Методичні рекомендації
до виконання завдань самостійної роботи
З навчальної дисципліни «Українська мова
За професійним спрямуванням)» для студентів
спеціальності 5.03050802 «Оціночна діяльність»
Луцьк
Чернюк І.Л.
Методичні рекомендації до виконання завдань самостійної роботи з навчальної дисципліни «Українська мова (за професійним спрямуванням)» для студентів спеціальності 5.03050802 «Оціночна діяльність». – Луцьк: КТБП СНУ ім. Лесі Українки, 2013. – 44 с.
Розглянуто і схвалено на засіданні циклової комісії
української та іноземної філології
Протокол № __ від «___» _____________ 2013 р.
Голова циклової комісії ___________ І.Л. Чернюк
Методичні рекомендації розроблені відповідно до програми навчальної дисципліни «Українська мова (за професійним спрямуванням)» та вимог освітньо-кваліфікаційної характеристики молодшого спеціаліста за спеціальностями 5.03050802 «Оціночна діяльність».
Методичні рекомендації містять завдання для самостійного опрацювання студентами, настанови щодо ефективного виконання завдань та питання для самоконтролю, що повинно забезпечити підвищення якості підготовки молодших спеціалістів, сприяти кращому засвоєнню матеріалу, оптимізувати затрати часу студентів на підготовку до занять.
Метою самостійної роботи студентів з навчальної дисципліни «Українська мова (за професійним спрямуванням)» є навчитися працювати з програмним матеріалом літературними джерелами, визначати важливі питання відповідних тем дисципліни, формувати прагнення до самоосвіти. Дана розробка допоможе студентам з'ясувати форми самостійної роботи та їх зміст, містить методичні рекомендації до виконання тем, що виносяться на самостійне опрацювання, перелік питань для самоконтролю, індивідуальні завдання, список рекомендованої літератури.
© Чернюк І.Л., 2013
© Коледж технологій, бізнесу та права Східноєвропейського
національного університету ім. Лесі Українки, 2013
ЗМІСТ
1. Передмова…………………………………………………………………………………… 4
2. Тематичний план самостійної роботи………………………………………………………8
3. Завдання для самостійної роботи……………………………………………………………9
4. Рекомендована література…………………………………………………………………..43
Передмова
Україна чітко визначила орієнтир на входження в освітній і науковий простір Європи, здійснює модернізацію освітньої діяльності в контексті європейських вимог, наполегливо працює над практичним приєднанням до Болонського процесу.
Навчання - безперервний процес. Він не закінчується на лекції чи на семінарському занятті, а має спільні методи і прийоми, і цей процес не завершується лише організаційними формами. Студент, який хоче якомога краще оволодіти професією, має добре розуміти: на занятті викладач подає основи знань, навчає, як учити, виділяє ті ключові істини дисципліни, які пробуджують у молодої людини потяг до поглиблення й удосконалення усіх знань.
Основним засобом засвоєння студентом навчального матеріалу у вільний від аудиторних занять час є самостійна робота. Це - спланована, пізнавальна, організаційно і методично спрямована особиста діяльність без прямої допомоги викладача Даний вид роботи - це не тільки виконання домашнього завдання; це і самостійна робота в аудиторії під керівництвом викладача та організація самостійної навчальної діяльності студента поза аудиторією.
Даний вид роботи включає: підготовку до лекцій, заліків; опрацювання навчального матеріалу; виконання індивідуальних завдань.
Самостійна робота забезпечує глибоке засвоєння студентами не тільки програмного матеріалу з дисципліни «Українська мова за професійним прямуванням», але й активізує мислення, сприяє більш повному розкриттю їх здібностей, оволодінню нормами літературної мови, формує мораль та вольові якості: організованість, наполегливість, допомагає майбутнім фахівцям глибше осмислити матеріал, підвищує їх творчу активність. Тому вона стає головним резервом підвищення ефективності підготовки спеціалістів, а її організація у сучасних умовах стає однією з центральних проблем навчального процесу.
Самостійна робота студентів передбачає пізнавальну діяльність при будь-якій формі навчального занятгя (лекція, практична робота).
Позааудиторна самостійна робота, тобто нерегламентоване вивчення дисципліни, передбачає підготовку до поточних практичних занять, написання контрольних робіт, вивчення матеріалів підручників та опорних конспектів, періодичних видань, художньої літератури.
Самостійна робота молоді над засвоєнням навчального матеріалу з навчальної дисципліни "Українська мова (за професійним спрямуванням)» може виконуватися у бібліотеці, навчальних аудиторіях, а також в домашніх умовах. Успішність такої роботи студентів визначає передусім рівень підготовленості їх до такої навчальної діяльності.
СРС може здійснюватись через:
- заучування певної інформації;
- опрацювання літературних джерел
(конспектування, рефератування);
- участь в іграх (навчальних, розвиваючих та ін.);
- тестування і самотестування.
При вивченні дисципліни "Українська мова за професійним прямуванням" важливими формами самостійної роботи є підготовка до практичних занять та екзамену.
Елементами цих форм роботи можуть бути:
- робота з текстом лекції;
- опрацювання основної та додаткової літератури;
- тестові завдання;
- організація виконання індивідуальних завдань;
- розв'язування завдань за темами.
Велике значення в самостійній навчальній діяльності студентів відіграє вільний вибір теми, форми і часу виконання роботи. Тому в системі самостійного навчання важливе місце займають творчі завдання: доповіді, огляди тощо. Ці завдання спонукають студента досліджувати, оскільки охоплюють широкий діапазон матеріалів від огляду літератури, преси до власних роздумів з приводу досліджуваної теми.
Самостійна роботи як вид навчальної діяльності матиме ефективність, якщо буде чітко організована із сторони навчального закладу, викладача; є складовою навчально-виховного процесу, а не епізодичним явищем; знаходиться під постійним педагогічним контролем.
Вся система навчальної роботи Коледжу спрямовується на формування високого професіоналізму майбутніх фахівців, їх готовності творчо працювати із застосуванням знань та вмінь, отриманих не тільки під час аудиторних занять, але і під час самостійної роботи. Подальший розвиток та підвищення ефективності самостійної роботи
студентів є життєво важливою необхідністю, тісно поєднаною як з гуманізацією і демократизацією освіти, так і з поступовою інтеграцією України у світовий освітній простір.
Навчити студентів самостійній роботі, умінню знаходити необхідну інформацію, аналізувати факти і явища, застосовувати отримані знання на практиці - це важливі завдання викладача.
Зміст самостійної роботи із навчальної дисципліни «Українська мова (за професійним прямуванням)» визначається робочою навчальною програмою дисципліни та методичними рекомендаціями викладача.
Викладач відіграє важливу роль в організації самостійної роботи. Він визначає обсяг і зміст самостійної роботи, узгоджує її з іншими видами навчальної діяльності, розробляє методичні засоби проведення поточного та підсумкового контролю, аналізує результати самостійної навчальної роботи кожного студента.
Самостійна робота забезпечується всіма навчально-методичними засобами, необхідними для вивчення конкретної навчальної дисципліни чи окремої теми: підручниками, навчальними та методичними посібниками, конспектами лекцій, методичними рекомендаціями з організації СРС, виконання окремих завдань та ін. Крім того, рекомендується для самостійного опрацювання відповідна наукова література.
З методичної точки зору самостійну роботу доцільно розділити на етапи:
І. Планування самостійної роботи студентів.
При розробці робочої програми з дисципліни викладачем запланована певна кількість годин самостійного вивчення відповідних тем, продуманий зміст і характер самостійних завдань.
Виконувана робота повинна спрямовуватися на досягнення основних навчально-виховних завдань; самостійне навчання має бути доступним і можливим, систематичним і систематизованим у контексті навчальних занять. Доцільно спланувати зміст самостійної навчальної діяльності студентів так, щоб його було легко контролювати, корегувати і оцінювати. Суттєве значення для правильної організації роботи студента має вивчення обсягу знань, відведеного на самопідготовку. Це враховують і ретельно продумують викладачі при розробці відповідних навчальних та робочих планів. Кожен викладач на основі рівня знань студентів групи та їх навичок самостійної роботи визначає оптимальний обсяг завдання. Завдання, які під силу студентам, створюють у них впевненість у своїх силах, зберігають стійку працездатність.
2. Організація самостійного вивчення тем дисципліни повинна бути у рамках конкретності, доступності змісту навчання в позанавчальний час.
На лекціях, практичних заняттях необхідно формулювати завдання для самостійного опрацювання, проводити інструктаж щодо їх виконання. Важливу роль в організації даного виду роботи відіграють групові консультації.
3. Контроль та корекція результатів самостійного вивчення матеріалу здійснюється під час складання заліку.
Викладач повинен виступати у ролі керівника-консультанта. Суть його керівництва повинна полягати не в повчанні, не в натаскуванні, а в ненав'язливому ознайомленні з матеріалом. Головне завдання щодо керівництва студентською самоосвітою полягає у тому, щоб дати основні поняття з матеріалу, що вивчається, і вказати, в якому напрямку слід вивчати його детальніше і чому важливий саме вказаний аспект вивчення. Велику роль у самостійній роботі студента відіграє його вміння підбирати і використовувати довідковий матеріал. Це перш за все уміння:
- працювати з науково-навчальною літературою;
- підбирати і використовувати довідковий матеріал.
Самостійна робота студента над теоретичним курсом «Українська мова (за професійним спрямуванням) стає переважною формою навчального процесу.
Тематичний план самостійної роботи студентів
Змістовий модуль | Питання для самостійного опрацювання | Кількість годин, передбачених робочою програмою навчальної дисципліни |
Модуль 1.Культура професійного мовлення. Лексичні, морфологічні, синтаксичні норми в професійному спілкуванні | Літературна мова. Мовна норма. Культура мови. Культура мовлення під час дискусії. | |
Жанри публічних виступів. Композиція мовлення. | ||
Структура ділового спілкування. Техніка ділового спілкування. Мовленнєвий етикет. | ||
Виробничо-професійна, науково-термінологічна лексика. Загальнонаукові терміни. | ||
Точність і доречність мовлення. Складні випадки слововживання. Пароніми та омоніми. Вибір синонімів. | ||
Складноскорочені слова, абревіатури та графічні скорочення | ||
Особливості використання займенників у професійному мовленні. | ||
Особливості використання дієслів у професійному мовленні. | ||
Складні випадки керування та узгодження у професійному мовленні. | ||
Всього по модулю 1 | ||
Модуль 2. Складання професійних документів | Заповнення виробничого звіту, протоколу, витягу з протоколу. | |
Заповнення відомості, акта, накладної. | ||
Укладання статуту, правил, інструкції. | ||
Всього по модулю 2 | ||
Разом |
Методичні рекомендації
до виконання завдань самостійної роботи
з навчальної дисципліни «Українська мова
(за професійним спрямуванням)»