Державно-політична криза 1916-1917 р.р. Повалення самодержавства. Створення нових органів влади. Петроградська Рада робітничих і солдатських депутатів. Тимчасовий уряд на чолі з князем Львовим. Двовладдя. Питання про Установчі збори. Політичні партії. Проголошення республіки. Державна нарада. Предпарламент. Створення автономій та незалежних держав на території бувшої Російської імперії.
Реформа центрального і місцевого державного апарату.
Органи земського і міського самоврядування. Формування охоронного апарату. Адміністративна юстиція. Тимчасові суди.
Боротьба за національно - державне відродження України. Утворення Центральної Ради на чолі з М.Грушевським та еволюція її юридичного статусу. Всеукраїнський національний конгрес (5-7 квітня 1917 р.). Наказ Центральної Раді від 5 травня 1917 р. Підтримка Центральної Ради з боку всеукраїнських військового, селянського і робітничого з'їздів. Українізація існуючої системи місцевого самоврядування й утворення губернських, повітових та міських "українських рад". Перший універсал Центральної Ради від 10 (23) червня 1917 р. Мала Рада і Генеральний Секретаріат. Переговори з петроградськими міністрами. Другий універсал Центральної Ради 3(16) липня 1917 р. Взаємне визнання Центральної Ради і Тимчасового уряду. Статут вищого управління України, затверджений Малою Радою 29 липня 1917 р. "Тимчасова інструкція Генеральному Секретаріату" Тимчасового уряду від 4 серпня 1917р.
Законодавство Тимчасового уряду. Демократизація політичного життя. Перші законодавчі акти Центральної Ради.
Ліквідація влади Тимчасового уряду та встановлення більшовицької влади у Петрограді. Проголошення Центральної Ради найвищим органом революційної демократії в Україні; поповнення складу Генерального Секретаріату і поширення його компетенції на всю територію України. Третій універсал Центральної Ради від 7 (20) листопада 1917 р. і проголошення Української Народної Республіки як частини демократичної федеративної Росії. Програма соціально-економічних перетворень. Організація центральної та місцевої влади. Компетенція Центральної Ради, Малої Ради та Генерального Секретаріату. Зміни у структурі уряду. Сільські, містечкові та волосні адміністративні органи, земські управи, повітові комісари, міські думи, губернські комісари; Органи революційної демократії, комісари Центральної Ради, місцеві комітети. Ради робітничо-селянських і солдатських депутатів. Судові органи. Органи захисту революції. Військове будівництво.
IV універсал Центральної Ради 9 (22) січня 1918 р. Проголошення самостійності і незалежності УНР. Створення нового уряду - Ради Народних Міністерств та зміни в його складі. Берестейський мирний договір між Україною і Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією і Туреччиною.
Діяльність Центральної Ради в умовах окупації австро-німецькими військами. Розгін Центральної Ради та її навчальні політико-правові уроки. Законотворча діяльність Центральної Ради, Малої Ради, Генерального Секретаріату і Ради Народних Міністрів.
Переворот 29 квітня 1918 р. і його правове закріплення. Проголошення П П.Скоропадського гетьманом Української держави. „Грамота до всього українського народу” та Закони „про тимчасовий державний устрій України” від 29 квітня 1918 р., їх зміст. Політичний режим Української держави. Внутрішня і зовнішня політика гетьмана. Організація влади гетьманату. Гетьман, його повноваження. „Тимчасовий закон про верховне управління державою на випадок смерті, тяжкої хвороби і перебування поза межами держави... гетьмана” від 1 серпня 1918 р. Рада Міністрів на чолі з головою (Отаманом-міністром). Міністерства. Фінансова Рада. Місцеві органи. Судові органи. Військове будівництво. Відносини між державою і церквою. Організація козацтва як окремого стану населення і резерву війська. Створення опозиційного Українського Національного Союзу, початок повстання проти гетьмана. Відмова 14 грудня 1918 р. гетьмана П.Скоропадського від влади; падіння гетьманату.
Створення Директорії як тимчасового революційно-державного органу, його склад, політико-правова платформа. Відновлення назви держави - УНР та її законів. Створення першого уряду Директорії - Ради Народних Міністрів на чолі з В.Чеховським. Трудовий принцип розбудови держави. Реорганізація Директорії та її взаємовідносини з урядом. Зовнішня і внутрішня політика Директорії; урядові кризи. Судові органи Директорії. Законодавство Директорії. Акт злуки УНР та ЗУНР, його правове оформлення та юридичні наслідки. Наступ більшовиків на Україну. Оголошення війни Радянській Росії. Міжнародні та внутріпартійні протиріччя між членами Директорії. Зміни в Директорії та встановлення особистого режиму С.Петлюри. Варшавський договір від 21 квітня 1920 р., та його політико-правова оцінка. Українсько-польська воєнна конвенція. Наступ польсько-українських військ і органи тимчасового управління в місцевостях України, які були визволені від більшовицької влади. Контрнаступ більшовиків. Утворення Галицько-Радянської Республіки, її державний апарат. Ризький мирний договір від 18 березня 1921 р., його політико-правові наслідки для України. Кінець легального існування Директорії та її органів. Уряд УНР в екзилі та його політико-правова платформа.
Маніфест 18 жовтня 1918 р. про перетворення Австро-Угорщини в федеративну державу. “Коронні землі” та їх представницькі органи - Національні ради. Збори 18 жовтня 1918 р. всіх українських послів австрійського парламенту галицького і буковинського сеймів, представників політичних партій та громадських організацій. Обрання Української Національної Ради. Проголошення української держави у складі Австро-Угорщини. Розпад Австро-Угорщини. Взяття українцями влади у Львові 1 листопада 1918 р. Рішення Всебуковинського віча 3 листопада 1918 року про входження до складу ЗУНР. Створення 9 листопада 1918 р. першого уряду - Державного Секретаріату. Тимчасовий Основний закон від 13 листопада 1918р. Надання назви держави - Західноукраїнська Народна Республіка. Організація і структура державного апарату. Центральні органи державної влади і управління. Українська Національна Рада. Відділ Української Національної ради. Президія Ради. Президент. Державний Секретаріат: структура і персональний склад, повноваження. Місцеві органи державної влади і управління. Повітові комісари. Громадські (сільські і містечкові) і міські комісари. Повітові національні ради. Громадські та міські ради. Судово-прокурорські органи. Поділ території держави на судові округи і судові повіти. Створення системи державної жандармерії. Організація збройних сил. Об'єднання ЗУНР і УНР в єдиній соборній українській державі. Західна область УНР. Соціально-політичні та економічні перетворення у ЗУНР. Конституційне законодавство. Ухвала Народних зборів Закарпаття від 21 січня 1919 року про входження до складу ЗУНР і УНР.
Польсько-українська війна. Дипломатична діяльність ЗУНР. Варшавський договір 21 квітня 1920 року. Проголошення диктатури Є. Петрушевича і створення колегії уповноважених. Визнання Радою послів Антанти за Польщею права на окупацію Східної Галичини Еміграційний уряд ЗУНР. Причини падіння Західноукраїнської Народної Республіки.
Семінарське заняття 5. (2 год.)
1. Передумови відродження української державності в ХХ ст.
2. Державний лад Української Народної Республіки.
3. Суспільно-політичний устрій Української держави (Гетьманату Павла Скоропадського).
4. Організація державної влади і адміністративно-судовий устрій Української Народної Республіки періоду Директорії.
5. Організація, структура і функції державного апарату Західно-Української Народної Республіки.
Завдання для самостійної роботи (4 год.)
1. Утворення Центральної Ради: програма дій, соціальна база, практична діяльність.
2. Жовтневі події 1917 року в Петрограді та ставлення до них різних політичних сил в Україні.
3. Радянська Росія і демократична Україна: проблема взаємовідносин.
4. Національно-визвольний рух на західноукраїнських землях.
5. Проголошення ЗУНР.
6. Злука ЗУНР і УНР. Акт Соборності.
7. Варшавський договір 1920 року.
8. Зимовий похід 1921 року.
Контрольні завдання та запитання:
1. Союз Визволення України.
2. Українізація російської армії.
3. Проголошення радянської УНР.
Рекомендована література:
Джерела
1. Василенко М.П. Матеріали до історії українського права. - К., 1929.
2. Дипломатія УНР та Української держави в документах і спогадах сучасників. – К.: Український письменник, 2008. – Т. І. - 370 с.; Т. ІІ. – 370 с. / Упорядники: Гнатишин І. М., Кучерук О. С., Маврін О. О.
3. Збірник законів Української РСР." К., 1974. - т.1-2.
4. Історія держави і права України. Хрестоматія. - К., 1996.
5. Конституційні акти України. 1917-1920 р.р. - К., 1992.
6. Національні відносини в Україні у XX ст. Збірн. документів і матеріалів. - К., 1994. - Кн. 1, 2.
7. Національні процеси в Україні: історія і сучасність. Документи і матеріали. У 2 част. - К., 1997.
8. Україна. Антологія пам’яток державотворення. – К.: Основи, 2009. - Тт. VІІ - Х.
9. Українська Центральна Рада: Док. і мат. у двох томах. - К., 1996.
10. Українські політичні партії кінця ХІХ – початку ХХ ст. Програмові і додаткові матеріали. – К., 1993.
11. Хрестоматія з історії держави і права України: У 2 т. Київ: 1997.
12. Хронологічне зібрання законів, указів Президії Верховної Ради, постанов і розпоряджень уряду Української РСР. - К., 1963. -т.1-8.
Література:
1. Верстюк В. Махновщина. –К., 1991.
2. Верстюк В. Українська Центральна Рада. –К., 1997.
3. Гунчак Т. Українська революція. Документи 1919-1921 р.р. - Нью-Йорк, 1984.
4. Гунчак Т. Україна в першій половині ХХ ст.: Нариси політичної історії. –К., 1993.
5. Донцов Д. Історія розвитку української державної ідеї. - Київ, 1991
6. Дорошенко Д. Нарис історії України. - К., 1991. -Т. 1-2.
7. Заставний Ф. Східна українська діаспора. –Львів, 1992.
8. Заставний Ф. Українська діаспора. –Львів, 1991.
9. Історія держави і права України / Під ред. Гончаренка В.Г. Курс лекцій. - К. 1996.
10. Історія українського війська (від княжих часів до 20-х років ХХ ст.). –Львів, 1992.
11. Історія української еміграції. – К, 1992.
12. Кучма Л. Україна не Росія.- М., 2004.
13. Малик Я.. Вол Б. Чуприна В. Історія української державності -Львів, 1995.
14. Музиченко П Історія держави і права України. — К., 1999.
15. Олесіюк Т. Соборна Україна. – К., 2004.
16. Петрів В. Військово-історичні праці. Спомини. - К., 2002.
17. Петрів В. Військово-історичні праці. Листи.- К., 2004.
18. Полонська-Василенко Н. Історія України. 1900-1923. –К., 1991.
19. Сергійчук Б., Сергійчук В. На межі двох світів. Українсько-турецькі відносини в середині ХУІ – на початку ХХІ ст. – К., 2012. – 320 с.
20. Сергійчук В. Етнічні межі і державний кордон України.- К., 2006.
21. Сергійчук В. Неусвідомлення України. Ставлення світу до української державності: погляд у 1917 – 1921 роки з аналізом сьогодення.- К., 2012.
22. Сергійчук В. Українська соборність. - К., 1999.
23. Сергійчук В. Український Крим. - К., 2013.
24. Сергійчук В. Українські державники: Симон Петлюра.- К., 2009.
25. Слюсаренко А.Г., Томенко М.В. Історія української конституції. - К., 1993.
26. Ставнюк О. М. Державно-політична діяльність Панаса Любченка в УСРР (1917 – 1937 рр.). Авт. десерт. на здобуття наукового ступеня к. і. н. – К., 2011.
27. Субтельний О. Україна: Історія. –К., 1991.
28. Українська державність у XX ст. Історико-політологічний аналіз. Київ, 1996
29. Українська ідея. Історичний нарис. Київ, 1995.
30. Чубатий М. Огляд історії українського права. - К., 1994.
31. Якимович В Збройні сили України - Львів, 1996.
Тема 10. Державність на землях України між двома світовими війнами. Політико-правове становище Української РСР (6 год.)