Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Англійський драматург єлизаветинської доби, актор і поет В.Шекспір

Лекція № 4

Англійське Відродження:

Характерні ознаки культури і літератури.

Вільям Шекспір — геній англійського Ренесансу

 

План

1. Ренесанс в Англії: здобутки та представники.

2. Англійський драматург єлизаветинської доби, актор і поет В.Шекспір.

3. «Гамлет»: світ шекспірівської трагедії.

4. Провідні мотиви, філософські та моральні проблеми трагедії «Гамлет».

5. Гамлет – європейський інтелігент, індивідуаліст, носій ренесансних ідеалів.

6. Гамлет – вічний образ світової літератури.

 

Ренесанс в Англії: здобутки та представники

Розквіт англійської літератури Відродження припадає на кінець XVI – початок XVII ст., коли в багатьох західноєвропейських країнах доволі відчутною стала криза гуманізму. Хронологічно цей період збігається з періодом правління династії Тюдорів, починаючи від зійдення на престол Генріха VII (1485) і закінчуючи смертю королеви Єлизавети (1603), останньої представниці цієї династії.

У XVI столітті, за Тюдорів, Англія переживала цілковитий переворот у всіх галузях економічного та соціального життя, що спричинив її перетворення із феодальної країни на країну початкового накопичення капіталу. У цей період в Англії відбувається небачений розквіт у всіх галузях науки й мистецтва.

Однією зі специфічних особливостей розвитку тогочасного англійського суспільства стала спільність економічних та політичних інтересів земельного дворянства й буржуазії – найбільш могутніх верств, які однаково були зацікавлені в абсолютній монархії Тюдорів. Королівська влада заохочувала новий суспільний порядок і підтримувала розвиток промисловості й торгівлі у країні.

Англійське відродження – короткий, проте могутній злет творчих сил. Це вершина й водночас трагічний фінал епохи європейського ренесансу, який проголошував людину вільною і повноправною, а залишив її з гірким усвідомленням неможливості втілити в життя гуманістичну мрію про щастя та благоденство на землі.

Розквіт Відродження в Англії припадає на період правління королеви Єлизавети, за якого країна досягла значної колоніальної й торговельної могутності. Відчутний уплив на формування англійської літератури мали більш ранні гуманістичні процеси, що відбувалися в інших країнах Європи (Еразм Роттердамський, Х.Л.Вівес та ін.).

Центром гуманістичної думки в цей час стає Оксфордський університет, а найяскравішою фігурою – Томас Мор: видатний мислитель, письменник, державний діяч. Літературна спадщина Томаса Мора надзвичайно розмаїта. Видатний гуманіст і філософ залишив по собі багато різножанрових оригінальних і перекладних творів. Видатними прозовими творами Томаса Мора є незакінчена історична праця «Історія Річарда ІІІ» (1513-1518) і знаменита книга «Утопія» (1516).

В Англії Відродження здебільшого проявилося в літературі й театрі, натомість архітектура й образотворче мистецтво не зазнали впливу ренесансних ідей. Найвидатнішими представниками літератури англійського Відродження стали Вільям Шекспір – у драматургії, Едмунд Спенсер – у поезії, Джон Лілі та Томас Неш – у великих епічних жанрах.

Найвищого розвитку з усіх літературних родів досягла драматургія.

У Лондоні наприкінці XVI ст. було кілька театральних приміщень, найбільші з-поміж яких – театр «Глобус» (або «Всесвіт»), заснований 1599 р. на пайових засадах.

Постійні театри стали доступними для глядачів різних суспільних верств і перетворилися на розвагу загальнонародного характеру. Це активізувало творчість драматургів, спонукало до поширення тематики, пошуку нових жанрів, художнього удосконалення драми. Особливу роль у цьому процесі відіграли попередники Шекспіра – «університетські уми» Томас Кід, Роберт Ґрін, Крістофер Марло. Саме вони забезпечили англійським театрам багатий і різноманітний репертуар та своєю творчістю підготували геніальну драматургію Шекспіра.

 

Вільям Шекспір

Англійський драматург єлизаветинської доби, актор і поет В.Шекспір

Творчість: 17 комедій, 10 хронік, 11 трагедій, 5 поем і цикл зі 154 сонетів. Шекспір визнаний найвидатнішим англійським драматургом всіх часів.

Перший період (1590-1600) називають оптимістичним. Прикрашають цей період творчості перша зріла трагедія Шекспіра «Ромео і Джульєтта» та поетичні шедеври — «Сонети»  
Другий період (1601-1608), що свідчить про гірке прозріння гуманістів, про крах ренесансної гармонії, називають трагічним. Він представлений трагедіями «Гамлет» (1601) та «Король Лір» (1605)
Третій період (1609-1613) називають романтичним. Шекспір створює 4 п’єси, серед яких на особливу увагу заслуговує «Буря»
Сонети поета поділено на дві частини. Перші 126 сонетів зображують складну і майже ідеальну дружбу ліричного героя з другом. Друга частина – від 127-го до 152-го — присвячені Смаглявій Леді

 


 

«Гамлет»: світ шекспірівської трагедії

Якщо у шанувальників театру з різних країн запитати, чиї п’єси найчастіше і з найбільшим успіхом ставили і ставлять сьогодні на сценах, то чимало з них не замислюючись відповість: «Звісно, Шекспіра!». Разом з ім’ям Петрарки видатного британця назвуть і шанувальники поезії, коли постане запитання про найвідоміших авторів сонетів. А історики, оповідаючи про правління англійської королеви Єлизавети І, нерідко називають цей час епохою Шекспіра.

Трагедія «Гамлет» – одна із найглибших і художньо довершених трагедій В.Шекспіра – була написана 1601-1602 рр. Перше її видання побачило світ 1603 р., друге – 1604 р. Першу постановку трагедії було здійснено 1601 р. на сцені дерев’яного театру «Глобус».

Трагедія – драматичний твір, який ґрунтується на гострому, непримиренному конфлікті особистості, що прагне максимально втілити свій творчий потенціал, з об’єктивною неможливістю його реалізації. Класикою жанру стали трагедії Давньої Греції (Есхіл, Софокл, Еврипід), Відродження (В.Шекспір, П.Кальдерон), класицизму (П.Корнель, Ж.Расин). Кожна історична доба давала своє розуміння трагічного та трагедійних конфліктів.

Конфлікт – зіткнення, боротьба, на яких побудовано розвиток сюжету в художньому творі; суперечність як принцип взаємодії між образами літературного (епічного або драматичного) твору. Конфлікт визначає ідейну спрямованість і композиційно організовує художній твір на всіх рівнях, надаючи кожному образові його якісної визначеності через протиставлення іншим образам.

Історія сюжету «Гамлета»

Задум і реалізація

Автор

Твір, місце, герой



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
 | Яким бачать головного героя
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 553 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2239 - | 2159 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.