Комп'ютерна техніка розвивається сьогодні особливо стрімко, з надзвичайною швидкістю з'являються, і також швидко застарівають і відмирають різні технічні рішення і стандарти. За прогнозами різних економіко-соціологічних організацій комп'ютерна техніка і телекомунікації будуть залишатися однією з найбільш розвинутих галузей світової індустрії ще принаймні протягом 10 - 15 років. Так що зменшення числа людей, що працюють за комп'ютерами чекати не приходитися. Навпаки, повальна комп'ютеризація, що вже давно охопила бізнес-сектор, сьогодні усе більше захоплює масового споживача. У подібній гонці, де немає нічого постійного, складно давати рекомендації, приймати які-небудь довговічні рішення, а тим більше встановлювати стандарти з комп'ютерами.
Щоб робота за персональним комп’ютером була комфортною і безпечною необхідно подбати про апаратне устаткування комп'ютера. Як правило, найбільшу шкоду здоров'ю користувача комп'ютера наносять пристрою введення-висновку:
– монітор,
– клавіатура,
– миша.
У наш час, коли проблеми безпеки роботи за комп'ютером стають дуже гостро, з'являється безліч різних стандартів на екологічну безпеку устаткування персонального комп'ютера. Сучасний монітор повинний відповідати принаймні трьом загальноприйнятим стандартам безпеки й ергономіці:
– FCC Class B - цей стандарт розроблений канадською федеральною комісією з комунікацій для забезпечення прийнятного захисту;
– навколишнього середовища від впливу радіоперешкод у замкнутому просторі. Устаткування, що відповідає вимогам FCC Class B, не повинне заважати роботі теле- і радіо апаратури;
– MPR-II - цей стандарт був випущений у Шведському національному департаментом. MPR-II накладає обмеження на випромінювання від комп'ютерних моніторів і промислової техніки, використовуваної в офісі;
– TCO'95 (а також сучасний TCO'99) - рекомендація, розроблена Шведською конференцією профспілок і Національною радою індустріального і технічного розвитку Швеції (NUTEK), яка регламентує взаємодію з навколишнім середовищем. Вона вимагає зменшення електричних і магнітних полів до технічно можливого рівня з метою захисту користувача;
– EPA Energy Star VESA DPMS - відповідно до цього стандарту монітор повинний підтримувати три енергозберігаючих режими –
чекання (stand-by), припинення (suspend) і «сон» (off). Такий монітор при довгому простої комп'ютера переводиться у відповідний режим, з низьким енергоспоживанням.
Необхідно також щоб монітор мав можливість регулювання параметрів зображення (яскравість, контраст і т.д.). Рекомендується,
щоб при роботі з комп'ютером частота вертикального розгорнення монітора була не нижче 75Гц (при цьому користувач перестає звертати увагу на мерехтіння зображення, що веде до швидкого втомлення очей).
В даний час багато фірм виробники моніторів почали масовий випуск так званих плоскопанельних моніторів (LCD), які позбавлені багатьох екологічних недоліків, властивим моніторам з електронно-променевою трубкою, як то, електромагнітне випромінювання, магнітне поле, мерехтіння і т.д.
На відміну від моніторів для комп'ютерних пристроїв уведення (клавіатура і миша) у даний час не мається загальноприйнятих і широко розповсюджених стандартів. У той же час багато виробників даного устаткування рекламуючи свою продукцію, описують різні конструктивні рішення, що підвищують ергономічність її використання, а саме клавіатура з можливістю регулювання розташування клавіш, миша з формою, що зменшує утому кисті при тривалій роботі. Хоча деякі з них варто розглядати тільки як помітну рекламу, багато моделей дійсно є своєрідним технологічним стрибком уперед з погляду безпеки роботи за комп'ютером.
Якщо дотримуватися усіх правил при організації робочого місця, то можна видалити риск отримання різних захворювань та недоліків, що можуть виникнути при довгій роботі.
Наукова організація робочого простору базується на даних про середню зону охоплення рук людини - 35-40 см. Ближній зоні відповідає
область, охоплювана рукою з притиснутим до тулуба ліктем, далекому зоні - область витягнутої руки.
Неправильне положення рук при друку на клавіатурі приводить до хронічних розтягань кисті. Важливо не стільки відсунути клавіатуру від краю столу й обперти кисті об спеціальну площадку, скільки тримати лікті паралельно поверхні столу і під прямим кутом до плеча. Тому клавіатура повинна розташовуватися в 10-15 см. (у залежності від довжини ліктя) від краю столу. У цьому випадку навантаження приходиться не на кисть, у якій вени і сухожилля знаходяться близько до поверхні шкіри, а на більш "м'ясисту" частину ліктя. Сучасні, ергономічні моделі мають оптимальну площу для клавіатури за рахунок розташування монітора в самій широкій частині столу. Глибина столу повинна дозволяє цілком покласти лікті на стіл, відсунувши клавіатуру до монітора.
Монітор, як правило, розташовується надмірно близько. Існує кілька наукових теорій, по різному визначаються значимі фактори й оптимальні відстані від ока до монітора. Наприклад, рекомендується тримати монітор на відстані витягнутої руки Але при цьому людина повинна мати можливість сама вирішувати, наскільки далеко буде стояти монітор.
Саме тому конструкція сучасних столів дозволяє змінювати глибину положення монітора в широкому діапазоні. Верхня границя на рівні очей або не нижче 15 см. нижче рівня очей.
Значимим фактором є під простір стільницею. Висота наших столів відповідає загальноприйнятим стандартам, і складає 74 см. Необхідно стільки місця, щоби працівник міг з легкістю сгінати та розгинати коліна та почувати себе комфортно.
Крісло повинне забезпечувати фізіологічно раціональну робочу позу, при якій не порушується циркуляція крові і не відбувається інших шкідливих впливів. Крісло обов'язкове повинно бути з підлокітниками і мати можливість повороту, зміни висоти і кута нахилу сидіння і спинки. Бажано мати можливість регулювання висоти і відстані між підлокітниками, відстані від спинки до переднього краю сидіння. Важливо, щоб усі регулювання були незалежними, легко здійсненними і мали надійну фіксацію. Крісло повинне бути регульованим, з можливістю обертання, щоб дотягтися до далеко розташованих предметів.
Регульоване устаткування повинне бути таким, щоб можна було прийняти наступні положення:
– Поставити ступні пласко на підлогу або на підніжку;
– Поперек злегка вигнутись, спираючись на спинку крісла;
– Руки повинні зручно розташовуватися по сторонах;
– Лінія пліч повинна розташовуватися прямо над лінією стегон;
– Передпліччя можна покласти на м'які підлокітники на такій висоті, щоб зап'ястя розташовувалися трохи нижче, ніж лікті;
– Лікті зігнуті і знаходяться приблизно в 3 см. від корпуса;
– Зап'ястя повинні прийняти нейтральне положення (ні підняті, ні опущені).
ВИСНОВКИ
Дипломний проект дозволив створити чат-програму для смартфонів на базі Андроїд. Останній дозволяє створювати програми для багатьох смартфонів без перешкод. Використана програма Eclipse, оскільки це безкоштовне програмне забезпечення, яке дозволяє створювати ПЗ на декількох мовах програмування: Java, C++, C#, Delphi, PHP та інші. Головне, це завантажити додаткові модулі для підтримки тієї мови, на якій програміст хоче створювати ПЗ. Завантажити ці модулі також легко, потрібно лише зайти у репозиторій та вибрати те, що потрібно.
У роботі доведена ефективність програмного забезпечення. Чат-програма дозволяє обмінюватись інформацією, передавати медіа-файли на великих відстанях у реальному часі. Окрім спеціальних функцій чат-програма дозволяє спілкуватись людям на прості життєві теми. Проект дозволяє розширити обсяги спілкування клієнтів.
ЛІТЕРАТУРА