На наступну пару: стаття 38 МСООН. Перший розділ Малкольма Шоу – читати, виписати слова. Коспект!!! Перших два розділу по клаберсу до 41 сторінки. Експер опитування по конспету з лекції.
Питання на самостійну роботу:
1. Конференції AD HOC
2. Роль та значення конференцій американських держав (1826р.)
3. Адміністративні союзи, як форма міжнародного співробітництва
4. Визначення поняття: міжнародна організація (у широкому та вузькому розумінні), мінімальні критерії яким повинна відповідати утворення, щоб вважатися міжнародною організацією.
5. Суб’єкти міжнародного права
6. Правосуб’єктність міжнародного права
7. Визначення: міжнародне право і право міжнародних організацій.
Тема№ 2. Юридична природа міжнародної організації
План
1. Міжнародна правосуб’єктність міжнародної організації
2. Статут міжнародної організації, міжнародний договір особливого роду
3. Повноваження міжнародної організації
4. Юридична сила постанов міжнародних оргнаізацій та порядок їх прийняття
5. Основні принципи міжнародного права
На наступний раз: статут Ліги Нації:
1) загальна харакетристика Ліги Нації
2) дати загальну характеристику пакту Ліги Нації
3) передумови підписання пакту Ліги Нації
4) Основні функції та напрямки діяльності Ліги Нації
Основні принципи міжнародного права – це загальні норми права, що визначають його основний зміст і характерні ознаки, мають найвищий політичний, моральний і юридичний авторитет. Принципи відображають і закріплюють характерні риси суб’єктів МП. В своїй сукупності принципи є хартією основних прав і обов’язків держав, вони становлять основу загального МП і слугують основним критерієм правомірності поведінки суб’єктів. Найвищий юридичний авторитет принципів знаходить своє відображення в тому, що вони віднесені до категорії імперативних норм міжнародного права (jus cogens). Основні принципи міжнародно права закріплені в:
ü Статут ООН;
ü Декларація про принципи міжнародного права 1970 року;
ü Заключний пакт Нарада з Безпеки СЄ 1975
Принципи МП:
Ø Не застосування сили
Ø Мирне вирішення міжнародних спорів
Ø Повага до прав людини
Ø Суверенної рівності
Ø Невтручання
Ø Територіальна цілісність
Ø Непорушність державних кордонів
Ø Рівність і самовизначення народів
Ø Співробітництво
Ø Добросовісне виконання взятих на себе міжнародних зобов’язань
Ø Мирне співіснування
Статут міжнародної організації – міжнародний договір, що регламентує питання пов’язані з членством повноваженнями міжнародної організації, складом і взаємовідносин міжнародної організації, їх процедури, прав і обов’язків органів а також їх членів у взаємовідносинах, фінансові питання, процедура внесення змін до статуту, процедура розпуску міжнародної організації і розпорядження активами такої організації у разі припинення її існування. Крім тогго статут також може врегульовувати питаня щодо взаємовідносин організацій, її членів а також її різних органів з третіми сторонами. Норми і положення, що містяться в статутах міжнародних організацій, а також правила процедури слід розглядадти, як право міжнародних організацій.
Право міжнародних організацій має такі ознаки:
· Постановчі документи і рішення будь-якої міжнародної оргнанізації створюють право лише для цієї міжнародної організації. Таке право не завжди буде обов’язковим для інших організацій.
· Коли постановчі документи є схожими, тлумачення або розвиток положень таких документів через практику може створити прециденти, або настанови для іншої організації (наприклад: питання стосовно членства
· Стосовно деяких сфер буде застосовуватись звичаєве міжнародне право, як таке, що є загально визнаним (наприклад: відповідальність міжнародних організацій та тлумачення міжнародних договорів)
· Існують загальні принципи права, які широко застосовуються у міжнародних організаціях (доктрина Ultra Vires, та питання щодо трудових відносин)
· Іноді застосовуються принципи, що закріпленні у рішенні міжнародних судових органів, такі принципи будуть застосовуватись як загальне право в констексті виконання та тлумачення установчих документів міжнародної організації
· Іноді загальне договірне міжнародне право стосується функціонування будь-якої або більшості міжнародних організацій, наприклад питання імунітетів та привілеїв.