ІНФОРМАТИКА с.р.4
Елементарні об’єкти вікна.
Основні елементи вікна WINDOWS:
- Рядок заголовка – у ній написано ім'я програми. Іноді там-таки знаходиться і інша інформація. Наприклад, назва документа.
- Значок управляючого меню – це маленьке малюнок, нагадує про програму, котра має окно.
- Рядок меню – у ній перераховані меню програми (списки доступних команд). Щигля на імені меню відкриє усі його пункти.
- Кнопки управління вікном – до них належить кнопки: Звернути, Розгорнути (Відновити) і Закрыть.
- Смуга прокручування – дозволяє переглядати інформацію, яка вміщується повністю на екрані. Клацаючи по смузі прокручування, їхньому кінцевих стрільцях чи перетягуючи бігунок, Ви переміщаєтеся взад чи вперед, вгору чи вниз по документа. Якщо він у Вас дуже об'ємистий, то зручніше користуватися клавішами PAGE UP, PAGE DOWN, HOME і END, щоб швидше прокручувати активне окно.
- Зовнішня кордон – кордон вікна визначає зовнішні її краї. Майже завжди Ви зможете перетягувати цих кордонів і в такий спосіб змінювати розміри і форму вікон. Зверніть увагу, що покажчик курсору, встановлений на кордон вікна, перетворюється на двонаправлену стрілку. У кутках багатьох вікон є спеціальні області. Схопившись них, можна змінювати розміри вікна відразу після двох напрямах. Коли спосіб доступний, курсор перетворюється на діагональну стрелку.
- Рядок стану – у ній часто міститься корисна інформація про вікні. Наприклад, скільки об'єктів выделено.
Поняття об’єкта. Основні об’єкти. Властивості об’єктів.
Об'єкт
Окремий екземпляр класу. Клас Собака відповідає всім собакам шляхом опису їхніх спільних рис; об'єкт Сірко є одним окремим собакою, окремим варіантом значень характеристик. Собака має хутро; Сірко має коричнево-біле хутро. Об'єкт Сірко є екземпляром (примірником) класу Собака. Сукупність значень атрибутів окремого об'єкта називається станом.
2.1. ЯРЛИКИ (ПИКТОГРАММЫ).
Крім програм, документів, папок робочий харчування і папки може містити ярлики объектов.
Ярлики дозволяють швидко запустити програму чи відкрити файл чи папку без необхідності шукати розташування файла з вікна провідника. Особливо корисно створювати ярлики для часто використовуваних програм, файлів чи папок.
Ярлик об'єктів не що інше, як шлях об'єкта, який зберігатися де нибудь іншому місці. Ярлик об'єкта перестав бути самим об'єктом, а є об'єкт, який він ссылается.
Ярлики об'єктів дозволяють зробити об'єкт доступним із різних місць так, щоб мати копію програми, документа чи іншого об'єкта кожного з цих місць й дозволяють найпростішим способом запобігти появі різних версій Основних напрямів чи об'єкта.
2.2. ПАПКИ, ФАЙЛЫ.
Кожному користувачеві ПК – свідомо чи не вільно – доводиться постійно поводитися з папками і файлами. Типовий користувач, працюючи за комп'ютером, переглядає течки і файли, змінює організацію даних на дисках, відшукує потрібні об'єкти, копіює і переміщає його з місця цього разу місце, і навіть раз у раз удаляет.
Для зручності роботи з велику кількість файлів останні розподіляються по теках, організованим в деревоподібну структуру.
Працюючи серед Windows 98 часто виникає завдання відкриття необхідної папки, чтобы:
- Переглянути її вміст в пошуках деяких файлов;
- Виконати над компонентами файловій структури, котра міститься у цій папці, певні дії – наприклад, скопіювати, переслати чи видалити их;
- Запустити в роботу додаток, що у ній содержится;
- Відкрити що у папці документ;
- Створити в папці новий документ.
Процес пересування теках із метою відкриття необхідної часто називають навігацією. Папка вважається відкритої, коли його вміст показується у одному з вікон папок. Вікно папки поводиться, уподібнившись вікна докладання – то, можливо відкрито, на екрані, представляється кнопкою докладання на панелі завдань і фігурує у списку запущених додатків, який з'являється на екрані внаслідок натискання комбінації клавіш Alt+Tab.
Windows 98 формує єдине дерево ресурсів, об'єднуючи у ньому розрізнені файлові структури доступних до роботи дисків. Основні галузі дерева ресурсів стандартизированы – вони ростуть з системних папок, взаємозв'язок яких жорстко фіксується. Тому дерево ресурсів кожному комп'ютері виглядає у принципі однаково.
Рішуче цього дерева завжди розташований каталог під назвою – “Робочий стіл”. У цьому вся каталозі розміщено ще кілька каталогів: “Мій комп'ютер”, “Мережне оточення”, “Кошик” і “Портфель”. Хоча дерево найчастіше схоже різних комп'ютерах, але з тих щонайменше існує різниця, що може пояснюватися різними причинами, наприклад як: встановлені компоненти ОС, програми встановлені за комп'ютером тощо.
У каталозі “Мій комп'ютер” розташовані диски, “Панель управління”, “Принтери”. Біля кожної папки у тому дереві є свій спеціальне призначення. Здебільшого ними покладаються технічні і службові функции.
Якщо “ввійти” до каталогу якогось диска, можна побачити його вміст - спрямовані на головний каталог течки і файли. У кожну з цих папок можна “ввійти” з допомогою подвійного натискання лівої кнопки миші чи з допомогою клавиатуры.
Папка чи каталог містить у собі файли. З допомогою дерева каталогів можна знайти потрібний документ чи потрібну програму. Отже, після завантаження Windows 98 можна ввійти у каталог “Мій комп'ютер”, які перебувають робочому столі і далі переміщатися у потрібному напрямку за ієрархією папок і файлів. Коли потрібний документ знайдено, треба тільки відкрити засобами ОС.
Над папками і файлами можна відтворювати деякі дії. Наприклад файли можна копіювати з однієї папки до іншої. Це можна зробити у різний спосіб. Найбільш поширений спосіб - “перетаскування”. Що б скопіювати файл чи папку деінде, необхідно виділити об'єкт лівої кнопкою миші і відпускаючи кнопку перетягнути об'єкт у потрібний папку. Також можна перетягувати групу об'єктів. Але перед перетягуванням його потрібно виділити з допомогою лівої кнопки мыши.
Деякі користувачі часто використовують інший шлях. Вони виділяють чи групу об'єктів, потім “копіюють” чи “вирізають” в буфер обміну. Ця робиться з допомогою меню, яке викликається клацанням правої кнопкою миші на виділених об'єктах чи з допомогою панелі інструментів вікна Windows. По те переходять на другу папку “одержувач” і з допомогою тієї самої меню чи панелі інструментів вставляють об'єкти у поточну папку командою “вставить”.
2.2.1. ПРОВОДНИК.
Зручним засобом пошуку необхідних об'єктів (папок, файлів, програм) є спеціалізована програма “Провідник” (Explorer). З допомогою програмних засобів, користувач реально можна яка інформація з його жорсткому диску, з яких компонентів полягає “його комп'ютер” тощо. Ця програма зручна тим, що її інтерфейс допомагає користувачеві швидко переходити з однієї папки до іншої, не відкриваючи у своїй багато папок і блукаючи по “нетрям комп'ютера”.
Провідник – це програма – організатор, її вікно поділено на частини. У лівої половині нам представлено схематичної зображення дерева каталогів. У правої – зміст поточної папки.
Отже, користувач під час роботи з провідником може набагато швидше вийти з вмісту однієї папки до інший. Провідник набагато зручніше для копіювання папок чи файлів ніж, якби це так робилося з допомогою перетягування вже з вікна в другое.
Зручність у тому, що й користувачеві необхідно розсортувати наявну в нього інформацію з каталогам, із джерел, то провідник цієї мети підійде набагато краще, ніж інші засоби Windows 98.
Річ у тім, що ліве вікно провідника нам досить докладно показує дерево каталогів, і якщо вказати мишею на потрібний нам каталог, то справа негайно відобразиться вміст цього каталогу. Далі можна відразу виділити потрібні файли і перетягнути їх у будь-яку іншу папку, наявну в дереві або створити нову. Також провідник, як будь-який інший вікно Windows 98 може сортувати вміст папки різноманітні признакам.
Також досить зручно в провіднику те, що вид дерева представлено стислому вигляді. Тобто за запуску провідника ми бачимо лише папки які працюють у головному каталозі (корінне). Поруч із деякими папками розташований знак “+”, це, що папка містить всередині себе папки.
Провідник допомагає, ніби з горі подивитись усе, що міститься на жорсткому диску. З допомогою провідника можна дійти невтішного висновку про розмаїтті програм встановлених на жорсткий диск.
Основна риса провідника – це оперативний доступом до файлам і папкам.
2.3. ПАНЕЛЬ ЗАДАЧ
Панель завдань забезпечує відкриття програм, тож документів, і навіть доступом до об'єктах, які були відкриті. Меню ПУСК на панелі завдань містить пункти, що дозволяють одержати доступ програмам, документами та інших об'єктах. Вона містить також команди для запуску програм з командної рядки, установки системних параметрів і роботи Windows 98.
Програми. Це каскадна меню дає швидкий доступ всім стандартним програмам. Меню програмы входять також пункти відкриття провідника і запуску сеансу MS-DOS.
Документи. Це меню містить 15 документів і майже папок, із якими ви працювали останніми, включаючи й ті, із якими ви працювали у поточному сеансе.
Налаштування. Це каскадна меню дає доступом до панелі управління, папці принтери, і навіть властивостями панелі задач.
Пошук. Це меню дозволяє знайти в комп'ютері чи мережі файл чи папку, і навіть знайти у мережі певний комп'ютер.
Довідка. Відкриває довідкову систему Windows 98.
Виконати. Забезпечує швидкий запуск программ.
Завершення роботи. Відкриває діалогове вікно, у якому пропонується вимкнути комп'ютер, перезавантажити чи призупинити работу.
Крім меню пуск на панелі завдань розташовуються кнопки всіх папок і програм, відкритих даний момент.
Керування об’єктами за допомогою миші.
Дії з мишею
Робота в ОС Windows 95/98 багато в чому заснована на використанні миші.
Переміщення курсора по екрану проводиться переміщенням миші по килимку в необхідному напрямі. При підводі курсора до деяких елементів з'являється інформація про їх призначення або властивості. Наприклад, при підводі курсора до кнопок панелі «Microsoft Office» з'являються назви програм, що запускаються цими кнопками.
Одноразове клацання лівою кнопкою миші використовують для виділення об'єктів, натиснення на кнопки, що відображаються на екрані, вибору пунктів меню, фіксації текстового курсора і деяких інших цілей.
Двократне клацання лівою кнопкою миші використовують для відкриття вікон тек і файлів.
Одноразове клацання правою кнопкою миші використовують для виклику контекстного меню того об'єкту, по якому клацнули правою кнопкою миші.
За допомогою миші об'єкти можна переміщати по екрану. Для цього треба підвести курсор до об'єкту, натиснути на ліву кнопку миші і, не відпускаючи її, перемістити об'єкт. Після цього кнопку миші відпустити. Ця дія називається буксируванням, або перетяганням. Переміщати об'єкти можна і при натиснутій правій кнопці миші. При цьому після переміщення з'являється меню можливих дій з об'єктом.