам'ятних часів. У Середні століття (при династії Тюдорів) білий і зелений кольори також асоціюються з Уельсом. Це єдиний з прапорів частин Сполученого Королівства, не включений в його прапор, що викликає певну критику.