.
1.
1) 2009 :
- () = 29351191, 6 . .
- (I) = 946784,2 . .
- (G) = 10117,7 . .
- (TR) = 1237,5 . .
- (N) = 1134,4 . .
- (T) = 10117,7 . .
:
1) ;
2) ;
3) , , , 80% .
.
1) :
2) :
3) , .
80%.
:
2.
N 3000 . 300 . . 1,2. .
.
.
10%.
.
3.
( ): ; ; ; ; ; ; ; . : ) ; ) ; ) .
4.
, . 1 :
1.
. | ||||||||||
? | ||||||||||
? | ||||||||||
? | ||||||||||
? | ||||||||||
? | ||||||||||
? | ||||||||||
? | ||||||||||
? | ||||||||||
? | ||||||||||
? |
5.
1800 . ., 300, 600, 15 % , 300, 150, 6000. . ?
|
|
6.
, . 2 2008 2009 , , 2009 , 2008 .
2.
P | Q | P | Q | |
. | 60,26 | 74,32 | ||
. | 34,89 | 32,2 | 40,02 | 33,4 |
26,63 | 23,07 |
1. ?
2. ? ?
3. . ?
4. ?
5. ()?
6. .
7. ?
8. ?
9. ?
10. ?
11. .
12. ()?
13. ?
14. -?
15. ?
1. .. . . 2,3
2. ., . . . 1, . 9.
3. ., ., . . . 24.
4. . . 2,3
5. ., ., . , - . . 1.
6. : / . .. . ., 1996.
3
:
, ,
1. .
2. . .
3. . .
4. :
. . . . . . . . . . . . .
1.
2009 141,9 . .; 22,4 . . - 16 ; 156,1 . . - , ; 10,9 . . - ; 7,4 . . - ; 4 . . - . : 1) ; 2) .
|
|
.
1) = ( 16 , ) , . 141,9 22,4 0,156 10,9 = 108,444 . .
2) - , . (7,4/108,444) × 100% = 6,82
2.
2010 11. 6. : 1) , , 2,4. 2) 840 . ., , .
1) :
.
12,5%.
2) (Y*)
120 . .
3.
2008 . 2600 . . 2009 . 1,3, 2800 . . .
4.
1,13 1,18. () .
5.
10 %, 20 %. .
6.
:
3
100 | |
16 | 11 |
0,8 | |
5 | |
3 | |
6 | |
4 | |
8,5 | |
7 | |
5,5 | |
5 | |
1 | |
2,3 | |
2,2 | |
1,7 | |
0,9 | |
0,8 |
(L), (U ), (U*). 2,5. (Y*), 2850 .
1. ?
2. ?
3. ? , ?
4. ?
5. , ? , ?
6. , . , ?
7. ?
8. . ?
9. ? , ?
10. ?
11. ?
12. .
13. - ?
|
|
14. ?
15. ?
1. .. . . 5,6.
2. ., . . . 1, . 10.
3. ., . . . 15.
4. ., ., . . . 23,32,33.
5. . . 1.
6. ., ., . , - . . 17.
7. . . . . 4.
8. . . . 15.
9. .., .., .., .. . . 7,9,10
10. . . . 10,11.
4
:
1.
2. :
3. .
4. .
. . . . . .
1
1 (D 1, D 2, D 3) (AS 1, AS 2, AS 3). .
1.
2.
. 3 , :
3
, , AS?
.
AS , 0 1000 125 . , . 1000 2000 125 225 . () , 225 500 =2000 .
3.
. Y=4000 . . P=1,2.
.
1200 . . 5%.
4.
. 4 , . .
|
|
4.
(. . .) | (. .) | (. . .) |
1. . 4, .
1) .
2) 150 . . . ?
2. , 200 . . . ().
1) ?
2) ?
5.
270 280 . . . . :
) 240 250 . . .;
) 300 310 . . .
1. .
2. ?
3. ?
4. , ?
5. , ?
6. ? .
7. ?
8. ?
9. ? , .
10. ?
11. ?
12. ?
13. ( )?
14. , , ? ?
1. .. . . 8.
2. ., . . . 1, . 11.
3. ., ., . . . 30.
4. . . 4.
5. ., ., . , - . . 17.
6. . . . 16,18.
7. .. . ., 1996. 6.
5
.
1. . . .
2. . .
3. . .
4. . AD-AS .
. . . . . . . . . .
.
1.
: C =100+0,25 Yd ( ). . 5 :
) Yd ( . .);
) ;
) .
5.
Yd | C | S | APC | MPC | APS | MPS |
.
) () , C = 100+0,25 Yd Yd. (S) Yd=C+S, S=Yd−C Yd.
|
|
: =100+0,25×200=150; S =200−150=50
C =100+0,25×400=200; S =400−200=200
C =100+0,25×600=250; S =600−250=350 ..
C S . 5, .
5,
Yd | C | S | APC | MPC | APS | MPS |
0,75 0,5 0,42 0,38 0,35 | 0,25 0,25 0,25 0,25 0,25 | 0,25 0,5 0,58 0,62 0,65 | 0,75 0,75 0,75 0,75 0,75 |
) (APC) (APS) :
APS : APC+APS =1, APS =1− APC. : S =1−0,75=0,25;
) (MPC) (MPS) :
, .. Δ =50 Δ Yd =200 , .
MPC + MPS =1, MPS =1− MPC =1−0,25=0,75.
(MPC) C =100+0,25 Yd, 0,25 MPC, .. MPC =0,25 C=Ca+MPC×Yd.
, . 4.1, , :
1) (Yd) (), (S), ;
2) , (APC), ; , (APS), ;
3) MPC =0,25 () (Yd);
4) MPC (0,25)< APC ( 0,75¸0,35).
2.
: E (AD)= C+I; Y=C+I; C =100+0,2 Y; I =60 . .
:
) ;
) ;
) ( ) 120 . .;
) , 40 . .; ;
) , ), .
.
) () :
Y=C+I =100+0,2 Y +60; Y =200 . .
) S=I, .. S =60. : =Y−S =200−60=140. Y =200:
C =100+0,2×200=140 . .
) Y =120 () :
E (AD)= C+I =100+0,2×120+60=184 . .
() : 184-120=64 . .
(AD 184 > AS 120) , .
) Δ I =40 . . , (), :
Y=C+I +Δ I =100+0,2× Y +60+40; Y =250 . .
:
Δ Y =250−200=50 . .
(mI) :
, Δ Y=mI× Δ I= 1,25×40=50 . .
, , 1,25 .
) E=C+I E=C+I +Δ I (.2).
. 2.
3.
: C =100+0,2 Yd.
) (Yd): 100; 200; 300;
) ;
) Yd;
) .
4.
:
Y=C+I+G+Xn; C =200+0,8 Yd ( Yd );
I =150+0,2 Y; G =200; t =0,2; Xn =150−0,04 Y.
:
) ;
) .
5.
: =80+0,5 Yd.
) . 6;
6.
(Yd) | () | (S) |
) ;
) 45o (). : (Yd) , .
6.
:
Y=C+I+G+Xn; C =600+0,8 Yd ( Yd ); I =300+0,2 Y; Xn =300−0,02 Y; G =300; t =0,6.
:
) ;
) .
1. ? ?
2. , ?
3. ?
4. , ?
5. ? ?
6. ?
7. ? ?
8. ?
9. ?
10. ?
11. ?
12. ?
13. ? , ?
14. ?
15. ?
16. -?
17. - ( )? .
18. 45 () ?
1. .. . . 9.
2. ., . . . 1, . 12,13.
3. ., . . . 3, 1-3, .8, . 9, 1.
4. ., ., . . . 25.
5. . . 5,6.
6. ., ., . , - . . 18.
7. . . . . 5, 1-3.
8. . . . 18.
9. .., .., .., .. . . 3.
6
-
1. - .
2. .
3. . . . .
4. . . . .
. . . . . . . . . .
.
1.
100 26,5 ./. 2,4 ./ 10 %, 8 %. :
) ;
) ( ).
.
:
100 ∙ 0,08 = 8 .
:
100 - 8 = 92 .
:
2,4 ./ ∙ 92 = 220,8 .
:
26,5 ./ ∙ 100 = 2650 .
:
26,5 ./ ∙ 1,1 = 29,15 ./.
:
29,15 ./ ∙ 92 = 2681,8 .
( ):
2681,8 . - 92 . = 2589,8 .
:
2650 . 2589,8 . = .
: ) 220,8 .; ) 60,2 .
2.
130 . . . 100 . ., 35,6 %. 100 . . 300 . ., 20 %. .
.
100 . . :
0,356 ∙ 100 = 35,6 (. .).
100 . . 30 . . :
0,2 ∙ 30 = 6 (. .).
, :
35,6 + 6 = 41,6 (. .).
, :
41,6: 130 = 0,32 (32 %).
: 32 %.
3.
(G) 2 000 . ., : = 0,2 Y. 7 500 . . 1. (YP) 9 500 . .
1. .
2. , MPC = 0,75:
) 250 . .;
) 250 . .?
4.
2000 . ., : = 0,4 Y. 4000 . . 1. 5500 . .
1. .
2. , MPC = 0,8:
) 200 . .;
) 200 . .?
5.
700 . .; T=0,4Y; TR=0,3Y; P=1. 1500 . . 2500 . ., 3000 . .
.
6.
7%, 10%. 3000 . ., 3. ? , .
1. ? .
2. ?
3. ?
4. ?
5. ?
6. ?
7. ?
8. ?
9. ?
10. ?
11. ?
12. ?
13. -?
14. .
15. ?
16. () ?
17. ?
18. ?
19. ?
20. ?
21. .
22. ?
23. , ?
24. ?
25. ?
26. .
27. ?
28. ?
29. ?
30. ?
1. .. . . 9.
2. ., . . . 1, . 8,14.
3. ., . . . 3, 4-7, .5, . 16, 1-3.
4. ., ., . . . 28.
5. . . 7.
6. ., ., . , - . . 18.
7. . . . . 5,7.
8. . . . 18,19.
9. . . . 6.
7
: , ,
1. .
2.
3. .
4.
. . . . . . . . . . . . . .
.
1.
3 , 2 . , 2 ?
.
:
M = PQ / V, M , P , Q , V .
(2 3): 2 = 3, .. 3 .
: 3 .
2.
, , 20 %, 100 . .
.
, . . .
= 100 20: 100 = 20 . .
= 100 - 20 = 80 . . , .
: 20 . .; 80 . .
3.
(cr) 0,2 0,3, (rr) = 0,1 (MB) = 200 . . , (MS)?
4.
600, 2, 3 , (/) = 100 4000 r. 1800. LM. , - , 100. ?
5.
1 ( ). 30 000 . . 20 %, 10 %. , . , .
6.
150 . ., 100 000 , 1 500 . . 300 . . , 5 % . , .
1. ?
2. ?
3. ?
4. 1?
5. 2?
6. 3?
7. . ?
8. ?
9. ?
10. ?
11. ?
1. .. . . 6,18.
2. ., . . . 1, . 15,16.
3. ., ., . . . 26,27,29.
4. . . 8,9,10.
5. ., ., . , - . . 4-12,14,15,16,20.
6. . . . 17-20.
8
. -
1. :
2. -
3. - , -
. . - . - . . .
.
1.
rr ( ) 0,25. . .
.
(D), (), (R).
2.
1 000 . ., , 5 , 25 %.
.
, , . , , , .
,
, rr .
= 1: (25% 100%) = 4.
: 4 .
3.
, (MtD), 400 . .
1. 7:
7.
(r) | () | () |
2. M S 510 . . .
3. , 530 . .; 450 . .
4.
2%. 2 . . .
5.
H=60 . . α=20%. β=15% , K=65 . . 20%., , :
: , i=5% .
6.
200 . . 1/5 . , , 20%, - 0,2.
1. ?
2. ?
3. .
4. .
5. ?
6. ?
7. . ?
8. .
9. .
10. ?
11. ?
12. - .
13. - ?
14. - - ?
1. .. . . 6,18.
2. ., . . . 1, . 17,18.
3. ., ., . . . 26,27.
4. . . 8,9,10.
5. ., ., . , - . . 4-12, 16,20.
6. . . . 17,19,20.
7. : , . ., 1992. . 1,3,4.
8. .. . . : . . 4,5,6.
9. / . . .. . 48.
9
. IS-LM
1. AD-AS IS-LM. IS-LM. IS LM. IS LM. IS-LM
2. - -
3. . AD-AS IS-LM .
- (IS). - (LM). IS-LM. . . . - . - . .
.
1.
80% . MD =0,25Y-125i. 500 . . I=1000-90i. 20% , 800 . .
:
1. ;
2. , , 360 . .?
.
1. :
:
800 . ., .
2. :
360 . . 2,778×360=1000
, :
1000-666,7=333,3
2.
:
:
, 1,5.
.
:
:
1,5, :
:
3.
:
|
|
|
|
: 2015-11-05; !; : 621 |
:
, .
==> ...