Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Особливості християнського світогляду




Характеризуючи поняття християнського світогляду, необхідно розрізняти його суб'єктивні та об'єктивні сенси. У першому випадку мова йде про погляди на світ однієї людини або окремої соціальної групи. Тут домінують традиція, особистий вибір, життєвий досвід, переживання і т.п. Розуміємий таким чином світогляд має динамічний, в деякій мірі нераціональний характер. Більш цікавим є християнський світогляд, трактуємий в об'єктивному сенсі як звід правил і незмінних істин. Воно є набором тверджень щодо природи і сутності людини, а також світу, що дозволяє зрозуміти визнання людини і сформулювати обов'язкові для цього етичні принципи. Світогляд обумовлено бажанням пізнати себе в цілісній дійсності: пізнати визнання, призначення і сенс свого існування. Різні положення християнського світогляду мають різне походження: одні грунтуються на філософській рефлексії, інші - результат Божественного Одкровення, треті обумовлені гуманітарними, природними науками або соціальним досвідом і т.п. Богословські і філософські істини, незважаючи на їх відмінності, постійні, в той час як інші елементи можуть еволюціонувати. Тому можна говорити як про сталість, так і про динаміку християнських переконань.

Християнство, як світогляд має особистнісний характер, оскільки якісно розрізняє світ речей і світ людей. Таке розуміння світу відрізняється від усіх форм матеріалізму або біологізму, які зводить існування людини до прояву матерії. До основних положень християнського світогляду слід віднести визнання реальності Бога, а також визнання людини, як розумної та вільної особистості - персоналізм. У Бога і людини - загальні духовні цінності, тому будь-яке зіткнення інтересів тут виключено. Бог у християнській інтерпретації - першопричина всього сущого. Він - Творець, Бог, згідно Священного Писання, входить у світ людський в особі Христа. Бог, таким чином, є захисником людини, його Спасителем, духовним засновником і одним. Християнство, вбачаючи в Бозі причину всього сущого, в той же час підкреслює виняткову роль людини в історії світу. Людина - це не мислячих матерія, приручений звір або продукт соціального життя, а особистість - свідомий суб'єкт своїх прав і обов'язків, створення, здатний до духовного саморозвитку. Людина є не чимось (предметом, машиною), а кимось - розумним і вільним, не будучи, однак, істотою, що стоїть вище світу.

Наведена інтерпретація природи та сутності людської особистості, розуміємої у відношенні до особистісного Богу, визначає моральні та соціальні зразки, моделі поведінки, ідеали та цінності. Саме таким чином теоретична частина християнського світогляду знаходить обов'язкове доповнення як у громадському, так і в особистнісному етносі, в моральних нормах. Християнство, звертаючи особливу увагу на особистнісний аспект Бога і людини, визнає основними цінностями життя добро, істину і святість. Натуралістичні світогляди першопричину людської історії бачать в економічних цінностях, в «силі» або війні, в той час як християнство проповідує євангельську істину про любов до ближнього свого.

Християнський світогляд має різні функції, в тому числі пізнавальні. Зокрема, воно говорить про людину і Бога в їх взаєминах. Сутність християнства полягає, однак, не в передачі інформації, а в переживанні особистнісних цінностей. Серед них особливе місце займають наступні три: істина - Logos, благо - ethos, і святість - sakrum. Остання цінність не суперечить першим двом, а складає їх основу. Зазначені цінності взаємообусловлені. Без істини не може бути релігійної або моральної праведності. Благо обов'язково має бути присутнім в пошуках істини, утворюючи в той же час основу релігійного життя.

Істина фундаментальна основа християнського світогляду. Істина, укладена в християнстві, - багатовимірна: це істина буття; істина, отримана в результаті пізнавальних зусиль людини; істина слова і, нарешті, істина Божественного Одкровення. Людина, пізнаючи «архітектуру» і механізм Всесвіту, відкриває укладену в ній істину - lоgos. Така істина буття передбачає існування прототипу й автора; християнство ж бачить його в Бозі. Істина - це сенс кожної науки та філософії, її пошуки обумовлені допитливістю кожного чергового покоління людей. Без правди життя людина втрачає будь-який сенс, тому вірність істини і в словах, і в поступках - припис совісті. Істина буття, людського пізнання і людського слова доповнюється істиною Божого слова. Одкровення вказує, як на саму повну, істину про світ, людину і Бога. Справжнє християнство є не одним лише проголошенням істини, воно є життя у відповідності з цією істиною. Христос не тільки знав істину, Він сам був Істина.

Другою з найважливіших цінностей християнського світогляду є благо в його різних проявах. Справжнє благо можливе лише на основі свободи вибору блага. Християнська думка розрізняє три форми свободи: свободу волі, свободу духовної зрілості, а також право на свободу. Людині дана свобода, тому вона може вибирати ту чи іншу цінність. Свобода в нас закладена, оскільки внутрішня моральна свобода реалізується тільки в наших вчинках і самоконтролем. Якщо людина здатна діяти на основі свого вибору, то вона має право на свободу в різних сферах суспільного життя. Тільки на основі свободи формуються моральні цінності: совісні праведність, жертовність, доброта, громадська справедливість, солідарність, дружба, любов.

Третьою цінністю вираженою в християнському світогляді, є sakrum. Релігійне життя це не емоційний або інтелектуальний продукт діяльності людини, а реальний досвід духовних та сутнісних зв'язків з особистісним Богом. Релігія не відчужує людину від повсякденного життя, його обов'язків і завдань, а надає їм більш глибокий, закінчений зміст. В абсолютній святості, святому Богові, людина знаходить точку опори для свого життя, і пов'язаних з нею цінностей.

Правильне розуміння християнського світогляду не дозволяє бачити в ньому збори формул або відомостей про світ. Світогляд - це входження віруючої людини в захоплюючий світ істини, добра, любові та святості, втілених в особистісному Богові. Християнство - це зустріч двох особистостей - людини і Бога, пов'язаних цілим світом цінностей.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1789 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Человек, которым вам суждено стать – это только тот человек, которым вы сами решите стать. © Ральф Уолдо Эмерсон
==> читать все изречения...

2308 - | 2159 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.