Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Видання, які рекомендовані в бібліографічному огляді




Шановні друзі!

Серед тих визначних діячів, чиї серця, помисли, талант спрямовані на служіння народові, чия душа сповнена високої любові до батьківщини, Шевченко по праву займає почесне місце. З палаючим вогнем у душі захищав він свободу і незалежність вітчизни, честь і гідність народу. Безсмертне ім’я великого українського поета і художника Т. Г. Шевченка відоме скрізь як ім’я людини, що віддала своє життя боротьбі за свободу українського народу.

Своєю творчістю Т. Г. Шевченко відкрив нову епоху в українській літературі, створив чудові зразки поезії, які могутньо зазвучали над світом як гнівне звинувачення царизмові, як пристрасний заклик до активної боротьби за кращу долю. Натхненні поетичні твори Тараса Шевченка – неоціненний скарб світової літератури. За півтора століття після смерті поета накопичений величезний інформаційний матеріал про його життя і творчість. Видані цікаві спогади сучасників: художників, літераторів, громадських діячів, істориків, етнографів, акторів, представників духовенства, військових, політиків, рідних і близьких поета, і навіть звичайних селян.

В нашій бібліотеці зібрано багато видань, присвячених життю і діяльності видатного митця українського народу - Т.Г. Шевченку. З окремими, найбільш цікавими, на мій погляд, виданнями я хочу познайомити вас у своєму бібліографічному огляді.

Життя Тараса Шевченка [1]

В першу чергухочу звернути вашу увагу на книгу професора Павла Зайцева «Життя Тараса Шевченка». Своїми дослідженнями український громадсько-політичний і культурний діяч, учений-літературознавець, Павло́ Іва́нович За́йцев здобув собі ім`я видатного шевченкознавця ще перед першою світовою війною.

Вперше ця книга була видана у 1955 році за кордоном. На той час це була єдина у своєму роді, правдива біографія Тараса Шевченка.
Книга розкриває і утверджує перед читачем новий, нетрадиційний образ Шевченка. Написана з пієтетом патріота і глибокою любов`ю до поета. Дослідженню життя і творів письменника проф. Павло Зайцев присвятив усю свою довгорічну діяльність ученого, тому ця книга дає зразок справді вільного, неупередженого, об`єктивного вивчення.

У роки Незалежності України дане видання перевидається двічі: у 1994 році та у 2004 році, у серії «Бібліотека українського раритету» Київського видавництва «Обереги».

 

 

Шевченкознавчі студії [2]

Могутнє слово Шевченка супроводжувало Івана Франка усе його творче життя. На творчості великого свого попередника Іван Франко зростав як поет. Та ще більше Шевченкові твори цікавили його як дослідника – на їх прикладі Франко відточував не лише своє мистецьке перо, а й літературознавчий інструментарій.

Творча спадщина І. Франка – один із небагатьох у світовій практиці випадків, коли талановитий письменник пильно вдивляється у свою творчу практику та практику своїх колег як критик та літературознавець.

У цій книзі вперше в Україні зібрано шевченкознавчі студії Івана Франка, які друкувалися від 80-х років XIX ст. до перших десятиліть ХХ ст. в українських, польських, німецьких та ін. виданнях. Згруповані в одному виданні шевченкознавчі праці І. Франка відображають еволюцію його поглядів, а також дають змогу глибше осягнути ідейно-тематичні та образно-стильові особливості поезії Т. Шевченка, історичне значення художнього досвіду великого поета в українській і світовій літературі.

Шевченкознавці праці Івана Франка неоднозначно були предметом наукових досліджень. Особливо зацікавилися цим питанням у післявоєнні роки і в Україні, і в українській діаспорі. Поштовхом до осмислення значущості цих праць було святкування ювілеїв Т. Шевченка та І. Франка.

Сьогодні знову і знову звертаємося до шевченкознавчих праць І. Франка, намагаємось осмислити той небуденний набуток, що пов`язаний з діяльністю Франка як найбільшого і найгрунтовнішого знавця творчості геніального Тараса. Познайомившись із цими працями у нас є можливість простежити основні проблемні вузли шевченкознавчих візій І. Франка, беручи до уваги їх еволюцію, яка тривала 4 десятиліття.

Більшість із цих праць увійшла до 50-томного видання творів І. Франка, проте, подані з купюрами та заідеологізованими коментарями, вони потребують сьогодні нового прочитання. Іван Франко у своїх художніх творах щораз частіше звертається до постаті Т. Шевченка. У його творчості І. Франко відчував джерела своєї громадянської лірики, критичного сприйняття дійсності, палкої любові до «рабів німих». Ця тенденція властива не тільки літературознавчим працям І. Франка, а й художнім творам, присвяченим творчості Шевченка.

Єфремов, С. О. Шевченкознавчі студії [3]

Серед науковців – дослідників творчості Тараса Шевченка, які першими зайнялися ґрунтовним вивченням його літературної спадщини, чільне місце належить видатному історику української літератури, критику, публіцисту, культурно-громадському діячеві Сергію Єфремову (1876 – 1939).

Сергій Олександрович Єфремов – історик української літератури, критик, публіцист, культурно-громадський діяч, академік, голова управи і секретар Історико-філологічного відділу Всеукраїнської Академії наук, дійсний член Наукового товариства ім. Шевченка.

Два томи його вибраних праць, видані 1993 та 2002 р. – засвідчили не лише масштаб та значення особистості Єфремова, а й неповноту наших уявлень про суспільно-літературні прцеси тієї доби, коли працювали Єфремов та його сподвижники.

Шевченко посів серед наукових зацікавлень Єфремова особливе місце, його перші літературно-критичні виступи пов`язані саме з Шевченком: 1899 року, коли Єфремов починає активно виступати як літературний критик – більшість його публікацій присвячені саме Шевченкові. Таким чином на землі століть Єфремов підсумовує здобутки попереднього шевченкознавства і надовго стає душею, мотором та найактивнішим учасником шевченкознавства нового. Єфремов привертав увагу української культурної спільноти до наближення століття від народження поета, котрого називає тут не лише найвизначнішим представником української літератури, а й «титаном народної поезії всіх країн». Саме Шевченко, стверджує Єфремов, вивільнив український рух із тісних меж «місцевого провінціалізму» та надав йому широкого національного значення. З пристрастю щирого вболівання висловлює тут автор своє розуміння того, чим має бути ознаменований такий ювілей: адже вшанування письменника – це насамперед, звичайно, поширення його творів серед якнайчисельніших мас людності, при тому «по змозі у повних і перевірених текстах»; це також і поширення відомостей про його життя та діяльність, загалом – увічнення його пам`яті у формах, що їх виробило громадянське суспільство.

До видання ввійшли вперше зібрані разом шевченкознавчі твори (від 1899 р. до арешту в 1929-му) – як фундаментальні наукові праці, так і оригінальні розвідки, полемічні статті, рецензії на тогочасні публікації, що стосуються життя і творчості Кобзаря.

Тарасові шляхи [4]

Страждання наших предків, які спізнали, що таке утиски царизму і кріпацтва, заслання і каземати, з погляду сучасного суспільства здаються незначними порівняно з тим, що пережило людство в період тоталітаризму і фашизму з їх концтаборами та геноцидом за національними, інтелектуальними чи соціальними ознаками.

Але страждання людини, особливо душевні, завжди були, є і будуть стражданнями, які відносяться до Тараса Шевченка. Тільки той, хто не має серця, душі або має значні психічні розлади, може зневажливо ставитися до страждань людей у минулому як до дріб`язкових, звертаючи свою увагу лиш на ступінь фізичного покарання, зосереджуючись тільки на фізіологічний та матеріальний стороні життя.

Звичайно, переживання закоханої молодої людини і муки в`ягня чи приреченого на смерть – поняття не спів мірні, та в обох випадках – страждає людська душа. Хотілось би, щоб із усіх терзань людських лишилася тільки страждання і муки творчості, без яких неможливе створення шедеврів мистецтв, літератури, відкриття в науці, винаходи в техніці.

Великі світу цього полишили нам твори, в яких відобразили свої страждання, співзвучні більшості людей, тому вони Співзвучні саме стражданням людства. У творах великих, в листах, щоденниках та й у спогадах про їхніх сучасників ми черпаємо ту животворну силу, яка дає нам опору, щоб піднятися над усім буденним, і у таким способом стати справжньою людиною, творцем духу, духовності, аби хоча б зменшити ті страждання людства, якщо вже не можна уникнути їх зовсім.

Давайте заглянемо в книгу, погортаємо її, дізнаємося про окремі факти біографії, ретельно вивчимо біографію Тараса Шевченка. В мене виникло бажання привернути і свою і вашу увагу сучасника до страждань, душу українського генія – Тараса Григоровича Шевченка, мудрість творів, якого здається, не осягнув сповна ще кожен краянин – громадянин держави України. Найвищий рівень Шевченкового духу не збагнула ще повною мірою і світова громадськість. Адже наш Кобзар – це унікальне явище не тільки в поезії, в духовному житті України, а й у світовій культурі.

Талант – це така унікальна піщинка-трудівниця, яка тільки тоді утворює перлину геніальності, що залишається у вічності, коли попадає в певне живильне середовище, незважаючи на різні підводні течії, надворні бурі шторми буденності. Треба віддати належне і тому, хто своєю тяжкою працею відшукує і дістає з глибин буття ту перлину, щоб її краса радувала людство.


Видання, які рекомендовані в бібліографічному огляді

1. Зайцев, П. Життя Тараса Шевченка [Текст]: 2-е вид. / П. Зайцев. – К.: Обереги, 2004. – 480с.

2. Франко, І. Шевченкознавчі студії [Текст] /упоряд. М. Гнатюк. – Львів: Світ, 2005. – 472с.

3. Єфремов, С.О. Шевченкознавчі студії [Текст] / С. О. Єфремов; передмова Е. С.; упорядкув. О. В. Меленчук. – К.: Україна, 2008. – 368с.

4.

Є до мене запитання? Якщо ні, дякую за увагу!





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1617 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2507 - | 2379 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.