Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Корпускулярне випромінювання

Корпускулярне випромінювання – це потік частинок, які мають ненульове значення маси спокою. До цього випромінювання належать потоки елементарних частинок (електронів, протонів), ядер різних елементів (гелію, кисню тощо), а також нейтронів – незаряджених елементарних частинок.

Розглянемо процеси утворення корпускулярних іонізуючих випромінювань. 

Нуклони, що складають ядро, знаходяться у безупинному русі з різною швидкістю та енергією. У залежності від величин енергій нуклонів у ядрі визначається й енергія ядра як цілого. Відповідно до квантових законів ядро не може мати довільні значення енергії, а тільки визначені. Стан з мінімальною енергією називається основним. Інші стани називаються збудженими і характеризуються енергією збудження, відлічуваної від основного стану. Енергію основного стану вважають рівної нулю. У збуджених станах рух нуклонів відрізняється від їхнього руху в основному стані, тому енергія відрізняється від нуля. Якщо ядро виявилося у збудженому стані, то воно прагне перейти в стан з меншою енергією, випускаючи гамма-квант, енергія якого визначається різницею енергій початкового і кінцевого збуджених станів.

Здатність ядер із збуджених станів переходити в інші стани, з меншою енергією, випускаючи частки, називається радіоактивним розпадом. У результаті радіоактивного розпаду можуть випускатися γ- кванти (γ- розпад), електрони (β- розпад), позитрони (β+ - розпад), α- частки (α- розпад). Це основні типи радіоактивного розпаду.

При γ - розпаді відбувається спонтанне випущення γ - кванта і перехід з одного збудженого стану ядра в інше, менш збуджене, чи основне.

При β- - розпаді один з нейтронів ядра переходить у протон з утворенням електрона й антинейтрино.

При β+ - розпаді один із протонів ядра переходить у нейтрон з утворенням позитрона й нейтрино.

Існує процес, при якому ядро захоплює один з атомних електронів і протонів переходить у нейтрон і нейтрино (захват електрона).

До радіоактивного розпаду можна віднести спонтанний розподіл важких ядер, при якому ядро спонтанно розпадається на два ядра - осколки приблизно однакової маси. При цьому в середньому випускаються 2,5 нейтрони. Кожен акт радіоактивного розпаду незалежний від інших і на нього не впливають зовнішні умови (температура, тиск і т.п.).

Бета-випромінювання є потоком прискорених електронів (β- частинок) або античастинок електрона – позитронів (β+ - частинок), які виникають під час розпаду відповідних радіоактивних ізотопів.

Протони. Потік прискорених протонів – ядер атомів водню з масовим числом 1: 1Н1 – належить до іонізуючого випромінювання. Протон є стабільною елементарною частинкою з масою 1836,13 me, де me – маса електрона, й позитивним зарядом.

Як іонізуюче випромінювання розглядають також потоки дейтронів (ядер дейтерію – ізотопів водню з масовим числом 2: р+ n) або тритію (ізотоп водню з масовим числом 3: h +2 n).

Альфа-промені. Випромінювання, що складається з альфа-частинок ( - частинок), які утворюються під час альфа-розпаду радіоактивних ізотопів, називають альфа-промені. Альфа-частинки – це ядра атомів гелію, що складаються з чотирьох нуклонів – двох протонів і двох нейтронів.

Мезони – нестабільні заряджені чи нейтральні частки, що виникають при взаємодії первинного космічного випромінювання з атмосферою Землі чи прискорених часток з нуклідами.

Важкі іони зустрічаються також у складі первинного космічного випромінювання.

 Іонізуючі випромінювання отримуються й від радіонуклідів – радіоактивних ядер. Відомі три основних джерела утворення радіонуклідів:

- ядерні реакції в зірках і результат взаємодії космічного випромінювання з речовиною;

- робота ядерних енергетичних установок;

- ядерний вибух.

Фізичним процесом, що лежить в основі утворення радіонуклідів, є ядерні реакції. Це процес, коли атомне ядро, зіштовхуючись з іншими чи елементарними частками, що рухаються з великою швидкістю, перетворюється в нове ядро, кілька ядер і елементарних часток. Ядерні реакції є джерелом енергії в зірках, а також джерелом утворення всіх ядер у Всесвіті. Це реакції синтезу, що відбуваються з виділенням енергії. У результаті подальшого синтезу легких ядер, захоплення ядрами нейтронів утворяться всі елементи Всесвіту. Деякі з радіоактивних елементів мають такий великий період напіврозпаду, що зберігаються в природі з моменту утворення Сонячної системи. Це природно-радіоактивні нукліди 129І (Т1/2  1,6*107 років), 224Рu (Т1/2 8,2*106 років), 235U (Т1/2  7,1*108 років), 238U (Т1/2  4,5*109 років), 232Th (Т1/2  1,4*1010 років), 40ДО (Т1/2  1,3*109років), 235U, 238U, 232Th розпадаючись, дають початок ланцюжкам радіоактивних перетворень, названих радіоактивними сімействами актиноурану, урану і торію. Наявність цих радіонуклідів і космічних променів, що утворюються в атмосфері під дією цих променів, разом з космічним випромінюванням визначають природне радіаційне тло.

Джерела природного радіаційного тла прийнято розділяти на дві групи – внутрішнього і зовнішнього опромінення. Внутрішнє опромінення обумовлене природними радіонуклідами, що надходять в організм людини з повітрям, водою чи їжею. Зовнішнє опромінення обумовлене космічним випромінюванням, бета- та гамма-випромінюванням природних радіонуклідів калію, урану, радію і торію, що входять до складу ґрунту. Основну потенційну радіаційну небезпеку представляють аварії на АЕС, обумовлені високим змістом активності.



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Електромагнітне випромінювання | Взаємодія іонізуючого випромінювання з речовиною
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 253 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2507 - | 2309 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.