Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Перелік питань з теорії права

Юридичний факультет

 

Кафедра теорії та історії держави і права

РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ

Загальна теорія права

 

для студентів першого курсу юридичного факультету

із спеціальності „Правознавство”

 

 

КИЇВ-2008-2009

 


Навчальна дисципліна “Загальна теорія проава” для студентів юридичного факультету із спеціальності „Правознавство”

Укладачі:

професор, канд. юрид. наук Котюк В.О.

доц., канд. юрид. наук Дзейко Ж.О.

доц., канд. юрид. наук Ковальчук О.М.

 

Рецензент:

доц., канд. юрид. наук

 

Затверджено

кафедрою теорії та історії

держави і права:

Протокол N 1 від 1.09.2006 р.

Схвалено

методичною комісією

юридичного факультету

"___" _____________ 2007 р.

Рекомендовано до друку

Рішенням Вченої Ради

юридичного факультету

від "___" _________ 2007 р.

 

 


вступ

Навчальна дисципліна „Загальна теорія права” є складовою освітньо-професійної підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем „бакалавр права”, „спеціаліст права” і „магістр права” і закінчується іспитом.

Мета і завдання нормативного курсу.

Програма нормативного курсу „Загальна теорія права” підготовлена для студентів І-го курсу юридичного факультету і фінансово-правового коледжу при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, а також може бути використана іншими юридичними вузами України.

Вивчення курсу „Загальна теорія права” студентами юридичного факультету і ФПК має на меті оволодіти системою сучасних знань про основні поняття і категорії правової системи, про основні закономірності виникнення, розвитку і функціонування права, правової системи і правових явищ у сфері „Правознавства”.

Перед вказаною навчальною дисципліною поставлені такі основні завдання:

8) Ознайомитися, зрозуміти, засвоїти і вивчити систему основних понять і категорій, які мають фундаментальне значення для всієї юриспруденції і, зокрема, „правознавства” і „Загальної теорії права”, у тому числі: поняття „право”, „правова система”, „джерела” і „форми права”, „правовий звичай”, „правовий прецедент”, „нормативний договір”, „нормативно-правовий акт”, „закон”, „підзаконний нормативно-правовий акт”, „правовідносини”, „правосвідомість”, „норма права”, „законність”, „правопорядок”, „правопорушення” тощо.

9) Ознайомити студентів із практикою застосування цих понять і категорій у процесі правотворчої, законотворчої і правореалізаційної діяльності органів державної влади і юридичній практиці.

10) Підготувати студентів першого курсу до вивчення галузевих фундаментальних юридичних наук, до аналізу і узагальнення правових явищ.

11) Навчити студентів першого курсу теоретичному і правовому мисленню у процесі навчального процесу, умінню творчо аналізувати і узагальнювати практику, творчо вирішувати юридичні казуси, правильно застосовувати норми права і приймати рішення по конкретним справам, правильно користуватися першоджерелами і спеціальною літературою, орієнтуватися у системі права і законодавства України тощо.

12) Привести курс „Загальна теорія права” у відповідність із кредитно-модульною (рейтинговою) системою оцінювання знань студентів відповідно до Болонської конвенції про освіту, вимогами юридичної практики (єдність теорії і практики) і практичним формуванням демократичної соціально-правової держави в Україні.

13) Усунути надмірну ідеологізацію і політизацію курсу (які існували в радянську епоху), із врахуванням методологічних і структурних змін, які відбулися в останні десятиліття у теорії і практиці юриспруденції і зробити курс більш досконалим, послідовним і поглибленим.

14) На основі досвіду викладання аналогічних курсів в університетах України і зарубіжних країн доповнити програму курсу новими темами або окремими питаннями з метою поглиблення і розширення правового світогляду студентів і підвищення їх професійної підготовки.

 

Місце дисципліни у системі підготовки фахівців і зв’язок з іншими дисциплінами

Навчальним планом юридичного факультету і ФПК при КНУ на вивчення курсу „Загальна теорія права” відводиться 91 навч. годин, у тому числі 38 год. лекцій, 30 год. семінарських занять і 23 год. індивідуальна самостійна робота. Навчальна дисципліна вивчається студентами І-го курсу протягом другого семестру із застосуванням кредитно-модульної (рейтингової) системи (КМС) і складається із двох змістовних модулей. Перший змістовний модуль складає теми:..., другий...

Навчальна дисципліна за своїм характером відноситься до фундаментальних юридичних наук і методологічно опирається на філософію і соціологію та інші гуманітарні науки. За своїм об’єктом і предметом загальна теорія права як фундаментальна юридична наука і дисципліна вивчає, аналізує і узагальнює основні поняття і категорії правової системи і системи права, суміжні поняття і категорії із державознавством і галузевими юридичними науками, основні закономірності виникнення, розвитку і функціонування різноманітних форм і видів права. Вона є одночасно юридичною, філософською, соціологічною і політологічною наукою, оскільки опирається на філософію права, соціологію права, психологію і політологію.

Загальна теорія права є першою складовою частиною філософії права і займається методологією права і правової системи, а також є фундаментальною методологічною наукою по відношенню до галузевих і міжгалузевих юридичних наук.

Інформаційні джерела. Конституція України, закони України, міжнародно-правові акти, ратифіковані Верховною Радою України, історичні пам’ятки права України та інших країн світу – Дігести Юстиніана, Руська Правда тощо, підручники та навчальні посібники, першоджерела з даного курсу, твори Сократа, Платона, Аристотеля, Цицерона, Гобса, Спінози, Русо, Маркса, Енгельса, Леніна, Тіхомірова Л.А., Кістяківського Б.О., Недбайла П.О. тощо, монографії, юридичні енциклопедії і навчально-методична література.

Контроль знань студентів

Контроль професійних знань студентів здійснюється за кредитно-модульною системою організації навчального процесу. КМС запроваджується з метою удосконалення контролю якості знань студентів, сприяння формуванню систематизованих знань із правознавства і загальної теорії права, заохочення і стимулювання індивідуально-самостійної роботи студентів протягом семестру, підвищення об’єктивної оцінки знань студентів, формування пізнавальної активності, самостійності, творчості. Індивідуальної автономії – свободи і відповідальності за процес навчання і самовиховання, формування дисципліни і самодисципліни, формування системи професійних знань, умінь і навиків застосовувати теоретичні знання на практиці, а також розвиток загальних і професійних здібностей, задатків і талантів, формування високого рівня морально-правової культури і правосвідомості особистості.

У цілому КМС направлена на поєднання процесу навчання і громадянсько-професійного виховання, на підвищення суб’єктивного фактору у навчальному, виховному процесі, забезпечення прямого і зворотного зв’язку у системі: „педагог – учень (професорсько-викладацький склад – студенти)” і на цій основі підвищення ефективності та якості навчального процесу в КНУ.

Оцінювання знань студентів планується здійснювати на підставі „Методичних рекомендацій щодо змісту та оформлення робочої програми з навчальної дисципліни”, розробленої КНУ у 2006 р. і умов застосування КМС у період вивчення предмету протягом одного семестру. Оцінювання знань студентів з даної дисципліни здійснюється шляхом проведення кредитно-модульних завдань, які включають поточний, підсумковий та семестровий контроль знань. Результати контрольних завдань оцінюються за 100-бальною системою. Після завершення даного курсу студенти складають іспит.

За результатами поточного і підсумкового контролю і оцінювання змістовного модуля студентам виставляються відповідні бали. За один змістовний модуль студент може набрати максимальну кількість балів – 20, а за два змістовних модулів (ЗМ) – студент може отримати до 40 балів (по 20 балів за кожний ЗМ), які додаються до наступних можливих 60 балів, які може отримати студент за комплексний підсумковий модуль (іспит). У підсумку, оцінені за 100 бальною системою, знання студента відображаються у відомостях і заліковій книжці, за шкалою оцінювання, яка приводиться.

Шкала оцінювання

 

За шкалою університету 100-бальн. Система Оцінка за національною шкалою та шкалою університету Оцінка за шкалою ECTS
90 – 100 відмінно   А відмінно
85 – 89 добре   В дуже добре
75 – 84 С добре
65 – 74 задовільно   D задовільно
60 – 64 E Задовільно (достатньо)
0 – 59 незадовільно   FX незадовільно з можливістю повторного складання

 

Таким чином, оцінки на екзамені за національною шкалою та шкалою університету (та ФПК) виставляються такі:

5) якщо результати поточного та комплексного підсумкового контролю (іспит) більше 90 балів – студент отримує оцінку 5 (відмінно);

6) якщо результати поточного та ко мплексного підсумкового контролю (іспит) 75 - 89 балів – 4 (добре);

7) якщо результати поточного та комплексного підсумкового контролю (іспит) 60 - 74 балів – оцінка 3 (три);

8) якщо результати поточного та комплексного підсумкового контролю (іспит) 0 - 59 балів – оцінка 2 (два), яку студент має можливість перескласти відповідно до порядку, затвердженого у КНУ (та ФПК).

 

Форми контролю знань на семінарських заняттях та індивідуально-самостійної роботи та їх оцінка:

а) доповідь (виступ на задану тему) – до 5 балів;

б) доповнення доповіді – до 3 балів;

в) участь у дискусії – до 3 балів;

г) експрес-опитування – до 3 балів;

д) колоквіум – до 4 балів;

е) самостійна контрольна робота – до 4 балів;

ж) есе (короткі відповіді на питання) – до 3 балів;

з) реферат (обсягом 7 – 8 стор.) – до 3 балів;

і) тестування – до 3 балів;

й) анотація наукової статті, монографії, підручника – до 3 балів;

к) рецензія наукової статті, монографії, підручника – до 5 балів;

л) наукова стаття – до 10 балів;

м) підсумкова контрольна робота – до 5 балів;

н) інші види навчально-наукової роботи (участь у гуртках, наукових конференціях тощо) – до 5 балів.

Студенти, які пропустили 50 % і більше годин занять (лекції і семінари) і не відпрацювали їх, не можуть бути допущені до іспиту відповідно до нормативних актів МОН України і Закону України „Про вищу освіту”.

Пропущені лекції і семінарські заняття студент зобов’язаний відпрацювати шляхом написання есе, рефератів, контрольних робіт або усної відповіді у поза аудиторний час. Невідпрацьовані і нездані пропущені теми вважаються недовиконанням навчального плану і екзаменатор має право додатково опитати таких студентів під час іспиту (підсумкового комплексного контролю). Крім того за пропущені лекції та семінарські заняття не нараховуються ніякі позитивні бали.

 

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ЛЕКЦІЙ І СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

 

№ теми         Назва теми     Кількість годин
лекції     семінари самостійна робота студентів
    Змістовний модуль І.            
1.       Форми і види соціального регулювання у додержавному суспільстві      
2. Основні теорії виникнення права        
3. Соціальна цінність, основні завдання, принципи і функції права        
4. Форми (джерела) права      
5. Поняття, види і структура норм права      
6. Правові системи країн світу        
7. Система права і законодавства      
  Проміжний заліковий модуль      
  Змістовний модуль ІІ.            
8. Поняття, види і структура правовідносин      
9. Правосвідомість і правова культура      
10. Поняття і суть режиму законності і правопорядку і їх гарантії          
11. Поняття і види правомірної поведінки правопорушень і юридичної відповідальності        
12. Форми реалізації права      
13. Поняття, види і способи тлумачення правових норм        
14. Проміжний заліковий модуль 2        
  Всього за 2 КМС      
         
 
             

Загальний обсяг 172 год., в тому числі:

Лекцій 38 год.

Семінари, лабораторні, заліки, іспити – год.

 

Теми лекцій та семінарських занять, завдання для самостійної роботи студентів.

Змістовний модуль І. Загальні поняття і категорії права (теми 1 – 7)

 

Лекція 1. Тема 1. Право як соціально-історичне явище. (2 год.)

 

Особливості регулювання суспільних відносин у первісно-родовому суспільстві. Поняття і види соціальних норм, їх суть і загальна характеристика. Поняття і види технічних норм. Форми існування права і правових норм у родовому суспільстві: правові звичаї і традиції, природно-правові норми і природні закони, міфологія права, „табу” і принцип таліону, договірне і зобов’язальне право тощо. Історія, основні причини і умови походження різних форм і видів права у додержавному суспільстві у різних народів: Стародавня Греція, Рим, Вавілон, Індія тощо.

 

Тема 2. Основні теорії виникнення права (4 год.)

 

Основні причини і умови виникнення різноманітних підходів до розуміння права і його суті. Основні теорії (концепції) права: теологічна теорія права, природна теорія права; історична школа права; вузько нормативна або юридично-позитивістська концепція права; соціологічні теорії права; психологічна теорія права; марксистська теорія права; інтегративний підхід. Вчення окремих філософів і юристів про суть і визначення права. П... праворозуміння у вітчизняній юриспруденції. Три основних форми буття (існування) права: система писаного абстрактного права (нормативно-правові акти), система суспільної та індивідуальної правосвідомості і система конкретних правовідносин тощо.

 

Тема 3. Соціальна цінність права, основні його функції і принципи(2 год.)

 

Соціальна цінність і призначення права в суспільстві і державі. Поняття і види соціальних цінностей. Цінність права і прав людини і громадянина для суспільства та окремої особи.

Взаємозв’язок і взаємозалежність держави і права, права і економіки, права і політики, права і культури. Основні завдання і функції права і законодавства. Загальносоціальні і спеціально-юридичні функції права. Функція регулювання, управлінська і охоронна функції.

Поняття і значення принципів права. Види і класифікація принципів права: загальні, галузеві, міжгалузеві та інші принципи права. Принцип «верховенства права» (або панування права), його зміст і соціальне призначення.

 

Тема 4. Форми (джерела) права (4 год.)

Поняття форми і джерел права. Загальна характеристика основних історичних форм права: 1) правовий звичай; 2) правовий (судовий і адміністративний) прецедент; 3) нормативно-правовий акт (закон і підзаконний нормативний акт); 4) нормативно-правовий договір; 5) форми релігійного права; 6) форми міжнародного права; 7) локальні і індивідуально-правові акти.

Особливості форм права в Україні та перспективи їх розвитку. Поняття, суть, види і загальна характеристика законів. Поняття, суть і види підзаконних нормативних актів. Конституційна юрисдикція і конституційність законів. Юридична сила форм права. Правовий звичай і нормативний договір у правовій системі України. Місце і роль міжнародного права в правовій системі України.

 

Тема 5. Поняття, види і структура норм права (2 год.)

 

Поняття, суть і види соціальних, природних і технічних норм (правил поведінки). Поняття, основні ознаки і визначення норм права. Поняття, основні ознаки і визначення юридичних норм права. Форма і зміст норм права. Види і класифікація юридичних, звичаєвих, договірних, прецедентних, релігійних, моральних, соціальних норм права за різними критеріями (за формами і видами права, за методами регулювання, за змістом, за структурою, за предметом правового регулювання, за функціями права, за суб’єктами правотворчості, за сферою дії в часі, просторі і колом суб’єктів тощо).

Структура норм права (правил поведінки і норм-приписів): гіпотеза, диспозиція, санкція. Поняття, суть і види гіпотез. Поняття, суть і види диспозицій. Поняття, суть і види санкцій. Структура інших норм права: норм-принципів, аксіом, презумпцій, фікцій, звичаєвих норм права, договірних норм, прецедент них норм.

 

Тема 6. Правові системи країн світу (4 год.)

 

Поняття, суть, основні ознаки правової системи держави. Поняття типу і виду правової системи держави. Вчення про типологію права. Основні критерії поділу правових систем країн за типологією держав світу: за соціально-економічною формацією, за різновидами державно-правових цивілізацій, за типами і видами релігій.

Основні типи правових систем за типами держав і соціально-економічної формації: патріархальний тип права (докласовий); рабовласницький, феодальний, капіталістичний або буржуазний, соціалістичний (пролетарське і загальнонародне) тип, постсоціалістичний тип, перехідний тип права тощо.

Основні типи правових систем за основними джерелами і формами права: романо-германська правова система (правова сім’я); англо-американська правова система; змішані типи правових систем; система мусульманського права; система канонічного права; релігійно-традиційна правова система; далекосхідні правові системи: індуська правова система, китайська, японська правові системи тощо.

 

Тема 7. Система права і законодавства (2 год.)

 

Поняття, основні ознаки і визначення системи права. Структура системи права (норми права, правові інститути, підгалузі права, галузі права, блоки галузей права). Місце і роль системи права в правовій системі держави і суспільства. Предмет і методи правового регулювання як основні критерії поділу системи права на блоки, галузі, підгалузі, правові інститути, норми.

Основні форми і джерела права у системі права держави. Законодавство – основна форма і джерело права у системі права України. Поняття і суть законодавства держави. Співвідношення і взаємозв’язок системи права і системи законодавства. Загальна характеристика основних галузей права і законодавства: конституційне, адміністративне, цивільне, господарське, сімейне, житлове, екологічне, аграрне, фінансове, кримінальне, виправно-трудове, процесуальні галузі: конституційно-процесуальне (парламентське право), цивільно-процесуальне, господарсько-процесуальне тощо.

Місце і роль міжнародного права у системі права України.

Поняття, суть і види систематизації законодавства України. Поняття і види інкорпорації законодавства. Поняття і види консолідації права і законодавства. Поняття і види кодифікації права і законодавства. Звід законів і збірники законодавства і права держави. Особливості систематизації і кодифікації права і законодавства України. Поняття і особливості державно-правової реформи в Україні.

 

Змістовний модуль ІІ.

 

Тема 8. Поняття, види і структура правовідносин (4 год.)

 

Правовідносини як одна із конкретних форм існування (буття) права. Поняття, основні ознаки і визначення правовідносин. Місце і роль правовідносин у правовій системі держави. Співвідношення системи права і правовідносин, правовідносин і правосвідомості. Види правовідносин за галузями права і законодавства, за змістом, за суб’єктами, за об’єктами, за формами права тощо.

Структура правовідносин: суб’єкти, об’єкти і зміст. Поняття суб’єктів правовідносин і їх види: громадяни, іноземці, юридичні особи, держави. Юридичні і соціальні властивості особи, які необхідні для вступу у правовідносини. Поняття правосуб’єктності: правоздатність, дієздатність, деліктоздатність громадян, юридичних осіб, держави тощо. Правосуб’єктність держави і державної влади. Поняття, основні ознаки і види юридичних осіб.

Об’єкти правовідносин: поняття, види і загальна характеристика. Фактичний і юридичний зміст правовідносин: законні або договірні права, свободи і обов’язки учасників правовідносин.

Підстави виникнення, зміни і припинення правовідносин: договори, угоди, контракти, правопорушення та інші юридичні факти. Поняття, особливості і види юридичних фактів у різних галузях права і законодавства. Фактичний склад: поняття і суть.

 

Тема 9. Павосвідомість і правова культура особи і суспільства.

(4 год.)

Поняття, ознаки і суть суспільної правосвідомості. Структура і види суспільної правосвідомості: класова, колективна (групова), професійна і індивідуальна. Співвідношення і взаємозв’язок правової системи і суспільної правосвідомості. Суспільна правосвідомість як одна із абстрактних форм буття (існування) усних форм і видів права. Соціальна цінність і значення правосвідомості в правотворчості, у реалізації прав, свобод та обов’язків, у правомірній поведінці і діяльності, у зміцненні правового режиму (режиму законності) і правопорядку. Поняття, суть, структур і функції індивідуальної правосвідомості.

Поняття, суть, основні ознаки та структура правової культури суспільства, трудового колективу, соціальної групи, стану, класу та індивіда. Правова культура особистості і її структурні елементи і компоненти. Професійна правова (морально-правова) культура особистості юриста, державних службовців. Особливості правосвідомості і правової культури народу України. Поняття і суть правового нігілізму: причини і умови походження, форми і види. Шляхи та засоби подолання правового нігілізму в Україні.

Формування правосвідомості і правової культури у процесі соціалізації, освіти і практичної правомірної діяльності. Поняття, суть і основні форми і види правового виховання населення: правова пропаганда, правова агітація, правова просвіта, правове навчання і юридичний всеобуч.

 

 

Тема 10. Поняття і суть законності і правопорядку. (2 год.)

 

Поняття, основні ознаки, суть та визначення правового режиму, режиму законності. Основні вимоги і принципи правового режиму. Соціальна цінність і значення правового режиму і режиму право законності. Поняття і суть анти правового режиму, режиму беззаконня. Співвідношення державно-правових режимів із режимами законності і беззаконня. Співвідношення законності і доцільності, законності і справедливості.

Поняття і види гарантій режим законності і правового режиму. Загальносоціальні гарантії право законності: політичні, економічні, моральні, ідеологічні, соціальні і релігійні. Поняття і види юридичних гарантій за суб’єктами: парламентські, президентські, урядові, судові, прокурорські, самоврядні, громадські, колективні, індивідуальні тощо. Види і суть гарантій за формами і галузями права і законодавства: конституційні, адміністративні, кримінальні, дисциплінарні, процесуальні і матеріальні, звичаєво-правові, договірні, міжнародно-правові, тощо.

Поняття і суть, основні ознаки, визначення соціального порядку, громадського порядку, правопорядку як правового стану. Соціальна цінність і роль правопорядку та громадського порядку в державі і суспільстві. Співвідношення режиму законності, правового режиму і правопорядку як співвідношення процесу точного і неухильного виконання і дотримання законодавства.

 

 

Тема 11.Поняття і види правомірної поведінки правопорушень і юридичної відповідальності.(4 год.)

Поняття і суть правомірної поведінки особи. Загальна характеристика окремих типів або видів правомірної поведінки особи: звичаєва, стереотипна, принципова (соціально-корисна), маргінальна, конформістська, ситуаційна, цілеспрямована, індивідуальна, групова, юридичної особи тощо.

Поняття, основні ознаки, суть і визначення правопорушень. Класифікація або види правопорушень за формами права і галузями права і законодавства. Поняття і види кримінальних злочинів –як особливий вид правопорушень. Склад правопорушення – суб`єкт, об’єкт, суб’єктивна сторона і об’єктивна сторона правопорушення. Поняття осудності і неосудності. Форми і види вини правопорушника. Поняття суспільної шкоди або соціальної небезпеки.

Основні причини і умови правопорушень. Соціальні і біологічно-генетичні, економічні і політичні причини і умови правопорушень. Основні державно-правові і громадські форми, засоби і методи ліквідації основних причин і умов правопорушень.

Поняття, основні ознаки і принципи юридичної відповідальності громадян, юридичних осіб, органів державної влади.

Види юридичної і правової відповідальності за галузями права і законодавства, за формами і видами права:конституційна,адміністративна,дисциплінарна,господарсько-правова,кримінальна, матеріальна і процесуальна, договірна, звичаєво-правова, міжнародно-правова тощо.

Підстави юридичної відповідальності: склад правопорушення(суб’єкт, об’єкт, суб’єктивна сторона, причинний зв'язок, деліктоспроможність (осудність, дієздатність),вік правопорушника тощо.

Обставини і підстави звільнення від юридичної відповідальності: у випадку необхідної оборони, крайньої необхідності, професійного ризику, невеликої шкоди чи суспільної небезпеки тощо. Основні стадії юридичної відповідальності підозрюваного, обвинуваченого, підсудного. Поняття і суть презумпції невинності (невинуватості) як юридична гарантія законності і правопорядку, прав і свобод громадян.

 

Тема 12. Форми реалізації права і правомірна поведінка особи (4 год.)

 

Поняття реалізації різних форм права і видів права. Основні форми реалізації норм права: дотримання, виконання, використання та застосування. Суб’єкти реалізації норм права. Основні вимоги реалізації норм права.

Застосування права і правових норм, як особлива форма реалізації права. Поняття, основні ознаки, суть і визначення правозастосувальної діяльності. Поняття механізму (процесу) і основні стадії (або етапи) правозастосувальної діяльності. Основні загальні вимоги правозастосувальної діяльності: правомірність, конституційність, правозаконність, справедливість, обґрунтованість, доцільність, істинність і об’єктивність, раціональність, гуманізм тощо. Основні і факультативні процесуальні вимоги застосування правових норм, згідно із процесуальним правом та законодавством.

Теорія і практика прийняття рішень по конкретній юридичній справі. Індивідуально-правові акти (рішення): поняття, основні ознаки, суть та визначення. Відмінність індивідуально-правових актів по конкретній справі від нормативних та інтерпретаційних актів та інших правових і юридичних актів.

Прогалини в системі права та законодавства у процесі застосування правових норм і їх усунення або подолання: 1) вдосконалення системи права та законодавства; 2) застосування системи права і законодавства за аналогією. Застосування права і правових норм за аналогією закону і аналогією права і галузі або форм права. Юридична і фактична сила індивідуально-правових актів (рішень) і практика їх реалізації у державно-правовому житті країни. Юридичні колізії права і законодавства та шляхи їх подолання.

 

 

Тема 13. Тлумачення норм права.2 години

 

Поняття, суть і види тлумачення норм права. Поняття і суть офіційного тлумачення норм права і законодавства (аутентичне, нормативне, казуальне, делеговане,). Суб’єкти офіційного тлумачення системи права і законодавства. Роль і значення Конституційного суду України в тлумаченні Конституції України та законів України. Поняття і суть неофіційного тлумачення системи права і законодавства (доктринальне, професійне, непрофесійне, буденне, тощо). Юридична сила офіційного і неофіційного тлумачення норм права.

Тлумачення системи права і законодавства за об’єктом: буквальне, розширене, обмежене.

Поняття і суть способів тлумачення норм права. Види способів тлумачення норм права: історично-генетичний, логічний, системний, телеологічний (цільовий), граматичний, соціологічний, структурно-функціональний, тощо.

Поняття і основні ознаки та визначення інтерпретаційних актів тлумачення норм права. Відмінність інтерпретаційних актів від індивідуально-правових і нормативних або юридичних актів. Суб’єкти інтерпретаційних актів і їх юридична сила в системі права і законодавства. Місце і роль інтерпретаційних актів в системі права і законодавства держави і суспільства. Дія (чинність) інтерпретаційних актів у часі, за територією (у просторі), за колом суб’єктів права і сферою діяльності. Проблеми використання інтерпретаційних актів у правозастосовній діяльності, навчально-методичній діяльності, правовій пропаганді і вихованні населення.

 

Семінар. Тема 1. Право як соціально-історичне явище.

 

1. Поняття соціального регулювання у додержавному суспільстві.

2. Економічні, політичні, соціальні, психологічні та інші передумови виникнення права.

3. Поняття і види соціальних норм і їх загальна характеристика. Соціальні і технічні норми.

4. Основні відмінності права від інших соціальних норм.

5. Поняття, основні риси та умови правового регулювання суспільних відносин.

6. Співвідношення держави і права.

 

 

Завдання для самостійної роботи (… год.)

1) Термінологічне завдання: проаналізуйте навчально-наукову літературу і дайте визначення таких понять: „норма”, „соціальна норма”, „технічна норма”, „технологічна норма”, „звичай”, „моральний звичай”, „правовий звичай”, „традиція”, „табу”, „природа”, „природне право”, „моральне право”, „релігія”, „релігійне право” тощо.

2) Теоретичне завдання: З’ясуйте поняття і визначення таких категорій, як „причина і наслідок” у правовій системі держави.

3) Практичне завдання: З’ясуйте причини і умови виникнення „Законів ХІІ таблиць” у Стародавньому Римі, „Руської Правди” у Київській Русі.

Контрольні запитання та завдання:

1) Розкрийте поняття соціально-нормативного регулювання суспільних відносин;

2) Види соціальних норм у додержавному суспільстві.

3) Розкрийте суть і призначення перших державних законів у Стародавній Греції, Римі, Вавілоні, Індії, Київській Русі тощо.

4) Які існували види „табу” у стародавніх суспільствах?

 

Рекомендована література:

1) Агешин Ю.А. Политика, право, мораль. – М., 1982.

2) Бобнева М.И. Социальные нормы и регулирование поведения. – М., 1979.

3) Кашаніна Т.В. Происхождение государства и права: Современные трактовки и подходы. – М., 1999.

4) Лукашова Е.А. Право, мораль, личность. – М., 1986.

5) Нерсесянц В.С. Право в системе социальной регуляции. – М., 1986.

6) Общая теория государства и права. Акад. курс в 3-х томах. Т. 2. Отв. ред. М.Н. Марченко. – М.: Зерцало, 2001.

7) Сухонос В.В. Теорія держави і права. Навч. пос. – Суми: Унів. кн., 2005.

8) Теорія держави і права. Акад. курс. Відп. ред. Зайчук О.В., Оніщенко Н.М. – К.: Юрінком Інтер, 2006.

9) Аристотель. Политика.

10) Берман Г.Дж. Западная традиция права: эпоха формирования / Пер. с англ. 2-е изд. – М.: МГУ, 1998.

11) Велесова книга: духовний заповіт предків. – К.: Велес, 2006.

12) Світова класична думка про державу і право. – К.: Ірінком інтер, 1999.

13) Кельзен Г. Чисте правознавство. – К.: Юніверс, 2004.

14) Нерсесянц В.С. Общая теория права и государства. – Учебник. – М.: Норма.Инфра.М, 1999.

15).Общая теория права и государства. Учебник под ред. В.В. Лазарева. – М.: Юрист, 1994.

 

 

Семінар. Тема 2. Оновні теорії виникнення права (4 год.)

1) Основні причини виникнення плюралізму теорій або концепцій права.

2) Теологічна теорія права.

3) Природно-правово теорія.

4) Історична школа права.

5) Нормативіський підхід до визначення права.

6) Соціологічна теорія права.

7) Психологічна теорія права.

8) Марксистська теорія права.

9) Інтегративний підхід до праворозуміння.

10) Поняття права в сучасних умовах.

 

 

Завдання для самостійної роботи

1) Термінологічне завдання: вивчити визначення „права” з позиції вузько нормативної теорії права, юридичного позитивізму, морально-етичної теорії права, поняття „права” як соціально-історичне явище, природне право, природні права людини, природні закони, поняття так званого „живого” і „мертвого” права, „інтуїтивне право”, „об’єктивне право”, „суб’єктивне право”, визначення „справедливості і несправедливості”, „добра і зла”, „правди і неправди” тощо.

2) Методичне завдання: складіть схему основних понять і категорій права або правової системи держави. За допомогою яких методів і засобів можна вивчити (проаналізувати і узагальнити) різні форми і види права.

3) Практичне завдання: складіть тези відповідей на основні питання семінарського заняття і розкрийте визначення права з позицій діалектичних категорій: явище і суть, форма і зміст тощо.

4) Теми рефератів та есе: 1) Поняття і суть об’єктивного і суб’єктивного права (суб’єктивних прав і обов’язків); 2) Основні причини виникнення плюралізму (множинності) теорій або концепцій права; 3) Поняття і суть офіційних і неофіційних доктрин або теорій (концепцій) права.

 

Завдання для перевірки засвоєних знань:

1) Визначте, які теорії права (правових систем) з позицій практики і здорового глузду можна визнати істинними (істинні теорії) і помилковими (лжетеорії права);

2) Які основні риси і властивості сучасної офіційної доктрини правової системи України;

3) Розкрийте або сформулюйте суть права і неправа (протилежної полярної категорії).

Рекомендована література:

 

1) Алексеев С.С. Теория права: Его понимание, назначение, социальная ценность. – М.: Норма, 2001.

2) Венгеров А.Б. Теория государства и права. – М.: Новый юрист, 1998.

3) Загальна теорія держави і права. Навч. пос. За ред. В.В. Копейчикова. – К., 1997, 2003.

4) Котюк В.О. Теорія права. – К.: Вентурі, 1996.

5) Марчук В.М., Ніколаєва Л.В. Основні поняття та категорії права: Навч. пос. – К.: Істина, 2001.

6) Нерсесянц В.С. Общая теория права и государства. – М.: Норма-Инфра-М, 1999.

7) Теорія держави і права. Акад. курс. Відп. ред. Зайчук О.В., Оніщенко Н.М. – К.: Юрінком Інтер, 2006.

Додаткова:

8). Козюбра М.І. Право и общественное сознание. – К.: Наук. думка, 1979.

9). Лейст О.Э. Три концепции права // Сов. гос. и право. – 1991, № 12.

10).Кельзен Г. Чиста теорія права....

11). Марчук В.П. Соціологічні теорії права в Німеччині: теорія і сучасність. – Чернівці: ЧДУ, 1998.

 

Семінар.

Тема 3. Соціальна цінність, основні завдання, принципи і функції права. (2 год.)

1) Соціальна цінність і призначення права в сучасному суспільстві.

2) Основні завдання і функції права.

3) Поняття і класифікація принципів права.

4) Поняття, суть і види правових презумпцій, аксіом і фікцій.

 

Завдання для самостійної роботи.

1) Термінологічне завдання: Вивчіть визначення таких понять: «соціальна цінність», «цінність права», «завдання права», «функції права», «функції законодавства», «принцип права», «правовий принцип», «правові аксіоми», «правові презумпції», «правові фікції».

2) Методичне завдання: напишіть відповідь про співвідношення держави і права, економіки і права.

3) Практичне завдання: складіть тези відповідей на питання семінарського заняття. Підготуйтесь до дискусії з проблемних питань.

Реферати: 1) Соціальна цінність і призначення права; 2) Основні завдання і функції права; 3) Поняття і суть правових аксіом і презумпцій.

Завдання для перевірки засвоєних знань:

1) Які соціальні цінності охороняє право?

2) Які існують загальносоціальні і спеціально-юридичні функції права і законодавства?

3) Які основні презумпції права України?

4) Розкрийте суть презумпції невинуватості.

 

Рекомендована література:

 

1) Вопленко Н.Н. Сущность, принципы и функции права. – Волгоград, 1998.

2) Загальна теорія держави і права. Навч. пос. За ред. В.В. Копейчикова. – К., 1997, 2003.

3) Скурко Е.В. Принципы права. М., 2008

4) Котюк В.О. Теорія права. – К.: Вентурі, 1996.

5) Марчук В.М., Ніколаєва Л.В. Основні поняття та категорії права: Навч. пос. – К.: Істина, 2001.

6) Нерсесянц В.С. Общая теория права и государства. – М.: Норма-Инфра-М, 1999.

7) Общая теория государства и права. Акад. курс в 3-х томах. Т. 2. Отв. ред. М.Н. Марченко. – М.: Зерцало, 2001.

8) Сухонос В.В. Теорія держави і права. Навч. пос. – Суми: Унів. кн., 2005.

9) Радько Т.Н., Толстик В.А. Функции права. – Н.Новгород, 1995.

10) Теорія держави і права. Акад. курс. Відп. ред. Зайчук О.В., Оніщенко Н.М. – К.: Юрінком Інтер, 2006.

Додаткова:

10). Бабаев В.К. Презумпции в советском праве. – Горький, 1974.

11). Байтин М.И. О принципах и функциях права: новые моменты // Правоведение. – 2000, № 3.

12). Колодій А.М. Принципи права України. – К., 1998.

13). Неновски Н. Право и ценности. – М., 1987.

14). Рабинович П.М. Социалистическое право как ценность. – Львов, 1985.

15). Фулей Т.І. Сучасні загальнолюдські принципи права та проблеми їх впровадження в Україні. Автореф. дис. … к.ю.н. – К., 2003.

16). Ульяновська О. Правові фікції та правові презумпції: єдність та відмінність // Право України. – 2005, № 6.

 

 

Семінар. Тема 4. Форми (джерела) права (4 год.)

1) Поняття форми (джерела) права: їх співвідношення.

2) Види і загальна характеристика форм права

3) Правовий звичай,

4) правовий прецедент,

5) Нормативно-правовий договір, міжнародно-правовий договір, нормативно-правовий акт, правова доктрина, тощо).

3) Поняття, суть і види законів.

4) Поняття і види підзаконних нормативних актів органів державної влади і місцевого самоврядування.

5) Дія нормативно-правових актів у часі, просторі та за колом осіб.

 

Завдання для самостійної роботи:

1) Термінологічне завдання: засвоїти визначення понять: «правотворчість», «законотворчість», «нормотворчість», «правоутворення», «форма права», «джерело права», «зміст права», «правовий звичай», «правові традиції», «правовий і судовий прецедент», «договір», «нормативно-правовий договір», «індивідуально-нормативний договір», «договірне право», «міжнародно-правовий договір», «нормативно-правовий акт», «юридичний закон», «підзаконний нормативно-правовий акт», «локальний нормативно-правовий акт», «юридична сила закону», «конституційність форм права», «законність і правозаконність», категорія «час дії закону», «юрисдикція», «дія права у просторі, за територією», «дія права за суб’єктами», «сфера правового регулювання», «юридична техніка», «юридична …», «правопис».

2) Методичне завдання: Напишіть схематично систему форм права України за юридичною силою дії.

3) Практичне завдання: Складіть тези відповіді на основні питання семінарського заняття. Розкрийте у письмовій формі питання: «Форма і зміст Конституції України».

4) Реферати: 1) Поняття, суть і види нормативно-правових актів; 2) Поняття, суть, основні завдання і функції закону; 3) Дія основних форм права у часі і просторі (території).

Завдання для перевірки професійних знань:

1) Яка відмінність між формами і джерелами права?

2) Які види правотворчості і правоутворення склались в Україні?

3) Яка особливість категорій «форма і зміст права»?

 

Рекомендована література:

 

1) Загальна теорія держави і права. Навч. пос. За ред. В.В. Копейчикова. – К., 1997, 2003.

2) Гурова Т.В. Актуальные проблеми источников права: автореферат,...к.ю.н. Саратов. 2000.

3) Аверин А.В. Решения Конституционного Суда Российской Федерации – источник права? //Источники права: проблемы теории и прктики. М.2008.

4) Васильев А.ВУ. «Источники и формы права» как научная категория//Источники права: проблемы теории и прктики. М.2008.

5) Зорькин В.Д. Прецедентный характер решений Конституцыонного Суда Россий ской Федерации //Журнал рос. Права. 2004 №12.

6) Козлихин А.Ю. Комаров С.А. Форма (источник) права как категорія в теории государства и права //Правоведение 2000 №6

7) Карташов В.Н. Традиционные и современные подходы к пониманию источников права. //Источники права: проблемы теории и прктики. М.2008.

8) Миронова И.Н. Нормативный договор как источник права //Источники права: проблемы теории и прктики. М.2008.

9) Муромцев Г.И. Источники права //Правоведение. 1992.№2

10) Мясин А.А. Нормативный договор как источник права: автореф. Дис. …канд. юрид. Наук. М.

11) Нечитайло М.А. Нормативний договор как источник права: автореф. Дис. …канд. юрид. Наук. М.

12)

13) Котюк В.О. Теорія права. – К.: Вентурі, 1996.

14) Марчук В.М., Ніколаєва Л.В. Основні поняття та категорії права: Навч. пос. – К.: Істина, 2001.

15) Нерсесянц В.С. Общая теория права и государства. – М.: Норма-Инфра-М, 1999.

16) Общая теория государства и права. Акад. курс в 3-х томах. Т. 2. Отв. ред. М.Н. Марченко. – М.: Зерцало, 2001.

17) Сухонос В.В. Теорія держави і права. Навч. пос. – Суми: Унів. кн., 2005.

18) Теорія держави і права. Акад. курс. Відп. ред. Зайчук О.В., Оніщенко Н.М. – К.: Юрінком Інтер, 2006.

Додаткова:

7).Зивс С.Л. Источники права. – М., 1987.

8)Дутка Г.І. Закон у системі нормативно-правових актів України. Автореф. дис. … к.ю.н. – К., 2003.

9)Назаренко Є.В. Закон у системі норматвиних актів України // Право України. – 1995, № 1.

11) Кросс Р. Прецедент в английском праве. – М., 1985.

12) Малишев Б.В. Судовий прецедент у правовій системі Англії. Автореф дис. … к.ю.н. – К., 2002.

13) Пархоменко Н.М. Договір у системі права України. Автореф дис. … к.ю.н. – К., 1998.

14) Форми і джерела права України. – К., 2000.

 

 

Семінар: Тема 5. Поняття, види і структура норм права (2 год.)

 

1) Поняття, основні ознаки і визначення правових норм.

2) Види (класифікація) норм права (за предметом, методом правового регулювання, за функціями, за змістом, структурою, за суб’єктами правотворчості, за дією у часі, просторі та колом осіб та інші).

3) Структура норм права (гіпотеза, диспозиція, санкція)

4) Зміст норм права.

5) Співвідношення логічної норми права і статті нормативного акту.

 

Завдання для самостійної роботи:

1) Термінологічне завдання: Засвоїти і вивчити визначення основних понять: „норма”, „логічна норма”, „алогічна норма”, „соціальна норма”, „етична або моральна норма”, „нрави”, „технічна норма”, „норма природного права”, „юридична норма”, „звичаєва норма”, „договірна норма”, „імперативна норма”, „автономна норма”, „суб’єктивне право”, „суб’єктивний обов’язок”, „гіпотеза норми права”, „диспозиція норми права”, „санкція норми права”, „норма-дефініція”, „норма-принцип”, „норма-припис”, „правова презумпція”, „правова аксіома”, „правова фікція”.

2) Методичне завдання: Проаналізуйте Конституцію України і складіть схему видів норм конституційного права.

3) Практичне завдання: Підберіть декілька статей (норм) Цивільного, Трудового і Кримінального кодексів України і проаналізуйте структуру обраних норм. Опишіть їх як домашню контрольну роботу.

Реферати: 1) Поняття і види соціальних норм; 2) Співвідношення юридичних і правових норм; 3) Структура норм права.

Контрольні питання для перевірки знань:

1) Які існують види соціальних і технічних норм?

2) Сформулюйте дефініцію (визначення) правових норм.

3) Дайте визначення норми звичаєвого права.

4) Що являє собою норма корпоративного права?

5) Що являють собою логічні і алогічні правові норми?

Рекомендована література:

1) Бурлай Є.В. Нормы права и правоотношения в социалистическом обществе. – К., 1987.

2) Дегеть Б.А. Классификация норм советского социалистического права по их структуре. – Саратов, 1977.

3) Кудрявцев Ю.В. Нормы права как социальная информация. – М., 1981.

4) Котюк В.О. Теорія права. – К.: Вентурі, 1996.

5) Недбайло П.Е. Советские социалистические правовые нормы. – Львов, 1959.

6) Нормы советского права. Проблемы теории / Под ред. М.И. Байтина, В.К. Бабаева. – Саратов, 1987.

7) Теорія держави і права. Акад. курс. Відп. ред. Зайчук О.В., Оніщенко Н.М. – К.: Юрінком Інтер, 2006.

Додаткова:

8).Рыбушкин Н.Н. Запрещающие нормы в советском праве. – Казань, 1990.

9) Сенякин И.Н. Специальные нормы советского права. – Саратов, 1987.

Учение о правовых нормах (Общетеоретические и цив. аспекты). – Библ. Пособие. – Красноярск, 1985.

10)Чернобель Г.Т. Структура норм права и механизм их действия (логические аспекты) // Правоведение. – 1983, № 6.

11) Эффективность действия правовых норм. – Л.: ЛГУ, 1977.

 

Семінар. Тема 6. Правові системи країн світу (4 год.)

1.Поняття і структура правової системи держави.

2.Основні критерії класифікації правових систем світу.

3. Загальна характеристика романо-германської правової сім’ї.

4.Загальна характеристика англо-американської правової сім’ї.

5.Загальна характеристика мусульманського права і релігійно-традиційна правова система.

6.Правова система Китаю.

7.Правова система Японії.

8.Змішані правові системи: загальні риси.

9.Загальні риси системи соціалістичного права.

10.Загальна характеристика правової системи України.

 

 

Завдання для самостійної роботи:

a. Термінологічне завдання: вивчити і засвоїти дефініції таких понять: „правова система”, „структура правової системи”, „типологія правових систем”, „тип права (правової системи)”, „патріархальний тип права”, „рабовласницький тип права”, „феодальний тип права”, „буржуазний тип права”, „соціалістичний тип права”, „постсоціалістичний тип права”, „перехідний тип права”, „демократичний тип права”, „антидемократичний тип права”, „релігійний тип права”, „атеїстичний тип права”, „світський тип права”.

b. Методичне завдання: напишіть схему елементів і компонентів правової системи України у порядку закону ієрархії або юридичної сили.

c. Практичне завдання: напишіть тези відповіді на основі питання семінарського заняття; підготуйтесь до дискусії з проблемних питань семінару.

d. Реферати: 1) Поняття, основні ознаки і визначення правової системи України; 2) Поняття і суть демократичної правової системи; 3) Поняття і суть антидемократичної правової системи.

Контрольні питання для перевірки знань:

1) Яка відмінність між правовою системою і системою права?

2) Яка структура правової системи держави?

3) Дайте визначення типу правової системи і правової сім’ї.

4) Яка відмінність між демократичною і антидемократичною правовими системами?

5) Які загальні тенденції розвитку правової системи України?

 

Рекомендована література:

1) Давид Р., Тофре-Спінози К. Основные правовые системы современности. – М., 1999.

2) Матузов Н.И. Правовая система и личность. – Саратов, 1987.

3) Правовые системы мира. – Екатеринбург, 1995.

4) Правовые системы стран мира. Энц. спр. – М.: Норма, 2001.

5) Решетников Ф.М. Правовые системы стран мира. Справочник. – М., 1993.

6) Скакун О.Ф. Теория государства и права. Учебн. – Харьков: Консум, 2000.

7) Сырых В.М. Теория государства и права. Учебн. – М.: ЗАО Юр. …, 2002.

8) Теорія держави і права. Акад. курс. Відп. ред. Зайчук О.В., Оніщенко Н.М. – К.: Юрінком Інтер, 2006.

9).Зайчук О.В. Правовая система США. – К., 1992.

10).Луць Л. Структура правової системи суспільства: загальнотеоретичні аспекти // Право України. – 2002, № 9.

11).Оніщенко Н.М. Правова система України. – К., 2000 – 2002.

12).Правовая система социализма. В 2-х кн. – М., 1987.

13).Романов А.К. Правовая система Англии. – М., 2000.

14).Фридмен Л. Введение в американское право. – М., 1992.

15).Сюкияйнен Л.Р. Мусульманское право. – М., 1986.

16).Супутаев М.А. Право в современной Африке. – М., 1989.

17).Юридическая жизнь в Китае. – М., 1990.

 

 

Семінар: Тема 7. Система права і законодавства (2 год.)

1) Поняття і структура системи права, співвідношення її з правовою системою.

2) Предмет і методи правового регулювання як основні критерії поділу системи права на галузі, підгалузі та інститути.

3) Поняття і види галузей права України та їх загальна характеристика.

4) Загальна характеристика публічного і приватного права.

6) Співвідношення норм міжнародного і національного права.

7) Поняття систематизації законодавства і її види: інкорпорація, консолідація, кодифікація, Звід законів тощо.

8) Сучасний стан і загальні тенденції розвитку системи права і законодавства України.

 

Завдання для самостійної роботи:

1) Термінологічне завдання: засвоїти і вивчити визначення таких понять: „система права”, „елементи системи права”, „компоненти системи права”, „структура системи права”, „об’єкт і предмет правового регулювання”, „методи правового регулювання”, „галузь права”, „підгалузь права”, „інститут права”, „норма права”, „конституційне право”, „адміністративне”, „цивільне”, „господарське право”, „”кримінальне право”. „”фінансове право”, „земельне право”, „сімейне право”, „екологічне право”, „цивільно-процесуальне право”, „господарсько-процесуальне право”, „кримінально-процесуальне право”, „виправно-трудове право”, „закон”, „законодавство”, „кодекс”, „публічне державне право”, „приватне право”, „матеріальне право”, „духовне нематеріальне право”, „процесуальне право”, „міжнародне публічне право”, „міжнародне приватне право”, „міжнародний договір”, „міжнародні конвенції”, „систематизація права і законодавства”, „інкорпорація права”, „консолідація права”, „кодифікація права і законодавства”, „рецепція права”, „Звід законів”.

2) Методичне завдання: накресліть схему основних галузей права і законодавства України.

3) Практичне завдання: підготуйте тези відповідей на основні питання семінарського заняття; з’ясуйте правові інститути і підгалузі фінансового права; підготуйтесь до дискусії з проблемних питань теми.

4) Реферати: 1) Поняття і структура системи права України; 2) Поняття і види галузей законодавства України; 3) Сучасний стан і загальні тенденції розвитку системи права України.

Контрольні питання для перевірки знань:

1) Яка структура системи права України?

2) Що являється об’єктом і предметом правового регулювання?

3) Які існують форми і методи правового регулювання?

4) Які існують види права і законодавства?

5) Скільки прийнято кодексів із різних галузей права в Україні?

 

Рекомендована література:

1) Алексеев С.С. Структура советского права. – М., 1975.

2) Алексеев С.С. Общая теория права. В 2-х т. – М., 1981, 1982.

3) Євграфов П.Б. Система радянського законодавства. – Х., 1990.

4) Кравчук М.В. Теорія держави і права. Опорні конспекти. – К.: Атіка, 2003.

5) Котюк В.О. Теорія права. – К.: Вентурі, 1996.

6) Марчук В.М., Ніколаєва Л.В. Нариси з теорії права: Навч. пос. – К.: Істина, 2004.

7) Нерсесянц В.С. Общая теория права и государства. – М.: Норма-Инфра-М, 1999.

8) Скакун О.Ф. Теория государства и права. Учебн. – Харьков: Консум, 2000.

9) Теорія держави і права. Акад. курс. Відп. ред. Зайчук О.В., Оніщенко Н.М. – К.: Юрінком Інтер, 2006.

10).Загальна теорія держави і права. Навч. пос. За ред. В.В. Копейчикова. – К., 1997.

11).Матузов Н.И., Малько А.В. Теория государства и права. Курс лекцій. – М.: Юрист, 1997.

12).Общая теория государства и права. Акад. курс. Т.2. – М.: Зерцало, 2001.

13).Рабінович П.М. Основи загальної теорії права та держави. – К.: Атіка, 2001.

14).Систематизація законодавства в Україні. Проблеми теорії і практики. – К., 1999.

15).Ющик О.І. Галузі та інститути правової системи (міфи і реальність). – К., 2002.

16).Меленко С.Г. Консолідація як вид систематизації нормативно-правових актів. Автореф. дис.... к.ю.н. – К., 2002.

17).Рогач О.Я. Кодифікаційні акти в системі законодавства України. Автореф. дис.... к.ю.н. – К., 2003.

 

Змістовний модуль ІІ.

 

 

Семінар. Тема 8. Поняття, види і структура правовідносин (2 год.)

 

1) Поняття, основні ознаки і визначення правовідносин.

2) Види (класифікація) правовідносин за різними критеріями.

3) Структура правовідносин:

а) суб’єкти правовідносин і їх правові властивості, правосуб’єктність фізичної і юридичної особи.

б) поняття і види об’єктів правовідносин.

4) Зміст правовідносин.

5) Підстави виникнення, зміни і припинення правовідносин.

6) Поняття і види юридичних фактів.

 

Завдання для самостійної роботи:

1) Термінологічне завдання: вивчити і засвоїти такі визначення правових понять:

Завдання для самостійної роботи

1) Термінологічне завдання: Вивчити і засвоїти такі визначення правових понять і категорій: „відносини”, „соціальні відносини”, „моральні відносини”, „політичні відносини”, „естетичні відносини”, „економічні відносини”, „релігійні відносини”, „матеріальні відносини”, „духовні (немайнові) відносини”, „міжнародні відносини”, „правовідносини”, „звичаєві правовідносини”, „договірні правовідносини”, „юридичні правовідносини”, „природно-правові відносини”, „морально-правові правовідносини”, „релігійні правовідносини”, „відносини права власності”: відносини правоволодіння”, „відносини право користування”, „відносини право розпорядження”, „суб’єкти правовідносин”, „об’єкти правовідносин”, „суб’єктивне створення правовідносин”, „об’єктивна сторона правовідносин” – „склад правовідносин”, „зміст правовідносин”, „фактичний зміст”, „юридичний зміст”, „правосуб’єктність”, „правоздатність”, „дієздатність”, „деліктоздатність”, „недієздатність”, „неделіктоздатність”, „осудність і неосудність”, „правомірні правовідносини”, „протиправні правовідносини”, „суб’єктивні права і обов’язки”, „законні суб’єктивні права і обов’язки”, „договірні суб’єктивні права і обов’язки”, „природно-правові права і обов’язки”, „морально-суб’єктивні права і обов’язки”, (моральне право), „юридична особа”, „правосуб’єктність держави і державної влади”; „об’єкти і предмети правовідносин”; „юридичні факти”, „події”, „правомірні дії і події”, „протиправні дії і події”, „законні дії і події”, „незаконні дії і події”.

2) Методичні завдання: Проаналізуйте структуру правовідносин трудового договору або контракту (ст. 21КЗпПУ).

3) Практичне завдання: З’ясуйте свої суб’єктивні права і обов’язки із договору про перевезення пасажирів, договору купівлі-продажу тощо. Підготуйте тези відповіді на основні питання семінарського заняття; Проаналізуйте поняття „правомірні дії і події” і „протиправні дії і події” і з’ясуйте їх відмінні ознаки і суть; Підготуйтесь до дискусії з проблемних питань.

4) Референти: 1) Поняття, основні ознаки і суть правовідносин; 2). Склад і структура цивільно-правових відносин; 3). Правосуб’єктність громадян України; 4).Правосуб’єктність Української держави.

Контрольні питання для перевірки знань:

1) Які існують види правовідносин за видами і формами права?

2) Яка структура адміністративних правовідносин?

3) Які елементи входять у категорію „правосуб’єктність”?

4) Хто може бути і не може бути суб’єктом політичних правовідносин в Україні?

5) Яка відмінність між правомірними діями і подіями?

6) Які основні ознаки і суть протиправних дій і подій?

Рекомендована Література

1) Бурлай Є.В. Нормы права и правоотношения в социалистическом обществе.- К. 1987.

2) Варламова Н.В. Правоотношения: философский и юридический подходы // Правоведение. 1991 №4.

3) Загальна теорія держави і права. За ред. В.В. Копейчикова. – К. Юрінком. 1997.

4) Кравчук М.В. Теорія держави і права. Опорні конспекти. – К. Атіка. 2003.

5) Котюк В.О. Теорія права. Курс лекцій. – К. Вентурі. 1996

6) Нерсесянц В.С. Общая теория права и государства. Учебник. – М. Норма – Инфра. М. 1999.

7) Марчук В.М., Ніколаєва Л.В. Нариси з теорії права. Навчальний посібник. – К. Істина. 2004.

8) Никищенко Л.И. Теория государства и права. – Херсон. ХЭПИ. 1999

9) Теорія держави і права. Академічний курс. Відп. ред. Зайчук О.В., Оніщенко Н.М. – К. Юрінком-Інтер.2006.

10).Гревцов Ю.И. Правовые отношения и осуществление права. – Л. ЛГУ.1987.

11).Дудин А.П. Диалектика правоотношений. – Саратов. 1983.

12).Дудин А.П. Объект правоотношений. – Саратов. 1980.

13).Исаков В.П. Юридические факты в советском праве. - М. 1984.

14).Протасов В.Н. Правоотношение как система. – М.1987.

15).Проблемы теории правоотношений. – Л. ЛГУ. 1989.

16).Рейнер В.К. Общее мнение о правоотношении. – М. 1987.

17).Халфина Р.О. Общее учение о правоотношении. – М. Юр. лит. 1974.

18).Общая теория государства и права. Академичный курс. т. 2. Отв. ред. М.Н. Марченко. – М. Зерцало. 2001.

 

Семінар. Тема 9. Правосвідомість і правова культура особи і суспільства.

(2 години)

 

1) Поняття, основні ознаки, структура і види правосвідомості.

2) Місце і роль правосвідомості у правовій системі держави.

3) Поняття, структура і види правової культури.

4) Основні завдання і функції правосвідомості і правової культури у державі та суспільстві.

5) Основні риси морально-правової культури народу України.

6) Особливості професійної правосвідомості і правової культури юристів.

7) Правовий нігілізм: поняття і суть, причини і умови походження, форми і види та шляхи його усунення.

8) Формування правосвідомості і правової культури суспільства у результаті соціалізації, правової освіти та правової практики.

9) Поняття, суть, основні форми і методи правового виховання населення: правова пропаганда, правова просвіта, правова агітація, правове навчання, правова самоосвіти тощо.

 

Завдання для самостійної роботи.

 

1) Термінологічне завдання: Ознайомитися і вивчити такі основні поняття і категорії з даної теми: „правосвідомість”, „суспільна правосвідомість”, „індивідуальна правосвідомість”, „професійна правосвідомість”, „теоретична або наукова правосвідомість”, „практична правосвідомість”, „правова ідеологія”, „правові ідеї”, „правові почуття”, „правові емоції”, „правові оцінки”, „правові позиції”, „правові орієнтації”, „правові установки”, „правові знання”, „правова інформація”, „правова культура”, „індивідуальна правова культура”, „професійна правова культура”, „професійна безграмотність”, „професійна безкультурність”, „правова безкультурність”, „правовий нігілізм”, „адміністративний правовий нігілізм”, „буденний правовий нігілізм”, „повага до права, до закону”, „соціалізація”, „правове виховання”, „правова пропаганда”, „правова освіта”,(навчання праву), „правовий всеобуч”, „правова самоосвіта”, „правові переконання”, „метод правового виховання”, „метод заохочення і стимулювання”, „метод переконання”, „метод примусу і покарання”, „імперативно-владний метод”, „автономний метод”, „індивідуальні та групові методи”.

 

2) Методичне завдання: проаналізуйте сучасний стан і рівень правосвідомості і правової культури в Україні, в Києві та інших регіонах.

 

3) Практичне завдання: 1) напишіть у схемах структуру індивідуальної правосвідомості і правової культури; 2) підготуйте тези відповідей на пита



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
В результате изучения музыки ученик должен | Нападающий удар. Боковой и с переводом
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 327 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2456 - | 2156 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.024 с.