Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


VІ. Вокально-хорова робота

Розробка уроку

З музичного мистецтва

Клас

І семестр

Тема: Музика як вид мистецтва

Тема уроку: У гості до музичних інструментів

(ПРОГРАМА «МИСТЕЦТВО» АВТОРИ: Л. МАСОЛ, О. КОВАЛЕНКО, Г. СОЦЬКА, Г. КУЗЬМЕНКО, Ж. МАРЧУК, О. КОНСТАНТІНОВА, Л. ПАНЬКІВ, І. ГРИНЧУК, Н. НОВІКОВА, Н. ОВІННІКОВА)

( ВІДПОВІДНО ДО ПІДРУЧНИКА АВТОР Л.Г. КОНДРАТОВА)

 

 

Підготувала

вчитель музичного мистецтва

Васильківської ЗОШ І-ІІІ ступенів №8

Мазуренко Олена Володимирівна

Урок №6

Тема: У гості до музичних інструментів

Мета: розширити уяву учнів про елементи музичної мови, ознайомити з поняттям «тембр», визначити особливості звучання інструментів симфонічного оркестру (арфа, флейта, труба, валторна, челеста); розвивати темброво-звуковисотний слух, відчуття ритму; виховувати інтерес до симфонічної музики П.І. Чайковського, набувати елементарних вмінь та навичок образного мислення та творчої діяльності.

Тип уроку: комбінований

Форма проведення: урок-екскурсія

Музичний матеріал: пісня Ю. Чічкова на сл. К. Ібряєва «Наша школьная страна»; пісня «Знову дощик» муз. Н. Май; П.І. Чайковський. Фрагменти із балету «Лускунчик»: вальс квітів, танець феї Драже, танець вівчарів; музичні ефекти.

Обладнання уроку: фортепіано, комп’ютер, мультимедійний проектор.

Наочні посібники: слайд-шоу в програмі Microsoft Power Point; роздатковий матеріал зі словами пісень та завданнями для учнів.

Терміни і поняття: симфонічний оркестр, тембр.

Хід уроку

І. Організаційний момент (Слайд 1)

Діти заходять у клас під музику пісні «Знову дощик» Н. Май і розташовуються у класі по групах

Музичне вітання, побудоване на грі «Музична луна»

Вчитель: Дзень-дзень-дзень,

Учні: Дзень-дзень-дзень,

Вчитель: Зазива дзвінок у клас,

Учні: Зазива дзвінок у клас

Вчитель: Дзень-дзень-дзень,

Учні: Дзень-дзень-дзень

Вчитель: Урок музики у нас.

Учні: Урок музики у нас.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Вчитель читає вірш

Мій юний друже, в добрий час

Заходиш ти в музичний клас.

Мені здається, скажеш ти,

Все в цьому класі, як завжди.

Ні, цей клас – як диво корабель!

У нім до зачарованих земель

Ти вирушиш, іще й не сам –

Є місце друзям, вчителям.

Щоб кожен з вас узяти зміг

Травневий грім, січневий сніг

І школу у легкій імлі

Та голос рідної землі.

Вчитель: Давайте з вами пригадаємо та виконаємо вивчену на попередніх уроках пісню (Додаток 1).

Виконання пісні «Наша школьная страна»

муз. Ю. Чічкова, сл. К. Ібряєва

Вчитель: Доброго дня, друзі, я знову вітаю вас на дивовижному уроці – уроці музичного мистецтва! Чому «дивовижному»? Тому що на нашому уроці можуть відбуватися будь-які дива (Слайд 2).

Сьогодні я хочу разом з вами потрапити у світ музики та познайомити вас з новими музичними інструментами симфонічного оркестру. Ми спробуємо з вами визначити звучання цих інструментів та розучимо нову пісню. А для того, щоб потрапити у світ музики нам потрібно всім по черзі промовити такий пароль: «Мені подобається звучання ….», а потім назвати той музичний інструмент, звучання якого вам подобається. Почнемо з мене.

Гра «Мені подобається…»

Опис гри: учні ланцюжком називають музичні інструменти, звучання яких їм подобається.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Звучить чарівна музика

Вчитель: Отже, пароль промовлено і ми, друзі, потрапили у театр, а саме у місце, де розташований симфонічний оркестр (Слайд 3).

Вчитель: Як же називається це незвичне місце?

Учні: Оркестрова яма.

Вчитель: Давайте уявимо, що наш клас, це оркестрова яма. І поки музиканти симфонічного оркестру пішли відпочивати, ми розглянемо, що ж цікавого знаходиться поруч з вами.

Учні розглядають предмети на столах, які нагадують первісні музичні інструменти

Відповіді: Ці предмети нагадують первісні музичні інструменти.

Учні розповідають, як первісні люди утворювали звуки

Вчитель: Ці всі предмети непрості, вони є прабабусями і прадідами музичних інструментів симфонічного оркестру (Слайд 4).

ІV. Вивчення нового матеріалу

Вчитель: Музичні інструменти симфонічного оркестру поділяються на групи залежно від способу видобування звуків: струнні, духові, ударні, клавішні.

Струнні інструменти звучать тоді, коли торкаються їхніх струн (Слайд 5), духові – коли в них вдувають повітря (Слайд 6), ударні – коли в них ударяють (Слайд 7), а клавішні – при натисканні клавіш (Слайд 8).

Вчитель: Друзі мої, зараз ми також спробуємо розділитися на групи, як це роблять у симфонічному оркестрі. І група – це група струнних інструментів, ІІ – духових, ІІІ – ударних, ІV- клавішних.

Вчитель розставляє на столах таблички з назвами груп інструментів симфонічного оркестру

Вчитель: У ваших картках зображені інструменти. Виберіть ті, які належать до вашої групи музичних інструментів і складіть їх список (Додаток 2).

Учні працюють в групах над завданням. Після п`яти хвилин обговорення спікери презентують свою інформацію.

V. Сприймання музичних творів

Вчитель: Молодці, добре справились з цим завданням. А ось, до речі, повернулись і музиканти симфонічного оркестру і приготувалися до виконання музики (Слайд 9). Скажіть мені, а хто пише музику для симфонічного оркестру?

Відповіді: Композитор.

Вчитель: Сьогодні ми послухаємо музику до балету «Лускунчик», яку створив видатний російський композитор П.І. Чайковського. Це ім’я вже вам відомо з попередніх класів. Які твори П.І. Чайковського ви знаєте? (відповіді учнів).

Вчитель: Відкрийте сторінку 8 нашого підручника. Тут ми можемо прочитати, що П. Чайковський у своїй музиці розкривав внутрішній стан людини і створив цілу галерею незабутніх музичних образів. Один із створених Чайковським шедеврів – це балет «Лускунчик». Давайте і ми помилуємося цією чудовою музикою. Сьогодні ми послухаємо декілька фрагментів з балету.

Будьте уважними і прислухайтесь, як звучать різні інструменти в музичних творах цього балету: «Вальсі квітів», «Танці феї Драже», «Танці вівчарів». Спробуйте під час звучання музики розпізнати, які музичні інструменти виконують основну мелодію кожного твору. Підказку ви можете знайти у підручнику на сторінці 34.

Перший фрагмент із балету – це всесвітньо відомий «Вальс квітів». Сучасні оператори створили дивовижне відео під цю музику. Отже увага на екран

Перегляд відео та слухання «Вальсу квітів»

із балету П.І. Чайковського «Лускунчик»

Вчитель: Який інструмент виконував основну мелодію вальсу?

Відповіді: Арфа.

Вчитель: Який характер музичного твору?

Відповіді: Радісний, танцювальний.

Вчитель: Другий фрагмент із балету називається «Танець феї Драже». Фея Драже - казкова істота, тому П. Чайковський для цього танцю створив надзвичайно красиву казкову музику, а мультиплікатори ще й створили мультфільм. Отож, увага на екран.

Перегляд та слухання «Танцю феї Драже» із балету П.І. Чайковського «Лускунчик»

Вчитель: Який інструмент виконував основну мелодію вальсу?

Відповіді: Челеста.

Вчитель: Який настрій створює ця музика?

Відповіді: Насторожує, викликає подив.

Вчитель: Третій фрагмент із балету називається «Танець вівчарів». Завдання теж саме: уважно слухаємо, і визначаємо, який музичний інструмент виконує основну мелодію танцю.

Слухання «Танцю вівчарів» із балету П.І. Чайковського «Лускунчик»

Вчитель: Який інструмент виконував основну мелодію вальсу?

Відповіді: Флейта.

Вчитель: Які інструменти приєдналися до флейти?

Відповіді: Скрипки, валторни.

Вчитель: Молодці, друзі. Ви всі були уважними.

Кожен інструмент має своє неповторне звучання, свій голос, так як люди, як ми з вами. Давайте спробуємо за допомогою гри впізнати по голосу свого однокласника.

Гра «Впізнай по голосу»

Опис гри: ведучий виходить до дошки і відвертається від класу. Учні по черзі проспівують мелодію зі словами: «Тепер черга моя, відгадай хто я?!».

Мелодія: Соль, соль, соль, соль, ля, соль

Соль, фа, мі, ре, до.

Якщо ведучий впізнав, то гра продовжується, якщо ні – той, кого не впізнали стає ведучим.

Проводиться гра «Впізнай по голосу»

Вчитель: Неповторне звучання кожного інструменту, забарвлення голосу людини, або співака в музичному мистецтві називають тембром.

Запис у словничок: Тембр – «забарвлення» звука (Слайд 10).

Вчитель: Діти, як ви вважаєте, чи допомогли вам тембри музичних інструментів пригадати однойменну казку «Лускунчик» і уявити героїв балету?

Відповіді:….

Вчитель: Що ж друзі, а нам час повертатися з театру до свого рідного класу. Давайте закриємо очі і порахуємо до трьох. Один, два, три.

Звучить звуковий ефект, діти розплющують очі.

Біля дошки стоїть учениця з флейтою.

Вчитель: Пам’ятаєте, на початку уроку я вам говорила, що з нами на уроці можуть трапитись будь-які дива. Маргарита спробує прямо зараз створити диво разом зі своєю подругою – флейтою. Давайте привітаємо її оплесками.

Виступ М. Лазаренко.

М. Глінка «Полька»

Вчитель: Дякуємо Маргариті і побажаємо, щоб вона в майбутньому стала професійним музикантом і грала у симфонічному оркестрі.

VІ. Вокально-хорова робота

Розучування пісніН. Май «Знову осінь»

Звучить музика. Вчитель бере у руки осіннє листя і читає вірш (Слайд 11).

Вчитель: Осінь наша, осінь - золота година,

Неба ясна просинь, пісня журавлина

Бабиного літа довгі, білі коси...

І дорослі й діти, люблять тебе, осінь.

Вчитель: Я не даремно продовжила наш урок цими рядками, тому що за вікном панує красуня осінь, і сьогодні ми з вами познайомимося з піснею сучасної української композиторки Н. Май «Знову дощик». Послухайте будь ласка її (Додаток 3, 4).

Демонстрація пісні Н. Май «Знову дощик»

Розучування 1-го куплету пісні. Робота над чистотою інтонації та ритмічним малюнком

VІІ. Підсумок уроку

Вчитель: Підсумовуючи наш урок, я хочу перевірити як ви запам’ятали назви музичних інструментів. Для цього проведемо з вами гру «Відгадай». Ви відгадуєте загадки, а потім даєте характеристику тембру даного музичного інструмента.

Загадки:

Як смичок струни торкнеться,

Вона піснею озветься.

Дуже ніжну душу має,

Що сміється і ридає (Скрипка)

 

Скрипке он как старший брат,

Ей помочь в оркестре рад.

Он и альту верный друг,

У него басовый звук.

Он смычковый исполин,

Крупный важный господин (Контрабас)

 

Сам пустий, голос густий,

Дріб вибиває, дітей збирає (Барабан)

Цьому інструментові мідному є місце і на столі обідньому (Тарілки)

 

 

В самый сказочный момент

Вступит этот инструмент.

Но совсем не каждый знает,

Что в оркестре он играет!

Тихо, нежно зазвенит,

Будто всё посеребрит.

А затем умолкнет скоро

По сигналу дирижёра.

Знает верно каждый школьник,

Что такое... (Треугольник)

 

До зубів торкнись – готово,

Ти почуєш спів чудовий (Рояль, піаніно, челеста)

 

Три медных подруги —

Три лучших подруги

В оркестре они помогают

Друг другу

Играют подруги

То громко, то тихо.

Их медные платья

Закручены лихо... (Валторна, труба)

- Який музичний інструмент можна утворити за допомогою ноти фа? (Арфа)

(Слайд 11).

Оцінювання учнів

Вчитель: Сьогодні на уроці всі були активними, особливо мені сподобались відповіді …

Вчитель: Свій настрій на кінець уроку визначте будь ласка за допомогою сонечка, яке лежить у вас на парті. В залежності від вашого настрою надайте йому емоційного характеру. Домалюйте посмішку сонечку, якщо ви покидаєте музичний клас з хорошим настроєм, а може ваше сонечко буде похмурим, тому що ваш настрій не змінився? (Додаток 4).

Діти визначають свій емоційний стан (Слайд 12)

VІ. Домашнє завдання

Вчитель: Вашим домашнім завданням буде пригадати зміст казки «Лускунчик» та створити ілюстрацію до одного з фрагментів балету «Лускунчик», які ми сьогодні прослухали.

Музичне прощання:

Вчитель: Пролунав дзвінок, закінчився урок.

До побачення!

Діти: До побачення!

Вихід із класу під музику П.І. Чайковського «Вальс квітів» із балету «Лускунчик»

 

Додаток 1

 

 

Наша школьная страна 1. Не крутите пёстрый глобус - не найдёте вы на нём Той страны, страны особой, о которой мы поём. Наша старая планета вся изучена давно, Но страна большая эта - словно белое пятно. Припев: Пусть в эту страну не идут, не идут поезда, Нас мамы впервые приводят за ручку сюда. В стране этой звонкой, весёлой встречают нас, как новосёлов. Страна эта в сердце всегда!   2.В новый класс, как в новый город мы приходим каждый год, Племя юных фантазёров, непоседливый народ. Значит, вновь лететь и плыть нам по бескрайней той стране, К неожиданным открытьям, к выпускной своей весне. Припев: тот же 3.Здесь нам слышится порою в тихом шелесте страниц Шум далёких новостроек, голоса цветов и птиц. Ветер странствий крутит глобус, машет нам своим крылом В той стране, стране особой, о которой мы поём. Припев: тот же

 

 

Додаток 2

 

 

 

Додаток 3

 

Знову дощик

1. Знову дощик, знову осінь,

І калюжі на дорозі,

Знову дощик нам співає,

А про що ніхто не знає.

Приспів:

Йде за осінню зима кришталева,

Йде за осінню зима королева,

А за нею і весна нам співає,

А про що ніхто не знає.

Йде за осінню зима кришталева,

Йде за осінню зима королева,

А за нею і весна наче диво,

Щоб усі були щасливі.

 

2.Знову дощик, знову осінь,

Слухай дощик, плакать досить,

За весною прийде літо,

Щоб усіх теплом зігріти

 

Приспів: той же

 

Продовження додатку 3

Додаток 4



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Порядок виконання лабораторного заняття | Опросник «Самоотношение» Р.С. Пантелеева
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1110 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2331 - | 2267 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.014 с.