Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Національний рух в роки війни створення та діяльність легіону Український січових стрільців




2) Війна зумовила глибокий розкол в національному русі на прибічників та противників переможної війни. Прихильниками перемоги Австро-Угорщини були:

Головна Українська Рада (ГУР), створена у серпні 1914 р. у Львові радикальною, соціал-демократичною та націонал-демократичною партіями. На чолі ГУР постав К.Левицький. У Маніфесті Ради говорилося: "Ненаситність царської імперії загрожує також нашому національному життю,...яке знайшло охорону в конституційному ладі австрійської дер­жави".

 

Союз визволення України (СВУ), створений в серпні 1914 р. у Відні емігрантами з Наддніпрянської України (Д.Донцов, Б.Дорошенко, А.Жук, О.Скоропис- Йолтуховський).

Метою СВУ було:

C утворення самостійної України;

C встановлення конституційної монархії;

C заснування демократичного устрою;

C самостійність української церкви.

СВУ вів активну пропагандистську та агітаційну роботу, опікувався полоненими українцями в австрійських та німецьких таборах, отримував матеріальну допомогу від країн Четверного союзу (як державний борг майбутньої самостійної України).

З ініціативи ГУР та згоди австрійського уряду в серпні 1914 р. починається створення української військової частини, яка мала воювати проти російської армії. Значна частина українців, особливо з товариств "Січ", "Пласт", "Сокіл" записалися добровольцями (всього близько 28 тис. осіб).

Проте австрійський уряд під тиском польських політиків (які розг­лядали всю Галичину як польські землі і боялися мати озброєні і ор­ганізовані збройні частини українців) обмежили чисельність легіону Ук­раїнських січових стрільців (УСС) до 2 тис. осіб.

Вже в вересні 1914 р. УСС брали участь в боях під Ужоцьким пере­валом. Навесні 1915 р. обороняли від наступаючих російських військ г.Маківка. В боях в 1915-1916 рр. легіон неодноразово зазнавав значних втрат. В 1916 р. легіон був оточений під Тернополем переважаючими си­лами. Лише 150 бійців вийшли з оточення; їх було відправлено на Во­линь де вони почали працювати, в основному вчителями.

 

Проросійську позицію в Наддніпрянській Україні зайняли:

* Товариство українських поступовців (ТУП), їхня газета "Рада" закликала українців стати на захист Російської держави ("перемога де­мократичних сил Роси - це заразом і наша перемога").

* Частина УСДРП на чолі з С.Петлюрою закликала українців викона­ти "свій обов'язок громадян Росії".

* Відомі представники українського руху Д.Дорошенко, А.Вязлов, А.Ніковський брали участь у роботі Комітету Південно-Західного фронту Всеросійського союзу земств і міст, створеного з метою посилення оборонного потенціалу Російської імперії.

* Емігранти-москвофіли із Західної України в Києві створили "Карпато-Русский освободительный комитет", який закликав галичан зустрічати ро­сійську армію як визволительку.

 

Частина українських соціал-демократів за участю В.Винниченка займала антиво­єнні позиції під гаслами "Геть війну! Хай живе автономія України".

Політика царської Росії в окупованих землях.

3) Галицько-Буковинське генерал-губернаторство з центром у Чернівцях. Ге­нерал-губернатор Галичини граф Г.О.Бобринський "Я буду запроваджувати тут російську мову, закон і устрій".

Боротьба з "мазепинцями":

! ліквідовано мережу шкіл і культурно-освітніх установ;

! на посади в адміністративному апараті призначалися росіяни;

! відбуваються репресії проти діячів національного руху та греко-като­лицької церкви.

 

в Австро-Угорщині також посилюється боротьба з українським національним рухом:

Ø відмова від заяв щодо утворення незалежної України;

Ø скорочується матеріальна підтримка СВУ;

Ø українське населення Галичини звинувачується у русофільстві, підда­ється репресіям.

Внаслідок війни в Україні спостерігається руйнація народного гос­подарства, деформація структури виробництва, посилення залежності від іноземного капіталу.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 734 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2305 - | 2006 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.