Чинники, що впливають на тяжкість ураження людини електричним струмом, діляться на три групи: електричного характеру, неелектричного характеру і чинники виробничого середовища.
Основні чинники електричного характеру – це величина струму, що проходить крізь людину, напруга, під яку вона потрапляє, та опір її тіла, вид і частота струму.
Основним уражаючим фактором є струм, що проходить крізь людину. За наслідками фізіологічної дії на організм електричний струм поділяється:
- на пороговий (найменший) відчутний – викликає відчутні подразнення
- пороговий невідпускаючий – викликає непереборні судомні скорочення м’язів руки, в якій затиснуто провідник
- пороговий фібриляційний – викликає фібриляцію серця.
- (змінний) 50 Гц — (постійний)
Пороговий відчутній - 0.6 — 1.5 мА 5 – 7 мА
Пороговий невідпускаючий - 10 - 15 мА 50 – 80 мА
Межевий фібриляційний — 100 мА 300 мА
Допустимий струм через людину при нормальному (неаварійному) режимі електричних установок не повинен перевищувати слідуючих значень: 0.3 мА при змінному струмі 50 Гц; 0.4 мА — 400 Гц; 1 мА при постійному струмі (ГОСТ 12. 1. 038 – 82). При високій температурі (вище 250С) і великій вологості (більше 75%) допустимий струм необхідно зменшити у три рази.
Опір тіла електричниму струму складається із опору шкіри в місцях контактів та опору внутрішніх органів.
Найбільший опір має шкіра, її опір залежить від її стану (чиста – брудна, суха – волога, наявність пошкоджень).
Опір тіла обернено пропорційний прикладеній напрузі. При розрахунках приймається рівним 1000 Ом.
Найбільш небезпечними для людини є струми частотою від 20 – 200 Гц. Особливо несприятлива частота 50Гц.
З підвищенням і пониженням частоти небезпека ураження зменшується і повністю щезає при частотах більше 400 кГц. Постійний струм менш небезпечний, але це справедливо тільки для напруг до 300 В. А при напрузі більше 600 В він значно небезпечніший змінного. При збільшенні тривалості протікання струму опір організму зменшується.
Опір тіла людини залежить від її статі і віку: у жінок він менший ніж у чоловіків, у дітей менший ніж у дорослих, у молодих людей менший, ніж у літніх. Спричиняється така залежність товщиною і ступенем огрубіння верхнього шару шкіри.
Основними чинниками неелектричного характеру є шлях струму через людину, індивідуальні особливості і стан організму людини, час, раптовість і непередбачуваність дії струму.
Шлях струму через тіло людини суттєво впливає на тяжкість ураження. Особливо небезпечно, коли струм проходить через життєво важливі органи і безпосередньо на них впливає.
Якщо струм не проходить через життєво важливі органи, то він може впливати на них тільки рефлекторно — через центральну нервову систему, а вірогідність ураження цих органів менша.
Можливі шляхи струму через тіло людини називають петлями струму: « рука – рука», «голова – ноги», «рука – ноги» і т. ін. Особливо небезпечними є петлі «голова – руки» і «голова – ноги», але трапляються вони досить рідко.
Небезпека впливу струму залежить від індивідуальних особливостей людини (маси і фізичного розвитку), а також від стану нервової системи і всього організму. До індивідуальних особливостей організму, які впливають на тяжкість ураження електричним струмом, при інших рівних чинниках належать: чутливість організму до дії струму, психічні особливості та тип темпераменту людини. Аналіз електротравматизму свідчить, що більш чутливі до дії електричного струму холерики і меланхоліки. До більш тяжких наслідків ураження електричним струмом призводять такі стани організму: збурення (збудження) нервової системи, депресії; захворювання шкіри; серцево – судинної системи, органів внутрішньої секреції, легенів; різного роду запалення, що супроводжуються підвищенням температури тіла; пітливість тощо. Більш тяжкі наслідки дій струму чітко спостерігаються в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, а тому допуск до роботи працівників у такому стані забороняється. Час дії струму виливає обернено пропорційно – із його збільшенням зменшується опір тіла людини за рахунок зволоження шкіри від поту та електролітичних процесів в тканинах, поширюється пробій шкіри. Чинник раптовості дії струму проявляється в тому, що при несподіваному потраплянні людини під напругу захисні функції організму не налаштовані на небезпеку.
Чинниками виробничого середовища, які впливають на небезпеку ураження людини електричним струмом, є температура повітря, його вологість та наявність в повітрі хімічно – активних домішок тощо.