Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Редакторський аналіз та методика редагування




Редакторська підготовка газетних видань. Поняття газети. Історичний аспект розвитку газетних видань. Типологія газетних видань. Створення газети. Організація роботи редакції. Правовий аспект діяльності. Функції головного редактора, відповідального секретаря, випускового редактора. Редакційна колегія. Редакційний процес. Робота над випуском. Жанрова специфіка газетних матеріалів, тематико-композиційні вимоги. Особливості верстки та макетування газетного видання. Вимоги до технічного та поліграфічного виконання. Подання вихідних відомостей. Газети на сучасному видавничому ринку.

Редакторська підготовка журнальних видань. Поняття журнального видання. Розвиток українських журналів в історичному аспекті. Сучасна типологія журнальних видань. Створення журналу. Завдання редколегії і редакційної ради журналу. Робота головного редактора. Накопичення редакційного портфеля. Специфіка роботи над виданням в залежності від типу і різновиду. Жанрова та стилістична палітра матеріалів, що публікуються в журналах. Макетування та верстка журналу. Оформлення вихідних відомостей. Журнали на сучасному вітчизняному ринку видань.

Специфіка наукових видань. Поняття наукового видання. Функції. Предмет змісту. Особливість аудиторії. Наукове книговидання і періодика. Відбір матеріалу для публікації. Чинники формування репертуару. Діяльність українських видавництв у галузі наукового книговидання. Видавничі проекти НАНУ.

Робота редактора над науковим виданням. Жанри наукових текстів. Типологія наукових видань. Робота над текстом наукового твору. Композиція наукового твору (специфіка вступної, основної, заключної частини) та її варіювання в залежності від вимог жанру і виду видання. Робота над стилем. Ілюстрування наукового видання. Специфіка апарату видання. Науковий журнал. Специфіка організації. Відбір матеріалу. Структура журналу.

Редакторська підготовка науково-популярних видань. Поняття науково-популярного видання. Функції. Відмінність від наукових. Видо-типологічні характеристики. Мета і завдання популяризації досягнень науки і техніки в сучасних умовах. Відбір матеріалу. Робота над текстом. Аспекти реданалізу: зацікавлення читача, доступність викладу, авторська індивідуальність твору. Стиль науково-популярноо видання. Ілюстративний матеріал. Розробка апарату.

Редакторська підготовка рекламних видань. Поняття рекламного видання. Види рекламних видань. Вмотивованість рекламних видань ринковою ситуацією. Специфіка адресата рекламного видання. Поняття цільової аудиторії. Компоненти рекламного видання. Робота редактора над текстом. Слоган як складова рекламного повідомлення. Підготовка візуального компоненту рекламного повідомлення. Верстка та макетування рекламного видання.

Специфіка навчального видання. Поняття навчального видання. Функції. Типологія навчальних видань. Навчальне видання як багаторівнева система. Стан і проблеми випуску сучасної навчальної літератури в Україні. Вітчизняні видавництва, що спеціалізуються на підготовці навчальних видань. Проблема конкурсу підручників.

Редагування навчальної літератури. Критерії оцінки навчального видання. Структура навчального видання. Робота редактора над змістовою частиною навчального видання (опрацювання основного, пояснювального, додаткового текстів; опрацювання та розробка необхідних елементів апарату). Ілюстрації в навчальному виданні. Технічне і поліграфічне виконання. Гігієнічні норми.

Редакторська підготовка довідкових видань. Поняття довідкового видання. Типологія довідкових видань. Енциклопедії та їх види. Методика попередньої підготовки енциклопедичного видання: розробка концепції, тематичне членування, створення словника-реєстра. Стаття як структурна одиниця енциклопедичного видання. Види статей. Розробка типової схеми статей. Забезпечення наукового консультування та рецензування.

Словники. Види словників. Структура. Довідники. Види довідників. Особливості опрацювання довідникової статті. Приклади сучасних вітчизняних проектів довідкового характеру.

Редакторська підготовка видань для дітей. Поняття видання для дітей. Вік дитини як чинник, що визначає характер видання. Типологія видань для дітей в залежності від функцій. Дитяча книжка. Дитяча періодика. Ігровий принцип в творі для дітей та в організації видання. Робота над стилем викладу в дитячому творі. Ілюстрація в дитячому виданні. Санітарно-гігієнічні вимоги до технічного та поліграфічного виконання видань для дітей.

Редакторська підготовка літературно-художніх видань. Поняття літературно-художнього видання. Твір художньої літератури як основа видання. Поняття твору, функції і завдання. Підбір творів видавництвом. Суб’єктивне і об’єктивне в редакторському аналізі твору. Закони художнього твору та критерії його оцінки (цілісності, генералізації, індивідуалізації, адресності). Оцінка змісту і форми художнього твору. Рід і жанр художнього твору як чинник, що визначає роботу редактора. Стиль художнього твору. Особливості підготовки академічного і масового видання (апаратна частина).

Редакторська підготовка перекладних видань. Поняття перекладу та перекладного видання. Переклади в системі сучасної видавничої справи. Вибір іншомовного твору для видання. Редакторське опрацювання перекладу. Критерії редакторської оцінки адекватності перекладу. Проблема одиниці перекладу в роботі редактора. Специфіка опрацювання прози і поезії. Перекладні трансформації. Використання словників у роботі редактора. Робота з комп’ютерними програмами-перекладачами. Підготовка апарату перекладного видання. Оформлення вихідних відомостей.

Редакторська підготовка перевидань. Поняття перевидання. Економічна. Іміджева та організаційна ефективність перевидань. Види перевидань. Критерії відбору та проблематика творів для перевидання. Цільове призначення та тематика видань, що підлягають перевиданню в умовах сучасного попиту. Робота редактора над змістовою частиною. Аналіз практики в історичному контексті підготовки до друку текстів, які часто перевидаються. Службова частина перевидання. Внесення інформації про факт перевидання у вихідні відомості книги.

Предмет та механізм редакторського аналізу. Поняття «редакторський аналіз». Специфіка редакторського читання, відмінність від звичайного. Прогнозування результатів читання. Предмет редакторського аналізу і оцінки тексту. Вивчення відповідності змісту і форми твору. Механізм процесів редакторського аналізу і оцінки тексту. З’ясування потреб та очікувань потенційного читача. З’ясування ступеня суспільної цінності твору. Допомога автору в удосконаленні твору.

Робота редактора над змістом твору. Поняття про зміст твору. Тематичний аналіз видання. Оцінка ідейності. Поняття про факт. Аналіз фактів. Порядок опрацювання фактичного матеріалу, критерії оцінки фактажу. Фактична помилка, її причини, шляхи усунення.

Логічні засади редагування. Ознаки логічного мислення і логічного тексту. Поняття, судження, умовивід як одиниці мислення. Закони логіки і їх дія в тексті. Види логічних помилок.

Верстка і макетування видання. Поняття верстки і макета видання. Системи верстки. Види верстання. Елементи верстання. Основні технічні характеристики видання. Завдання художнього і технічного редакторів, верстальника.

Коректура

Історія коректорського фаху. Коректура в рукописну добу: від античності до Відродження; європейський і вітчизняний досвід. Виокремлення коректорського ремесла. Розвиток і ускладнення коректорської діяльності у ХІХ ст. Коректура в ХХ ст.: стандартизація справи. Фахова підготовка коректорів. Вимоги до сучасного коректора. Посадові обов’язки.

Сучасний стан коректорської справи. «Універсалізація» та ототожнення роботи редактора і коректора як спосіб економії; коректура в ринкових умовах. Зниження рівня грамотності видань на рубежі ХХ-ХІХ ст. Мовна ситуація в Україні і її вплив на коректурну справу. Коректура і проблеми правопису. Коректура в умовах комп’ютеризації видавничих процесів. Проблема кореляції традиційної та комп’ютерної коректур.

Традиційна коректура. Коректурний відбиток як базове поняття традиційної коректури. Види коректурних відбитків: технічне складання, верстка, звірні аркуші. Відповідність виду коректурного відбитку етапу видавничого процесу. Поняття «гранок», причина термінологічної архаїзації. Коректурні операції у відбитках. Вимоги до коректурних і пробних відбитків. Кількісні норми помилок.

Рух коректур. Поняття руху коректур. Облік руху у видавничих документах та його регламентація. Картка обліку: зміст, порядок заповнення. Співпраця учасників видавничого процесу. Обов’язки кожного з працівників відносно роботи з коректурними відбитками.

Коректорське читання. Різновиди читання. Фахове читання і його специфіка. Відмінність коректорського читання від редакторського. Принципи коректорського читання. Типи та способи читання. Чинники, що впливають на способи коректорського читання. Виробничі норми у коректурі. Звіт коректора як виробничий документ. Універсальні методичні рекомендації щодо коректорського читання.

Комп’ютерна коректура. Зміни в роботі коректора під впливом впровадження настільних видавничих систем. Лінгвістичний масив забезпечення НВС. Контроль правопису та граматики за допомогою текстового редактора Microsoft Word. Можливості застосування програм «РУТА», «Language Master». Проблемні аспекти використання комп’ютерної коректури у видавничій практиці.

Коректура числової інформації. Числа, подані цифрами і словами: мотивованість кількістю компонентів і видом літератури. Написання дробових числівників. Позначення числових інтервалів. Написання дат. Позначення порядкових числівників, правопис нарощень. Використання арабських і римських цифр. Написання частин мови, утворених від числівників.

Коректура скорочень. Поняття скорочення, мета використання. Види скорочень. Залежність вживання від виду літератури. Правила скорочення прикметників залежно від наявних суфіксів. Стандарт скорочень у бібліографічних описах (ДСТУ 3582-97). Скорочення при посиланнях. Написання ініціалів у власних іменах.

Коректура виділень. Поняття виділення в тексті. Види. Вживання в різних видах літератури. Мотивація вибору шрифтових і нешрифтових виділень. Обсяги виділених фрагментів і кількісні норми виділень. Виділення цитат. Виділення в цитатах. Гігієнічні вимоги до виділень у виданнях для дітей.

Коректура цитат (пунктуація). Поняття цитати. Коректура пунктуації в цитатах (позиція «слова автора перед цитатою», «слова автора після цитати», «слова автора переривають цитату», «слова автора оточують цитату з двох боків». Купюрування в цитатах: пунктуаційне позначення.

Коректура окремих видів складання: віршовані та драматичні твори. Вірші: загальний вигляд шпальти. Нумерація віршів. Нумерація строф. Діалог у віршованому тексті. Драматургія. Специфіка композиції і її вплив на складання. Нумерація частин твору. Оформлення списку дійових осіб. Оформлення реплік. Ремарки.

 

Історія видавничої справи

Витоки видавничої справи у давніх країнах Азії (Шумер, Вавілон, Асирія, Китай, Індія). Виникнення письма, його специфіка. Ранні зразки господарських записів, пам’ятки наукової, ділової, релігійної літератури. Суспільний статус переписувача. Перші видавничі матеріали (глина, дерево, тканина). Особливості виготовлення видавничого продукту.

Витоки видавничої справи в Давньому Єгипті. Ієрогліфічне, ієратичне, демотичне письмо. Писемність у зв’язку з давньоєгипетською ідеологією. Історія розшифрування єгипетських письмен: від Гораполона до Шампольона. Види матеріальних носіїв письмових повідомлень. Папірус як видавничий матеріал; технологія виготовлення. Розвиток фаху переписувачів.

Античні Греція та Рим як ранні осередки книжності. Крито-мікенська писемна спадщина. Трансформація фінікійського алфавіту в грецький. Перші писемні памятки грецькою мовою. Книгозбірні в культурному житті давніх греків. Заклади книготворення. Форми книг; видавничий матеріал, технологія створення книги. Продовження античної традиції книжності в Давньому Римі. Виникнення латиниці. Писемні повідомлення у системі суспільних комунікацій Риму. Громадські та приватні книгозбірні. Римське бібліофільство.

Середньовічне європейське книгописання. Монастирі та університети як осередки книжності. Жанрово-тематичне коло книг. Латинська книжність та ранні пам’ятки мовами народів Європи. Середньовічний матеріал для виготовлення книг; технологія обробки та виготовлення. Фаховий розподіл роботи над книгою. Технічні та художні особливості видання. Розвиток шрифтової стилістики.

Витоки європейського друкарства. Ксилографія Середньовіччя. Експерименти німців і голландців у пошуках рухомих літер для друку. Винаходи Іоганна Гутенберга і Янсзона Костера. Полеміка серед науковців щодо першості винаходу друкарського верстату. Конкуренція серед друкарів у добу поширення винаходу. Рання технологія друку. Пам’ятки першодруку (інкунабули). Технічні, художні особливості.

Початок українського друкарства. Концепції витоків українського друку (О.Мацюка, І.Огієнка, Я.Запаска) проти усталеної радянської. Причини наукової полеміки щодо дати початку українського друку. Іван Федоров як фундатор постійного друкарства в українських землях: періодизація діяльності; основні досягнення. Діяльність Федорова в контексті культурних процесів на українських землях ХУІ ст.

Українське друкарство ХVІ-ХVІІ ст. Формування мережі друкарень на галицько-волинських землях (друкарні Львівського Успенського братства; Михайла Сльозки; Арсенія Желібовського та Йосипа Шумлянського; Острозька; Почаївська). Видавнича діяльність Києво-Печерської лаври (заснування; діяльність Єлисея Плетенецького; створення папірні; перші друки; поширення лаврської видавничої продукції; руйнування справи перерських друкарів). Чернігівсько-сіверський друкарський осередок (перша друкарня в Чернігові; друкарні Лазаря Барановича). Тематичний репертуар, структурування українських першодруків. Розвиток редакторського та друкарського фаху.

Видавнича справа в умовах цензурних обмежень і заборон (ХVІІ-ХІХ ст.). Контроль з боку влади, здійснюваний московським друкарським двором відносно українських видань за правління Олексія Михайловича та Петра І. Заборона діяльності вільних друкарень Катериною ІІ. Активізація видавничої справи у Харкові та Києві у першій половині ХІХ ст. на фоні діяльності університетів. Відкриття Комітету внутрішньої цензури в Києві 1838 р. Кирило-Мефодієвське братство і діяльність його членів щодо розвику україномовного друку. Валуєвський циркуляр 1863 року. Емський указ 1876 року.

Історія газетно-журнальної справи в Україні. Витоки українського періодичного друку. Поява газет і журналів на Західних і Східних українських землях. Тематика і проблематика. Доля преси у ХІХ та ХХ ст. Сучасні тенденції розвитку газетно-журнальної справи.

Видавничий рух доби визвольних змагань (1917-1920 рр.). Український друк напередодні Лютневої революції 1917 р.: напівлегальне книговидання в умовах відновленої цензури. Формування нової видавничої мережі в умовах розбудови Української держави з 1917 року. Політика українських урядів щодо видавничої справи, фінансова та ідеологічна підтримка. Забезпесення законодавчої бази: «Закон про державну українську молву в УНР» 1919 р. Створення Головної книжкової палати. Відкриття Фонду українських видавництв 1919 р. Видавничий репертуар періоду.

Видавнича справа періоду радянської влади (1920-1990 рр.). Зміна суспільного ладу і її вплив на видавничу справу. Творення нової видавничої системи. Монополізація видавничої справи державою. Державні органи щодо управління видавничою справою. Типологія радянських видавництв. Найпотужніші українські радянські видавництва. Структура українського книговидання напередодні розвалу СРСР.

Українська видавнича справа у діаспорних умовах. Українські видавництва в Берліні між світовими війнами. Видання Українського наукового інституту в Берліні. Післявоенний період: видавнича справа у таборах ДіПі. Українська еміграція та її видання у Франції. Українські книгарні в Парижі. Канада: учителі-емігранти як піонери видавничого руху; видавництва і часописи першої хвилі еміграції; друк другої і третьої хвилі; видавничі центри сучасної доби.

Література до екзамену:

1. Антонова С.Г. и др. Редакторская подготовка изданий: Учебник. – М.: Издательство МГУП, 2002. – 468 с.

2. Видавнича справа та редагування в Укрвїні: постаті і джерела (ХІХ – перша третина ХХ ст.): навчальний посібник/ За ред. Н. Зелінської. – Львів: Світ, 2003. – 612 с.

3. Іванченко Р.Г. Літературне редагування: Підручник. – К.: Парламентське видавництво, 2003. – 234 с.

4. Зелінська Н. Наукове книговидання в Україні. Історія та сучасний стан: Навч. Посібник. – Львів: Світ, 2002. – 268 с.

5. Іванов В.Ф. Інформаційне законодавство: українськийі зарубіжний досвід. – К.: центр вільної преси, 1999. – 210 с.

6. Капелюшний А. О. Редагування в засобах масової інформації: Навч. посібник. – Львів: ПАІС, 2003. – 544 с.

7. Кожевников Г.В. Типология литературно-художественной книги: Конспект лекции. – М.: Изд-во МПИ, 1985. – 40 с.

8. Крайнікова Т. Коректура: Підручник. – К.: Наша культура і наука, 2005. – 252 с.

9. Мильчин А. Э. Издательский словарь – справочник. – М.: Юрист, 1998. – 468 с.

10. Мильчин А.Э. Культура издания, или как не наду и как надо делать книги: практическое руководство. – М.: Логос, 2002. – 224 с.

11. Мильчин А. Э. Методика редактирования текста.. – М.: Логос, 2005. – 524 с.

12. Михайлин І.Л. Історія української журналістики ХІХ століття: Підручник. – К.: Центр навчальної літератури, 2003. – 720 с.

13. Огар Е. І. Дитяча книга: Проблеми видавничої підготовки: Навч. Посібник. – Львів: Аз-Арт, 2002. – 158 с.

14. Партико З. В. Звагальне редагування: нормативні основи: Навчальний посібник. – Л.: Афіша, 2001. – 416 с.

15. Партико З. В. Компютерізація видавничого процесу: Навч. посібник. К.: Вища школа, 1996. – 208 с.

16. Різун В. В. Літературне редагування: Підручник. К.: Либідь, 1996. – 249 с.

 

17. Сава В. І. Основи техніки творення книги: Навч.посіб. – Львів: Каменяр, 2000. – 136 с.

18. Сава В. І.Художньо-технічне оформлення книги. – Львів: Оріяна-Нова, 2003. – 167 с.

19. Соловьев В.И. Рябинина Н.З. Редакторская подготовка периодических изданий: Учебное пособие. – М.: Изд-во МГАП «Мир книги», 1993. – 100 с.

20. Степанов В.Г. Редакционная подготовка изданий переводной литературы: Конспект лекций. – М.: Изд-во МГАП "Мир книги", 1997. – 156 с.

21. Тимошик М. Книга для автора, редактора, видавця: практичний посібник. – К.: Наша культура і наука, 2006. – 560 с.

22. Тимошик М. Видавничий бізнес: Навч. посібник. – К.: Наша культура і наука, 2005. – 328 с.

23. Черниш Н.І. Українська енциклопедична справа: історія розвитку, теоретичні засади підготовки видань. – Львів: Фенікс, 1998. – 92 с.

24. Шевченко В.Е. Художньо-технічне редагування: Тексти лекцій. – К.: ВПЦ «Київський ун-т», 2005. – 254.


Додаток

БІЛЕТ №1

1. Тенденції розвитку видавничої справи в Україні.

2. Коректорське читання.

3. Виконати коректуру текстового фрагменту:

 

Що ж до поняття нація то лише на перший погляд здається, що це таке чітке і всім зрозуміле поняття. Саме в це поняття останнім часом уже в умовах, здавалосьби, незалежної України внесено стільки плутанини, що пересічний громадянин може вкрай розгубитися, начитавшись нашої преси, де українців то пропонують вважати етносом, що й досі ще не відбувся як нація, то вже аж політичною нацією, що містить у собі весь наш поліетнічний конгломерат, то народом у країни, то як у конституції сказано,- українським народом. У паспорті графа національности скасована. Епітетом національний розкидаються так бездумно, що іноді він втрачає контури сенсу. Проблема тут навіть не в ідинтифікації нації, а в кризі самоідентифікації національно дізорієнтованої частини суспільства. Не буду вдаватися в теорію питання, це окрема тема, скажу лише само очевидну річ: якби українці не були нацією, то вони давно були б уже не українці. Одначе був же якийсь божествений вітер, що кидав покоління за поколінням на боротьбу саме за цей народ, за цей шматок землі, який Бог на планеті подарував саме українцям.

 

БІЛЕТ №2

1. Основні розмірні та кількісні параметри видань.

2. Видавнича справа періоду радянської влади (1920-1990 рр.).

3. Проаналізувати помилки і виконати редакторську правку текстового фрагменту:

 

Своє 15-річчя відсвяткував дитячий садок с. Ульянівка Миколаївського району. Саме стільки минуло відтоді, як цей заклад „вселився” до нового приміщення, спеціально збудованого з цією метою (при тому методом народного будівництва). З цієї нагоди „іменинники” отримали подарунки – іграшки, спортінвентар, а також сільгосппродукцію (мед, овочі, борошно тощо), надану господарствами „Ульяновское” та „Берегиня”, а у сільському клубі відбувся концерт. На урочистостях були присутні голова миколаївської райдержадміністрації Микола Карпенко, почесні гості, мешканці села.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1674 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2285 - | 2064 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.