Колійні та кінцеві вимикачі являють собою комутацією онние елементи, кінематично пов'язані з робочою машиною і спрацьовують залежно від переміщення рухомої частини робочої машини. Шляхові вимикачі спрацьовують в певних проміжних точках на шляху переміщення, кінцеві вимикачі спрацьовують в крайніх точках: на початку і кінці шляху.Особливо широко шляхові і кінцеві вимикачі використовуються в схемах автоматизованого електроприводу різних виробничих механізмів. З їх допомогою відбуваються автоматичне управління приводом на окремих ділянках шляху і автоматичне відключення в крайніх положеннях механізму.
Залежно від пристрою, що здійснює замикання або розмикання контактів, шляхові і кінцеві вимикачі можна поділити на кнопкові (натискні), важільні, шпиндельні і обертові. Перемикання контактів у цих вимикачах здійснюється наступним чином. У кнопкових - натисканням робочого органу механізму на шток, з яким пов'язані контакти вимикача. У важільних - впливом робочого органу механізму на важіль, з яким пов'язані до онтакти. У шпиндельних - переме щением гайки по гвинту, пов'язаному через передачі з валом механізму. В обертових - переключающими кулачковими шайбами, пов'язаними з валом механізму.
У штокову вимикачах швидкість перемикання контактів визначається швидкістю переміщення виробничого механізму. При малій швидкості взаємне переміщення рухомих і нерухомих контактів відбувається повільно, що призводить до тривалого горіння дуги, що виникає між контактами, що розмикаються, і їх швидкого руйнування через оплавлення і посиленого окислення. Для нормальної роботи такого вимикача швидкість переміщення механізму повинна бути не менше 0,5 м / хв. А для забезпечення миттєвого перемикання контактів використовуються спеціальні пружинні механізми, що звільняються за допомогою спускових механізмів (собачок). Пружини також використовуються для забезпечення необхідної сили контактного натискання. На рис.7 показано пристрій простого кінцевого вимикача.
Рис.7. Кінцевий мікровимикач з миттєвим перемиканням контактів
Закріплюється він таким чином, щоб упор на рухомої частини виробничого механізму знаходився навпроти штока 4. При натисканні упору на шток 4 останній тисне на пружину 3. При досягненні певної сили натискання пружина 3 перекидається вліво, розмикаючи контакт 2 і замикаючи контакт /. При цьому струм піде по іншій ланцюга керування.Зовнішні з'єднання вимикача виконуються з допомогою пайки до висновків: 5 - нерухомий контакт (загальний); 6 -розмикається контакт 2; 7 - замикається контакт 1. Плоска пружина 3 виконана і i трьох частин. Середня частина довша крайніх, тому вона завжди знаходиться в зігнутому стані і прагне притискати контакти в їх крайніх положеннях (/ або 2). Переключатель здатний працювати в мережах з напругою до 380 В при струмі до 3 А. Переміщення штока складає 0,5 - 0,7 мм, необхідне зусилля для спрацьовування не більше 5 - 7 Н. Час спрацьовування 0,01 - 0, 02 с при частоті включень до двох разів на хвилину.
На рис.8 показаний конечн ий вимикач типу ВК-111 з мо тикових контактами. Переклю чення контактів виробляється на натисканням на шток 1, а повернення контактів у вихідне положення здійснюється пружиною 2. Використання мостикового контакту 3 зменшує ймовірність виникнення дуги, оскільки ланцюг розрив у ается у двох точках. Такі вимикачі можуть працювати при струмі включення до 20 А і тривалому струмі 6 А. Зносостійкість вимикачів - 10 б спрацьовувань. Допустима частота - 600 включень на годину.
Рис.8. Кінцевий вимикач типу
Рис.9. Подорожній вимикач моментного
ВК-111с мостіковимі контактами
На рис. 9 показаний вимикач з малим часом спрацьовування (моментного дії). Контакти подібних вимикачів перемикаються з постійною швидкістю при певному положенні виробничого механізму незалежно від швидкості руху.Тому їх застосовують при малих швидкостях (до 0,5 м / хв) або при необхідності підвищеної точності спрацьовування (до 0,05 мм).
При натисканні упору на ролик / важіль 2 повертається і давши і т на набір спіральних пружин 3, миттєво діючих на поводок 4. Повідець повертається, і ролик 10, стискаючи пружину 11, рухається по планці 9, займаючи положення правіше від осі повороту планки 9. При цьому собачка 6 відводиться і контактний місток під дією пружини 11 і ролика 10 перекидається в інше положення, розмикаючи контакт 7 і замикаючи контакт 8. Після відходу упора від ролика 1 поводок 4 і контактний місток повертаються у вихідне положення під дією пружини 5.
У деяких випадках використовуються багатопозиційні трьох-і пятіконктактние датчики, послідовно керуючі декількома керуючими ланцюгами. Конструкції таких датчиків складніше, і вони значно дорожче двоконтактний.
Розглянуті шляхові і кінцеві вимикачі мають срав нительно низьку надійність, пов'язану з підвищеним зносом контактної пари. Більш висока надійність забезпечується при використанні безконтактних датчиків (наприклад, індуктивного або фотоелектричного типів), миттєвість спрацьовування кото яких забезпечується за допомогою електронних схем.