1929 1939
1922 1932
Президенти США у 1921-1929 рр.
Президент | Роки президентства | Партія |
Уоррен Гардінг | 1921-1923 | республіканська |
Калвін Кулідж | 1923-1929 |
Уряд Гардінга відмовився від державного регулювання економіки, скоротив державні витрати на соціальну допомогу. Завдяки цьому США успішно подолали економічні труднощі після І світової війни і кризи 1920-1921 рр. В США раніше, ніж в інших країнах, почалося економічне піднесення.
Посилення позицій США у світовій економіці, підвищення рівня життя аме-риканців отримали назву «проспериті», «американське процвітання» 1922-29 рр.
– це період стабілізації та економічного піднесення в США 1922-1929 рр.
Передумови «проспериті»
Перетворення США у світовий фінансовий центр, з боржника на світового кредитора.
Зростаючий в світі попит на американські товари.
Політична стабільність у країні, фінансова міць, державна політика протекціонізму, що сприяла господарській діяльності: різні пільги корпораціям, стимулювання зовнішньої торгівлі, будівництво торговельного флоту.
Розвиток наукових досліджень і впровадження наукової організації праці, конвеєру, стандартизації, механізації виробництва.
Результати:
1. На кінець 1920-х рр. Америка виробляла майже 1/2 світової промислової продукції (48 %), більше, ніж Франція, Англія, Німеччина, Італія, Японія разом узяті.
2. Збільшилася продуктивність праці.
3. Швидко розвивались сталеливарна, нафтодобувна промисловість, електроенер-гетика, а також нові галузі виробництва: автомобілебудування, електротехніка, хімія, виробництво синтетичних металів, радіотехніка.
4. Зростає банківський капітал.
5. Виріс експорт в інші країни.
6. Зростає добробут. Символом «процвітання» став автомобіль («Форд-Т» коштував~350 дол. На тисячу жителів країни припадало 217,9 автомобілів! Випуск автомобілів становив 80% від світового).
7. Пом’якшувалися соціальні конфлікти, більш демократичними ставали методи управління державою.
Наростання соціально-економічних проблем
Разом з тим в США спостерігався застій у видобутку вугілля, суднобудуванні, текстильній промисловості.
Збільшилося виробництво аграрної продукції. Та вона не мала збуту через конкуренцію з боку Канади, Аргентини й Австралії. У 1925-1926 рр. все більше фермерських господарств ставали збитковими.
Існувалобезробіття. Збільшення торгівлі в кредит свідчило про падіння купівельної спроможності населення.
Запровадження у 1919 р. «сухого закону», що забороняв виготовлення та продаж спиртних напоїв, обернулося в 1920-ті рр. зростанням організованої злочинності - мафії, нелегальним поширенням спиртних напоїв. У 1933 р. «сухий закон» скасовано.
У 1924 та 1929 рр. прийнято закони, що обмежували прийом емігрантів - 150 тис. на рік. Відбулися негативні зміни в моралі американців («ера розкутості»).
Період економічної стабілізації в Європі і США закінчився 24 жовтня 1929 р., КОЛи на Нью-Йоркській фондовій біржі було продано 12,8 млн. акцій, що було в 1,5 рази більше, ніж до цього.
3. Зовнішня політика США.
США посилювали експансію в країни Латинської Америки і Далекого Сходу, особливо в Китаї, що загострило відносини з Японією.
США продовжили політику ізоляціонізму - політику обмеження участі в міжнародному економічному та політичному співробітництві, особливо в Європі.
США прагнули посилення Німеччини і послаблення позицій Великої Британії і Франції. Після мирного договору з Німеччиною 1921 р. було укладено угоду про дружбу і торгівлю між США і Німеччиною. США були ініціатором прийняття плану допомоги Німеччини (плану Дауеса).
США не визнавали СРСР, вимагали повернути зовнішні борги.