МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
по написанню курсових робіт з дисципліни
„АУДИТ”
для студентів напряму підготовки: 6.030509 «Облік і аудит»
спеціальності «Облік і аудит»
ОКР «Бакалавр»
денної форми навчання
Дніпропетровськ, 2011
Методичні рекомендації до написання курсових робіт з дисципліни “Аудит” складені на основі освітньо- кваліфікаційної характеристики (ОКХ) і освітньо-професійної програми (ОПП) підготовки бакалаврів за спеціальностями напряму 0501 – “Економіка та підприємництво”
Методичні рекомендації по написанню курсових робіт складені доцентом кафедри обліку і аудиту Погорєлова Т.П., асистентом Лисанска А.Г.
Розглянуто на засіданні кафедри обліку та аудиту:
Протокол № 1 від «30» серпня 2011 р.
Зав. кафедрою, к.е.н., доцент Приходько І.П.
(підпис)
Схвалено науково-методичною радою факультету обліку і фінансів:
Протокол № 1 від «30» серпня 2011 р.
Голова НМР, к.е.н., доцент Дуброва Н.П.
(підпис)
Зміст
1. Загальні положення
2. Мета і вимоги, які ставляться до курсової роботи
3. Вибір теми курсової роботи
4. Складання плану курсової роботи
5. Оформлення, представлення і захист курсової роботи
6. Тематика курсових робіт
7. Навчально-методична література
Методичні вказівки і тематика курсових робіт з курсу "АУДИТ"
Загальні положення
Відповідно до навчального плану спеціальності 7. 050106 «Облік і аудит» студенти ІV курсу виконують курсову роботу з дисципліни "Аудит", що припускає поглиблення і закріплення теоретичних знань студентів при вивченні даної дисципліни.
У процесі підготовки курсової роботи студенти знайомляться і вивчають закони України, Положення, які регулюють аудиторську діяльність, методику вітчизняного і закордонного аудиту, національні нормативи аудиту, міжнародні стандарти, праці вітчизняних і закордонних економістів. Це дозволяє самостійно осмислити ту або іншу проблему в області аудиту, намітити шляхи його розвитку й удосконалювання, зробити певні висновки.
Мета і вимоги, які ставляться до курсової роботи
Курсова робота - результат дослідження однієї з тем курсу. Мета написання курсової роботи - закріплення і поглиблення знань студентів за конкретним розділом курсу, який вивчається й оволодіння навичками самостійної науково-дослідницької роботи. До виконання курсової роботи з дисципліни "Аудит" ставляться наступні вимоги:
1. При написанні роботи повинні бути використані закони, положення, нормативи, що регулюють аудиторську діяльність в Україні, міжнародні аудиторські стандарти, закордонний досвід організації і методики аудиту.
2. У курсовій роботі необхідне глибоке теоретичне висвітлення теми; при цьому основна увага повинна бути приділена опису методики аудиту за рекомендованою нижче схемою.
3. У роботі у вигляді таблиць повинні бути представлені форми робочих документів аудитора.
4. Курсова робота являє собою рукописний текст обсягом 30-40 сторінок, написаний або надрукований на стандартних аркушах. Сторінки повинні бути пронумеровані, текст варто писати на одній стороні листа, залишаючи поля для зауважень наукового керівника.
5. Наприкінці висновку студент підписує курсову роботу, указуючи дату її подання на кафедру.
Курсова робота виконується при безпосередньому науковому і методичному керівництві кафедри. Наукові керівники з підготовки і перевірки курсових робіт затверджуються кафедрою.
Процес виконання курсової роботи складається з наступних основних етапів: вибір теми, підбір і вивчення літератури, складання плану роботи, написання роботи, її оформлення і захист.
Вибір теми курсової роботи. Підбір і вивчення літератури
Першим етапом курсової роботи є вибір теми. Студент вибирає тему курсової роботи відповідно до рекомендованої кафедрою тематики.
Відповідно до затвердженої тематики, студентам надається право самостійного вибору теми курсової роботи. Обрана студентом тема курсової роботи з дисципліни "Аудит" повинна відповідати тематиці раніше написаних курсових робіт з дисциплін "Бухгалтерський облік" і "Економічний аналіз".
Підбір і вивчення літератури студент починає відразу після вибору теми курсової роботи. Студент вибирає і вивчає літературу самостійно, орієнтуючись при цьому на рекомендований список літератури.
При підборі літератури необхідно звертатися до найбільш пізніх робіт як вітчизняних, так і закордонних економістів. Самостійна робота припускає систематичні консультації з науковим керівником, з яким повинен бути погоджений список підібраної літератури.
Підбираючи літературу за обраною темою курсової роботи, студент повинен дотримуватись визначеної послідовності. Насамперед варто вивчити Закон України "Про аудиторську діяльність", міжнародні аудиторські стандарти. Потім підбирається матеріал, викладений у підручниках, навчальних посібниках, монографіях, газетах і журнальних статтях.
Після підбору необхідної літератури для написання курсової роботи студент може приступити до вивчення літературних джерел і їх систематизації. Процес вивчення літератури звичайно супроводжується складанням конспектів, характер яких визначається можливістю і формою використання досліджуваного матеріалу в курсовій роботі: виписки /цитати/ з посиланням на авторів, короткий виклад думок або фактів вільним стилем, характеристика прочитаного матеріалу.
При складанні списку літератури варто вказати прізвище й ініціали автора, назву роботи, місце видання, видавництво, рік видання і кількість сторінок.
4. Складання плану курсової роботи
На підставі попереднього ознайомлення з літературою студент складає план курсової роботи з додатком списку вивченої літератури.
У плані курсової роботи може бути 4-5 основних питань, що охоплюють усю тему.
Зразкова структура плану:
Вступ
І. Теоретичні основи організації аудиторської перевірки.
II. Методика аудиторської перевірки.
III. Особливості проведення аудиту в умовах використання клієнтом обчислювальної техніки для ведення обліку.
У вступі необхідно показати значення, мету, актуальність розглянутої проблеми в сучасних умовах господарювання. Обсяг 1-3 сторінки.
У першому розділі варто розкрити теоретичну сторону питання:
а) дати характеристику об'єкта аудиту;
б) описати нормативну базу, яка використовується для організації перевірки (відповідні закони, положення, указівки, методичні й інструктивні матеріали з обліку і звітності, аудиторські нормативи (стандарти), якими повинен керуватися аудитор при перевірці даного розділу обліку);
в) виділити основні питання, що підлягають перевірці (задачі аудиту);
г) викласти послідовність проведення аудиторської перевірки (основні етапи);
У другому розділі необхідно розглянути методику аудиторської перевірки.
Для розробки методики може бути рекомендована наступна схема:
1. Опис альтернативних облікових рішень, вибір яких наданий економічному суб'єкту П(С)БО і відбитих у його обліковій політиці. Це дозволить аудитору при необхідності порівняти їх з варіантом, який застосовується клієнтом, виконати необхідний аналіз і дати рекомендації з ведення обліку.
2. Перелік первинних документів за даним розділом обліку, що дасть можливість аудитору зробити висновок про стан реєстрації в первинному обліку.
3. Перелік реєстрів аналітичного і синтетичного обліку і звітності, що дозволить аудитору визначити їх відповідність у клієнта загальноприйнятим і при необхідності зробити відповідні рекомендації.
4. Класифікатор можливих порушень - містить порушення, що найбільш часто зустрічаються за даним розділом обліку.
5. Запитальник аудитора (тести) - містить питання, які необхідно включити в план перевірки. Питання повинні бути спрямовані на виявлення можливих порушень в організації обліку, внутрішнього контролю, оформлення документів. Запитальник доцільно скласти у вигляді таблиці з варіантами відповідей і висновків (табл.1)
Таблиця 1
Запитальник аудитора
№ | Питання | Варіант відповіді | Інформація або документ, які варто запросити | Призначувана аудиторська процедура | Номер наступного питання | Висновок | ||||||||
6. Методи збору аудиторських доказів:
- спостереження за інвентаризацією або участь у ній;
- спостереження за виконанням господарських або бухгалтерських операцій;
- усне опитування;
- одержання письмових підтверджень;
- перевірка документів, одержаних клієнтом від третіх осіб;
- перевірка документів клієнта;
- перевірка арифметичних розрахунків;
- проведення аналізу.
У роботі варто відбити, які з перерахованих вище типових методів збору аудиторських доказів використовуються для виявлення порушень, які містяться в класифікаторі можливих порушень.
7. Опис контрольних процедур для виявлення можливих порушень за даним розділом обліку за наступною схемою:
- найменування контрольної процедури,
- мета проведення контрольної процедури;
- перелік засобів (первинні документи, реєстри аналітичною і синтетичного обліку, норми, нормативи, різна довідкова інформація), необхідних для виконання процедури;
- опис техніки виконання процедури;
- опис форми представлення результатів проведеної процедури. Після опису контрольних процедур для виявлення можливих порушень за даним розділом обліку варто навести форми робочих документів аудитора, у яких можуть бути представлені результати проведених контрольних процедур.
У третьому розділі варто відбити особливості проведення аудиту в умовах комп'ютерної обробки облікової інформації.
У висновку роботи підбиваються підсумки вивчення теми, робляться основні висновки.