Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Колообіг азоту




Азот входить до складу повітря грунту, атмосфери та гідросфери. У протоплазмі клітин живих організмів, основою якої є білок, концентрується до 16-18 % азоту; в рослинах залежно від їх виду вміст азоту коливається 1-6%. Атмосферне повітря на 78 % складається з азоту, сумарний вміст його в атмосфері сягає 3,8·1015 т, а у водах Світового океану – 2,0·1013т.

Азот постійно надходить у атмосферу внаслідок життєдіяльності денітрифікуючих бактерій і знову включається у колообіг в результаті діяльності азотофіксуючих бактерій, синьозелених водоростей, вільноіснуючих бактерій, хемо-, фотосинтезуючих та гетеротрофних мікроорганізмів. Утворюються сполуки азоту під час атмосферних електричних розрядів (блискавки). Щорічно організми-азотфіксатори суходолу акумулюють 4,4·109 т азоту.

Для підтримання колообігу необхідна енергія. Ступінчастий процес розкладання білка до нітратів сам є джерелом енергії для організмів, які здійснюють його, а зворотний процес потребує інших джерел енергії, таких як органічна речовина або сонячне світло.

Азотний фонд ґрунту складається із органічних (93-97%) і мінеральних (3-7%) сполук азоту і визначається генетичними властивостями (рис.4.2).

Рослини можуть споживати лише азот мінеральних сполук, якого в грунті лише 3-7% від валових запасів, при цьому більша частина мінеральних сполук азоту міцно фіксована ґрунтовими мінералами.

Тому в забезпеченні азотного живлення рослин у більшій мірі використовується азот органічних речовин грунту, який переходить у мінеральні сполуки унаслідок життєдіяльності мікроорганізмів, які забезпечують протікання процесів амоніфікації та нітрифікації (див. рис. 4.3).

Рис. 4.2. Азотний фонд ґрунту

Амоніфікація – біохімічні процеси розкладання органічних речовин ґрунту під впливом різних мікроорганізмів (бактерій, актиноміцетів, плісеневих грибів) до аміаку.

Рис. 4.3.Схема біохімічних перетворень азотистих сполук грунту

Процес амоніфікації дуже поширений у природі. Різкий запах аміаку на скотарнях, біля гноєзвалищ є результатом бактеріального розкладання азотовмісних речовин. Стикаючись у ґрунті з різними кислотами, аміак вступає з ними в реакцію й утворює амонійні солі:

2NH3 + H2SO4 (NH4)2SO4

У свою чергу, амінокислоти під впливом спеціальних ферментів дезамінуються і дезамідуються. Внаслідок цього вивільнюється аміак і утворюються органічні кислоти. Органічні кислоти далі розкладаються до СО2, Н2О, СН4 і Н2, тоді аміак утворює солі з мінеральними й органічними кислотами, які є у ґрунті.

Іони амонію вбираються ґрунтовим вбирним комплексом:

+ 2(NН4)2СО3 + 2СаСО3.

Нітрифікація – біохімічні процеси окислення аміаку до азотної кислоти та її солей.

Нітрифікація відбувається під впливом аеробних бактерій-нітрифікаторів, для яких окислення є джерелом енергії. Оптимальними умовами для бактерій-нітрифікаторів є достатня аерація ґрунту, температура 23-28°С, вологість ґрунту 60-70% ПВ, нейтральна або слабколужна реакція ґрунтового розчину. Висока нітрифікаційна здатність є показником окультурення ґрунту і характеризує його родючість. Крім поповнення ґрунту азотом, весь час відбувається його витрачання внаслідок використання рослинами і виносу з урожаєм, а також унаслідок вимивання з ґрунту опадами і поливними водами та процесів денітрифікації.

Денітрифікація - біохімічні процеси відновлення нітратного азоту до молекулярного N2 або до оксидів NО, N2О під впливом денітрифікуючих бактерій.

Непродуктивні втрати азоту в ґрунті, переважно, є наслідком денітрифікації.

Основними факторами, що визначають непродуктивні втрати азоту грунту, є:

1) промивний водний режим на ґрунтах легкого гранулометричного складу (інфільтраційні втрати мінеральних та легкорозчинних органічних форм азоту);

2) висока інтенсивність процесів денітрифікації, яка залежить від:

● надмірної інтенсивності нітрифікації, що створює надлишок нітратного азоту в ґрунті та наявності інгібіторів нітрифікації;

● низького ступеню зволоження та підвищеної аерації орного шару грунту (W<60% ПВ, А>30%);

● потреби рослин у азоті (у період максимального споживання азоту рослинами непродуктивні втрати зменшуються);

● дози азотних добрив (із підвищенням дози зростає інтенсивність нітрифікації, азот не встигає засвоюватися рослинами і стає вихідним продуктом для денітрифікації).

Всі три групи факторів потрібно обов’язково враховувати у збалансуванні продуктивності агроекосистеми. Як правило, усі культури, до складу яких входить азот, із добрив засвоюють його менше 20-30%, а із ґрунту – до 70%. Тому забезпечення у ґрунтах оптимального вмісту основних елементів живлення і гумусу поряд із розробкою прийомів підвищення ефективності застосування добрив є першочерговим завданням.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1658 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2191 - | 2111 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.