Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Умовні позначення для відеоапаратури

МАРКУВАННЯ ТОВАРІВ

Як відомо, символи на різноманітних товарах можна об’єднати у такі групи:

1) які засвідчують екологічну безпеку товару;

2) які підтверджують відповідність стандартам якості та безпеки;

3) інформаційні знаки (розповідають про склад продукту);

4) інформація про правила користування (зокрема про те, що забороняється);

5) терміни споживання, дії.

Маркування – текст, умовні позначення або малюнок, нанесені на упаковування і (або) товар, а також інші допоміжні засоби, призначені для ідентифікації товару або окремих його властивостей, доведення інформації до споживача про виготовлювачів (виконавців), кількісні і якісні характеристики товару.

Основними функціями маркування є: інформаційна, ідентифікаційна, мотиваційна та емоційна. Залежно від місця нанесення розрізняють маркування виробниче і торговельне.

Виробниче маркування – текст, умовні позначення або малюнок, нанесені виготовлювачем (виконавцем) на товар і (або) упаковування та (або) інші носії інформації.

Торговельне маркування – текст, умовні позначення або малюнок, нанесені продавцем на товарні або касові чеки, пакування і (або) товар. Вимоги до виробничого маркування встановлюються в основному стандартами на маркування й упаковування, а також загально-технічними умовами стандартів на продукцію.

Вимоги до торговельного маркування, порівняно з виробничим, до останнього часу були менше розроблені. Окремі вимоги до торгового маркування встановлюються «Правилами продажу окремих видів продовольчих і непродовольчих товарів». Закон України «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини» чітко визначив умови маркування харчових продуктів.

До маркування висуваються загальні для товарної інформації та специфічні для маркування вимоги. Загальні вимоги регламентуються Законом України «Про захист прав споживачів» та включають найважливіші з них, які називаються вимогами «трьох Д» – достовірність, доступність та достатність.

Специфічні вимоги для маркування: чіткість тексту та ілюстрацій; наочність; однозначність тексту та відповідність споживчим властивостям товару; наведені на маркуванні відомості не повинні вводити покупця й споживача в оману щодо кількості, якості, виробника, країни походження; для маркування слід використовувати незмивні, стійкі до впливу зовнішнього середовища фарби, які дозволені органами Держсанепідслужби.

Носіями виробничого маркування можуть бути етикетки, вкладиші, ярлики, бирки, контрольні стрічки, клейма, штампи, кольєретки тощо. Носіями торговельного маркування служать цінники, товарні й касові чеки, рахунки, меню, штампи, а також упаковка.

На відміну від виробничого, торговельне маркування наноситься не на товар, а на зазначені носії або експлуатаційні документи. Інша відмінність торговельного маркування полягає у тому, що її ідентифікуюча функція, більшою мірою пов’язана з відображенням даних про продавця, меншою – з інформацією про товар.

Вимоги, які висуваються до змісту торговельного маркування регламентуються, окрім згаданих раніше законів України «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини». «Про захист прав споживачів», правилами продажу окремих видів продовольчих і непродовольчих товарів.

Забороняється реалізація й використання вітчизняних та ввезення в Україну імпортних харчових продуктів без маркування державною мовою України, що містить у доступній для сприймання споживачем формі інформацію про:

– загальну назву харчового продукту;

– номінальну кількість харчового продукту в установлених одиницях виміру (маси, об’єму тощо);

– склад харчового продукту, якщо його виготовлено з кількох складників, із зазначенням переліку назв, використаних у процесі виготовлення інших харчових продуктів, харчових добавок, барвників, інших хімічних речовин або сполук;

– енергетичну цінність (для харчових продуктів, що її мають);

– дату виготовлення;

– термін придатності до споживання;

– умови зберігання;

– позначення нормативного документа для харчових продуктів вітчизняного виробництва;

– найменування та адресу виробника й місце виготовлення;

– умови використання (якщо такі передбачено);

– відсоток сторонніх синтетичних (штучних) домішок;

– застереження щодо вживання харчового продукту дітьми, якщо він не є дитячим харчуванням, а підстави для такого застереження є;

– іншу інформацію, передбачену чинними в Україні нормативними документами, дія яких поширюється на певний харчовий продукт.

Маркування нефасованих харчових продуктів здійснюється у порядку, встановленому нормативними документами для певних харчових продуктів. У маркуванні вітчизняних та імпортних харчових продуктів забороняється наводити інформацію про лікувальні властивості без дозволу Міністерства охорони здоров’я України. Текст для використання у маркуванні спеціальних харчових продуктів підлягає обов’язковому погодженню з Міністерством охорони здоров’я України.

У маркуванні харчових продуктів повинні використовуватися затверджені у встановленому порядку специфічні символи, якими позначають лікувальні, дієтичні, лікувально-профілактичні, біологічно активні харчові продукти, дитяче харчування, харчування для спортсменів, а також екологічно чисті харчові продукти.

Маркування повинно бути чітким і добре помітним, нанесеним незмивною або водовідштовхувальним фарбою, контрастною до кольору упаковки. Маркування повинно дублюватися на різних місцях упаковки і бути доступним для читання. Для маркування можуть застосовуватися графічні зображення (піктограми) у відповідності міжнародним стандартам.

Невідповідність упаковки і маркування є підставою для пред’явлення позову незалежно від можливих збитків, які могли бути заподіяні такою невідповідністю.

Типи інформації, які можуть бути відображені на етикетці, наведено в табл. 20.

Таблиця 20

Приклади типів інформації

Повідомлення Зміст етикетки
декларація про вміст харчові інгредієнти
характеристика згідно з Європейською декларацією з електричної енергії
експлуатація наприклад: «Заповнюйте тільки дистильованою водою»
якість перший (другий) сорт
безпека знак – СЕ
застереження безпечно для дітей
здоров’я алергія
навколишнє природне середовище екологічна етикетка
гарантія не ржавіє

 

Структура маркування передбачає наявність трьох складових елементів: короткий текст, малюнок і умовні позначення товару або інформаційні знаки. Такі складові елементи відрізняються співвідношенням і ступенем доступності товарної інформації, широтою розповсюдження і виконанням різних функцій. Текст, як форма письмової інформації, є найбільш поширеним та найбільш ємким за кількістю надаваної покупцю інформації, складовим елементом виробничого і торговельного маркування. Для нього характерний високий ступінь доступності інформації про товар для всіх суб’єктів ринкових відносин. Текст може виконувати всі основні функції маркування, але йому найбільш властиві інформаційна й ідентифікуюча функції. У текстовому елементі маркування можуть бути використані усі форми письмової інформації: літерна, цифрова, словесна. Словесна інформація є найбільш доступною за умови застосування загальнодоступних мови і термінів. Питома вага тексту в маркуванні, залежно від її призначення і носіїв, становить 50-100%.

Малюнок не завжди присутній на маркуванні. Найбільше він властивий виробничому маркуванню, найменше – торгівельному. Як структурний елемент маркування, малюнок відрізняється, як правило, високим ступенем доступності і виконує в основному емоційну і мотиваційну функції, рідше – інформаційну та ідентифікуючу. Але в окремих випадках бувають і винятки, наприклад, коли на маркуванні упаковки і вкладишів у вигляді малюнків наведена інформація з експлуатації або використання товару. Особливо це важливо, коли текст наведено іноземною мовою, що характерно для імпортних товарів. Питома вага і ступінь доступності інформації малюнка коливається у межах від 0 до 50% усієї товарної інформації на маркуванні.

Умовні позначення або інформаційні знаки (табл. 21) характерні в основному для виробничого маркування. У товарному маркуванні вони зустрічаються значно рідше. Їх мета ідентифікувати товар конкретної фірми, виділити його з маси аналогічних товарів. У зв’язку з цим їм притаманні: наочність, швидкість розпізнавання, привабливість, виразність, стислість зображення, невелика площа розміщення на носії маркування при високій інформаційній ємкості, але менша доступність інформації. Іноді інформація буває доступна тільки професіоналам і потребує спеціального розшифровування.

Таблиця 21

Умовні позначення на упаковці товарів

Знак Характеристика
   
Вага нетто (без упаковки). Розміщене поруч число в рамці означає вагу брутто (з упаковкою).
Верх. Знак може супроводжуватись написами: «oben», «haut», «alto», «top»
Центр ваги
Товар виготовлений із нетоксичного матеріалу, може контактувати з харчовими продуктами
Товар виготовлений із переробленої сировини або можлива повторна переробка
Обережно, крихке!
Берегти від вологи
Берегти від нагріву
Берегти від світла
Обмеження температури, вказується гранична температура
Тропічна упаковка
Вогненебезпечно
Кислота
Упаковку слід викинути в урну
Не викидати, здати в пункт утилізації
Пластик, що перероблюється – знак ставиться на виробі. В трикутнику вказується код типу пластику: 1. PETE – Поліетилентерфталат. 2. HDPE – Поліетилен високої міцності. 3. PVC – Полівінілхлорид. 4. LDPE – Поліетилен низької міцності. 5. PP – Поліпропілен. 6. PS – Полістирол. 7. Інші види пластику.

Інформаційні знаки – умовні позначення, призначені для ідентифікації окремих або сукупних характеристик товару. Інформаційні знаки наносяться на упаковку, товар і (або) інші носії інформації (ярлики, бирки, експлуатаційні документи і т.п.). Вони мають усі функції, які властиві маркуванню. Поряд із перерахованими раніше перевагами, інформаційним знакам властива стислість, промовистість, наочність і швидка розпізнаваність. Стислість обумовлена тим, що як інформаційні знаки можуть виступати як окремі слова, букви, цифри, малюнки й інші символи.

Промовистість і наочність інформаційних знаків визначаються їхньою формою, кольором, сполученням окремих символів, що відповідають визначеним естетичним вимогам споживачів. При цьому деякі фірми, націлені на конкретний сегмент споживачів, намагаються у своїх фірмових знаках враховувати саме їхні інтереси.

Швидка розпізнаваність інформаційних знаків досягається за рахунок застосування звичайних символів, зображення яких найчастіше легко розшифровуються. Легко пізнаються багато товарних знаків, оскільки вони містять найменування виготовлювача або інші символи з визначеними асоціативними зв’язками. Швидка пізнаваність деяких символів, застосовуваних в інформаційних знаках, базується на їх тривалому застосуванні. Інформаційні знаки – це також великий блок інформаційних даних про товар.

За вимогами Державної служби технічного регулювання України, імпортні товари повинні супроводжуватись інформацією українською мовою.

На міжнародному рівні продукція може бути позначена стандартом серії ISO 9000 «Система управління якістю», ISO 14000 «Системи екологічного менеджменту», ISO 22000 «Системи менеджменту безпеки харчової продукції. Вимоги до організацій, які беруть участь у харчових ланцюгах», ISO 50001:2011 «Системи енергетичного менеджменту. Вимоги і керівництво із застосування», OHSAS 18000 «Система менеджменту охорони здоров’я і забеспечення безпеки праці», ISO 28000:2007 «Системи менеджменту безпеки ланцюгів постачання. Технічні умови» та інші. Наявність такого маркування засвідчує, що продукція виготовлена за вказаними стандартами та (або) на підприємстві сертифікована система менеджменту за вказаним стандартом.

У Канаді, Росії та більшості країн Європи вимоги техніки безпеки практично співпадають (стандарти в основному однакові). Вибрати необхідну річ допоможе маркування, зроблене організацією, яка відповідає за безпеку товару. При цьому маркування повинно бути виконане безпосередньо на самому товарі (приладі), а не на його окремих складових частинах. Наприклад, так звана «Енергетична етикетка» є одним із законодавчо встановлених Європейським Союзом джерел інформування споживачів про характеристики побутових електроприладів. Вона містить найважливіші дані щодо енерго- та водоспоживання, місткість робочої камери, особливості прання тощо.

Одна з найважливіших переваг енергетичної етикетки полягає в тому, що в ній зазначено ефективність енергоспоживання даної моделі агрегату. Кожна модель побутового електроприладу, що продається в Європейському Союзі, віднесена до одного з семи класів енергетичної ефективності (A, B, C, D, E, F, G). Належність до класу А означає, що контролери засвідчили особливо низьке споживання електроенергії, звичайно, з огляду на його потенційні можливості. В наш час виробники маркують клас А із вказування однієї або декількох зірочок над літерою, що означає найкращі можливі показники із енергозбереження.

Класи від дуже економічного до економічного позначені літерами А, В і С та кольорами від темно зеленого до жовто-зеленого. D на наклейці жовтого забарвлення – перехідний клас. E, F та G (колір від оранжевого до червоного) – неекономічні класи.

Споживачам та менеджерам з продажу необхідно знати технологічні аспекти, наприклад, холодильників. No Frost – система, при якій у холодильнику для рівномірної циркуляції холодного повітря застосовується примусова вентиляція. Вентилятор встановлений на задній стінці, стикаючись з випаровувачем, забезпечує постійну циркуляцію повітря в морозильній камері. Іній утворюється в особливих відділеннях поза морозильною камерою, він періодично розтає, вода стікає у ванночку над компресором і швидко випаровується. Завдяки цьому холодильник не треба розморожувати. Прибирати камери з no frost достатньо раз на рік, холодильники з автоматичним на напівавтоматичним таненням – 3-4 рази на рік.

Frost Free – система, що має всі достоїнства no frost, але охолодження відбувається без вентиляції – статичним способом (холодні стінки або випаровувач на стінці). Це економить до 40% електроенергії у порівнянні з no frost, продовжує строк експлуатації та поліпшує якість зберігання продуктів, запобігає їх пересушуванню (танення холодильної камери, яку охолоджує випаровувач, відбувається при кожному відключенню компресора.

Sika Frost – часткове утворення інею. Mylti Flor Super X-Flor – багатоканальна подача холодного повітря в камеру. Мультибокс – система, яка дає можливість власнику холодильника організувати його внутрішній простір на свій смак, оптимально використати корисну площу. Тропікал З 8 – система, яка дозволяє холодильникам функціонувати при температурі 430 С та вологості повітря 85%.

На мінімальну температуру в холодильній камері вказує, як правило, кількість сніжинок на дверцятах, при чому кожна означає зниження температури на 60С. Четверта сніжинка – температурний режим у відділі швидкого замороження.

Приклади маркування продукції наведено в табл. 22.

Таблиця 22

Маркування продукції

Знак Характеристика Знак Характеристика
       
Національний знак відповідності Ук-раїни, засвідчує від-повідність продук-ції вимогам техніч-них регламентів Знак відповідності продукції японським стандартам, нано-ситься на продукцію, що підлягає обов’яз-ковій сертифікації
Знак відповідності продукції росій-ським стандартам, наноситься на про-дукцію, що підлягає обов’язковій серти-фікації у системі сертифікації ДСТ Р Знак відповідності продукції китайським стандартам
Знак відповідності продукції стан-дартам якості та безпеки Європейського Союзу Знак американської агенції з охорони навколишнього середовища, що вказує на мінімальні витрати енергії і відповідно найменше забруднення навколишнього середовища
Знак відповідності продукції німецьким стандартам якості та безпеки Екологічний серти-фікаційний символ, що був введений Швецією, Норвегією, Фінляндією та Ісландією. Означає відповідність товару жорстким скан-динавським еколо-гічним нормативам
Логотип німецької сертифікаційної компанії TUV Екологічний знак європейського співтовариства
Знак, що вказує на відповідність про-дукції американ-ським стандартам Німецький екологічний знак
Знак американської лабораторії з техніки безпеки Знак пластику, що може бути перероб-лений. Цифра в сере-дині трикутника вка-зує на тип пластику: 1 – РЕТЕ – (полети-лентерфталат), 2 – HDPE – (поліетилен високої міцності), 3 – HVC – (полівініл-хлорид), 4 – LDPE – (поліетилен низької міцності), 5 – РР – (поліпропилен), 6 – PS – (полістирол), 7 – інші види пластику
Знак відповідності американської Федеральної комісії з комунікацій
Знак Канадської Асоціації стандартів Знак, що вказує на те, що даний продукт чи упаковка зроблений з переробленого мате-ріалу та (або) здат-ний для наступної переробки
Італійський знак відповідності про-дукції міжнародним стандартам елек-тротехнічного обладнання Зелена точка – знак, що ставиться на свою продукцію компанія-ми, що здійснюють фінансову допомогу німецькій програмі переробки відходів «Eco Emballadge» («Екологічна упаков-ка») та включені до її системи утилізації
Сертифікаційна марка Британського інституту стандартів
Знак відповідності продукції фран-цузьким стандартам електротехнічного обладнання Woolmark – виріб, зроблений з вовни

 

На будь-якій речі, чи то блузка, чи пальто, чи шапка, завжди є символи. Вони інформують про те, як правильно прати, прасувати, чистити, які пральні порошки можна використовувати, а які не варто. В табл. 23 наведено більш поширені символи із зображенням кожної позначки:

Таблиця 23

Маркування продукції

Сим-вол Характе-ристика Сим-вол Характе-ристика Сим-вол Характе-ристика
           
Виріб можна прати Можна віджимати та сушити в пральній машині Чистка з використа-нням бензину, чистого спирту, вуглеводню, хлорного етилену, монохлотрихлорметану
Легке прання. Точно дотримува-тись температу-ри води, не піддавати сильній механічній обробці   Не можна віджимати та сушити в пральній машині Теж саме, але легке прання
Делікатне прання, велика кількість води, мінімальна механічна обробка, швидке полоска-ння Сушити в пральній машині при низькій температурі Чистка з використа-нням вуглевод- ню та монохлортрихлорметан
Прання заборонене Сушити в пральній машині при середній температурі Можна відбілювати
Прати в прохолод-ній воді до 300С Сушити в пральній машині при високій температурі Не можна відбілювати
Прати в теплій воді до 400С Легкі віджими та сушка Можна відбілювати з застосува-нням хлору  
Прати в гарячій воді більш, ніж 600С Делікатні віджими та сушка Відбілювати тільки без хлору
Виріб можна кип’ятити Вертикальна сушка на вішалці Можна прасувати
Тільки ручне прання до 400С. Не терти, не віджимати Сушити без віджиму Не прасувати
Не віджимати Сушити на горизон-тальній поверхні в розгорнуто-му вигляді Прасувати при високій температурі до 2000С
Можна сушити в пральній машині Сушити у затінку Прасувати при середній температурі до 1500С
Не сушити в пральній машині (застосо-вується разом з «Прання забороне-не») Суха чистка (хімчистка) Прасувати при низькій температурі до 1100С
Хімчистка з будь-яким розчином Хімчистка заборонена Не відпарювати

 

Різновидом експлуатаційних знаків є знаки керування. Такі знаки можна зустріти на маркуванні складнотехнічних виробів і в експлуатаційних документах до цих виробів. Наприклад, на електричних прасках режими прасування позначають однією, двома чи трьома точками з відповідним поясненням значення цих позначень в експлуатаційних документах.

На побутових холодильниках і морозильниках інформаційним експлуатаційним знаком, який показує діапазон температур у камерах, є кількість зірочок. На багатьох електропобутових приладах і радіоапаратах зустрічаються експлуатаційні знаки підключення до мережі живлення, підключення джерел звукового чи відеосигналів, зміни режимів експлуатації, регулювання гучності тощо. До експлуатаційних інформаційних знаків відносяться і позначення на етикетках цих приладів роду електричного струму, напруги та струму живлення, потужності, що споживається.

Умовні позначення для відеоапаратури

На багатьох електропобутових приладах і радіоапаратах зустрічаються експлуатаційні знаки підключення до мережі живлення, підключення джерел звукового- чи відеосигналів, зміни режимів експлуатації, регулювання гучності тощо. До експлуатаційних інформаційних знаків відносяться і позначення на етикетках цих приладів роду електричного струму, напруги та струму живлення, потужності, що споживається.

У табл. 24 подано експлуатаційні знаки – піктограми, що застосовуються для кодування сукупних чи окремих властивостей відеоапаратури, пов’язаних з експлуатацією виробів.

Таблиця 24

Умовні позначення для відеоапаратури

Умовні позначення Пояснення
   
Варіанти позначення телевізорів, придатних для приймання сигналів різних стандартів.
Наявність в моделях 21-контактного роз’єму типу SCART (або двох роз’ємів).
Система автоматичного регулювання насичення кольорового зображення.
Система цифрової обробки телевізійного сигналу для покращення якості кольорового зображення.
Система цифрової обробки сигналів для покращення якості зображення і отримання ефектів.
Варіанти позначення кінескопів, екран яких має спрямлені кути і плоску поверхню.
Варіанти позначення розмірів кінескопів за діагоналлю (у сантиметрах і дюймах).
Кінескоп з високою роздільною здатністю.
Кінескоп з високою якістю фокусування електронних променів.
Можливість підключення телевізора до мережі кабельного телебачення.
Супутниковий телевізійний перетворювач (можливість роботи від параболічної антени).
Можливість живлення апаратури від мережі з напругою в діапазоні від 180-270 В.
Електронний лічильник довжини стрічки (з пам’яттю).
Системи фронтального завантаження відеокасети.
Функція автоматичного повторного відтворення касети.
Система автоматичного включення відеомагнітофону під час завантаження касети.
Багатофункціональний дисплей (на рідких кристалах).
Цифрова система наведення відеоголовок на доріжки магнітного запису (автотрекінг).
Високоякісний (без завад і тремтіння) стоп-кадр.
Можливість збільшення чи зменшення швидкості.
Варіанти позначення дистанційного кодування інфрачервоними променями.
Режим перегляду зображення з різною швидкістю транспортування стрічки (від багатократної відносно номінальної до стоп-кадру в обох напрямках).
Можливість перегляду зображення на високих швидкостях транспортування стрічки.
Програмування режиму роботи відеомагнітофону штрих-кодовою позначкою (друкується у програмі телепередач).
Кількість можливих запрограмованих каналів.
Кількість записів за одну добу впродовж програмування.
Одночасний запис ТВ-зображення і радіопрограми.
Система автоматичного управління діафрагмою об’єктива.
Варіанти позначення застосування системи звукозниження.  
Напівпровідникова матриця, яка використовується у відеокамерах для формування відеосигналу і кількість елементів зображення (у пікселях), що характеризує роздільну здатність.
Автоматичне встановлення рівня білого у відеокамері.
Автоматичне фокусування об’єктива відеокамери.
Варіанти позначення системи приймання телетексту.
Стереофонічний або двомовний звуковий канал.
Роз’єм S-video для передавання широкосмугових сигналів яскравості та кольоровості в системах високої якості.
Позначення формату Super Video Home System.
Наявність у відеомагнітофоні формату VHS системи підвищення якості відеозапису HQ.
Кількість відеоголовок в апараті і вказівка щодо можливості отримання спеціальних режимів (подовжений час відтворення).
Система режиму автоматичного запису телепрограм за програмою користувача.
Функція «зображення в зображенні».
Канал відтворення звуку відповідає вимогам DIN 45000.
Високоякісний запис звуку на відеокасету протягом 8 годин.
Можливість високоякісного монтажу зображення у відеомагнітофоні.
Мінімальна освітленість об’єкта, необхідна для запису зображення відеокамерою.
Відеокамера, для якої автоматизовані всі регулювання, необхідні для запису зображення та звуку.
Можливість виконання відеокамерою запису зображення макрооб’єктів.
Об’єктив із змішаною фокусною відстанню (6-кратність зміни).
Наявність у відеокамері електронного затвору, що призначений для запису зображення процесів, які швидко змінюються.
Наявність у відеокамері пристрою для проглядання зображення з неномінальною швидкістю в обох напрямках.
Наявність у відеокамері системи введення-виведення зображення із затемнення.
Можливість отримання ефекту прискореного відтворення запису з інтервалом.
Автоматичне вмикання запису у відеокамері через 10 с після підключення до джерела живлення.

 

Близькими до експлуатаційних можна вважати знаки, які інформують споживача про особливості будови, конструкції виробу, завдяки яким формуються певні важливі для нього властивості. Наприклад, фірма Kodak маркує фотопапери, які вона виробляє, літерами Е, N або F. Позначка на маркуванні характеризує структуру поверхні фотопаперу: Е – тиснена поверхня, N – матова, F – глянцева.

На рис. 3 наведені експлуатаційні знаки, які фірма «Maestro Gutenberg» подає на упаковці паперу для копіювання друкованої інформації. Ці знаки означають: «папір можна використовувати для лазерних принтерів чорно-білого і кольорового друків» (рис. 3, а); «папір можна використовувати для струменевих принтерів чорно-білого і кольорового друків» (рис. 3, б);«папір можна використовувати для двостороннього копіювання» (рис. 3, в);«упаковка паперу дозволяє використовувати його для великої кількості копій» (рис. 3, г); «папір можна використовувати для телефаксів» (рис. 3, д); «папір можна використовувати для телетайпів» (рис. 3, е);«папір необхідно завантажувати в принтер приблизно за 24 години до використання» (рис. 3, і); «не рекомендується відкривати упаковку безпосередньо перед використанням» (рис. 3, к);«для попередження електризації не розгортайте папір віялом» (рис. 3, л); «завантажуйте папір, як показує стрілка на маркуванні» (рис. 3, м);«увесь папір із розкритої пачки використовуйте за один раз» (рис. 3, н).

 

Рис. 3. Експлуатаційні інформаційні знаки для оптимального використання паперу

 

Сукупні властивості електропобутових товарів (вид товару) кожна відома фірма-виробник кодує власною системою. Наприклад, фірма «PHILIPS» кодує електробритви літерами HQ, машинки для стрижки волосся – HQc, епілятори, фени та електрощітки – HP, пилососи, харчові процесори, соковитискувачі, міксери, запальнички для газових плит – HR, чайники, кавоварки, тостери, бутербродниці, фритюрниці – HD, електропраски – НІ.

Для продовольчих товарів надають інформацію про: умови і тривалість зберігання та оптимальний спосіб готування, «зберігати при температурі +18°С, +30°С та відносній вологості повітря не більше 75%», «термін зберігання – 6 місяців», «дата виготовлення», «чайник сполоснути кип’ятком», «енергетична цінність 100 г продукту – 79 ккал» «паста томатна 25% виробництва ТзОВ…» та ін.

Попереджувальні знаки. Попереджувальниминазиваються інформаційні знаки, призначені для забезпечення споживача відомостями про товари, експлуатація яких є потенційно небезпечною для нього чи навколишнього природного середовища. Ці знаки або попереджують про небезпеку, або вказують на дії, що попереджують небезпеку. Відповідно попереджувальні знаки поділяють на два види: знаки, що попереджують про небезпеку; знаки, що попереджують про дію з безпечного використання (експлуатації) виробу.

Постійне урізноманітнення продукції вимагає від виробників роз’яснень щодо особливостей її використання та безпеки. Останнім часом на товарах широкого вжитку, побутовій техніці та інших з’явились спеціальні позначки, що стосуються їх безпечного споживання. Так, у багатьох країнах серед так званого попереджувального маркування застосовують позначки, які закликають прочитати заходи, перестороги, зазначені в інструкції, листівці, чи на етикетці (рис. 4).

 

 

а) б) в)

 

Рис. 4. Попереджувальне маркування:

а) – «Спочатку почитайте етикетку»; б) – «Увага, звертайтесь до експлуатаційних документів», в) – «Ознайомтесь з інструкцією»

 

У попереджувальне маркування потенційно небезпечних предметів залежно від ступеня ризику внесені такі сигнальні слова:

– «Danger» (небезпека, великий ризик);

– «Warning» (обережно, ризик середнього ступеня);

– «Caution» (бережись, потенційна загроза) (рис. 5).

 

 

 

 

а) б) в)

 

Рис. 5. Попереджувальне маркування потенційно небезпечних предметів:

а) – «Небезпека»; б) – «Обережно»; в) – «Увага»

 

Такі позначки містять додаткову текстову інформацію, що конкретизує, чого саме і у яких випадках слід остерігатися при користуванні певним предметом. Пояснення, чого саме не можна робити, наносять і на різноманітні прилади. Переважно вони починаються із слова «Attention» («Увага») і мають на меті збереження здоров’я користувача і цілісності приладу (рис. 6).

Надійне офісне, інформаційне та освітлювальне обладнання, крім сертифікаційних знаків окремих країн, часто має позначку «ENEC» («European Norms Electrical Certification») (рис. 7, а), а електрообладнання, яке за якістю відповідає європейським стандартам, часто позначається сертифікаційним знаком «Keymark» (рис. 7, б).

б)
а)

Рис. 6 «Увага!Не Рис. 7. Маркування побутових

чіпайте руками – приладів: а) – «ENEC»;

крихкі деталі» б) – «Keymark»

 

Дуже важливим є захист дітей від продукції, яка може їм завдати шкоди. Оскільки багато товарів, призначених для догляду за дітьми, мають привабливий яскравий колір, приємний аромат, існує небезпека, що дитина намагатиметься випити чи з’їсти шампунь, піну для ванни, мило тощо. Тому косметичну продукцію (переважно імпортного виробництва) виробники позначають у певний спосіб (рис. 8). Маркують також ті товари для дітей, які можуть спричинити подразнення очей чи шлунково-кишкового тракту (рис. 9).

 

Рис. 8. «Косметичний продукт, не пити!»

 

а) б)

 

Рис. 9. Маркування товарів для дітей:

а) – «Запобігати потраплянню в очі!»; б) – «Не ковтати!»

 

Щоб запобігти смертельній загрозі, яка виникає при необережній поведінці з целофановими пакетами, на пакетах роблять отвори для дихання, наносять написи на зразок «The bag is not a toy» («Цей пакет – не іграшка!») та відповідне маркування (рис. 10), призначене насамперед для дорослих.

 

 

Рис. 10. «Цей плакат – не іграшка!»

 

Попереджувальне маркування наносять як на великогабаритні та важкі предмети, що перебувають там, де присутні діти (рис. 11, а), так і на предмети, які складаються з дрібних деталей (рис. 11, б), що можна проковтнути чи вдихнути (дітьми віком до 3-х років).

 

 

 

а) б)

 

Рис. 11. Маркування речей і предметів у місцях

перебування дітей: а) – позначення великогабаритних та важких предметів; б) – дрібних речей і деталей

 

Попереджувальне маркування мають і побутові хімічні речовини, необережне використання яких може спричинити захворювання (рис. 12), завдавати шкоди довкіллю, (рис. 13) чи тваринам, рибам (рис. 14, 15).

 

Рис. 12. Маркування небезпечних речовин

 


Рис. 13 «Шкідливо Рис. 14 «Шкідливо Рис. 15 «Шкідливо

для довкілля» для тварин» для риб»

 

Знаки небезпеки характеризують вид небезпеки і мають форму квадрата, який повернуто під кутом 450 (у формі ромба). Знаки небезпеки умовно поділяються на дві рівні частини. У верхньому трикутнику знаків небезпеки відображається символ небезпеки (крім небезпечних вантажів підкласу 1.4, 1.5, 1.6 та подільних матеріалів), у нижньому трикутнику – номер класу або підкласу, група сумісності (для небезпечних вантажів класу 1), текст (для небезпечних вантажів класу 7).

Знаки небезпеки, відповідні кожному виду небезпеки, розташовуються по горизонталі поруч один з одним. Знак додаткового виду небезпеки розміщується праворуч від знака основного виду небезпеки.

Знаки небезпеки, які використовуються для маркування небезпечних вантажів з НХР наведено в табл. 25.

Таблиця 25

Знаки небезпеки, які використовуються для маркування небезпечних вантажів з НХР

№ знака Зразок знака Опис знака Небезпека
       
КЛАС 2. ПІДКЛАС 2.1. Легкозаймисті гази  
2.1 Колір: фон – червоний; символ небезпеки, цифра та лінія – чорні Верхня половина: символ небезпеки – полум’я над горизонтальною смугою. Нижня половина: у нижньому куті – цифра 2.   Характеризуються можливістю створення зони вибухонебезпечної концентрації і виникнення потужного вибуху або об’ємного загоряння.  
2.2   Колір: фон – червоний; символ небезпеки, цифра та лінія – білі. Верхня половина: символ небезпеки – полум’я над горизонтальною смугою. Нижня половина: у нижньому куті – цифра 2.   В умовах пожежі можлива розгер-метизація або руйнування тра-нспортної тари через підвищення тиску.  
КЛАС 2. ПІДКЛАС 2.1. Незаймисті, нетоксичні гази
2.3 Колір: фон – зелений; символ небезпеки, цифра та лінія – чорні. Верхня половина: символ небезпеки – газовий балон. Нижня половина: у нижньому куті – цифра 2. Характеризуються можливістю задушливої дії (розбавлення або заміна кисню в повітрі) або, якщо газ є окисником, можливістю спричинення займання чи підтримання горіння інших матеріалів значно сильніше, ніж повітря. В умовах пожежі можлива розгерметизація або руйнування транспортної тари через підвищення тиску.
2.4 Колір: фон – зелений; символ небезпеки, цифра та лінія – білі Верхня половина: символ небезпеки – газовий балон. Нижня половина: у нижньому куті – цифра 2.
КЛАС 2. ПІДКЛАС 2.1 Токсичні гази
2.5 Колір: фон – білий; символ небезпеки, цифра та лінія – чорні. Верхня половина: символ небезпеки – череп і перехрещені кістки. Нижня половина: у нижньому куті – цифра 2. Спричиняють отрує-ння та захворювання при потраплянні в організм або контакті зі шкірою. Під час аварійних ситуацій можуть створювати великі зони хімічного забруднення і приз-вести до отруєння на значній відстані.
КЛАС 3 Легкозаймисті рідини
3.1 Колір: фон – червоний; символ небезпеки, цифра та лінія – білі. Верхня половина: символ небезпеки – полум’я над горизонтальною смугою. Нижня половина: у нижньому куті – цифра 3. Характеризуються, у разі витікання, здат-ністю створювати над поверхнею розлитої рідини горюче сере-довище з пожежо-небезпечною концентрацією.
3.2 Колір: фон – червоний; символ небезпеки, цифра та лінія – чорні. Верхня половина: символ небезпеки – полум’я над горизон-тальною смугою. Нижня половина: у нижньому куті – цифра 3.
КЛАС 4. ПІДКЛАС 4.1 Легкозаймисті тверді речовини, самореактивні речовини і десенсибілізовані вибухові речовини
4.1 Колір: фон – білий із сімома рівновіддаленими вертикальними черво-ними смугами; символ небезпеки, цифра та лінія – чорні. Верхня половина: символ небезпеки – полум’я над горизонтальною смугою. Нижня половина: у нижньому куті – цифра 4. Легкозаймисті тверді речовини характе-ризуються здатністю займатись під час короткочасного контакту з джерелом займання. Небезпеку становить не тільки полум’я, але й токсин-ні продукти горіння. Особливо небезпечні порошки металів.  
КЛАС 4. ПІДКЛАС 4.2 Речовини, здатні до самозаймання
4.2 Колір: фон: верхня половина – біла, нижня половина – червона; символ небезпеки, цифра та лінія – чорні. Верхня половина: символ небез-пеки – полум’я над гори-зонтальною смугою. Нижня половина: у нижньому куті – цифра 4. Характеризуються можливістю само-займання при контакті з киснем повітря (фосфор жовтий, металоорганічні сполуки). Виникнення процесу горіння у разі руйнування транс-портної тари уник-нути практично не-можливо. Під час горіння утворюються токсичні речовини.
КЛАС 4. ПІДКЛАС 4.3 Речовини, що виділяють легкозаймисті гази під час контакту з водою
4.3 Колір: фон – синій або блакитний; символ небезпеки, цифра та лі- нія – чорні. Верхня половина: символ небезпеки – полум’я над горизонтальною смугою. Нижня половина: у нижньому куті – цифра 4. Характеризуються високою активністю щодо води. Взаємодія з водою є причиною вибуху. У ході хімічної реакції утворюються займисті (горючі) гази. Більшість вантажів цього підкласу є горю-чими речовинами. Не-безпека збільшується у випадку аварії поблизу водоймищ та річок, у дощову погоду або взимку.
4.4 Колір: фон – синій або блакитний; символ небезпеки, цифра та лі- нія – білі. Верхня половина: символ небезпеки – полум’я над горизонтальною смугою Нижня половина: у нижньому куті – цифра 4.
  КЛАС 5. ПІДКЛАС 5.1 Речовини, що окислюють  
  5.1 Колір: фон – жовтий; символ небезпеки, цифра та лінія – чорні. Верхня половина: символ небезпеки – полум’я над колом. Нижня половина: у нижньому куті – цифри 5.1.   Характеризуються здатністю спричиняти займання або підтримувати горіння інших матеріалів.  
  КЛАС 5. ПІДКЛАС 5.2 Органічні пероксиди  
  5.2 Колір: фон: верхня половина – червоний, нижня половина – жов-тий; символ небезпеки, цифра та лінія – чорні. Верхня половина: символ небезпеки – полум’я над горизонтальною смугою. Нижня половина: у ниж-ньому куті – цифри 5.2.   Характеризуються здатністю розклада-тися при нагріванні з утворенням кисню (розкладання може стати причиною вибуху), що сприяє розвитку пожежі в умовах аварійної ситуації; утворювати з горючими речови-нами суміші, які самозаймаються в момент їх утворення або займаються при наявності джерела займання; утворювати токсичні речовини в контакті з неорганічними речовинами.    
  5.3 Колір: фон: верхня половина – червоний, нижня половина – жовтий; символ небезпеки – білий, цифра та лінія – чорні. Верхня половина: символ небезпеки – полум’я над горизонтальною смугою. Нижня половина: у нижньому куті цифри 5.2. Характеризуються здатністю розклада-тися при нагріванні з утворенням кисню (розкладання може стати причиною вибуху), що сприяє розвитку пожежі в умовах аварійної ситуації. Контакт з пероксидами може призвести до важкої травми роговиці очей або ушкодження шкіри.  
  КЛАС 6. ПІДКЛАС 6.1 Токсичні речовини  
  6.1 Колір: фон – білий; символ небезпеки, цифра та лінія – чорні. Верхня половина: символ небезпеки – череп і перехрещені кістки. Нижня половина: у нижньому куті – цифра 6. Спричинюють отруєння та захворювання. Особливо небезпечними є леткі речовини, які можуть створювати небезпечні концентрації і призвести до отруєння не тільки в зоні ава-рійної ситуації, а й на значній відстані від неї. Більшість вантажів цього класу є горючими речовинами і під час горіння утворюють газоподібні токсичні речовини (ціанід водню, фосген, хлороводень тощо).    
  КЛАС 8 Корозійні речовини  
    Колір: фон: верхня половина – білий, нижня половина – чорний з білою окантовкою; символ небезпеки та лі-нія – чорні, цифра – біла. Верхня половина: символ небезпеки – рідини, що виливаються з двох про-бірок та вражають метал і руку. Нижня половина: у нижньому куті – цифра 8. При безпосередньому контакті ці речовини спричиняють ушкодження живої тканини, а при витіканні або виси-панні – пошкодження і руйнування вантажів та транспортних засобів. Окремі вантажі цього класу є горючими речовинами, які утворюють при го-рінні токсичні про-дукти та виявляють окиснювальні влас-тивості. Можуть сприяти займанню горючих речовин.  
  НЕБЕЗПЕКА КЛАСУ 9 Інші небезпечні речовини і вироби  
    Колір: фон – білий; символ небезпеки, цифра та лінія – чорні. Верхня половина: символ небезпеки – сім рівних вертикальних смуг, розташованих на однаковій відстані. Нижня половина: у нижньому куті – підкреслена цифра 9. До небезпечних вантажів класу 9 відносять речовини та вироби, які під час перевезення станов-лять небезпеку, що не характеризується іншими класами, зо-крема, речовини, не-безпечні для навко-лишнього середовища.  
                                   

У нижній частині знака небезпеки, за винятком тих, які встановлені для небезпечних вантажів класу 7 та класу 9, може бути нанесено напис, який визначає характеристику або вид небезпеки вантажу, наведений у табл. 26.

 

Таблиця 26

Написи, які наносяться на знаках небезпеки

Номер знака Н


<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Последствия непредвиденной инфляции | Самостоятельная работа студентов
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 768 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2340 - | 2065 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.