Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Класифікація катіонів за кислотно-основною схемою




МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ

ЗАТВЕРДЖУЮ

Ректор С. В. Іванов

Р.

АНАЛІТИЧНА ХІМІЯ

ЯКІСНИЙ АНАЛІЗ

Ідентифікація катіонів за кислотно-основною схемою.

Ідентифікація аніонів

Аналіз солей

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

До виконання лабораторних робіт

для студентів – технологів всіх напрямів підготовки

денної форми навчання

СХВАЛЕНО

на засіданні кафедри

аналітичної хімії.

Протокол № 1

від 15 серпня 2012 р.

Реєстраційний номер

методичних рекомендацій

У НМВ:

Київ – НУХТ – 2012

 

 

Аналітична хімія. Якісний аналіз. Ідентифікація катіонів за кислотно-основною схемою. Ідентифікація аніонів Аналіз солей: Метод. Рекомендації до виконання лабораторних робіт для студентів-технологів всіх напрямів підготовки денної форми навчання / Уклад. Є.Є. Костенко, В.Г. Дроков, О.М. Бутенко. – К.: НУХТ, 2012. – 20 с.

Рецензент В. Д. Ганчук, канд. техн. наук, доцент

Укладачі: Є.Є. Костенко, канд. хім. наук, доцент,

В.Г. Дроков, канд. хім. наук, доцент,

О.М. Бутенко, канд. техн. наук, доцент

Відповідальний за випуск Є.Є. Костенко, канд. хім. наук, доц..

Мета роботи: на перших лабораторних заняттях з аналітичної хімії оволодіти поняттям аналітичної реакції – фундаментальним поняттям курсу – на прикладі аналітичних реакцій макро- та мікроелементів, які містяться у харчових продуктах і споживаються людиною щодня у відповідних кількостях. Якісний аналіз відкриває шлях студенту до усього подальшого курсу аналітичної хімії і одночасно виконує роль вхідного контролю, перевіряючи вміння студентів складати рівняння хімічних реакцій і виконувати ці реакції з метою вивчення хімічного складу речовин, які видаються індивідуально кожному студенту.

Завдання: індивідуальнні завдання у вигляді водного розчину або сухої речовини для аналізу студенти одержують протягом усіх занять з якісного аналізу.

Заходи безпеки: усі студенти допускаються до виконання лабораторних робіт тільки після інструктажу про техніку безпеки на даній роботі.

1. На усіх склянках з розчинами і сухими речовинами повинні бути етикетки з чіткими написами назв речовин і концентрацій.

2. Усі досліди з небезпечними речовинами з неприємним запахом проводити у витяжній шафі.

3. При наливанні реактивів ніколи не нахилятися над склянкою, щоб запобігти розбризкуванню на обличчя.

4. При нагріванні пробірки не тримати її отвором до себе або у бік людини, яка стоїть поруч.

5. Якщо на обличчя або руки потрапили краплі розчину, потрібно негайно змити їх великою кількістю води. Луг змивають доти, поки шкіра перестане бути слизькою.

ВСТУП

Аналітичною хімією називається наука, яка вивчає теоретичні основи і розробляє методи хімічного аналізу. Хімічний аналіз – це процес визначення хімічного складу речовини. Оскільки хімічний склад визначає властивості речовини і можливості застосування її людиною, то методи аналітичної хімії використовуються в усіх сферах діяльності людини. У наукових дослідженнях ці методи є інструментами пізнання природи, а у промисловості – ефективними засобами контролю технологічних процесів.

Хімічний аналіз має два етапи. Спочатку потрібно з¢ясувати, які елементи або сполуки містить об¢єкт, що аналізується. На це питання відповідає якісний аналіз. Потім потрібно визначити, у яких кількісних співвідношеннях вони входять до складу невідомої речовини. Це встановлюється за допомогою кількісного аналізу. Обидві частини аналізу пов’язані між собою тим, що як відкриття, так і визначення певного елементу (або сполуки) грунтується на використанні індивідуаьних хімічних властивостей цього елементу, які проявляються у одних й тих самих хімічних реакціях.

Хімічна реакція, за допомогою якої можна зробити висновки про хімічний склад речовини, називається аналітичною реакцією. Аналітичні реакції виконуються за допомогою аналітичних реагентів у відповідних умовах (середовище, температура, концентрація) і супроводжуються певним зовнішнім ефектом (утворюється осад, виділяється газ, змінюється забарвлення розчину тощо). У якісному аналізі ефект аналітичної реакції просто спостерігається візуально і на основі цих спостережень роблять відповідні висновки. У кількісному аналізі ефект аналітичної реакції вимірюється за допомогою аналітичних приладів і виконуються відповідні розрахунки.

Переважна більшість аналітичних реакцій відбувається у розчинах. Яким би чином неогранічна речовина, що аналізується, не переводилася б у розчинений стан, одержують розчин, який містить не елементи, а іони, у вигляді яких ці елементи можуть існувати у розчині. Однакові іони проявляють однакові властивості і дають однакові аналітичні реакції незалежно від того, до складу яких сполук вони входять. Наприклад, якщо до розчину хлоридної кислоти або її солей додають розчин нітрату аргентуму, в усіх випадках одержують однаковий характерний осад хлориду аргентуму. Якщо записати ці реації в іонному вигляді, стає ясно, що в усіх випадках відбувається одна аналітична реакція на хлорид-іони:

Cl+ Ag+ = AgCl ¯

Тому аналітичні реакції вивчаються окремо для катіонів і аніонів.

Реактиви, за допомогою яких певний іон можна виявити у присутності інших іонів, називають специфічними. Специфічних реагентів дуже мало, тому перед відкриттям того чи іншого іону необхідно відокремити його від інших іонів, які дають аналітичні реакції з тим же реагентом. Порядок відокремлення одних іонів від інших і послідовність їх відкриття складають систематичний хід аналізу. У систематичному ході аналізу використовують такі реагенти, які дозволяють із складної суміші іонів перевести в осад певну групу іонів для подальшого аналізу. Такі реагенти називають груповими, а групи іонів, які вони відділяють – аналітичними групами. За кислотно-основною класифікацією, де груповими реагентами є кислоти і основи, усі катіони відповідно до їх хімічних властивностей поділяються на 6 аналітичних груп. Класифікація катіонів за кислотно- основною схемою представлена у табл. 1.

 

 

Таблиця 1

Класифікація катіонів за кислотно-основною схемою

Группа Катіони Хімічні властивості Груповий реагент Що утворюється при дії групового реагента
  K+, Na+, NH4+ Хлориди, сульфати, гідроксиди розчинні у воді Відсутній  
  Ca2+(Sr2+)Ba2+ Сульфати малорозчинні у воді H2SO4 CaSO4↓, BaSO4↓ білі осади
  Pb2+, Ag+(Hg22+) Хлориди малорозчинні у воді HCl PbCl2↓білий AgCl↓ білий
  Mg2+, Mn2+, Fe2+, Fe3+ Гідроксиди нерозчинні у воді та лугах NaOH (KOH) Mg(OH)2↓білий, Mn(OH)2↓білий,темніє, Fe(OH)2↓білий,чорніє, Fe(OH)3↓бурий
  Al3+, Zn2+ Cr3+, Sn2+ Амфотерні гідроксиди нерозчинні у воді, розчинні у лугах Надлишок NaOH (KOH) [Al(OH)4]-, [Zn(OH)4]2- [Sn(OH)4]2- безбарвні розчини [Cr(OH)4]-зелений розчин
  Co2+, Ni2+, Cu2+, Cd2+ Гідроксиди нерозчинні у воді, розчинні у надлишку NH4OH у присутності NH4Cl Надлишок NH4OH [Co(NH3)6]2+жовтий, [Ni(NH3)6]2+ синій, [Cu(NH3)4]2+ синій, [Cd(NH3)4]2+безбарвний розчини

З кількох десятків катіонів шестианалітичних груп у скороченому курсі якісного аналізу ми вивчаємо дуже небагато – тільки ті, що безпосередньо пов‘язані з харчуванням людини та хімічним аналізом об’єктів харчової, біотехнології і довкілля.

Катіони амонію утворюються при розчиненні харчових продуктів у концентрованій сульфатній кислоті. Органічні сполуки при цьому руйнуються, а аміногрупи амінокислот, з яких побудовані білки, перетворюються на іони амонію. Визначивши кількість іонів амонію у розчині, що утворилися, визначають загальний вміст білків у харчовому продукті.

Натрій, калій, кальцій та магній у вигляді відповідних сполук споживаються людиною щодено у кількості від 0,5 до 5 г – це макроелементи. Натрію ми споживаємо більше ніж потрібно, звикнувши додавати NaCl під час приготування їжі. Тому дуже важливо врівноважувати це споживанням продуктів, багатих на калій, оскільки саме іони натрію і калію у певному співвідношенні підтримують осмотичну рівновагу в організмі людини і регулюють водний обмін. Кальцій потрібен дітям, у яких формуються кістки, і дорослим, оскільки він має протизапальні властивості і виконує багато інших функцій в організмі. Магній нормалізує діяльність нервової системи, знімає спазми, розширює судини та має інші важливі властивості.

Ферум, кобальт, манган, купрум, цинк, нікель, хром належать до мікроелементів. Їхня кількість у харчових продуктах, що споживаюється людиною щоденно, вимірюється у міліграмах. Вони входять до складу багатьох ферментів та інших біологічно активних речовин, які відіграють важливу роль у біохімічних процесах, що відбуваються у живому організмі. Алюміній, станум (олово) і цинк можуть потрапляти у харчові продукти з поверхні посуду та технологічного обладнання. Наявність плюмбуму і кадмію у харчових продуктах є показниками їх техногенного забруднення. Їх присутність постійно контролюється методами аналітичної хімії. Солі барію отруйні і небезпечні для людини, але вони часто використовуються як важливий аналітичний реактив.

 

 

ЛАБОРАТОРНЕ ЗАНЯТТЯ № 1

Лабораторна робота №1

Реакції катіонів першої аналітичної групи: K+, Na+, NH4+

1. Перша аналітична група K+, Na+, NH4+, не має групового реагенту. Катіони першої та другоїаналітичних груп утворюються елементами основних підгруп першої та другоїгруп періодичної системи. Усі однозарядні катіони належать до першої аналітичної групи разом з іонами амонію. Іони NH4+ у розчині за своїм зарядом і розмірами такі ж, як і іони К+. Оскільки осади солей утворюються за рахунок електростатичної взаємодії між катіоном і аніоном, іони NH4+ утворюють осади з усіма реактивами на іони К+ і заважають відкриттю іону калію.

Катіони амонію NH4+.

1. Луги (NaOH, KOH, Ca(OH)2) утворюють з іонами амонію нестійкий гідроксид амонію, який розкладається (краще при нагріванні) з виділенням аміаку – безбарвного газу з характерним запахом:

NH4+ + OH ® NH4OH ® H2O + NH3­

Реакція відома як найбільш специфічна, тому що усі інші неорганічні іони такого аналітичного ефекту не дають і не заважають його спостерігати. Але для того щоб відчути ефект реакції, потрібна значна кількість іонів амонію.

2. Реактив Несслера містить дві речовини – KOH i K2[HgJ4] – у водному розчині. З невеликою кількістью іонів амонію (або з аміаком) цей реагент утворює червоно–бурий осад оксодимеркурамоній-йодиду:

NH4+ + 4OH + 2[HgJ4]2−® [OHg2NH2]J¯ + 7J + 3H2O,

який розчиняється у надлишку NH4Cl, тому важливо, щоб цього надлишку не було. Реакція з реактивом Несслера є більш чутливою, ніж з лугом.

Виконання: у чисту пробірку внести краплю 2 М розчину солі амонію (NH4Cl, NH4NO3 або (NH4)2SO4), додати 5 − 10 крапель води, перемішати і вилити. До розчину, що залишився на стінках пробірки, додати 4 − 5 крапель реактиву Несслера (не торкатися пипеткою стінок пробірки!). Спостерігати утворення у пробірці характерного осаду.

Реакція Несслера проходить у сильно–лужному середовищі (KOH входить до складу реагенту), тому усі катіони, що дають важкорозчинні гідроксиди, випадають в осад. Катіони магнію та інші, що дають з реактивом Несслера білий (або жовтуватий внаслідок забруднень) осад, не заважають спостерігати утворення характерного червоно – бурого осаду, якшо у розчині є амоній. Інші катіони, що утворюють темнозабарвлені осади гідроксидів, заважають реакції, особливо ферум (ІІІ), який дає з KOH червоно – бурий осад Fe(OH)3.

Катіони калію К+

1. Гексанітрокобальтат (ІІІ) натріюNa3[Co(NO2)6] у нейтральному або слабокислому середовищі утворює з іонами K+ жовтий кристалічний осад:

2 KCl + Na3[Co(NO2)6] = K2Na[Co(NO2)6]↓ + 2 NaCl

2K+ + Na+ + [Co(NO2)6]3− = K2Na[Co(NO2)6

Виконання: у чисту пробірку внести 1 – 2 краплі 0,5 М розчину солі калію (KCl, KNO3 або K2SO4) і додати 2 – 3 краплі розчину Na3[Co(NO2)6] (не торкатися піпеткою стінок пробірки!). Спостерігати утворення жовтого кристалічного осаду. Сильні кислоти і луги розкладають реагент. Для нейтралізації лужного середовища використовують слабку оцтову кислоту, надлишок якої не заважає цій аналітичній реакції.

Катіони амонію утворюють з реагентом такий самий осад, тому при виконанні задачі перед відкриттям іонів калію у досліджуваному розчині потрібно з окремою порцією цього розчину виконати реакцію Несслера, щоб упевнитися, що в ньому відсутні іони амонію.

Розчин Na3[Co(NO2)6] має темно – коричневий колір з червонуватим відтінком. Реагент готують щодня. Якщо розчин має рожевий колір, це означає, що реагент розклався. Такий реагент не дасть характерного осаду з досліджуваним розчином, навіть якщо там є іони калію. Тому потрібно приготувати свіжий розчин, або використати інший реагент.

2. Винна кислота або її кисла сіль гідротартрат натріюNaHC4H4O6 у слабокислому середовищі утворює з іонами калію білий кристалічний осад:

K+ + HC4H4O6 = KHC4H4O6↓,

розчинний у сильних кислотах і лугах. У сильнокислому середовищі утворюється слабка винна кислота H2C4H4O6. У лужному середовищі кисла сіль переходить у розчинну середню. Слабкі кислоти (приміром, оцтова) не розчиняють осад і не заважають виконанню реакції.

Гідротартрат калію може утворювати пересичені розчини. У такому випадку після додавання реагенту, якщо осад не утворився, потрібно занурити у розчин чисту скляну паличку і потерти нею стінки пробірки, на яких при цьому утворюються центри кристалізації.

Виконання: у чисту пробірку внести 3 – 4 краплі розчину солі калію і додати 4 – 5 крапель 0,5 М розчину NaHC4H4O6. Якщо осад не утворився, охолодити пробірку під краном з холодною водою, потерти скляною паличкою стінки пробірки.

Катіони амонію дають такий самий осад. Тому перед відкриттям іонів калію у досліджуваному розчині потрібно упевнитися, що там відсутні іони амонію. Якщо ж вони є, потрібно відокремити їх (солі амонію розкладаються при прожарюванні), а вже потім додавати реагент на іони калію.

Катіони нарію Na+

1. Гексагідроксостибіат (дигідроантимонат) калію K[Sb(OH)6] (KH2SbO4 ) у водному розчині перетворюється у гексагідроксостибіат калію:

KH2SbO4 + 2H2O = K[Sb(OH)6].

З іонами натрію цей реагент утворює білий дрібнокристалічний осад:

Na+ + H2SbO4 = NaH2SbO4 ¯

Для утворення осаду потрібна досить висока конценрація іонів натрію – реакція малочутлива. Продукт реакції – дигідроантимонат натрію – може утворювати пересичені розчини.

Виконання: у чисту пробірку внести 5 – 8 крапель 0,5 М розчину солі натрію (NaCl, NaNO3 або Na2SO4) і додати 5 – 8 крапель розчину KH2SbO4 (не торкатися піпеткою стінок пробірки!) Якщо осад не випадає, потрібно занурити у розчин чисту скляну паличку і потерти нею стінки пробірки, тримаючи пробірку під краном з холодною водою.

У сильнолужному середовищі кисла сіль переходить у розчинну середню і осад не випадає. У кислому середовищі (навіть у слабокислому, яке дають солі амонію) реагент розкладається і виділяється білий аморфний осад HSbO3, який заважає спостерігати реакцію на іони натрію. Крім іонів NH4+ виконанню реакції на натрій заважають іони Mg2+, які дають з цим реагентом білий дрібнокристалічний осад, як і іони Na+.

2. Забарвлення полум’я. Солі натрію забарвлюють полум’я газового пальника у яскраво-жовтий колір. Перед відкриттям іонів натрію потрібно упевнитися, що на паличці, на яку буде нанесений досліджуваний розчин і яку потім вносять у полум’я, відсутні солі натрію.

Лабораторна робота № 2

Реакції катіонів другої аналітичної групи: Ca2+, (Sr2+), Ba2+

Груповий реагент Н2SO4 – сульфатна кислота осаджує катіони другої аналітичної групи у вигляді білих дрібнокристалічних осадів, нерозчинних у кислотах:

Ca2+ + SO42− ® CaSO4¯

Ba2+ + SO42− ® BaSO4¯

Стронцій – рідко зустрічається у харчових продуктах, тому у скороченому курсі він не вивчається.

Виконання: в одну пробірку взяти 2 – 3 краплі 0,5 н. розчину солі барію (Ва(NO3)2 або BaCl2), в іншу – 2 − 3 краплі 0,5 н. розчину солі кальцію (Са(NO3 )2 або СaCl2), додати у кожну 3 – 4 краплі 1 М розчину Н2SO4. Спостерігати утворення різних за зовнішнім виглядом білих осадів: CaSO4 має значно більшу розчинність у воді, ніж BaSO4, тому його утворюється менше. CaSO4 може утворювати пересичені розчини. У такому випадку після додавання реагенту, якщо осад не утворився, потрібно занурити у розчин чисту скляну паличку і потерти нею стінки пробірки, на яких при цьому утворюються центри кристалізації (тримаючи пробірку під краном з холодною водою).

Катіони барію Ва2+

1. Біхромат калію K2Cr2O7 (діхромат калію) утворює з іонами Ва2+ жовтий кристалічний осад хромату:

2 Ba2+ + Cr2O72− + H2O «2 BaCrO4¯ + 2 H+,

який розчиняється у сильних кислотах, але не розчиняється в оцтовій кислоті. Як видно з рівняння реакції, при перетворениі діхромату у хромат у розчині з’являється сильна кислота (вільні іони Н+), яка спричиняє зворотню реакцію – розчинення осаду. Для повного осадження Ba2+ потрібно змістити рівновагу вправо, зв’язуючи іони Н+ ацетатом натрію у молекули слабкої оцтової кислоти, яка не заважає осадженню:

H+ + CH3COO «CH3COOH

Виконання: у чисту пробірку взяти 2 – 3 краплі 0,5 н. розчину солі барію (Ва(NO3)2 або BaCl2), і додати 3 – 4 краплі 0,5 н. розчину K2Cr2O7. Спостерігати утворення незначної кількості лимонно жовтого осаду. Додати 2 – 3 краплі 1 М розчину CH3COONa і спостерігати різке збільшення кількості жовтого осаду.

Катіони кальцію та катіони першої аналітичної групи не заважають цій реакції. Такий самий осад можуть дати катіони Pb2+, якщо вони присутні у розчині. Але PbCrO4¯, на відміну від ВаCrO4, розчиняється у лугах при нагріванні.

 

Катіони кальцію Са2+

1. Оксалат амонію (NH4)2C2O4 осаджує кальцій у вигляді білого кристалічного осаду оксалату кальцію:

Ca2+ + C2O42− = CaC2O4¯,

який розчиняється у сильних кислотах і не розчиняється в оцтовій кислоті.

Виконання: у чисту пробірку взяти 1 – 2 краплі 0,5 н. розчину солі кальцію (Са(NO3 )2 або СaCl2), і додати 2 – 3 краплі 0,5 н. розчину (NH4)2C2O4. Спостерігати утворення білого осаду.

Катіони барію утворюють з оксалатом такий самий білий осад і заважають виконанню реакції на кальцій у досліджуваному розчині. Тому спочатку потрібно відкрити Ва2+ за допомогою K2Cr2O7 і відокремити осад, а вже потім до розчину, в якому відсутні іони Ва2+, додавати (NH4)2C2O4 і відкривати Са2+.

Лабораторна робота № 3

Реакції катіонів третьої аналітичної групи: Pb2+, Ag+ (Hg22+)

Груповий реагент 1 М розчин HCl – дає з катіонами Pb2+ і Ag+ білі осади:

Pb2+ + 2 Cl = PbCl2¯

Ag+ + СІ = AgСІ↓

Осад PbCl2 розчиняється у воді при нагріванні. Осад AgCІ розчиняється у NH4OH.

Виконання: у чисту пробірку взяти краплю, 0,5 н. розчину солі плюмбуму (ІІ) (Pb(NO3)2 або Pb(CH3COO)2) і додати 4 – 5 крапель 1 М розчину HCl. Спостерігати утворення білого осаду. Відібрати піпеткою частину осаду PbCl2 у іншу чисту пробірку, додати дистильованої води до 1/3 - 1/2 об’єму пробірки і нагріти майже до кипіння. Спостерігати розчинення осаду. У ту ж пробірку додати КJ і спостерігати утворення менш розчинного жовтого осаду PbJ2¯.

У другу чисту пробірку взяти 1 – 2 краплі 1 М розчину AgNO3 і додати 4 – 5 крапель 1 М розчину HCl. Спостерігати утворення білого осаду. Відібрати піпеткою частину осаду AgCl у іншу чисту пробірку, додати 5 – 10 крапель 25 % NH4OH і спостерігати розчинення осаду:

AgCl↓ + 2 NH4OH = [Ag(NH3)2]+ + Cl + 2H2O.

Катіони плюмбуму (ІІ) Pb2+.

1. Йодид калію KJ осаджує катіони плюмбуму (ІІ) у вигляді яскраво жовтого осаду

Pb 2+ + 2 J = PbJ2¯

Осад розчиняється при нагріванні, а при подальшому охолодженні знову випадає у вигляді характерних кристалів (“золотий дощ”).

Виконання: у чисту пробірку взяти краплю 0,5 н. розчину солі плюмбуму (ІІ) (Pb(NO3)2 або Pb(CH3COO)2), додати 3 – 4 краплі KJ і спостерігати утворення жовтого осаду. Частину осаду відокремити у іншу пробірку, додати туди 10 крапель розчину KJ і до 1/3 об’єму пробірки 2 М розчину CH3COOН, обережно нагріти до повного розчинення осаду і залишити пробірку у штативі. При поступовому охолодженні спостерігати утворєння кристалів “золотого дощу”.

2. Хромат калію K2CrO4 осаджує катіони Pb 2+ у вигляді жовтого осаду:

Pb2+ + CrO42− = PbCrO4¯,

який, на відміну від ВаCrO4, розчиняється у лугах при нагріванні.

3. H2SO4 – розведена сульфатна кислота осаджує катіони Pb2+ подібно до катіонів 2-ї аналітичної групи Ca2+, (Sr2+), Ba2+ у вигляді білого осаду

Pb2+ + SO42− ® PbSO4¯,

розчинного у концентрованій H2SO4:

PbSO4↓ + H2SO4 = Pb(HSO4)2

та, на відміну від Ca2+, (Sr2+), Ba2+, у NaOH при нагріванні:

PbSO4↓ + 4 NaOH = Na2[Pb(OH)4] + Na2SO4.

4. NaOH осаджує катіони Pb2+ подібно до катіонів 5-ї аналітичної групи Al3+, Zn2+ та Sn2+ у вигляді білого осаду:

Pb2+ + 2 OH = Pb(OH)2↓,

розчинного у надлишку NaOH:

Pb(OH)2↓ + 2 NaOH = Na2[Pb(OH)4]

5. NH4OH (у присутності NН4СІ) осаджує катіони Pb2+ (подібно до АІ3+ та Sn2 + ) у вигляді білого осаду:

Pb2+ + 2 NH4OH = Pb(OH)2↓ + 2 NH4+,

нерозчинного у надлишку NН4OH.

Катіони аргентуму Ag+

1. NaOH. Катіони Ag+ з лугами утворюють білий осад гідроксиду AgOH, який швидко розкладається з утворенням оксиду:

Ag+ + ОН = AgOH↓

2 AgOH↓ = Ag2O↓ + H2O

2. Йодид калію KJ. Катіони Ag+ утворюють осад жовтого кольору:

Ag+ + J = AgJ↓

3. NH4OH. Катіони аргентуму утворюють з розчином аміаку осад гідроксиду білого кольору, який швидко буріє, тому що гідроксид переходить в оксид, Осад розчинний в надлишку аміаку:

Лабораторна робота № 4

Відкриття катіонів 1 − 3 аналітичних груп у досліджуваному розчині

Після виконання аналітичних реакцій студент отримує пробірку з розчином, що містить один з катіонів 1-ї, 2-ї або 3-ї аналітичних груп. Потрібно визначити, який саме катіон знаходиться у розчині. У пробірку з досліджуваним розчином нічого додавати не можна, а тільки відливати або чистою піпеткою відбирати невеликі порції цього розчину у чисту пробірку і там виконувати аналітичні реакції.

Спочатку визначають, до якої аналітичної групи належить катіон, а потім його ідентифікують.

1. Відкриття катіонів третьої аналітичної групи. До окремої порції досліджуваного розчину додати 1 М розчин HCl. Утворення білого осаду вказує на наявність катіонів 3-ї групи. Додати дистильованої води до 1/3 об´єму пробірки, нагріти, злити прозорий розчин у чисту пробірку і додати КJ. Утворення жовтого осаду PbJ2 вказує на присутність Pb 2+. Якщо жовтий осад не утворюється, до білого осаду, що утворився з НСІ, додати NН4OH. Розчинення осаду вказує на присутність Ag+. Якщо під час дії HCl осад не утворився, − у розчині відсутні катіони 3-ї аналітичної групи.

2. Відкриття катіонів 2-ї аналітичної групи. До нової окремої порції досліджуваного розчину додати 1 М розчин H24. Утворення білого осаду вказує на присутність катіонів Cа2+ або Ва2+. (Осад BaSO4 утворюється миттєво, а для утворення CaSO4 потрібно охолодити пробірку під краном з холодною водою і потерти скляною паличкою стінки пробірки). У чисту пробірку взяти нову порцію цього розчину і додати 2 – 3 краплі K2Cr2O7 та 1 – 2 краплі CH3COONa. Утворення жовтого осаду вказує на присутність Ва2+. Якщо Ва2+ немає, з новою порцією розчину виконати реакцію на Са2+ з (NH4)2C2О4.

3. Відкриття катіону першої аналітичноі групи: з окремими порціями розчину, якій не дає білого осаду ні з НСІ, ні з H24, виконати реакції на катіони першої групи у певній послідовності. Відкриттю іонів натрію і калію заважають іони NH4+, а відкриттю NH4+ інші катіони першої групи не заважають. Тому спочатку потрібно відкрити іони NH4+(з реактивом Несслера), а якщо вони відсутні, − шукати катіони К+(з гексанітрокобальтатом натрію), або Na+ (за жовтим забарвленням полум’я).

ЛАБОРАТОРНЕ ЗАНЯТТЯ № 2

Лабораторна робота № 5

Реакції катіонів четвертої аналітичної групи: Mg2+, Mn2+, Fe2+, Fe3+

Груповий реагентNаOH осаджує катіони четвертої аналітичної групи у вигляді осадів різного кольору:

Mg2+ + 2 OH = Mg(OH)2↓ білий,

Mn2+ + 2 OH = Mn(OH)2↓ білий,

але поступово перетворюється на коричневий

2 Mn(OH)2↓ + O2 = 2 MnO(OH)2↓,

Fe2+ + 2 OH = Fe(OH)2↓ зеленкувато-чорний,

Fe3+ + 3 OH = Fe(OH)3↓ червоно-бурий.

Осади розчинні у кислотах, але нерозчинні у надлишку NаOH (на відміну від осадів катіонів 5-ї аналітичної групи: Al3+, Zn2+,Cr3+, Sn2+) і нерозчинні у надлишку NН4OH (на відміну від катіонів 6-ї аналітичної групи: Co2+, Ni2+,Cu2+, Cd2+).

Виконання: у 4-ри чисті пробірки взяти по 2 – 3 краплі розчинів: у першу – солі магнію (ІІ), у другу – солі мангану (ІІ), у третю – солі феруму (ІІ), у четверту – солі феруму (ІІІ). Додати у кожну по 3 – 4 краплі 1 М розчину NаOH. Спостерігати утворення неоднакових за зовнішнім виглядом осадів.

Гідроксиди катіонів 4-ї аналітичної групи осаджуються розчином NH4OH (NH3∙H2O), але у присутності солей амонію двозарядні катіони осаджуються неповністю, а катіони магнію не осаджуються взагалі.

Катіони магнію Mg2+

1. Гідроксид натрію або калію осаджує іони Mg2+ у вигляді білого аморфного осаду Mg(ОН)2. Це єдиний білий осад з тих, що утворюють катіони 4-ї групи, який залишається білим, не окиснюючись киснем повітря при збовтуванні пробірки з осадом.

2. Гідроксид амонію NH4OH (2 М розчин NH3∙в H2O) не осаджує катіони магнію у присутності солей амонію: розчин Mg2+ залишається прозорим і безбарвним, якщо перед додаванням NH4OH додати 2 М розчин NH4Cl. Подібний результат можна отримати з катіонами цинку (5-та група) і кадмію (6-та група), гідроксиди яких розчиняються у надлишку NH4OH у присутності NH4Cl, але з утворенням безбарвних комплексних сполук.

2. Гідрофосфат натріюNa2HPO4 (0,5 н.) у слабколужному середовищі, яке створюється амонійною буферною сумішшю (NH4Cl + NH4OH), утворює з іонами магнію білий кристалічний осад магній – амоній-фосфату:

Mg2+ + HPO42− + NH4OH ® MgNH4PO4¯ + H2O,

розчинний у кислотах.

Виконання: у чисту пробірку взяти 1 – 2 краплі 0,5 н. розчину солі магнію (MgCl2, Mg(NO3)2 або MgSO4) додати 2 – 3 краплі 2 М NH4Cl, 1 – 2 краплі 2 М NH4OH, перемішати і додати 2 – 3 краплі Na2HPO4. Білий кристалічний осад повинен з’явитися тільки після додавання останнього реагенту.

Гідрофосфат натрію утворює білі осади також з катіонами другої аналітичної групи та з цинком і манганом (ІІ):

3 Ca2+ + 2 HPO42− + 2 NH4OH ® Ca3(PO4 )2¯ + 2 NH4+ + 2 H2O

3 Ba2+ + 2 HPO42− + 2 NH4OH ® Ba3(PO4 )2¯ + 2 NH4+ + 2 H2O

3 Zn2+ + 2 HPO42− + 2 NH4OH ® Zn3(PO4 )2¯ + 2 NH4+ + 2 H2O

Mn2+ + HPO42− + NH4OH ® MnNH4PO4¯ + H2O.

Катіони Mn2+ із сильними окисниками перетворюються у червоно-фіолетовий перманганат. Саме тому потрібно спочатку правильно визначити аналітичну групу, а вже потім сам катіон.

Катіони марганцю Mn2+

1. Сильні окисники (вісмутат натрію, діоксид плюмбуму, персульфат амонію) у сильнокислому середовищі окиснюють Mn2+ до MnO4 і розчин набуває червоно-фіолетового (малинового) забарвлення:

2 Mn2+ + 5 NaBiO3 + 14H+ ® 2 MnO4 + 5 Bi3+ + 5 Na+ + 7 H2O

2 Mn2+ + 5 PbO2 + 4 H+ ® 2 MnO4 + 5 Рb2+ + 2 H2O

2 Mn2+ + 5 S2O82− + 8 H2O ® 2 MnO4 + 10 SO42− + 16 H+

Надлишок Mn2+ заважає реакції, тому що він відновлює MnO4 до MnO2. Потрібно виконувати реакцію так, щоб надлишку Mn2+ не було. Виконання: у чисту пробірку взяти не більше однієї краплі 0,5 н. розчину солі мангану (ІІ) додати 3 – 4 краплі 6 н. HNО3, перемішати і вилити. Те, що залишилось на стінках пробірки, змити у пробірку 6 н. розчином HNО3 (не торкатися піпеткою стінок пробірки!). Додати невелику кількість коричневого порошку NaBiO3, перемішати і зачекати, поки надлишок NaBiO3 осяде на дно. Розчин повинен набути червоно-фіолетового або малинового забарвлення. Якщо малинове забарвлення швидко зникає, а у розчині і на стінках з’являється коричнева муть, це означає, що концентрація Mn2+ усе ще занадто велика.Інші катіони не заважають цій реакції.

Катіони феруму (ІІ)

1. Гексаціаноферат(ІІІ) калію K3[Fe(CN)6] (1 н.) у присутності 2 М НСl утворює з Fe2+ темно-синій осад, склад якого залежить від умов проведення реакції:

3 Fe2+ + 2 [Fe(CN)6]3− ® Fe3[Fe(CN)6]2↓.

Виконання: у чисту пробірку взяти 1 – 2 краплі розведеної НСl, 2 – 3 краплі розчину солі FeSO4 і додати 2 – 3 краплі K3[Fe(CN)6] (не торкатися піпеткою стінок пробірки!). Спостерігати утворення темно-синього осаду.

КатіониFe 3+ з цим реагентом осаду не утворюють, але розчин набуває бурого забарвлення. Катіони Cо2+, Mn2+, Ni2+ утворюють осади бурого, червоного і жовто-бурого кольору, але вони не заважають реакції, тільки темно-синій осад Fe3[Fe(CN)6]2 стає темно-зеленим або синьо-чорним.

Катіони феруму(ІІІ)

1. Гексаціаноферат (ІІ) калію К4[Fe(CN)6] (1 н.) у присутності 2 М НСl утворює з іонами Fe3+ темно-синій осад:

4 Fe3+ + 3 [Fe(CN)6]4− ® Fe4[Fe(CN)6]3¯,

склад якого залежить від умов проведення реакції.

Виконання: у чисту пробірку взяти 1 – 2 краплі 2 М НСl, 2 – 3 краплі розчину FeCl3 додати 2 – 3 краплі 1 н. K4[Fe(CN)6] (не торкатися піпеткою стінок пробірки!). Спостерігати утворення темно-синього осаду.

Катіони Cо2+, Mn2+, Ni2+ дають з реактивом білий, зелений та світло-зелений осади, які не заважають спостерігати утворення темно-синього осаду. Якщо у досліджуваному розчині присутні катіони Fe2+, то вони дають з реагентом білий осад. Але внаслідок окиснення Fe2+ киснем повітря до Fe3+ у розчині, де є Fe2+, завжди буде присутня невелика кількість катіонів Fe3+. Тому утворюється світло-синя суміш білого осаду Fe2[Fe(CN)6] з невеликою кількістю темно-синього Fe4[Fe(CN)6]3.

2. Роданід амонію NH4SCN (тіоціанат амонію, насичений розчин) у кислому середовищі утворює з катіонами Fe3+ розчинну комплексну сполуку криваво-червоного кольору:

Fe3+ + n SCN «[Fe(SCN)n]3−n, де n – від 1 до 6. Можлива зворотня реакція, тому потрібно додавати надлишок реагенту.

Виконання: у чисту пробірку взяти 1 – 2 краплі 0,5 н. розчину FeCl3, додати краплю розведеної HNO3 і 4 – 5 крапель NH4SCN насич.. Спостерігати утворення криваво-червоне забарвлення комплексної сполуки. Додати дистильованої води і упевнитись, що утворюється не осад, а саме розчинна сполука червоного кольору.

Аніони (тіоціанату) роданіду витісняють молекули води з внутрішньої координаційної сфери катіонів феруму (ІІІ):

[Fe(H2O)6]3+ + 6 SCN «[Fe(SCN)6]3− + 6 H2O

Але аніони, які мають більшу спорідненість до феруму (ІІІ), можуть витіснити тіоціанат:

[Fe(SCN)6]3− + 6 F «[FeF6]3− + 6 SCN

При додаванні фториду натрію або фториду амонію червоний розчин знебарвлюється, ферум зв’язується у безбарвний фторидний комплекс. Ця реакція використовується для маскування феруму (ІІІ) при відкритті Со2+ за допомогою тіоціанату (роданіду).

Лабораторна робота № 6

Реакції катіонів п’ятої аналітичної групи: Al3+, Zn2+, Cr3+, Sn2+

Груповий реагентNаOH (2 М) осаджує катіони п’ятої аналітичної групи у вигляді осадів гідроксидів:

Zn2+ + 2 OH = Zn(OH)2↓, білий

Al3+ + 3 OH = Al(OH)3↓, білий

Sn2+ + 2 OH = Sn(OH)2↓, білий

Cr3+ + 3 OH = Cr(OH)3↓, сіро-зелений (або сіро-фіолетовий),

які є амфотерними і тому розчиняються у надлишку NаOH:

Zn(OH)2↓ + 2 NaOH = Na2[Zn(OH)4],

Al(OH)3↓ + NaOH = Na[Al(OH)4],

Sn(OH)2↓ + 2 NaOH = Na2[Sn(OH)4],

Cr(OH)3↓ + NaOH = Na[Cr(OH)4],

з утворенням безбарвних розчинів, хром (ІІІ) дає зелений розчин.

Виконання: у чотири чисті пробірки взяти по 2 – 3 краплі розчинів солей алюмінію, цинку, стануму та хрому (ІІІ) і додавати у кожну поступово по краплях 2 М розчин NаOH, спостерігати утворення осадів. Відібрати частину кожного з цих осадів у інші чотири чисті пробірки, додавати надлишок розчину NаOH і спостерігати розчинення їх у надлишку реагенту. Останні пробірки залишити для подальших дослідів.

Катіони алюмінію АІ3+

1. Дія NaOH. 0,25 М розчин солі АІ3+ утворює з 2 М розчином NaOH білий осад амфотерного гідроксиду, який розчиняється у надлишку NaOH. Але при додаванні 2 М розчину NН4СІ і нагріванні знову утворюється білий осад Al(OH)3↓.

Виконання: у ту пробірку, де у попередньому досліді утворилася безбарвнa комплексна сполука Na[Al(OH)4], додавати NН4СІ (дрібними порціями) і нагрівати майже до кипіння. Спостерігати утворення білого аморфного осаду Al(OH)3↓:

Na[Al(OH)4] + NН4СІ = Al(OH)3↓ + NН3↑ + NaСІ + Н2О.

Таку ж реакцію дає Sn2+, тому потрібно перевірити присутність Sn2+: з новою порцією досліджуваного розчину виконати реакцію з розчином Na2S. Sn2+ на відміну від алюмінію дає коричневий осад.

2. Дія алізарину. Алізарин (1,2-діоксиантрахінон) утворює з гідроксидом алюмінію внутрішньокомплексну сполуку − алізаринат алюмінію яскраво-червоного кольору (алюмінієвий лак).

Виконання: Реакцію з алізарином дають багато інших катіонів, тому її доцільно проводити краплинним методом у присутності K4[Fe(CN)6]. На фільтрувальний папір на носять спочатку краплю розчину K4[Fe(CN)6], а потім – краплю розчину, що аналізується. Катіони, що заважають визначенню іонів алюмінію, при цьому зв‘язуються у малорозчинні гексаціаноферати і при розмиванні плями водою залишаються в центрі на відміну від іонів алюмінію, які не утворюють осаду з K4[Fe(CN)6] і переміщуються до периферії плями. При наступній обробці плями парами аміаку (фільтрувальний папір потримати над відкитою склянкою з 25 % розчином NН4ОН) і розчином алізарину (піпеткою з розчином алізарину провести по зовнішньому колу плями) на периферії плями утворюється рожеве забарвлення алізаринату алюмінію на фоні фіолетового забарвлення алізарину. Фіолетове забарвлення фону зникає при висушуванні паперу, а забарвлення алюмінієвого лаку залишається. Чутливість реакції 0,5 мкг.

3. Дія нітрату кобальту. Ця реакція виконується сухим способом. Нітрат кобальту при прожарюванні з солями алюмінію утворює алюмінат кобальту синього кольору, який називають «тенарова синь»:

2 Al2(SO4)3 + 2 Co(NO3)2 = 2 Co(AlO2)2 + 4 NO2↑ + O2↑ + 6 SO3

Виконання: Для проведення реакції використовують розведені розчинисолей кобальту. Реакцію проводять у тіглі: вносять невелику кількість сухої солі алюмінію, додають 2 – 3 краплі розчину Co(NO3)2 і спостерігають утворення яскраво блакитних кристалів Co(AlO2)2. Реакцію можна також провести на платиновій дротині, прожарюючи сіль алюмінію, змочену розчином солі кобальту, або на фільтрувальному папері, після спалювання якого утворюється попіл синього кольору.

Катіони цинку Zn2+.

Катіони цинку Zn2+ (0,25 М розчин) утворюють з 2 М NaOH білий осад амфотерного гідроксиду, який розчиняється у надлишку NaOH. При додаванні сухого NН4СІ (як у досліді з АІ3+) і нагріванні у другій пробірці утворюється комплексний аміакат цинку і розчин залишається прозорим

Na2[Zn(OH)4] + 4 NН4СІ + 2 NaOH = [Zn(NН3)4](OH)2 + 4 NaСІ + 4 Н2О.

1. Сульфід натрію Na2S насиченийосаджує катіони цинку у вигляді білого осаду сульфіду цинку навіть із лужного середовища

Na2[Zn(OH)4] + Na2S = ZnS↓ + 4 NaOH.

Виконання: у ту пробірку, де у досліді з надлишком групового реагенту утворився безбарвний розчин Na2[Zn(OH)4], додати розчин Н2S (Na2S або сульфід амонію). Спостерігати утворення білого осаду.

Катіони стануму Sn2+

Sn2+ (0,5 М розчин) дає з 2 М розчином NaOH білий осад амфотерного гідроксиду, який розчиняється у надлишку NaOH. Але при додаванні NН4СІ і нагріванні знову утворюється білий осад, як з Al(OH)3↓.

1. Pозчин Na2S насиченийосаджує катіони Sn2+ у вигляді шоколадно-коричневого осаду сульфіду стануму (ІІ)

SnСІ2 + Na2S = SnS↓ + 2 NaСІ

Виконання: у чисту пробірку взяти 5 крапель 2 М розчину HCl, краплю розчину SnСІ2, додати розчин Na2S. Спостерігати утворення коричневого осаду.

Катіони хрому(ІІІ).

0,25 М розчин солі Cr3+ дає з NaOH сіро-зелений (з фіолетовим відтінком) осад амфотерного гідроксиду, який розчиняється у надлишку NaOH з утворенням зеленого розчину. Але при додаванні 2 М NН4СІ і нагріванні знову утворюється осад Cr(OH)3↓ зелений, а не білий, як з алюмінієм. Для виявлення хрому (ІІІ) його окиснюють до хрому (VI). У лужному середовищі як окисник використовують 3% пероксид водню Н2О2:

2 Na[Cr(OH)4] + 3 Н2О2 + 2 NaOH = 2 Na2CrO4 + 8 Н2О,

Виконання: у ту пробірку, де у попередньому досліді з груповим реагентом утворилася зелена комплексна сполука Na[Cr(OH)4], (обережно!) додавати Н2О2 і після бурхливої реакції нагрівати майже до кипіння поки зелене забарвлення перейде у чисто жовте. Для підтвердження утворення хромат-іону частину жовтого розчину відлити у чисту пробірку, додати СН3СООН до слабо кислого середовища і кілька крапель 0,5 н. ВаСІ2. Спостерігати утворення жовтого осаду хромату барію (див. реакції катіонів 2-ї групи):

Na2CrO4 + ВаСІ2 = ВаCrO4↓ + 2 NaСІ

Лабораторна робота № 7

Реакції катіонів шостої аналітичної групи Co2+, Ni2+,Cu2+, Cd2+

Груповий реагентNН4OH (2 М)осаджує катіони шостої аналітичної групи у вигляді основних солей, які з надлишком реагенту перетворюються у розчинні комплексні сполуки – аміакати:

2 CoSO4 + 2 NH4OH = (CoOH)2SO4¯ + (NH4)2SO4

2 NiSO4 + 2 NH4OH = (NiOH)2SO4¯ + (NH4)2SO4

2 CuSO4 + 2 NH4OH = (CuOH)2SO4¯ + (NH4)2SO4

2 CdSO4 + 2 NH4OH = (CdOH)2SO4¯ + (NH4)2SO4

(CoOH)2SO4 + (NH4)2SO4 + 10 NH4OH = 2 [Co(NH3)6]SO4 + 8 H2O

(NiOH)2SO4 + (NH4)2SO4 + 10 NH4OH = 2 [Ni(NH3)6]SO4 + 8 H2O

(CuOH)2SO4 + (NH4)2SO4 + 6 NH4OH = 2 [Cu(NH3)4]SO4 + 8 H2O

(CdOH)2SO4 + (NH4)2SO4 + 6 NH4OH = 2 [Cd(NH3)4]SO4 + 8 H2O

Утворюються розчини різного кольору: з кадмієм (ІІ) – безбарвний, з кобальтом (ІІ) – брудно-жовтий, з купрумом (ІІ) і нікелем (ІІ) – сині.

Виконання: у 4-ри чисті пробірки взяти по 2 – 3 краплі розчинів: у першу – солі кобальту (ІІ), у другу – солі нікелю (ІІ), у третю – солі купруму (ІІ), у четверту – солі кадмію (ІІ). Додавати у кожну поступово по краплях концентрований розчин 4OH, спостерігати утворення різного кольору розчинів комплексних аміакатів катіонів 6 групи. Пробірку з безбарвним розчином аміакату кадмію залишити для подальших дослідів (не мити!)

Катіони кобальту Со2+

1. Роданід амонію NH4SCN насичений(тіоціанат амонію) утворює з іонами кобальту комплексну сполуку синього кольору:

[Co(H2O)6]2+ + 4 SCN «[Co(SCN)4]2– + 6 H2O

у водному розчині катіони кобальту оточені шістьма молекулами води і розчин має рожевий колір, якщо ж навколо кобальту координуються чотири ліганди, такий комплекс набуває синього забарвлення. Роданід кобальту нестійкий і при розведенні розчину водою синє забаравлення зникає. Тому потрібно брати великий надлишок роданіду і екстрагувати продукт реакції органічним розчинником (аміловим спиртом), у якому відсутня конкуренція між молекулами води і тіоцанат-іонами. Екстракція стабілізує продукт реакції і підвищує її чутливість.

Виконання: у чисту пробірку взяти 2 – 3 краплі 0,5 н. розчину солі кобальту (ІІ), і додати 4 – 5 крапель насиченого розчину NH4SCN. Спостерігати поступову зміну рожевого забарвлення розчину на синє. Додати 5 – 6 крапель амілового спирту, закрити пробірку і добре збовтати. При відстоюванні і розшаруванні спостерігати інтесивно синє забарвлення верхнього органічного шару.

Катіони нікелю Ni2+.

1. Диметилгліоксим H2Dm (диметилдіоксим) у присутності аміаку утворює з 0,5 ню розчином солі Ni2+ сполуку червоного (темно-рожевого) кольору:

2 H2Dm + Ni2+ + NH4OH → Ni(HDm)2↓ + 2 NH4+ + 2 H2O.

Катіон нікелю взаємодіє з двома молекулами диметилгліоксиму і витісняє з кожної по одному іону водню, які потрібно зв’язати аміаком (аміак додається під час приготування розчину диметилгліоксиму), оскільки сильнокисле середовище заважає реакції. Осад розчиняється у сильних кислотах і лугах. Реакції заважають іони Fe3+, Fe2+ і Sn2+. Іон Fe3+ у слабколужному (аміачному) середовищі утворює бурий осад Fe(ОН)3. Іони Fe2+ i Sn2+ утворюють з диметилгліоксимом сполуки брудно-червоного кольору. При поступовому окисненні Fe2+ до Fe3+ (киснем повітря) червоне забарвлення зникає, залишається буро-коричневе. Тому реакцію виконують на фільтрувальному папері у присутності фосфату, який зв’язує ферум (ІІІ).

Виконання: не капати, а тільки доторкнутися піпеткою з розчином, який може містити іони Ni2+ і зачекати, поки утвориться кругла пляма. За межами цієї плями до сухого паперу доторкнутися піпеткою з розчином диметилгліоксиму і зачекати, поки пляма розчину диметилгліоксиму, що буде утворюватись навколо піпетки, перетнеться з плямою досліджуваного розчину, де і повинен утворитися осад характерного кольору. Якщо у досліджуваном розчині є іон Ni2+, то на периферії плями з’являється червоне (темно-рожеве) забарвлення. Якщо присутній також іон Fe2+, то забарвлення буде брудно-червоним. Тоді потрібно зачекати, поки пляма висохне. Червоне забарвлення, яке диметилгліоксим утворює з іоном Fe2+, переходить у світло-коричневе, а з Ni2+ – залишається червоним. Катіони Cu2+ утворюють з диметилгліоксимом розчинну сполуку бурого кольору, який заважає відкриттю Ni2+. Тому у досліджуваному розчині спочатку потрібно відкрити катіони Cu2+, а якщо вони відсутні, шукати Ni2+.

Катіони купруму (ІІ) Cu2+

1. Гексаціаноферат(ІІ) калію K4[Fe(CN)6] (1 н.) утворює з катіонами

купруму червоно-коричневий осад:

2 Cu2+ + [Fe(CN)6]4– = Cu2[Fe(CN)6

який не розчиняється у розведених кислотах, але розчиняється у NH4OH.

При малій концентрації купруму (ІІ) осад не утворюється, але розчин забарвлюється у рожевий колір. Ця реакція на купрум (ІІ) більш чутлива, ніж реакція з аміаком.

Виконання: у чисту пробірку взяти 2 – 3 краплі 0,5 н. розчину солі купруму (ІІ), і додати 4 – 5 крапель 1 н. розчину K4[Fe(CN)6]. Спостерігати утворення червоно-коричневого осаду.Катіони Cо2+ і Ni2+ дають з реагентом зелений та світло–зелений осади, які не заважають відкриттю Cu2+.

Катіони кадмію Cd2+

1. Pозчин Na2S осаджує катіони кадмію у вигляді жовтого осаду сульфіду кадмію:

CdSO4 + Н2S = CdS↓ + Н2SO4

Виконання: у чисту пробірку взяти 2 краплі 2 М розчину HCl, краплю 0,25 М розчину CdSO4 (або CdCl2), додати насичений розчин Na2S. Спостерігати утворення жовтого осаду.

Реакції заважають усі катіони, які утворюють забарвлені сульфіди, зокрема CuS, NiS, CoS – чорного кольору, MnS – жовто-рожевий (тілесний). Катіони цинку не заважають реакції: жовтий сульфід кадмію зручно спостерігати на фоні білого сульфіду цинку.

Лабораторна работа № 8





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1406 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2444 - | 2243 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.017 с.