Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Історичний розвиток техногенних небезпек.

І. Актуальність теми

· Іде   просторова  концентрація синтетичних хімічних сполук (їх число досягло 400 тисяч), більша частина яких отруйна,внаслідок цього різко зросло забруднення навколишнього середовища, знищення лісів, опустелювання. Зросла кількість людей, які загинули внаслідок аварій на виробництві й транспорті, аварій з викидом радіоактивних речовин. Зв’язку с цім виникла необхідність кваліфіковано застосовувати ряд заходів для запобігання небезпечних ситуацій та ліквідації їх наслідків.

· Майбутні спеціалісти мають оволодіти знаннями, щоб прогнозувати, розпізнавати та ідентифікувати техногенні небезпеки  та застосовувати відповідні заходи для їх уникнення, ліквідації.

II. Мета лекції:

а) навчальна: ознайомити студентів з видами техногенних небезпек іх вплив на навколишнє середовище, причинами, методами захисту від них, шляхами життєзабезпечення.

б) виховна: виховати у студентів відповідальність за техніки безпеку, безпеку життєдіяльності оточуючих та особисту, стан навколишнього середовища.

 

 

 

III. План та організаційна структура лекції.

№ п/п Основні етапи лекції та їх зміст Цілі в рівнях абстракції Тип лекції, ме- тоди та засоби активації, оснащення Розподіл за часом
1 2 3 4 5

Підготовчий етап.

1. Присутність, наявність форми     2 хв.
2. Постановка навчальних цілей   Комплексна лекція 3 хв.
3. Забезпечення мотивації Відповідальність за безпеку життедіяльності   2 хв.

Основний етап

3. Викладення лекційного матеріалу, план: 1.Техногенні небезпеки. Історичний розвиток техногенних небезпек. Визначення аварій, катастроф, типологія аварій на потенційно-небезпечних об'єктах. Антропогенний вплив на навколишнє середовище.  2. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Наслідки аварій, небезпечна їх дія. Великомасштабні аварії. Шляхи життєзабезпечення в умовах радіаційної небезпеки 3. Аварії з витоком сильнодіючих отруйних речовин. Джерела, причини та особливості хімічних аварій. Шляхи життєзабезпечення в умовах хімічної небезпеки.4. Аварії на транспорті. Автомобільний транспорт. Повітряний транспорт. Залізничний транспорт. Морський  транспорт. 5.Пожежна безпека. Причини, класифікація пожеж.     Опорний конспект (Додаток 1). Слайди (Додаток 2)     73 хв.

Заключний етап.

1. Закріплення матеріалу. Тестове завдання   Додаток 3 5 хв.
2. Відповідь на можливі запитання. Підведення підсумків.     3 хв.
3. Завдання для самопідготовки студентів   В.С.Тарасюк, Г.Б. Кучанська Охорона праці в лікувально-профілактичних закладах. Безпека життедіяльності. Стр. 223-257. 324-342, Є.П. Желібо Є.П., Заверуха Н.М. Зацарний В.В. Безпека життєдіяльності, навчальний посібник.2002 р. ст.188-200. Самостійна робота №2 2 хв.

 

 

Додатки:

1. Опорний конспект лекцій на 17 аркушах.

2. Малюнки слайдів на сьомі аркушах «Техногенні небезпеки»

3. Тестове перевірочне завдання з еталонами відповідей на п’яті аркушах.

 

1

Додаток 1.

 

Техногенні небезпеки.

Історичний розвиток техногенних небезпек.

П’ять тисячоліть тому, коли з’явились перші міські поселення, стала формуватися і техносфера – сфера, яка містить штучні технічні споруди на Землі. Звичайно, тоді це були тільки елементи техносфери. Справжня техносфера з’явилась в епоху промислової революції, коли пара та електрика дозволили багаторазово посилити технічні можливості людини: швидко пересуватися по земній поверхні і створювати світове господарство, заглибитись у земну кору та океани, піднятися в атмосферу, створити багато нових речовин. Виникли процеси, не притаманні біосфері: отримання металів та інших елементів, виробництво енергії на атомних електростанціях, синтез органічних речових, не існуючих у біосфері. Потужним техногенним процесом є спалювання викопного палива.

    У зв’язку з використанням усе більших енергетичних потужностей люди змушені концентрувати енергію на невеликих ділянках, причому найчастіше в межах міст та інших видів населених пунктів. Іде просторова концентрація синтетичних хімічних сполук (їх число досягло 400 тисяч), більша частина яких отруйна. Внаслідок цього різко зросло забруднення навколишнього середовища, знищення лісів, опустелювання; зросла кількість людей, які загинули внаслідок аварій на виробництві й транспорті.

Аварії, спричинені порушенням експлуатації технічних об’єктів, почали за своїми масштабами носити катастрофічний характер уже в 20–30 роки ХХ століття. Вплив таких аварій інколи переходить кордони держав і охоплює ціл і регіони. Несприятлива екологічна обстановка, викликана цими аваріями, може зберігатися від декількох днів до багатьох років. Ліквідація наслідків таких аварій потребує великих коштів та залучення багатьох спеціалістів.



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Схематизована сейсмічна шкала | Шляхи підвищення життєдіяльності в умовах радіаційної небезпеки.
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 160 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2487 - | 2164 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.