Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методика розрахунку теплового опромінювання при




Пожежах нафтопродуктів

Горіння на пожежі супроводжується виділенням великої кількості тепла, значна частина якого передається тепловим випромінювання.

При відкритому горінні будівель і споруд, відкритих складів горючих речовин у твердому стані, вогненебезпечних рідин передача тепла від факелу в напрямку інших об’єктів являє собою небезпеку виникнення в них пожежі та вибуху. Випромінювання факелу на пожежі істотно ускладнює дії пожежних підрозділів, що беруть участь у гасінні пожежі.

Максимальна кількість тепла від факелу випромінюється по нормалі від його геометричного центру. В такому випадку щільність випромінювання визначається рівнянням:

, (4.1)

де Т1 - температура полум’я горіння нафтопродукту табл. 1.7 [7] факелу, К; Т2 – критична температура поверхні, що опромінюється факелом (шкіряного шару людини, табл. 1.8 [7], захисного одягу особового складу, технологічного обладнання, пожежної техніки), К; - зведений ступінь чорноти системи.

Зведений ступінь чорноти системи залежить від ступеня чорноти полум’я та ступеня чорноти поверхні, що опромінюється. та визначається за формулою:

(4.2)

де - ступень чорноти полум’я [14], - ступень чорноти поверхні що опромінюється, для шкіряного шару людини приймається 0,95.

Кількість тепла, що випромінюється факелом у напрямку суміжних споруджень, обладнання, особового складу та техніки визначається згідно з законів теплообміну випромінюванням між двома тілами, довільно орієнтованими в просторі. В реальних умовах тепловипромінювання щільність теплового потоку визначається умовами опромінювання і залежить від середнього коефіцієнта опромінювання :

(4.3)

де - середній коефіцієнт опромінювання тіла.

При розв’язанні задачі з визначення мінімально достатньої відстані від факелу полум’я використовують базову схему опромінювання та базовий коефіцієнт опромінювання .

 

 

Рис. 5.1 - Схема базової моделі опромінювання

Базовий коефіцієнт опромінювання розраховують за формулою:

, (4.4)

при цьому кут для визначення arctg визначається в градусах.

За значення а можна прийняти радіус факелу Rф, а за значення b - висоту факелу Нф.

Тепловий потік що потрапляє на об’єкт розташований на поверхні ґрунту безпосередньо перед центром факелу, складає половину від максимального значення а середній коефіцієнт опромінювання приймають рівним .

Якщо поверхня, що опромінюється (особовий склад, пожежна техніка або технологічне обладнання), розташована на одному рівні з факелом, середній коефіцієнт опромінювання визначається як два базових коефіцієнти опромінювання :

1. (4.5)

 

 

Рис. 5.2 - Схема фактичної моделі опромінювання на пожежі

При горінні рідини в резервуарі середній коефіцієнт опромінювання визначається як різниця коефіцієнтів опромінювання від повного контуру резервуара з факелом над ним та самого контуру резервуара:

(4.6)

де hр – висота резервуара разом з фундаментом, м.

Рис. 5.3 - Схема фактичної моделі опромінювання на пожежі в резервуарі

Для визначення безпечної відстані від факелу необхідно провести порівняння максимального теплового потоку від факелу з критичним тепловим потоком , що є мінімальним небезпечним значенням питомого теплового потоку:

(4.7)

де - коефіцієнт безпеки.

Критичний тепловий потік залежить від матеріалу, що опромінюється, ступеня захисту особового складу та часу опромінювання та визначається по табл. 8.4 [7] або табл. 11.6 [14].

При пошуку безпечної відстані умову безпеки можна визначити рівнянням:

(4.8)

. (4.9)

При відносно великій відстані до факелу межу з визначеним ступенем опромінювання можна визначити за формулою:

. (29)

Форма зони горіння над поверхнею рідини, що розлилася, або над резервуаром постійно міняється, але для визначення характеристик горіння її можна прийняти у вигляді циліндра з діаметром, рівним діаметру резервуара, і висотою hф.

При горінні горючої рідини в резервуарі площа пожежі обмежується площею резервуара. Висота полум’я залежить від діаметра резервуара і роду горючої рідини. Відомо, що при горінні продукту в резервуарі розмірами від 2 до 23 метрів висота факела полум’я пропорційна діаметру резервуара і для різних рідин вона визначається як:

- для бензину ;

- для дизельного палива ;

- для етилового спирту .

При горінні рідини, що розлилася, ефективний діаметр зони горіння визначається за формулою:

, (30)

де F - площа розливу рідини, м2;

Висота факелу полум'я за формулою Томсона

, (31)

де - діаметр резервуара (ефективний діаметр зони горіння), м; - масова швидкість вигоряння рідини, кг/(м2 хв.), табл..1.6 [7]; - густина повітря, кг/м3, приймається рівною 1,205 кг/м3; - прискорення вільного падіння, 9,81 м/с2.

Література

1. Кодекс цивільного захисту України №5403-VI, від 2 жовтня 2012 року.

2. Статут дій у надзвичайних ситуаціях органів управління та підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту. Наказ МНС України №575 від 13.03.2012 р.

3. Наказ МНС України від 23.09.2011№ 1021 - Про затвердження Методичних рекомендацій зі складання та використання оперативних планів і карток пожежогасіння.

4. Наказ МНС України від 16.12.2011 № 1341 - Про затвердження Методики розрахунку сил і засобів, необхідних для гасіння пожеж у будівлях і на територіях різного призначення.

5. Правила безпеки праці в органах і підрозділах МНС України. Наказ МНС України від 07.05.2007 р. № 312

6. Держстандарт України. Пожежна безпека. Терміни й визначення. ДСТУ.2272-93.

7. Иванников В. П., Клюс П.П. Справочник руководителя тушения пожара. -М. Стройиздат, 1987. -228 с.

8. Клюс П.П., Палюх В.Г. Тактические возможности пожарных подразделений Навч. посібник. - Харків: ХІПБ-ХПТУ,1993. - 201 с.

9. Клюс П.П. та ін.. Пожежна тактика. - Х., Основа, 1998.- 592 с.

10. Баратов А.Н. Та ін., Пожаровзрывоопасность веществ и материалом и способы их определения. Сприв. 2-х частях. - М., - Недра

11. Наказ МНС України від 16.12.2011 №1341 -Про затвердження Методики розрахунку сил і засобів, необхідних для гасіння пожеж у будівлях і на територіях різного призначення.

12. Дерев’янко І.Г., Сенчихін Ю.М., Шаршанов А.Я. - Визначення та прогнозування небезпечних факторів пожежі. Практ. посібник. – Харків: АЦЗУ, 2006. -88с.

13. НАПБ 05.02-35- 2004 “Інструкція щодо гасіння пожеж у резервуарах із нафтою та нафтопродуктами.

14. Шаршанов А.Я., Сайчук І.В., Рябова І.Б. – Термодинаміка і теплопередача в пожежної справі, Навч. Посібник. –Х., Основа, 2004. -237 с.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 532 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2351 - | 2153 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.