Заготівля, переробка або збут радіоактивно забруднених продуктів харчування чи іншої продукції регулюється ст. 42-2 КУАП України.
Неякісні продукти харчування, у першу чергу радіоактивно забруднені, становлять особливу небезпеку для здоров'я людей. Тому в країні встановлені гранично припустимі рівні вмісту радіонуклідів у продуктах харчування та іншій продукції, організований контроль за додержанням законодавства про радіацію особами, що здійснюють заготівлю, переробку і збут зазначених продуктів. Функції радіологічного контролю законодавством покладені на органи санітарного нагляду системи Міністерства охорони здоров'я і Міністерство аграрної політики України, Державний комітет України із стандартизації, метрології, сертифікації.
Функції радіологічного, хіміко-токсикологічного і фізико-хімічного контролю за продуктами харчування, реалізованими підприємствами торгівлі і громадського харчування незалежно від форм власності та громадянами, покладені також на Державний комітет зі справ щодо захисту прав споживачів та його органи на місцях.
Об'єкт правопорушення — здоров'я населення.
Об'єктивна сторона правопорушення. Обов'язковою ознакою об'єктивної стороницьогоправопорушення є активні дії з виробництва, переробки або збуту радіоактивної продукції, а саме: продуктів харчування чи іншої продукції, що має на своїй поверхні частки радіоактивного матеріалу у вигляді пилу або радіоактивні частки містяться в самих клітинах рослин чи тварин.
Заготівля – дії зі збирання врожаю зерна, картоплі чи інших сільськогосподарських культур, відгодівлі худоби на м'ясо, доїння корів, промислу риби або дичини, збирання плодів диких рослин, грибів тощо.
Переробка – вплив на продукти харчування та іншу продукцію, що надає їм придатність для вживання як готового продукту, так і напівфабрикату (це сушіння, варення, пастеризація, заморожування тощо).
Збут має місце під час оплатної (продаж, обмін тощо) або безоплатної (подарунок) передачі радіоактивно забруднених продуктів харчування чи іншої продукції у володіння іншій фізичній або юридичній особі. Пригощання радіоактивно забрудненою їжею необхідно також розглядати як збут продуктів харчування.
Суб'єкт правопорушення – загальний(будь-яка особа, яка досягла 16-річного віку), а також посадові особи сільськогосподарських і торговельних організацій.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується умисною виною і спеціальною метою — збути радіоактивно забруднені продукти харчування чи іншу продукцію. Тому, наприклад, заготівля радіоактивно забруднених продуктів харчування для особистого вживання або для подальшого їх знищення не утворює складу цього правопорушення. Продукти харчування та інша продукція, зазначена в статті 42-2 КУАП України, підлягають знищенню.
Санкції: накладення штрафу з конфіскацією зазначеної продукції або без такої.
Обіг продуктів харчування чи продовольчої сировини, забруднених мікроорганізмами та іншими біологічними агентами
Виробництво, зберігання, транспортування або реалізація продуктів харчування чи продовольчої сировини, забруднених мікроорганізмами та іншими біологічними агентами понад гранично допустимі рівні регулюється ст. 42-3 КУАП України.
Підвищений рівень вмісту в продуктах харчування або продовольчій сировині мікроорганізмів, що не є патогенними і в нормальних дозах корисні та необхідні для повноцінного і здорового харчування людського організму, призводить до мутагенної, алергенної чи іншої дії продуктів під час їх споживання в загальноприйнятих кількостях, межі яких установлюються МОЗ України. Патогенні мікроорганізми також не становлять небезпеки, якщо їх вміст і стан активності в продуктах харчування і продовольчій сировині не перевищує гранично допустимих рівнів.
Функції нагляду за додержанням законодавства про безпечність продуктів харчування і продовольчої сировини підприємствами, організаціями всіх форм власності та підпорядкування і громадянами також покладені на органи Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України та санепіднагляду.
Продукти харчування — це продукти рослинного або тваринного походження, призначені в природному вигляді (яблука, морква, огірки тощо), і/або після певної обробки (картопля, м'ясо й ін.) для вживання людьми.
Продовольча сировина — продукція рослинного, тваринного, мінерального, синтетичного або біотехнологічного походження, яка використовується для виробництва харчових продуктів.
Об'єкт правопорушення — здоров'я населення.
Об'єктивна сторона правопорушення. Склад цього правопорушення полягає в порушенні законодавства про безпеку продуктів харчування і продовольчої сировини. Таке порушення може бути вчинене як шляхом активних дій (виробництво, транспортування, реалізація), так і шляхом бездіяльності (зберігання).
Виробництво — організований процес, за допомогою якого створюється виробнича сировина або харчовий продукт.
Транспортування — це активні дії щодо переміщення зазначених продуктів з одного місця в інше в межах України або з перетинанням її кордону (ввезення на територію). З метою запобігання занесенню в Україну особливо небезпечних хвороб тварин, а також хвороб, спільних для людей і тварин, створена регіональна служба державного ветеринарного контролю на державному кордоні і транспорті.
Зберігання — це перебування продуктів харчування або продовольчої сировини, забруднених мікроорганізмами або біологічно активними агентами понад гранично припустимі рівні, у володінні винного (у приміщенні, сховищі, інших місцях), що створює можливість забруднення навколишньої території й чистих продуктів.
У разі підтвердження їх невідповідності вимогам безпечності, підлягають утилізації або знищенню, відповідно до Закону України «Про безпечність і якість харчових продуктів»).
Суб'єктивна сторона правопорушення полягає увчиненні його як умисно, так і з необережності.
Суб'єкт правопорушення — загальний (особа, яка досягла 16-річного віку), а також працівники і посадові особи виробничих, транспортних і торговельних організацій, до чиїх обов'язків входить додержання відповідних норм законодавства про безпеку продуктів харчування і продовольчої сировини.
Санкції: накладення штрафу з конфіскацією зазначеної продукції або без такої.