Проблеми охорони природи, їх соціальні аспекти завжди були в полі зору громадськості України. Так, ще в 1910 р. виникло "Хортицьке товариство охоронців природи", в статуті якого зазначалося, що мета суспільства поширення серед місцевого населення понять про розумне користування дарами природи. Харківське "Товариство охорон пів природи", яке було засноване в 1910 р. професором І. Талієвим, з 1912 р. видавало свої бюлетені, а взимку 1913—1914 рр. організувало виставку охорони природи.) Це була одна з перших у світі виставок такого роду, яку потім передбачалося перевезти до Києва та інших великих міст.
Для забезпечення взаємодії і плідної співпраці з усіма громадськими рухами, неурядовими організаціями, об'єднаннями з питань поліпшення довкілля в Україні створена Громадська рада, яка й об'єднує представників усіх цих організацій.
Спільно з громадськими організаціями здійснюються різні природоохоронні заходи, зокрема, пов'язані з проведенням у 1995 р. Європейського року збереження природи, Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища, Дня Землі.
У розв'язуванні проблеми охорони довкілля, розумного природокористування, раціоналізації взаємовідносин між суспільством і природою важливу роль відіграють громадські молодіжні організації України.
"Зелений світ" — українська екологічна асоціація, заснована в 1988 р. в Києві за ініціативою творчої інтелігенції, її мета — поліпшення екологічної ситуації на території України; девіз "Виживання, демократія, гуманізм"; основні види діяльності — екологічне виховання населення, проведення різних екологічних акцій, участь у громадських експертизах.
"Зелений світ" налічує 133 відділення, які діють у всіх областях України. Місцеві відділення спрямовують свою діяльність на вирішення регіональних екологічних проблем. З 1990 р. видається газета "Зелений світ".
Грінпіс — відома міжнародна неурядова організація. У 1990 р. засноване її представництво в Україні. Основні напрями роботи: енергетична кампанія (закриття Чорнобильської атомної станції та перехід до альтернативних джерел енергії); водна (поліпшення якості питної води та водних ресурсів України); дитяча програма (екологічне виховання дітей); кампанія проти торгівлі токсичними відходами.
Діяльність Грінпіс грунтується на ретельних наукових дослідженнях, а методами боротьби є прямі ненасильницькі акції, діалоги с політичними діячами.
УМЕЛ — українська молодіжна екологічна ліга, створена у вересні 1993 р. молодіжною комісією Української екологічної організації "Зелений світ",), Київським еколого-культурним центром, Союзом молодих орнітологів України, Українським центром еколого-натуралістичної учнівської молоді, Українською радою студентських дружин з охорони природи. Метою цієї організації є координація зусиль молоді в питаннях охорони природи шляхом виконання конкретних проектів. Основні види діяльності УМЕЛ — екологічне виховання молоді, екологічний моніторинг рідкісних птахів України, проведення екологічних походів молоді, організація заповідних територій, підвищення еколого-освітнього та професійного рівня членів організації. УМЕЛ підтримує робочі контакти з молодіжними організаціями Європи.
Карпатська школа — географо-екологічна школа, заснована в 1994 р. представниками географічних факультетів Львівського університету ім. І. Франка, Краківського Ягеллонського університету, університету ім. Марії Склодовської-Кюрі (м. Люблін), університету Бабеш (м. Клуж-Напока). Мета створення школи полягає у розвитку співпраці в галузі еколого-географічних наукових досліджень у Карпатах, які б сприяли розвитку традицій бережливого ставлення до природи взагалі та Карпатського регіону зокрема.
Карпатська школа є недержавною громадською екологічною організацією, яка ставить за мету утвердження в молодіжному середовищі ідей миру, гуманізму, доброчинності, здорового способу життя. Актуальними напрямами її роботи є просвітництво, зокрема популяризація ідей бережливого природокористування, привернення уваги ділових людей до природоохоронної роботи в Карпатах, сприяння залученню інвестицій у розвиток ефективних форм господарювання в Карпатському регіоні.
Екологічний центр "Дерево життя" неурядова організація, створена в 1993 р., метою якої є екологічна освіта дітей та молоді. Одна з найважливіших сфер її діяльності — організація молодіжних робітничих екологічних таборів. Сьогодні екоцентр займається розробкою нових проектів, що зорієнтовані на систематичну освітню роботу у мережі природоохоронних клубів. У 1994 р. було розроблено дворічний проект "Навчання керівників молодіжних екологічних організацій", який надав змогу українським активістам-природоохоронцям підвищити свій теоретичний і практичний рівень.
"Екоправо" — організація, діяльність якої спрямована на захист навколишнього середовища за допомогою закону. Ця неурядова громадська організація була створена в 1993 р., до її складу входять юристи та громадяни, діяльність яких пов'язана з екологічним правом. Мета організації — поширення еколого-правової інформації, створення еколого-правовнх таборів, шкіл, коледжів для підвищення кваліфікації професійних юристів, членів неурядових екологічних організацій з питань {екологічного права; організація і проведення незалежних екологічних експертиз; міжнародна співпраця у сфері екологічного права.
Для довідки
У серпні 1995 р. відбувся піший міжнародний екологічний похід "За неньку — Землю" по території Чернігівщини. Його учасниками були представники багатьох країн Європії і Америки, вони разом з місцевим населенням обговорювали екологічний стан області, знайомилися з цінними природними комплексами та ландшафтами Чернігівської області.
Однак у цілому слід зазначити, що як на національному, так і на регіональному рівнях активність громадських рухів за останні роки дещо знизилась. Вони не завжди охоче йдуть на проведення спільних просвітніх та практичних заходів. Позначаються також на рівні практичної та пропагандистської природоохоронної роботи й значні фінансові труднощі.