До небезпечних виробничих факторів також відноситься підвищена напруга в електричній мережі. Проходячи через організм, електричний струм виявляє термічну, електролітичну і біологічну дію. У результаті можуть виникнути різні порушення і навіть повне припинення діяльності органів подиху і кровообігу.
Величина струму, що протікає через тіло людини, є головним чинником, від якого залежить результат поразки: чим більше струм, тим небезпечніше його дія.
Для ділянки персональних комп'ютерів основним технічним засобом, що забезпечує безпеку є захисне заземлення. Захисне заземлення - це навмисне з'єднання з землею або з її еквівалентом металевих не струмоведучих частин, котрі можуть опинитись під напругою. Призначення захисного заземлення - усунення небезпеки ураження людей електричним струмом при появі напруги на конструктивних частинах електрообладнання, тобто при замиканні на корпус. Принцип дії захисного заземлення - зниження до безпечних значень напруг дотику та кроку, зумовлених замиканням на корпус. Заземленню підлягають корпуса ЕОМ, металеві оболонки кабелів і проводів, металеві огородження.
Для електроустановок малої потужності з напругою до 1000 В опір пристрою, що заземлює, повинен бути не більше 10 Ом.
На ПК існують спеціальні клеми для підключення заземлення. До кожного робочого місця проведене електроживлення ~ 220 В, частотою 50 Гц, з робочим заземленням. Перед введенням електроживлення в приміщення встановлені автомати, що відключають електроживлення у випадку короткого замикання. Також окремо проведене захисне заземлення.
Відомо, що надійність і довговічність роботи електротехнічного устаткування багато в чому залежать від стану електричної ізоляції струмоведучих частин. Ушкодження ізоляції досить часто є головною причиною багатьох електричних травм, аварій і пожеж. Фізичний зміст ізоляції, як захисної міри, полягає в обмеженні струму, що протікає по тілу людини, до безпечної величини. Надійна ізоляція залежить від багатьох факторів і забезпечується застосуванням відповідних ізоляційних матеріалів, раціональною конструкцією електроустаткування, нормальними умовами виробничого середовища і, нарешті, правильною організацією профілактики в процесі експлуатації.
До мір захисту від поразки електричним струмом обслуговуючого персоналу у випадку дотику до струмоведучих частин відносяться:
- ізоляція;
- контроль стану ізоляції електротехнічних пристроїв і ділянок живильної їхньої мережі;
- огороджувальні електрозахистні засоби;
- оптимальне розташування устаткування, що забезпечує розриви між струмоведучими частинами;
- сигналізація безпеки (світлова, звукова), маркірування і попереджувальні плакати;
- захист від переходу високої напруги на сторону низької напруги;
- застосування низьких напруг 42 і 12 В;
- застосування індивідуальних захисних ізолюючих засобів.
У ЕОМ присутня небезпечна для життя напруга 220 Вт та частота 50 Гц. Ця напруга живить трансформаторний блок. В інших блоках ПЕОМ напруги не перевищують 27 вольт, що не є небезпечним. У блоці стабілізатора і блоці навантаження відбувається тепловиділення. Температура частин цих блоків не перевищує 50° С, що не представляє небезпеки для людини.
Корпус блоку трансформатора виконаний з діелектричного матеріалу. Шасі виконано з дюралюмінію. Клема заземлення шасі повинна бути виведена на корпус. До цієї клеми повинне бути підключене заземлення.
Шнур живлення і вилка не повинні мати зламів і порушень в ізоляції.
Повинні бути використані мережні запобіжники з стандартним розміщенням.
ЕОМ є електроустановкою і до неї пред'являються вимоги дотримання всіх параметрів електробезпечності.
Шкідливими факторами для людини є:
- м'яке рентгенівське випромінювання екрана;
- мерехтіння екрана з частотою кадрового розгорнення;
- електростатичне поле навколо екрана; ультрафіолетове випромінювання екрана.