, (. 1), .
1
1. 2013. : : , . . , . : , . . , . 2. 2014 . : : , . . , . : , . . , . 3. 2013 . : : , . . , . : , . . , . 4. 2014. 2013., % 5. 6. 2013, . 7. 2014, . | 0.1 0.3 1.0 3.0 0.3 0.1 |
1. , , :
Qd = a + b×P, (1)
Qs = c + e×P, (2)
Qd, Qs , , ;
P , ..;
a, b, c, e .
2013.
,
Qd2013 = 225 450 P
,
Qs2013 = 80 + 400 P
2013.
225 450 P = 80 + 400 P,
P*2013 = 0.17 .., Q*2013 =148 .
2014.
2014.
(3)
c2013, e2013 , 2013- .
i 2013 2014 .
j .
2014.
175 - 25P = 64 + 32P
P*2014=1.95. . Q*2014=126.
, , 0,17 0,195 . . ( 2013.).
2013.
. 1. .
, , , , , 10 , 4 . , , , .. .
, . , , , .
|
|
2. 2014 .
; = 0,4 (4)
:
; = 0,5 (5)
:
.
(6)
Qd2014, Qd2013 . 2013.
Qd2013=Q*2013 =148
Qd2014=a2014+b2014 ×P*2013 ×i, (7)
a2014, b2014 2014 .
Qd2014 = 175-25×0,17×10 = 132,5 ;
I2013 2013.
Ic2014 2014., .
Ic2014 = I2014/i;
, . .
:
3. , 40% 2014., . :
(8)
(9)
Qs t t- .
Pt-1 (t-1)- .
Pdt (t)- .
P0 = P*2014 × (1-f),
f , , .
P0=1.95×(1-0.4)=1.17
Qs1 = 64+32×1.17 = 101.4 .
Pd1 = 7- 101,4/25 = 2.94 ..
Qs2 = 64+32×2.94 = 158.
Pd2 = 7-158/25 = 0.68..
Qs3 = 64+32×0.68 = 85.8;
Pd3 = 7-85.8/25 = 3.57..
.2. .
, , . .
4. 2014., , .
INT = Qd(P0) Qs(P0), (10)
INT .
Qd(P0), Qs(P0) 0- .
INT = (175-25×1,17) (64+32×1,17) = 44.
5. , -1. , .
,
(11)
, :
. .
: Qd=175-25×3,5=87,5 .
, :
= 3,5 .., Q = 87.5 .
:
.
, :
:
, :
.. 1 .
1,95 .. 3,5 .., 126 87.5 .
. 3.
.3.
6. (TS) :
TS = T×QT, (12)
:
Td = (PT - P*)×QT, (13)
Td , ;
|
|
PT , .
, , :
TS = (P* + T PT)×QT. (14)
:
TS = 2.77×87.5 = 242.38 ..
Td = (3,5 1,95) × 87,5= 135,63 ..
TS = (1,95 + 2,77 3,5) ×87,5 = 106,75 ..
, .
, . , , .
, . , , .
.
7. . , , 3,5 .. . .
. 4.
, . , , .
Qs = 64+32 × 3,5 = 178 .
Qd= 175 25 × 3,5 = 87,5 .
(178 85,5) 2000,5 .
, 3,5 .. .
1. , , . . . , , . .
, , , .
, 2014 . :
Qd = a + bP,
(. 5). 0 Qmax 8 . Qi Pi (i =1,7), ..
Q1 à P1
Q2 à P2
.............
Q7 à P7
. 5. .
TRi i- Qi Pi
TR = Qi × Pi (15)
(MR) , .
(16)
, . , , , , ..
MR=MC (17)
MC , .. , :
(18)
TCi+1, TCi , i- (i+1)- .
(TVC) (TFC).
TCi=TVCi + TFCi (19)
. .
|
|
TFC = g × ea × P*2014 × Q*2014, (20)
g , .2,
,
a , .2,
P*2014, Q*2014 ( 2).
, .. , i-
AFCi = TFC / Qi (21)
TVC . , .. , . , , , , .
(AVC) (i-) :
AVC1 = 0,374 × P1 × e-1,17
AVC2 = 0,394 × P2 × e-1,07
AVC3 = 0,421 × P3 × e-0,94
AVC4 = 0,481 × P4 × e-0,81 (22)
AVC5 = 0,592 × P5 × e-0,66
AVC6 = 0,784 × P6 × e-0,5
AVC7 = 1,500 × P7 × e-0,35
TVC = AVCi × Qi (23)
, , INCi ACi.
ACi = AVCi + AFCi (24)
.
2
, Qi, . | |||||
, Pi, . . | |||||
, TRi, . . | |||||
, Edi | |||||
AFCi, .. | |||||
TFCi, .. | |||||
AVCi, . . | |||||
. TFCi, . . | |||||
TCi, . | |||||
i, . | |||||
INCi, . . | |||||
, . . | |||||
MR, . . |
2. . (. 6) , , , , .
(. 7) .
, i- (i =1,7)
(25)
, (Qopt) , (Popt). . ? .
3. , , P*>AVC, P*<AC, P*>AVC, .
|
|
? . .
4. , , . . . 6 , ,
SÀ = (Popt P*) × Qopt (26)
, . ,
S = (Popt P*) × (Q* - Qopt)/2 (27)
IV.
:
1. (. 3).
2.
3.
4. .
5.
6. _____ .
7. ( ).
8. . .
9. .
10.
11. .
12..
.
Microsoft Word for Windows:
- - 4 (2129,7);
- - Times New Romanr;
- ( ) - 14;
- - ;
- - 1725 ;
- ( ) - 1,25 ;
- - ( 0,25 )
- - .
, :
1) , - , - (). : [4, 614].
2) (. 4).
, 10 , . - (./131).
, , .
25-30 .
:
1) . , , , ;
2) ;
3) ;
4) , ;
5) ;
6) ;
7) , , , .