Методичні вказівки
З виробничої практики для студентів ІІІ курсу
Напряму підготовки
6.030503 - «Міжнародна економіка»
Дніпропетровськ
Методичні вказівкиз виробничої практики для студентів ІІІ курсу напряму підготовки 6.030503 - «Міжнародна економіка» / Укладачі: Орловська Ю.В., Дугінець Г.В., Вертелецька О.М. - Дніпропетровськ: ДВНЗ ПДАБА, 2013.- 24 с.
У методичних вказівках наведені рекомендації студентам ІІІ курсу напряму підготовки 6.030503 – «Міжнародна економіка» щодо основного змісту виробничої практики.
Укладачі: Орловська Ю.В., д.е.н., проф., зав. каф. міжнародної економіки ДВНЗ ПДАБА
Дугінець Г.В., к.е.н., доц. каф. міжнародної економіки
ДВНЗ ПДАБА
Вертелецька О.М., асистент каф. міжнародної економіки
ДВНЗ ПДАБА
Відповідальний за випуск: Орловська Ю.В., д.е.н., проф., зав. каф.
міжнародної економіки ДВНЗ ПДАБА
Рецензент: Дженкова В.І., к.е.н., доц. каф. міжнародної економіки
ДВНЗ ПДАБА
Затверджено на засіданні
кафедри міжнародної
економіки ДВНЗ ПДАБА
Протокол № 6 від 04.01.2013 р.
Зав. каф. Орловська Ю.В.
Затверджено на засіданні
Президії методичної ради ДВНЗ ПДАБА
Протокол № 4 (85) від
22.01.2013 р.
ЗМІСТ
ВСТУП…………………………………………………………………………..5
Порядок організації та керівництво виробничою практикою……………….5
Порядок направлення студентів на практику………………………………...5
Студент-практикант зобов'язаний: …………………………………………...6
Обов’язки керівників практики………………………………………………..7
Мета та завдання виробничої практики………………………………………7
Освітньо-кваліфікаційні вимоги до практики………………………………..8
Зміст виробничої практики…………………………………………………….8
Структура звіту про проходження виробничої практики (за розділами)…..9
1. Загальна характеристика організаційної структури та основних
виробничо-господарської діяльності суб'єкта господарювання…………….9
2. Фінансово-економічні показники діяльності підприємства……………..10
3. Аналіз зовнішньоекономічної діяльності та здійснення зовнішньоекономічних операцій…………………………………………….10
4. Індивідуальне завдання…………………………………………………….11
5. Пропозиції щодо розвитку зовнішньоекономічної діяльності підприємства…………………………………………………………………..12
Форми і методи контролю……………………………………………………12
Вимоги до оформлення звіту про практику…………………………………12
Підведення підсумків практики……………………………………………...12
Критерії оцінювання результатів практики…………………………………15
Критерії оцінки розділів звіту про практику (за кожний розділ)………….16
Критерії оцінки захисту звіту про практику………………………………...17
Рекомендована література……………………………………………………18
Додаток А……………………………………………………………………...22
Додаток Б………………………………………………………………………23
Додаток В……………………………………………………………………...24
ВСТУП
Виробнича практика студентів економічного факультету Придніпровської державної академії будівництва та архітектури є обов'язковим компонентом освітньо-професійної програми підготовки бакалавра. Вирішення завдання підготовки висококваліфікованих фахівців в галузі міжнародної економіки вимагає закріплення набутих у вищому навчальному закладі теоретичних знань практичними навичками роботи на підприємстві. Тому для організації і проведення практики повинні бути створені умови, що забезпечують закріплення отриманих студентами теоретичних знань за спеціальними дисциплінами та набуття ними практичних навичок і уміння працювати за спеціальністю на основі глибокого вивчення досвіду організації виробничих, постачальницьких, збутових, управлінських процесів і обслуговування клієнтів, укладання різних угод і контрактів.
Тривалість практики – 4 тижні (20 робочих днів).
Методичні вказівки розроблені відповідно до положення Програма розроблена відповідно до: “Положення про організацію практики студентів вищих навчальних закладів України”, затвердженого наказом Міністерства освіти України № 93 від 08.04.93 р. і “Методичними рекомендаціями по складанню практики студентів вищих навчальних закладів України”, затверджених наказом Міністерства освіти України №31-5/97 від 14.02.1996р.
- ОПП підготовки бакалавра за напрямом підготовки 6.030503Міжнародна економіка. Галузь знань 0305 – “Економіка і підприємництво”;
- ОКХ підготовки бакалавра за напрямом підготовки 6.030503Міжнародна економіка. Галузь знань 0305 – “Економіка і підприємництво”.
Методичні вказівки призначені для планування всієї діяльності студентів і викладачів у період практики.
Студенти можуть самостійно з дозволу кафедри підбирати для себе місце проходження практики і пропонувати його для використання. Побажання студента повинно бути обґрунтовано заявою на ім'я завідувача випускаючої кафедри, до якої додається лист з відповідної установи зі згодою прийняти дану особу для проходження виробничої практики.
У випадках неможливості вирішення питання із базою практики самостійно студент повинен звернутись на випускаючу кафедру.
Перелік баз практики визначається випускаючою кафедрою відповідно до пропозицій установ-замовників, а також побажань студентів щодо вибору об’єкту практики, які погоджуються прийняти студентів на практику та створити відповідні умови для проходження виробничої практики і виконання її програми.
Порядок організації та керівництво виробничою практикою
Методичне керівництво практикою здійснює випускаюча кафедра міжнародної економіки економічного факультету ПДАБА. Перед відбуттям на практику кафедрою проводиться консультація-інструктаж, на якій студентів знайомлять з програмою виробничої практики, порядком її проходження, вимогами до складання звіту про проходження практики тощо.
Разом із керівниками баз практики кафедра визначає готовність баз забезпечити практикантів робочими місцями на весь період проходження виробничої практики.
Порядок направлення студентів на практику Студентів направляють на виробничу практику згідно з наказом академії. Наказом визначається вид практики, терміни та місце її проходження, розподіл та закріплення студентів за керівниками практики від кафедр тощо.
Відбуваючи до місця проходження практики, студент повинен завчасно отримати інструктаж з практики та техніки безпеки на кафедрі. Проведення інструктажу студентів здійснюється під час проведення настановних зборів. Першими зборами передбачається ознайомлення студентів з вимогами до конкретного виду практики, вимогами до об’єктів її проходження та необхідних документів. Під час перших зборів (щонайменше за 30 календарних днів до дати початку практики) студентам видають зразки документів для оформлення, а також визначається термін узгодження баз практики з кафедрою, якщо студенти обирають об’єкти самостійно й термін подання заяви та інших заповнених документів практики для їх подальшого оформлення на факультеті. Під час других зборів (не пізніше як за 3-5 робочих днів до закінчення семестру, який передує початку практики або початку практики - для студентів) студенти отримують повний пакет необхідних документів, які належно оформлені та підписані на факультеті. Такий перелік документів може включати: лист-направлення на практику, щоденник практики, графік проходження практики, методичні вказівки до проходження практики тощо.
За умови неможливості виконання на підприємстві наперед визначеного завдання керівник практики має право замінити його.
Студент повинен прибути на базу практики не пізніше 9 годин першого її дня, представитися керівництву підприємства й керівнику практики, у відділі кадрів оформити наказ про зарахування, пройти усі види інструктажу з техніки безпеки та охорони праці, ознайомитися з правилами внутрішнього розпорядку. З керівником практики узгоджується графік проходження виробничої практики, в якому конкретизуються робочі місця, окремі завдання, строки їх виконання та інші умови.
Студент зобов’язаний пред’явити направлення на практику у відділі кадрів чи іншому уповноваженому підрозділі; зробити відмітку про прибуття та надіслати відповідну відривну частину направлення у триденний строк до університету.
Робочий день практиканта - 8 годин при п'ятиденному робочому тижні.
Студент-практикант зобов'язаний:
- вивчити програму практики та дотримуватися методичних рекомендацій з її проходження;
представити завчасно на кафедру відношення про вибір бази практики;
- до початку практики одержати у керівника від кафедри консультації щодо оформлення усіх необхідних документів;
- своєчасно розпочати проходження практики і завершити виконання її програми згідно з термінами, передбаченими графіком навчального процесу. У випадку, якщо підприємство, куди студент направляється на практику, з якихось причин не може забезпечити проходження практики, студент повинен у той же день повідомити про це кафедру;
- пройти процедуру зарахування на штатну посаду або дублером за офіційним наказом керівника підприємства;
- пройти вхідний інструктаж на робочому місці з охорони праці та техніки безпеки і суворо дотримуватися цих правил протягом практики;
- підпорядковуватися діючим на підприємстві правилам внутрішнього розпорядку;
- за умови роботи на посаді виконувати усі функції, передбачені посадовою інструкцією;
- за умови проходження практики дублером виконувати доручені йому завдання, нести відповідальність за виконану роботу та її результати нарівні із працівниками підприємства. Адміністрація бази практики має право залучати студента до виконання (або участі у виконанні) професійних завдань та обов'язків;
- повністю виконати завдання, передбачені програмою практики;
- виконувати вказівки керівника практики від підприємства;
- не розголошувати комерційну таємницю та службову інформацію;
- вести щоденник практики, пред'являти його для контролю керівникам практики;
- систематично підбирати матеріал для звіту, виконання індивідуального завдання та магістерської роботи;
- наприкінці практики скласти й подати звіт про її проходження для перевірки керівнику від підприємства отримати характеристику із оцінкою проходження практики. Після цього звіт, необхідно представити на кафедру у визначені строки подання робіт для захисту.