ВСТУП
Електрифікація народного господарства України становить основу будівництва економіки і розвитку продуктивних сил держави. Вона забезпечує виконання завдань широкої комплектації, механізації та автоматизації виробничих процесів, що дозволяє підсилювати темпи росту продуктивності праці, покращити якість продукції і полегшити умови праці.
Сучасний стан енергозабезпечення в Україні характеризується гострою нестачею джерел енергії та низькою ефективністю їх використання. Усе це вимагає проведення як активної енергозберігаючої політики органами державного управління, так і дотримання всіма головних вимог енергозбереження та ресурсозбереження. В цьому зв’язку, важливим є питання розробки такої конструктивної електричної схеми електропостачання, яка б відповідала хоча б таким вимогам сучасності, як економічність, надійність, проста в експлуатації.
У зв'язку із прискоренням науково-технологічного прогресу споживання електроенергії в промисловості значно збільшилося завдяки створенню гнучких автоматизованих виробництв. Що стосується енергетичної політики України, то передбачається [1, с. 34] подальший розвиток енергозберігаючих програм, таких як:
- економія енергетичних ресурсів повинна здійснюватися шляхом переходу на енергозберігаючі технології виробництва;
- удосконалювання енергетичного устаткування, реконструкції застарілого обладнання;
- скорочення всіх видів енергетичних втрат і підвищення рівня використання вторинних енергетичних ресурсів.
На даний час деревообробний комплекс переживає досить складний період, оскільки за площею лісів та запасами деревини Україна є державою з дефіцитом лісових ресурсів. Ліси займають більш як 15,7 відсотків території України (9,58 мільйона гектарів) і розташовані в основному на півночі (Полісся) та заході (Карпати). Оптимальним, за європейськими рекомендаціями, є покажчик лісистості 20 відсотків, для досягнення якого необхідно створити більше 2 мільйонів гектарів нових лісів. А оскільки цього не відбувається, то спостерігається така ситуація, як підвищення вартості основного виробничого ресурсу, без якого неможливе існування самого деревообробного комплексу. В зв’язку з цим застосовують різні методи зменшення собівартості матеріалів з деревини, зокрема, модернізацію схеми електропостачання і використання у виробничому процесі новітніх технологій. Тому головною задачею дипломного проекту є електропостачання виробничого цеху товариства «Дніпровуд» з розробкою заходів енергозбереження.
Об'єктом дослідження є виробничий цех.
Предметом дослідження є схема електропостачання виробничого цеху деревообробного комбінату.
Метою дипломного проекту є розробка схеми електропостачання цеху деревообробного комбінату з розробкою заходів енергозбереження.
Поставлена мета передбачає рішення наступних завдань:
- аналіз нормативних документів щодо електропостачання об'єктів в галузі;
- розрахунок характеристик електричного устаткування цеху;
- проектування схеми електропостачання;
- розробка захолів енергозбереження;
- розробка заходів щодо охорони праці та техніки безпеки;
- узагальнення результатів у вигляді висновків.
ХАРАКТЕРИСТИКА ВИРОБНИЧОГО ЦЕХУ ТОВАРИСТВА «ДНІПРОВУД» ТА ВИБІР НАПРУГИ ДЛЯ ЖИВЛЕННЯ ЙОГО ЕЛЕКТРООБЛАДНАННЯ
1.1 Характеристика виробничого цеху товариства«Дніпровуд»
Закрите акціонерне товариство «Дніпровуд» призначене для переробки пиломатеріалів, розкрою листових матеріалів, склеювання заготовок з деревини, форматної обробки щитових деталей з метою одержання елементів підлоги, столярного щита та виготовлення столярних виробів. Воно знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Бердичів, вул. Піонтківського 2, а і займає площу 7,8 гектарів, на якій розташовані такі будівлі:
- оздоблювально-складальний корпус загальною площею 7878 квадратних метрів;
- склад готової продукції, який має загальну площу 941,4 квадратних метрів;
- склад готової продукції загальною площею 3628,8 квадратних метрів;
- будівля фільтрів мокрого очищення, яка займає площу 98,6 квадратних метрів;
- адміністративно-побутова будівля з підвальним приміщенням загальною площею 3199,6 квадратних метрів;
- склад матеріалів, який має загальну площу 1279,3 квадратних метрів;
- склад паливно-мастильних матеріалів, загальною площею 402,3 квадратних метрів;
- пожежна будівля, загальною площею 350 квадратних метрів;
- приміщення прохідної загальною площею 32,2 квадратних метрів;
- виробничий корпус, загальною площею 5000 квадратних метрів.
Розглянемо основні характеристики споживачів електроенергії промислових підприємств та електрообладнання виробничого корпусу.