1 Походження, сутність та форми держави.
2 Структура держави.
Література
І – 7, 8, 10, 12.
ІІ – 8.
ІІІ – 7, 12, 15.
Тема 9 Громадянське суспільство і держава
Генезис поняття “громадянське суспільство”. Зясування сутності громадянського суспільства в ХVІ-ХVІІІ ст. Т. Гоббс, Дж. Локк, Вольтер, Ш.Л. Монтеск’є, Ж.Ж. Руссо.
Виявлення діалектики становлення і розвитку громадянського суспільства і його взаємозвязку з державою в філософській і політичній думці ХІХ ст. – Гегель, К.Маркс, Ф. Енгельс. Сучасні трактування сутності громадянського суспільства.
Соціальна структура громадянського суспільства. Соціально-економічні передумови структурування громадянського суспільства: розвиток продуктивних сил, великі розподіли праці, поява приватної власності. Сучасні методи аналізу структури громадянського суспільства. Класовий поділ, стратифікація суспільства. Сучасна соціальна структура громадянського суспільства України.
Громадянське суспільство і держава. Діалектика взаємозвязку громадянського суспільства і держави. Державне регулювання відносин, різних сфер суспільного життя. Поняття міри державного регулювання. Важелі (засоби) впливу держави на громадянське суспільство: закони, податки, державні інвестиції, органи правопорядку, каральні, ідеологічні інститути тощо.
Питання для обміркування на семінарських заняттях
1 Сутність громадянського суспільства та його структура.
2 Складності становлення громадянського суспільства в Україні на сучасному етапі.
3 Співвідношення громадянського суспільства і держави.
Теми доповідей і рефератів
1 Визначення сутності громадянського суспільства в світовій філософській та політичній думці.
2 Проблеми державного регулювання суспільного життя.
Література
І – 3, 9, 10, 11, 13, 14.
ІІ – 1.
ІІІ – 6, 7, 12, 15.
Тема 10 Політичні партії та партійні системи
Виникнення та еволюція політичних партій. Сутність і місце партій у політичному процесі.Основні функції політичних партій у суспільстві. Відмінність політичних партій від груп інтересів, суспільних організацій, груп тиску та інших політичних обєднань. Аналіз негативних рис діяльності політичних партій (Міхельс Р., Дюверже М.).
Багатоваріантність підходів до класифікації політичних партій. Типологія політичних партій. Кадрові та масові партії, консервативні й революційні; легальні та нелегальні; правлячі та опозиційні і т.д.
Поняття і типи партійних систем. Партійні системи з опозицією та без опозиції. Переваги та недоліки однопартійності. Недоліки багатопартійності.
Проблеми формування та стан і розвиток багатопартійності в Україні.
Питання для обміркування на семінарських заняттях
1 Політична партія: сутність, ознаки, структура, функції та роль.
2 Типологія та види партій і партійних систем.
3 Особливості партійних систем.
Теми доповідей і рефератів
1 Місце політичної партії в політичній системі суспільства.
2 Багатопартійні політичні системи та їх особливості.
Література
І –13.
ІІ – 24, 35.
ІІІ – 3, 4, 15, 17, 18.
Тема 11 Громадянські організації і рухи.
Групи тиску
Поняття груп за інтересами. Різноманітність груп за інтересами. Політичні інтереси як умови та причини виникнення громадсько-політичних обєднань та рухів. Відмінність громадських організацій та рухів від державних інститутів і політичних партій.
Характерні риси громадських рухів. Функції громадсько-політичних організацій та рухів щодо забезпечення захисту інтересів своїх членів та стосовно системи влади в державі.
Групи тиску, їх функції та технологія впливу. Характер і ресурси впливу груп тиску на політичну владу. Негативні явища в діяльності груп тиску (корупція, корпоративізм, протекціонізм, дискредитація суперників).
Лобізм як політичний інститут. Типи лобіювання: вплив на саму владу; відкритий та прихований тиск; вплив на партії, які утримують або контролюють владу; вплив на громадську думку. Розвиток груп тиску і лобіювання у політичному житті сучасної України.
Питання для обміркування на семінарських заняттях
1 Роль громадських організацій і рухів в політичному житті.
2 Електоральна стратегія сучасних рухів в Україні.