Органолептично визначають колір, запах, смак і консистенцію молока.
Мета досліду. Ознайомитися з методикою визначення фізичних властивостей молока.
Для роботи необхідні:досліджуване молоко, циліндри, спиртівка, стаканчики на 50 мл.
Хід роботи. Наливають досліджуване молоко в циліндр безкольорового скла і визначають його колір. Колір молока у здорових корів білий або жовтуватий. Жовтуватий відтінок зумовлений наявністю в молоці каротину та ліпохромів молочного жиру. Жовтий відтінок молока буває у корів, хворих на гемоспоридіоз, туберкульоз вим’я, жовтяницю тощо. Синій або голубий колір молока спостерігається при маститах.
Переливають молоко з одного циліндра в інший і визначають його запах. Запах молока приємний, специфічний. При недотриманні ветеринарно-санітарних правил зберігання молока, а також при деяких захворюваннях запах може змінюватись. Запах ацетону спостерігається при ацетонемії корів, а запах аміаку – при наявності в молоці мікробів із групи кишкової палички.
Наливають у хімічний стакан 10 мл молока і підігрівають його до температури 30-35°С. Визначають смак молока. Він звичайно солодкуватий. Солонуватий смак молока може бути в разі домішок молозива, запаленні вим’я різного походження. Гірке молоко буває у корів при поїданні деяких рослин (полину, цибулі, польової гірчиці) та від деяких лікарських речовин (камфорної олії, сабуру та ін.).
Переливають молоко з однієї посудини в іншу і визначають його консистенцію. У здорових тварин молоко рідке, а при запальних процесах вим’я – тягуче, внаслідок наявності у ньому слизу, мікробів, злущених клітин епітелію молочної цистерни та молочних ходів. У разі катарального маститу молоко водянисте, а за інших його форм – сироподібне.
ВИСНОВОК:
Колір молока__________________________________________________________Запах молока__________________________________________________________
Консистенція молока__________________________________________________________
Смак молока___________________________________________________________________
Робота 11.2. Визначення в молоці домішок соди
При додаванні у молоко, в якому є сода, розчину індикатору бромтимолового синього змінюється забарвлення молока.
Мета досліду: Визначити наявність в молоці домішок соди.
Для роботи необхідно: молоко, розчин індикатора бромтимолового синього, піпетки на 5 мл, пробірки, очні піпетки.
Хід роботи: В пробірку наливають 5 мл молока і обережно по стінці, додають 5 краплин спиртового розчину бромтимолового синього. Жовте забарвлення кільцевого шару вказує на відсутність соди в молоці. Зелене чи синє забарвлення вказує на присутність домішок соди.
ВИСНОВОК:_______________________________________________