ТЕМАТИКА ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «КРИМІНАЛЬНИЙ ПРОЦЕС» ДЛЯ СТУДЕНТІВ СУДОВО-АДМІНІСТРАТИВНОГО ФАКУЛЬТЕТУ 2 ТА 3 КУРСІВ НАВЧАННЯ
ТЕМА 1.Загальна характеристика кримінального процесу як виду державно-правової діяльності (6 годин)
Заняття 1.
1. Поняття кримінального процесу, кримінального судочинства та кримінального провадження.
2. Основні ознаки кримінального процесу (кримінального провадження, кримінально-процесуальної діяльності).
3. Співвідношення кримінального процесу з правосуддям, в тому разі з правосуддям у кримінальних справах.
4. Співвідношення кримінального процесу з оперативно-розшуковою діяльністю.
5. Завдання кримінального провадження України.
Задача 1. Громадянин Іванов звернувся до поліції з заявою про вчинення у нього крадіжки речей з квартири. В заяві йшлося про викрадення значної кількості коштовностей та антикварних речей. У прийнятті заяви йому було відмовлено та усно роз’яснено, що він відомий як особа, яка зловживає спиртними напоями, і тих речей, про викрадення яких він пише в заяві, у нього не могло бути.Громадянин Іванов має намір оскаржити цю відмову у прийнятті заяви.
Чи є у гр. Іванова таке право? Якщо таке право він має, то куди, в якому порядку він може звернутися зі скаргою?З якого моменту виникає кримінальний процес?
Завдання. Підготувати есе (доповідь, реферат) за темою: «Історичні типи і форми кримінального процесу. Основні риси обвинувального, розшукового (інквізиційного), змагального та змішаного кримінального процесу. Форма кримінального процесу України».
При самостійному вивченні питання про історичні типи і форми кримінального процесу, а також про основні риси обвинувального, розшукового (інквізиційного), змагального та змішаного кримінального процесустудентам необхідно з’ясувати основні ознаки кожної з історичних форм кримінального процесу. Рекомендована література до даного питання: Кримінальний процес: підручник / Ю.М. Грошевий, В.Я. Тацій, В.П. Пшонка та ін.; за заг. ред.. В.Я. Тація, В.П. Пшонки. – Х.: Право, 2013. – С.10-14; Курс советского уголовного процесса. Общая часть. / Под ред. А.Д. Бойкова и И.И. Карпеца. – М.:. Юрид. лит., 1989. - С. 352-419; Уголовно-процессуальное право Российской Федерации: Учебник / Отв. ред. П.А.Лупинская. – М.: Юристъ, 2004. – С. 25-30; Шестакова С.Д. Состязательность уголовного процесса / С.Д. Шестакова. – СПб.: Юридический центр Пресс, 2001. – 220 с.
Заняття 2.
1. Поняття та система стадій кримінального процесу (кримінального провадження) України.
2. Поняття, завдання, строки, підсумкові рішення стадії досудового розслідування у кримінальному провадженні України.
3. Поняття, завдання, строки, підсумкові рішення стадії підготовчого судового провадження у кримінальному процесі України.
4. Поняття, завдання, строки, підсумкові рішення стадії судового розгляду у кримінальному провадженні України.
5. Поняття, завдання, строки, підсумкові рішення стадії перегляду судових рішень в апеляційному порядку у кримінальному провадженні України.
6. Поняття та завдання стадії виконання судових рішень у кримынальному провадженны Украъни.
7. Поняття,завдання, строки, підсумкові рішення стадії перегляду судових рішень у касаційному порядку у кримінальному провадженні України.
8. Поняття, завдання, строки, підсумкові рішення стадії перегляду судових рішень Верховним Судом України.
9. Поняття та загальна характеристика стадії перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами (провадження за нововиявленими обставинами).
Завдання. При самостійному вивченні питання про систему стадій кримінального процесу, їх загальну характеристикустудентам необхідно з’ясувати основні ознаки кожної стадії кримінального провадження України за такою схемою:
Назва стадії | Строки стадії | Суб’єкти, які здійснюють кримінальне провадження | Способи збирання та перевірки доказів | Підсумкові рішення стадії |
Досудове розслідування (дізнання та досудове слідство | ||||
Підготовче судове провадження | ||||
Судовий розгляд | ||||
Перегляд судових рішень в апеляційному порядку | ||||
Виконання судових рішень | ||||
Перегляд судових рішень у касаційному порядку | ||||
Перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами |
Задача 1. До поліції звернувся гр. Кремень з заявою про вчинення щодо нього злочину – умисного тяжкого тілесного ушкодження. Наступного дня заяву було зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Протягом наступних двох місяців слідчий проводив слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії. Дійшовши висновку, що злочин був вчинений гр. Просянюком, слідчий вручив йому повідомлення про підозру. Підозрюваному був призначений захисник. За погодженням з прокурором слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням про обрання до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді взяття під варту. Розглянувши це клопотання, слідчий суддя обрав зазначений запобіжний захід. Гр. Просянюксебе винним не визнавав, але слідчий вважав, що зібрані достатні докази для складання обвинувального акту. Слідчий склав обвинувальний акт, який затвердив прокурор, та реєстр матеріалів досудового розслідування. Прокурор надав копії обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування стороні захисту. Обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування були направлені до суду першої інстанції.
Після надходження до суду обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування був визначений склад суду для проведення судового засідання. Через п’ять днів було проведено підготовче судове засідання, в результаті якого ухвалено рішення про призначення справи до судового розгляду. Через десять днів відбувся судовий розгляд, який закінчився винесенням обвинувального вироку. Гр. Просянюк був засуджений до 8 років позбавлення волі. Обвинувачений Просянюк вважав вирок суду незаконним та необґрунтованим і подав апеляційну скаргу. Суд апеляційної інстанції розглянув апеляційну скаргу Просянюка та ухвалив рішення про скасування вироку і призначення нового розгляду в суді першої інстанції. З таким рішенням суду апеляційної інстанції не погодились прокурор та потерпілий.
Які етапи (стадії) можна виділити в даному кримінальному провадженні? Які ще етапи (стадії) кримінального провадження можливі в даній справі? Чи може прокурор оскаржити зазначене рішення суду апеляційної інстанції?
Заняття 3.
1. Поняття та значення кримінально-процесуальної форми. Диференціація форм кримінального провадження України. Загальний та особливий порядок кримінального провадження України.
2. Поняття та види кримінально-процесуальних актів.
3. Поняття та ознаки кримінально-процесуальної дії. Форми фіксування процесуальних дій під час проведення досудового розслідування та судового провадження.
4. Поняття та ознаки кримінально-процесуального рішення. Форма прийняття кримінально-процесуальних рішень слідчим, прокурором, слідчим суддею, судом.
5. Поняття та види кримінально-процесуальних функцій.
6. Поняття та зміст кримінально-процесуальної функції обвинувачення. Суб’єкти, що здійснюють функцію обвинувачення.
7. Поняття та зміст кримінально-процесуальної функції захисту. Суб'єкти, що здійснюють кримінально-процесуальну функцію захисту.
8. Поняття та зміст кримінально-процесуальної функції вирішення кримінальної справи (правосуддя).
9. Поняття та зміст судового контролю та прокурорського нагляду.
10. Поняття та види кримінально-процесуальних гарантій.
Задача 1. Якими процесуальними актами необхідно оформити наступне:
а) допит свідка слідчим;
б) допит свідка слідчим суддею;
в) звернення прокурора до слідчого судді для обрання підозрюваному запобіжного заходу;
г) рішення слідчого судді про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту;
д) рішення прокурора про необхідність направлення кримінального провадження до суду для визнання підозрюваного виним та обрання до нього покарання;
е) рішення про проведення обшуку в житловому приміщенні;
ж) судове засідання в суді першої інстанції.
ТЕМА 2. Кримінальне процесуальне право України. Джерела кримінального процесуального праваУкраїни (2 години)
Заняття 1.
1. Поняття кримінального процесуального права. Предмет і метод правового регулювання даної галузі права.
2. Норми кримінального процесуального права, їх структура. Особливості санкцій норм кримінального процесуального права.
3. Кримінально-процесуальні відносини, їх структура (суб'єкти, об'єкти, зміст процесуальних правовідносин)|.
4. Поняття, види джерел кримінального процесуального права України.
Задача 1. Проаналізуйте зміст ст.ст. 75 та 76, а також 409 та 412 КПК України, знайдіть норму кримінального процесуального права та визначте її частини.
ТЕМА 3. Засади кримінального провадження України (4 години)
Заняття 1.
1. Поняття та ознаки принципів кримінального процесу (засад кримінального провадження). Значення нормативного закріплення засад (принципів) для забезпечення правильного і точного застосування кримінального процесуального законодавства.
2. Система принципів кримінального процесу (кримінального провадження). Питання щодо системи принципів кримінального процесу в науці кримінального процесуального права.
3. Поняття та види загальноправових принципів у кримінальному процесі. Основні положення (зміст) окремих загальноправових принципів у кримінальному провадженні України: а) верховенство права, б) законність; в) рівність усіх перед законом, г) повага до людської гідності; д) забезпечення права на свободу та особисту недоторканність; е)недоторканність приватного життя, житла і кореспонденції особи.
4. Умови, при яких допустимо обмеження прав і свобод громадян у кримінальному судочинстві.
Задача 1. До міліції звернулися подружжя Козленків із заявою про те, що їх дочку, Ганну Плаксину, регулярне б’є її чоловік, Плаксин Йосип, знущається з неї, після останнього випадку заподіяння Ганні тілесних ушкоджень вона знаходиться у лікарні в тяжкому стані. Заяву було внесено до Єдиного реєстру досудових проваджень і слідчий почав досудове кримінальне провадження. Слідчий допитав Плаксину Ганну, яка підтвердила, що тілесні ушкодження їй спричинив чоловік, але вона не бажає, щоб слідчий продовжував досудове розслідування, оскільки чоловік, який є людиною впливовою і заможною, погрожує, що він забере дитину і не дозволить їй навіть бачитися з нею. Слідчий призначив судово-медичну експертизу і одержав висновок, що тілесні ушкодження, що заподіяні Плаксиній відносяться до категорії середньої тяжкості. Батьки Ганни наполягають на подальшому провадженні.
Яким повинно бути рішення слідчого? Пояснить свої пропозиції дією принципів.
Заняття 2.
1. Поняття та види міжгалузевих принципів у кримінальному провадженні України.
2. Основні положення (зміст) окремих міжгалузевих принципів у кримінальному провадженні України: а) здійснення правосуддя тільки судом, б) незалежність суддів і підпорядкування їх тільки закону,в) рівність перед законом і судом, г) публічність, д) диспозитивність, е) змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, ж) безпосередність дослідження показань, речей і документів,з) гласність і відкритість судового провадження та його повне фіксування технічними засобами.
3. Поняття та види галузевих принципів кримінального процесу. Основні положення (зміст) галузевих принципів кримінального процесу:а) забезпечення підозрюваному, обвинуваченому права на захист,б) презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини,в) всебічність, повнота і неупередженість дослідження обставин кримінального провадження.
4. Загальна характеристика та зміст принципів досудового та судового провадження
Задача 1. Суд розглядає провадження щодо Крамаренка, який обвинувачується у вчинення злочину, передбаченого ч. 3 ст. 204 КК (незаконне виготовлення та збут підакцизних товарів). Прокурор серед інших джерел доказів надав суду протокол обшуку, який був проведений в будинку обвинуваченого. Захисник заперечує проти використання даних, що містяться в протоколі як доказів в кримінальному провадженні, оскільки такі дані одержані з порушенням принципу законності. Порушення, на думку захисника, полягає в тому, що як поняті в обшуку брали участь працівники міліції. Прокурор зауважив, що під час обшуку застосовано безперервний відеозапис відповідно до ч. 3 ст. 223 КПК, що дозволяє, на думку прокурора, використати дані, що містяться в протоколі, як докази.
Чи було допущено порушення норм КПК? В чому полягає зміст та значення принципу законності, які наслідки тягне порушення цього принципу?
ТЕМА 4. Суб’єкти кримінального провадження України (6 годин)
Заняття 1.
1. Поняття та ознаки суб’єктів кримінального провадження (кримінального процесу). Співвідношення понять «суб’єкти кримінального провадження», «учасники кримінального провадження», «сторони кримінального провадження.
2. Класифікація суб’єктів кримінального провадження України.
3. Процесуальна правоздатність і дієздатність суб’єктів кримінального провадження.
4. Загальна характеристика суб’єктів кримінального процесу, які здійснюють кримінальне провадження.
5. Характеристика суда як суб’єкта кримінального провадження. Склад суду у кримінальному провадженні України (ст. 32 КПК). Загальна характеристика повноважень суду у кримінальному провадженні України.
6. Завдання та повноваження слідчого судді у кримінальному провадженні України.
Задача 1. До Приморського суду надійшли наступні кримінальні провадження з обвинувальними актами:
1) по обвинуваченню К., М., Л. у вчиненні умисного вбивства за п. 12 ч. 2 ст. 115 КК;
2) по обвинуваченню Н. у вчиненні розбою, поєднаного з проникненням в житло (ч. 3 ст. 187 КК)
3) по обвинуваченню Ж. у зловживанні службовим становищем (ч. 1 ст. 364 КК)
Яким повинен бути склад суду, який розглядатиме зазначені провадження в підготовчому судовому засіданні та при розгляді по суті? Яким чином в суді визначається конкретний склад суддів?
Задача 2. В районному суді розглядається кримінальна справа щодо Погосяна, який обвинувачується по ч. 3 ст. 185 КК (крадіжка, вчинена повторно, поєднана з проникненням в житло). Обвинувачений себе винним не визнавав, стверджував, що він крадіжку не вчиняв, наявність своїх відбитків пальців в оселі потерпілих (подружжя Комлевих) пояснював тим, що вони були знайомі, його запрошували для ремонту побутової техніки, це було за кілька днів до крадіжки. В квартирі, яку наймав Погосян, було знайдено золотий ланцюжок, що належав Комлеву, обвинувачений розповів, що Комлев взяв у нього гроші, залишив ланцюжок як заставу. Гроші потерпілий брав потай від дружини. Допитаний в судовому засіданні потерпілий Комлев стверджував, що він золотий ланцюжок у Погосяна не залишав, цей ланцюжок був викрадений з його оселі разом з іншими цінними речами та грошима. Заперечуючі потерпілому, Погосян заявив, що в той час, коли Комлев приходив до нього, в іншій кімнаті у нього знаходилась знайома жінка, яка може це підтвердити. Оскільки Погосян знаходився під вартою, а від участі захисника він відмовився, то він не може забезпечити участь цього свідка, прізвища жінки він не пам’ятає, але знає, де можна її знайти.
Чи повинен суд перевірити твердження обвинуваченого, чи є в нього для цього відповідні повноваження?
Заняття 2.
1. Характеристика прокурора як суб’єкта кримінального провадження. Призначення та заміна прокурора у кримінальному провадженні. Процесуальне положення прокурора в досудових та судових стадіях кримінального провадження.
2. Поняття та повноваження керівника органу досудового розслідування у кримінальному провадженні України.
3. Поняття та повноваження слідчого у кримінальному провадженні України.
4. Характеристика оперативних підрозділів як суб’єкта кримінального провадження.
5. Обставини, що виключають участь судді або присяжного, слідчого судді, прокурора, слідчого в кримінальному провадженні. Відводи і самовідводи: порядок їх заявлення і вирішення на різних стадіях кримінального провадження України.
Задача 1. До міліції звернувся Гапеєв з заявою про вчинення шахрайства (ст. 190 КК). Заяву було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, для здійснення кримінального провадження був призначений слідчий Буторин. Під час здійснення досудового кримінального провадження з’ясувалося, що справа більш складна, ніж здавалося раніше, злочин було вчинено групою осіб, виникла необхідність провести негласні слідчі (розшукові) дії. Прокурор, який здійснював нагляд за розслідуванням, вважає, що є необхідність передати справу для продовження розслідування іншому, більш досвідченому слідчому. Гапеєв працює слідчим лише протягом одного року і не моє достатнього досвіду для здійснення складного розслідування.
Що має вдіяти прокурор для того, щоб замінити слідчого?
Задача 2. Слідчий, який здійснює досудове розслідування в справі про незаконне виготовлення та збут наркотичних речовин (ч. 3 ст.307 КК), вважає за необхідне провести такі негласні слідчі (розшукові) дії:
1) контроль за вчиненням злочину у формі оперативної закупки;
2) негласне отримання зразків, необхідних для порівняльного дослідження.
Чи має право слідчий сам здійснювати негласні слідчі (розшукові) дії? Який порядок проведення таких дій?
Заняття 3.
1. Поняття та процесуальне положення підозрюваного у кримінальному провадженні України.
2. Поняття та процесуальне положення обвинуваченого, виправданого, засудженого у кримінальному провадженні України.
3. Характеристика законного представника підозрюваного, обвинуваченого як учасника кримінального процесу України.
4. Характеристика захисника як учасника кримінального процесу. Права та обов’язки захисника у кримінальному провадженні України. Обов’язкова участь захисника у кримінальному провадженні України. Залучення захисника. Відмова від захисника або його заміна.
5. Поняття та процесуальне положення потерпілого у кримінальному провадженні України.
6. Характеристика представника та законного представника потерпілого як учасника кримінального процесу України.
7. Цивільний позов у кримінальному процесі: поняття, предмет, правова природа цивільного позову.
8. Поняття, процесуальне положення цивільного позивача та цивільного відповідача та їх представників у кримінальному провадженні України.
9. Процесуальне положення представника юридичної особи, щодо якої здійснюється кримінальне провадження
10. Загальна характеристика іншихучасників кримінального провадження (свідка, перекладача, експерта, спеціаліста, секретаря судового засідання, судового розпорядника, понятого, заставодавця).
Задача 1. Слідчий здійснює досудове провадження щодо Мартинюка, якого притягнуто до кримінальної відповідальності за ст. 122 КК (заподіяння середньої тяжкості тілесних ушкоджень). Підозрюваний надіслав прокурору, який здійснює нагляд за розслідуванням заяви про відвід слідчого. В заяві він зазначив, що слідчий відноситься до нього упереджено, відмовив в його клопотанні про виклик до допит свідків. Крім того, йому стало відомо, що дружина слідчого товаришує з рідною сестрою потерпілого.
Що повинен зробити прокурор, одержавши заяву підозрюваного, хто, в якому порядку розглядає заяву про відвід слідчого? Якщо буде встановлено, що зазначені в заяві підозрюваного обставини підтверджуються, як слід буде вирішити питання про відвід?
Задача 2. До поліції звернулась Носкова з заявою про заподіяння їй тілесних ушкоджень, в зв’язку з якими вона знаходилась у лікарні три тижні, її знайомим, Зверевим. Заяву було прийнято та внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Визначте процесуальне становище Носкової та Зверева.
Задача 3. Слідчий провадить досудове розслідування щодо Кунцевича, який притягнутий до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК (службова недбалість). Встановлено, що Кунцевич має певні фізичні вади – його зір – 0,5 на обидва ока.
Чи є зазначені вади підставою для обов’язкового призначення захисника?
ТЕМА 6. Докази та доказування у кримінальному процесі України (8 годин)
Заняття 1.
1. Доказування як різновид процесу пізнання. Особливості пізнання в кримінальному судочинстві.
2. Поняття та види доказування у кримінальному процесі.
3. Мета доказування в кримінальному процесі.
4. Поняття та структура предмета доказування у кримінальному провадженні.
5. Особливості предмета доказування в окремих категоріях (видах) кримінального провадження.
6. Зміст обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
7. Локальний предмет доказування у кримінальному провадженні.
Задача 1. Слідчий поліції розслідує вбивство Юрченко. В ході розслідування як свідок був допитаний сусід потерпілого, квартира якого знаходиться на одній сходовій площадці з квартирою потерпілого. Цей свідок показав, що він чув, як приблизно у 20 годині хтось довго дзвонив, а потім стукав у двері квартири Юрченко, потім він почув, як людина, яка дзвонила у квартиру, назвала себе, сказавши: «Відкривай, це я, Анатолій». Слідчий має намір встановити знайомих потерпілого, яких звуть Анатолій. Крім того, слідчий вважає за необхідне перевірити, чи міг свідок, перебуваючи у своїй квартирі, чути те, що говорять на сходовій площадці біля квартири Юрченко.
Чи входять до предмету доказування обставини, які має намір встановити слідчий?
Заняття 2.
1. Поняття доказів та джерел (видів) доказів у кримінальному процесі.
2. Властивості доказів у кримінальному процесі. Поняття належності та допустимості доказів у кримінальному провадженні.
3. Процесуальні порушення і допустимість доказів. Питання про асиметрію доказів.
Задача 1. Адамова було притягнуто до кримінальної відповідальності по ч. 1 ст. 115 КК України за вбивство своєї дружини. На досудовому слідстві Адамов категорично заперечував свою причетність до вбивства, пояснював, що він прийшов з роботи і виявив, що двері його квартири відчинені, а дружина лежить в кімнаті на підлозі без ознак життя, хто вчинив вбивство, він не знає. Слідчий зібрав докази, які, на його думку, спростовують показання Адамова і викривають його у вчиненні кримінального правопорушення.
У судовому засіданні після оголошення обвинувального акту головуючий запитав обвинуваченого Адамова, чи зрозуміле йому обвинувачення, чи визнає він себе винним, чи бажає давати показання суду. Адамов відповів, що обвинувачення йому зрозуміле, він себе винним визнає, але показання давати відмовляється, тому що «не хоче ворушити минуле».
Оскільки у кримінальному провадженні були досліджені необхідні докази, суд визнав винним і засудив Адамова за ч. 1 ст. 115 КК України і як на один з доказів послався на визнання обвинуваченим своєї вини. Чи правомірне таке посилання? Що є доказом у кримінальному провадженні?
Заняття 3.
1. Поняття та види доказування у кримінальному процесі. Доказування як діяльність по збиранню, перевірці та оцінці доказів. Доказування як обґрунтування певної тези (твердження).
2. Поняття та способи збирання, перевірки доказів. Особливості збирання та перевірки доказів в окремих стадіях кримінального провадження України. Використання науково-технічних засобів при збиранні та перевірки доказів.
3. Поняття та зміст оцінки доказів у кримінальному процесі.
4. Поняття та класифікація суб’єктів процесу доказування у кримінальному провадженні.
5. Поняття та зміст обов’язку доказування. Суб’єкти, на яких покладено обов’язок доказування у кримінальному провадженні. Характеристика повноважень суб’єктів, на яких покладено обов’язок доказування, щодо збирання, перевірки та оцінки доказів.
6. Поняття та зміст тягаря доказування. Суб’єкти, на яких покладено тягар доказування у кримінальному провадженні.
Задача 1. Климчук і Ярошенко визнані судом винними в тому, що працюючи: перша - завідуючої, а друга - продавцем магазину, вчинили розкрадання товарів і грошей на значну суму. Не заперечуючи факту недостачі, обвинувачені заявили, що розкрадань вони не здійснювали, а недостача, на їх думку, утворилася в результаті їх недосвідченості в торговій справі та недбалого відношення до роботи. Спростовуючи ці пояснення обвинувачених, прокурор послався на те, що Ярошенко працювала в торговій мережі більше п’яти років, а Климчук не могла довести, що при отриманні та відпустці товарів вона допускала помилки.
Чи можна використати наведені прокурором дані як докази в справі і послатися на них в обвинувальному вироку?
Заняття 4.
1. Види (джерела) доказів у кримінальному провадженні України.
2. Показання як джерело доказів у кримінальному провадженні. Характеристика окремих видів показань:
а) показання свідка: поняття, предмет, значення. Права, обов'язки та відповідальність свідка. Особи, які не підлягають допиту як свідки, і особи, які мають право відмовитися давати показання як свідки. Оцінка показань свідка. Особливості збирання та оцінки показань неповнолітніх свідків.
б) показання потерпілого: поняття, предмет, значення. Особливості оцінки показань потерпілого (в тому числі, неповнолітнього потерпілого).
в) показання підозрюваного та обвинуваченого: поняття, предмет, види. Особливості оцінки показань підозрюваного та обвинуваченого.
г)показання експерта: підстави проведення допиту, особливості оцінки.
3. Доказове значення показань, одержаних під час допиту слідчим чи прокурором та показань, одержаних під час допиту слідчим суддею.
4. Висновок експерта як джерело доказів у кримінальному процесі: поняття, предмет, значення. Особливості оцінки висновку експерта. Права, обов’язки та відповідальність експерта. Підстави проведення експертизи в кримінальному провадженні.
5. Речові докази як джерело доказів у кримінальному провадженні: поняття, види, особливості оцінки.
6. Документи як джерело доказів у кримінальному процесі: поняття, форма, види. Документи, якими оформлюється провадження слідчих (розшукових) та негласних слідчих (розшукових) дій. Відмінність документів-речових доказів від документів-самостійного джерела доказів. Збирання, перевірка та оцінка документів.
7. Зберігання речових доказів і документів та вирішення питання про них.
Задача. 1. В судовому засіданні розглядалося кримінальне провадження за обвинуваченням Лукина в порушення правил безпеки дорожнього руху (ч.2 ст. 286 КК). Обвинувачений як на досудовому, так і в судовому слідстві винним себе не визнавав і пояснював, що наїзд на потерпілого стався з вини останнього. Як стверджував обвинувачений, потерпілий раптово вийшов на проїжджу частину дороги і намагався пройти на червоний сигнал світлофора, причому, вийшов він на такій відстані від машини, якою управляв обвинувачений, що запобігти наїзду на потерпілого не було технічної можливості. У своєму останньому слові обвинувачений просив суд про поблажливість і заявив, що винним себе визнає і кається у вчиненому, а також коротко розповів про подію, вказавши, що він на машині почав рух через пішохідний перехід, не дочекавшись зеленого сигналу світлофора, вважаючи, що ніхто переходити проїзну частину більше не буде. Оскільки суддя вважав, що в ході розгляду справи було отримано достатньо доказів, судове слідство не було відновлено. У вироку суд як на один з доказів послався на визнання обвинуваченим своєї вини.
Наскільки правомірне таке посилання?
Задача 2. Слідчий суддя розглядав клопотання прокурора про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до Познякова, якому було зроблено повідомлення про підозру у заподіяні тяжких тілесних ушкоджень (ч. 1 ст. 121 КК). Підозрюваний просив не обирати до нього такий запобіжний захід, послався на те, що він визнає себе винним, має намір відшкодувати потерпілому збитки, сплатити гроші за лікування. Слідчий суддя своєю ухвалою обрав до Познякова як запобіжний захід особисте зобов’язання.
Під час розгляду справи в суді обвинувачений заперечував свою вину, пояснював, що він взагалі не чіпав потерпілого, який сам впав, бо був нетверезий.
Прокурор як на доказ вини Познюкова послався на його показання, які він давав слідчому судді.
Чи обґрунтоване таке посилання?
ТЕМА 7. Заходи забезпечення кримінального провадження України (4 години)
Заняття 1.
1. Поняття, харакрерні ознаки та види заходів забезпечення кримінального провадження.
2. Загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
3. Виклик слідчим, прокурором. Судовий виклик. Порядок здійснення виклику в кримінальному провадженні. Наслідки неприбуття на виклик.
4. Привід. Клопотання про здійснення приводу, його розгляд слідчим суддею. Виконання ухвали про здійснення приводу.
5. Накладення грошового стягнення. Клопотання про накладення грошового стягнення, його розгляд. Скасування ухвали про накладення грошового стягнення.
6. Тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом. Клопотання про тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом, його розгляд. Продовження строку тимчасового обмеження у користуванні спеціальним правом.
Задача 1. В судове засідання з розгляду кримінального провадження щодо Свиридова, який обвинувачується у вчиненні замаху на вбивство, не з’явився потерпілий Котов, а також свідки Маркова та Розов. Оскільки обвинувачений не визнавав своєї вини, прокурор наполягав на виклику та допиті потерпілого та свідків, які були допитані на досудовому слідстві слідчим, та в своїх показаннях викривали Свиридова у вчинені злочину. Суд відклав розгляд справи та повторив виклик потерпілого і свідків, однак, потерпілий, який одержав судовий виклик, знов не з’явився, а свідкам вручити судовий виклик не змогли, оскільки вони за адресою, яку було зазначено в матеріалах досудового провадження, не знаходились. Прокурор звернувся з клопотанням до суду про застосування до потерпілого та свідків приводу.
Як слід вирішити клопотання, які обставини необхідно з’ясувати, вирішуючи питання про привід?
Задача 2. Слідчий здійснює провадження, в якому Коломійченку повідомлено про підозру в нанесенні тяжких тілесних ушкоджень Хропанюку. Підозрюваний в своїх показаннях стверджує, що потерпілий – людина психічно хвора і часто безпідставно вчиняє сварки з сусідами. 5 серпня (в день, коли відповідно до повідомлення про підозру був вчинений злочин) о 20 годині Хропанюк вчинив сварку, вимагав, щоб Коломійченко забрав свій автомобіль, який стояв поблизу від його вікон. Коломійченко відмовився, відштовхнув Хропанюка, але не бив його. Після цього Хропанюк пішов з двору і повернувся десь о 23 годині, був п’яний і побитий. Підозрюваний наполягає на призначенні експертизи для з’ясування психічного стану потерпілого, каже, що Хропанюк часто не пам’ятає, де він був, що з ним трапилось.
Слідчий призначив амбулаторну судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану потерпілого. Але потерпілий не з’явився до лікаря-психіатра, на виклики слідчого також не з’являється.
Яким чином може діяти слідчий, чи можливе застосування до потерпілого приводу?
Заняття 2.
1. Відсторонення від посади. Клопотання про відсторонення від посади, його розгляд слідчим суддею. Продовження строку відсторонення від посади та його скасування.
2. Тимчасовий доступ до речей і документів. Клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, його розгляд. Ухвала про тимчасовий доступ до речей і документів. Виконання ухвали слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів.
3. Тимчасове вилучення майна. Підстави та порядок тимчасового вилучення майна.
4. Арешт майна. Підстави та порядок арешту майна. Скасування арешту майна.
5. Поняття, цілі і значення запобіжних заходів. Система та види запобіжних заходів.
6. Підстави застосування запобіжних заходів і обставини, що враховуються при обранні запобіжних заходів.
7. Клопотання слідчого, прокурора про застосування запобіжних заходів. Розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу. Ухвала про застосування запобіжних заходів. Зміна запобіжного заходу.
Задача 1. Потерпілий вважає, що на підприємстві, де працював підозрюваний, є документи, які можуть свідчити про причетність підозрюваного до вчинення злочину (йдеться про документи, які підтверджуватимуть, що підозрюваний був направлений у відрядження на автомобілі підприємства), але за його запитом йому такі документи не були надані. Потерпілий звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання тимчасового доступу до документів.
Як слід вирішити клопотання?
Задача 2. Слідчий здійснює досудове розслідування відносно Кравця, якому було зроблено повідомлення про підозру у вчиненні тяжких тілесних ушкоджень (ч. 1 ст. 121 КК). Захисник підозрюваного має намір самостійно залучити експерта та доручити йому проведення медичної експертизи щодо тяжкості тілесних ушкоджень, які одержав потерпілий Ватажнюк, строку та механізму їх заподіяння. Захисник вважає, що частину ушкоджень потерпілий одержав за кілька днів до бійки з підозрюваним, крім того, наявні у потерпілого ушкодження, на думку захисника, слід віднести до категорії середньої тяжкості.
Для проведення експертизи захисник має намір одержати медичні документи з лікарні, де знаходився на лікування потерпілий. Для одержання таких документів захисник звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання тимчасового доступу до медичних документів та вилучення їх на період проведення експертизи.
Слідчий суддя розглянув клопотання та задовольнив його, надавши тимчасовий доступ до документів, про які йшлося у клопотання захисника.
Звернувшись до лікарні з ухвалою слідчого судді, захисник одержав відмову у наданні документів, йому пояснили, що документи загублено, або хтось їх викрав.
Що може вдіяти в такому випадку захисник?
ТЕМА 8. Досудове розслідування (6 годин)
Заняття 1.
1. Поняття, значення та завдання стадії досудового розслідування у кримінальному провадженні України. Форми досудового розслідування у кримінальному провадженні України.
2. Поняття, види та значення загальних положень досудового розслідування.
3. Характеристика окремих загальних положень стадії досудового розслідування у кримінальному провадженні України: а) початок досудового розслідування. Єдиний реєстр досудових розслідувань; б) поняття, види підслідності. Значення правил про підслідність; в) повноваження слідчого при розслідуванні злочинів і кримінальних проступків. Взаємодія слідчого з оперативними підрозділами; г) місце проведення досудового розслідування; д) об’єднання і виділення матеріалів досудового розслідування; е) строки досудового розслідування кримінальних проступків та злочинів, порядок їх обчислення та продовження; ж) ознайомлення з матеріалами досудового розслідування до його завершення; з) недопустимість розголошення відомостей досудового розслідування.
4. Способи збирання та перевірки доказів стороною обвинувачення, стороною захисту та слідчим суддею на стадії досудового розслідування у кримінальному процесі України.
5. Поняття, види та класифікація слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні України.
6. Характеристика підстав та умов провадження слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні України.
7. Слідчі (розшукові) дії, які проводяться на підставі постанови прокурора. Слідчі (розшукові) дії, які проводяться на підставі ухвали слідчого судді. Порядок звернення слідчого або прокурора до слідчого судді з клопотанням про преведення слідчих (розшукових) дій.
8. Суб’єкти кримінального провадження, які уповноважені проводити слідчі (розшукові) дії. Особи, які приймають участь у провадженні слідчих (розшукових) дій. Забезпечення прав осіб, які приймають участь при проведенні слідчої (розшукової) дії.
9. Порядок провадження і оформлення слідчих (розшукових) дій.
Задача 1. 5 вересня 2012 року в міліцію звернувся Костюк з заявою про вимагання у нього майна (ч.1 ст. 189 КК). 15 вересня було порушено кримінальну справу щодо Майновенка, досудове слідство тривало до 10 жовтня і закінчилось винесенням постанови про закриття кримінальної справи за п. 2 ч.1 ст. 6 КПК 1960 року (за відсутністю складу злочину). 26 листопада 2012 року Костюк знов звернувся з заявою про вимагання у нього майна (йшлося про ті самі дії, в зв’язку з якими 15 вересня було порушено, я 10 жовтня закрито кримінальну справу).
Чи можна відмовити у прийнятті заяви на тій підставі, зазначені в заяві дії вже були предметом розгляду і за ними ухвалено процесуальне рішення про закриття справи?
Якщо заяву буде прийнято і внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, чи можливо буде приєднати до матеріалів провадження кримінальну справу, яку було порушено 15 вересня?
Задача 2. 10 лютогоМудров звернувся до міліції з заявою про вчинення у нього крадіжки речей з квартири, в заяві йшлася про викрадення значної кількості коштовностей та антикварних речей. В прийнятті заяви йому було відмовлено, і усно роз’яснено, що він відомий як особа, що зловживає спиртними напоями, і тих речей, про викрадення яких він пише в заяві, у нього не могло бути.
Мудров має намір оскаржити цю відмову. 25 лютого (того ж року) Мудров звернувся до адвоката з проханням роз’яснити, чи має він таке право, якщо таке право у нього є, то куди, в якому порядку він може звернутися зі скаргою, хто, в які строки розгляне скаргу.
Які пояснення з зазначених питань повинен надати на підставі закону адвокат?
Задача 3. Москальчук звернувся до Приморського відділу міліції м. Одеси з заявою про вчинення у нього крадіжки речей та грошей у великих розмірах (ч.4 ст. 185 КК) в потязі, в якому він їхав з Москви до Одеси. Де саме було викрадено речі, він не знає, відсутність речей та грошей він виявив, коли потяг відійшов від станції Роздільна Одеської обл.
Визначте підслідність кримінального провадження.
Заняття 2.
1. Порядок виклику та допиту свідків та потерпілих. Особливості виклику і допиту малолітньої або неповнолітньої особи. Допит свідка, потерпілого під час досудового розслідування в судовому засіданні.
2. Загальні положення допиту підозрюваного у кримінальному провадженні України.
3. Одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб: підстави, умови, порядок провадження та оформлення.
4. Пред’явлення для впізнання: поняття, види, порядок провадження. Особи, які приймають участь у пред’явленні для впізнання. Протокол пред’явлення для впізнання. Особливості пред’явлення для впізнання трупів.
5. Слідчий експеримент: поняття, підстави та порядок провадження. Протокол слідчого експерименту.
6. Поняття обшуку, підстави та умови його провадження. Особливості провадження обшуку на окремих об’єктах та у окремих осіб.
7. Поняття та види огляду. Підстави та порядок проведення огляду. Особливості проведення огляду житла чи іншого володіння особи. Особливості проведення огляду трупа, пов’язаного з ексгумацією. Протокол огляду.
8. Освідування особи: поняття, підстави та порядок провадження.
9. Підстави та порядок призначення та проведення експертизи. Порядок залучення експерта. Права підозрюваного у зв’язку з призначенням та проведенням експертизи. Отримання зразків для експертизи. Примусове отримання біологічних зразків. Примусове залучення особи для проведення медичної чи психіатричної експертизи.
10. Поняття, види, підстави та загальні положення проведення негласних слідчих (розшукових) дій.
Задача 1. До слідчого судді звернувся адвокат Машковський, який здійснює захист Кравця, підозрюваного у вчиненні замаху на вбивство (ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст.115 КК) з клопотанням про призначення експертизи. Як зазначив захисник у клопотанні, на його думку, його підзахисний вчинив суспільно-небезпечне діяння в стані неосудності. Слідчий, який здійснює досудове провадження, одержав довідку з Одеського психоневрологічного диспансеру, згідно з якою Кравець не знаходиться на обліку в цьому закладі. В клопотанні захисника про призначення стаціонарної судово-психіатричної експертизи слідчий відмовив, пославшись на те, що відповідно до ст. 509 КПК не виявлено підстав для призначення експертизи, а саме, на обліку підозрюваний не знаходиться, його поведінка не була неадекватною.
Захисник просив допитати свідків, які могли б підтвердити, що Кравець до вчинення суспільно-небезпечного діяння досить часто знепретомнював, в нього були випадки безпідставного хвилювання, сам Кравець стверджував, що в дитинстві мав черепно-мозкову травму.
Що повинен вдіяти слідчий суддя, після одержання клопотання, яке він може ухвалити рішення?
Що може зробити захисник, якщо слідчий суддя відмовить у задоволенні клопотання?
Задача 2. В місті Одесі проводилась виставка ювелірних виробів, серед яких були старовинні прикраси. Невідомими було вчинено крадіжку виробів на значну суму. За даним фактом в м. Одесі здійснюється досудове розслідування.
В ході розслідування слідчий одержав дані про причетність до вчинення злочину Ляшка, а також дані про те, що Ляшко знаходиться в м. Львові, є підстави вважати, що в квартирі своєї сестри Ляшко ховає старовинні вироби та шукає покупців. Слідчий, що здійснює провадження в Одесі, має намір провести обшук в квартирі сестри Ляшка, провести допит двох свідків, мешканців м. Львова, витребувати з районного суду в м. Львові копію вироку, яким Ляшко був засуджений за крадіжку в 2006 році (покарання він відбув в 2011 році), а також провести негласну слідчу (розшукову) дію – установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу.
Яким чином може діяти слідчий?
Задача 3. В зв’язку з заподіянням тяжких тілесних ушкоджень Лукову слідчий здійснював досудове розслідування і зібрав докази, на підставі яких повідомив про підозру Клячку. Підозрюваний не визнавав себе винуватим, стверджував, що він не наносив побої потерпілому. Оскільки потерпілий, який знаходився в лікарні, пояснював, що він запам’ятав людину, яка на нього напала, слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням про проведення пред’явлення для впізнання потерпілому підозрюваного.
Яким повинно бути рішення слідчого судді? Складіть проект такого рішення.
Який порядок пред’явлення для впізнання передбачений чинним КПК?
Заняття 3.
1. Форми закінчення досудового розслідування.
2. Закриття кримінального провадження: підстави та порядок.
3. Закінчення досудового розслідування складанням клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності.
4. Закінчення досудового розслідування складанням обвинувального акту. Відкриття матеріалів іншій стороні.
5. Обвинувальний акт, його структура та зміст. Реєстр матеріалів досудового розслідування.
6. Закінчення досудового розслідування складанням клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру. Відкриття матеріалів іншій стороні. Клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, його структура та зміст.
7. Особливості досудового розслідування кримінальних проступків.
8. Спеціальне досудове розслідування.
9. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування. Оскарження ухвал слідчого судді під час досудового розслідування.
Задача 1. До міліції звернулась Наришкіна з заявою про вчинення щодо її доньки дій, які можна розглядати як доведення до самогубства. Як було зазначено в заяві, ці дії вчиняє колишній чоловік її доньки, Махамедов, який погрожує вбивством доньці та викраденням їх дитини. В зв’язку з постійними загрозами, її донька, Наришкіна Христина вчинила спробу самогубства, після чого лікувалася в психіатричний лікарні. Після повернення з лікарні Христини Махамедов знов почав погрожувати їй, він надсилає їй SMS-повідомлення, телефонує з погрозами та лякає її. Христина змінювала номери телефонів, однак Махамедов невідомо як довідується про нові номери та продовжує свої дії.
Заяву було внесено до ЄРДР, дії було кваліфіковано за ч. 2 ст. 120 КК. Слідчий вважає за доцільне здійснити зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, а саме провести негласний контроль за телефонними розмовами з відбором та фіксацією змісту розмов та сигналів SMS.
Що може вдіяти для цього слідчий?
Задача 2. Під час досудового розслідування слідчий за дозволом слідчого судді провів негласне відібрання зразків, необхідних для порівняльного дослідження (здійснювалось провадження щодо злочину, передбаченого ч. 1 ст.111 КК – державна зрада). В судовому засіданні прокурор надав як доказ висновок експерта, який провів дослідження зразків, що були одержані негласно. Захисник обвинуваченого, який себе винним не визнає, заперечує проти використання висновку експерта як джерела доказів, пославшись на те, що на момент відібрання у його підзахисного зразків, повідомлення про підозру йому зроблене не було. Крім того, про проведення такої негласної дії підозрюваного повідомлено не було. Про проведення цієї дії підозрюваний та захисник дізнались тільки під час надання стороні захисту доступу до матеріалів досудового розслідування, на цей момент пройшло більше одного року з моменту відібрання зразків.
Чи допущено слідчим, прокурором порушення норм КПК? Яким повинно бути рішення суду за клопотанням захисника?
Задача 3. Слідчий, який здійснює досудове розслідування в справі про незаконне виготовлення та збут наркотичних речовин (ч. 3 ст. 307 КК), вважає за необхідне провести такі негласні слідчі (розшукові) дії:
1) контроль за вчиненням злочину у формі оперативної закупки;
2) негласне отримання зразків, необхідних для порівняльного дослідження.
3) відеоконтроль особи.
Яким чином повинен діяти слідчий? Які гарантії прав осіб, контитуційні права можуть бути обмежені, передбачені чинним КПК?
Задача 4. Щодо Безчесного здійснюється досудове розслідування, його повідомлено про підозру по ч. 3 ст. 185 КК (крадіжка, поєднана з проникненням у житло). Від участі захисника підозрюваний відмовився. До підозрюваного (раніше неодноразово судимого) було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Призначену слідчим суддею суму застави підозрюваний не вносив. Допитаний як підозрюваний Безчесний пояснив, що він дійсно проник до оселі потепілого для того, щоб знайти свій мобільний телефон, який, як вважав підозрюваний, потерпілий у нього викрав. Він дійсно знайшов свій телефон у потерпілого, а також забрав ще деякі речі потерпілого (на суму 8 тис. грн.) для того, щоб «покарати» його за крадіжку його мобільного телефону. Потерпілий в своїх показанням стверджував, що Безчесний заборгував йому 2 тис. грн., борг не повертав, сам віддав йому свій мобільний телефон в рахунок частини боргу.
По закінченні досудового розслідуванняслідчий надав підозрюваному матеріали провадження для ознайомлення. Підозрюваний, ознайомившись з матеріалами, звернувся до слідчого з клопотанням про допит як свідка його колишньої дружини, яка могла б підтвердити, що мобільний телефон потерпілий викрав. Крім того, підозрюваний наполягав на проведенні очної ставки між ним та потерпілим.
Як слід вирішити клопотання.
Задача 5. Слідчий здійснював досудове провадження, в якому було зроблене повідомлення про підозру у вчиненні службової недбалості Дубову, провівши слідчі дії, слідчий дійшов висновку, що розмір шкоди, завданої діями підозрюваного незначний. Прокурор своєю постановою закрив кримінальне провадження за відсутністю події злочину (п.1 ч.1 ст. 284 КПК). Представник потерпілого (установи, в якій працював підозрюваний) не погодився з постановою та оскаржив її до слідчого судді, пославшись на те, що за наявності такої постанови неможливо буде відшкодувати шкоду, завдану установі.
Яким повинно бути рішення слідчого судді?
ТЕМА 9. Підсудність (2 години)
1. Поняття і види підсудності кримінальних справ судам першої інстанції. Значення правил про підсудність. Співвідношення понять підсудності і компетенції судів.
2. Поняття територіальної підсудності; правила визначення територіальної підсудності.
3. Інстанційна підсудність. Направлення кримінального провадження з одного суду до іншого. Недопустимість спорів про підсудність.
Задача 1. Слідчий закінчив досудове розслідування щодо групи з 5 осіб, яких пртягнуто до кримінальної відповідальності за вчинені в різних районах міста та області крадіжки, грабіжі та розбійні напади. Яцка, Боровського, Семашка та Карпова було притягнуто до кримінальної відповідальності за підозрою у вчиненні в Суворовському районі м. Одеси трьох крадіжок за попередньою змовою групою осіб, з проникненням в житло, які було кваліфіковано за ч. 3 ст. 185 КК; Яцка, Семашка та Назаренка – за підозрою у вчиненні двох грабежів у Суворовському районі, та одного грабіжа і двох крадіжок в Овідіопольському районі Одеської обл. (їх дії кваліфіковано за ч. 2 ст. 186 КК, ч.2 ст. 185 КК), Назаренка, Семашка та Карпова – за підозрою у вчиненні розбійного нападу у Приморському районі м. Одеси (ч. 2 ст. 187 КК); Боровського, Карпова та Назаренка – за підозрою у вчиненні в Малиновському районі м. Одеси розбійного нападу з заподіянням потерпілому тяжких тілесних ушкоджень (ч. 4 ст. 187 КК).
Хто і як повинен вирішити питання про підсудність даного провадження?
ТЕМА 10. Підготовчен провадження (4 години)
Заняття1.
1. Загальна характеристика стадії підготовчого провадження у кримінальному судочинстві України: поняття, завдання, суб’єкти, які беруть у ньому участь.
2. Питання, які вирішуються у підготовчому судовому засіданні. Рішення, що приймаються судом у підготовчому судовому засіданні.
3. Досудова доповідь.
4. Порядок, підстави та умови ухвалення вироку на підставі угоди під час підготовчого провадження. Зміст вироку на підставі угоди у кримінальному провадженні України.
5. Підстави прийняття ухвали про відмову в затвердженні угоди. Структура та зміст ухвали суду про відмову в затвердженні угоди.
6. Підстави та процесуальний порядок ухвалення рішення про закриття кримінального провадження на стадії підготовчого провадження. Структура та зміст ухвали суду про закриття кримінального провадження у підготовчому проваджені.
7. Підстави та порядок прийняття рішення про повернення обвинувального акту, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурору, якщо вони не відповідають вимогам КПК України.
Задача 1. Слідчий закінчивдосудове розслідування щодоВеличка, якого притягнуто до кримінальної відповідальності за п. 6 ч. 2 ст. 115 КК (умисне вбивство з корисливіх мотивів). Оскільки злочин був вчинений у N-ському районі, обвинувальний акт та інші документи, передбачені ч. 4 ст. 291 КПК, було направлено до N-ського районного суду. В даному суді працюють четверо суддів, двоє з них були обрані слідчими суддями. Під час досудового розслідування один із слідчих суддів розглядав клопотання про надання дозволу на проведення обшуку (своєю ухвалою надав такий дозвіл), другий слідчий суддя розглянув клопотання про обрання до Величка запобіжного заходу (своєю ухвалою обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою).
Хто та яке рішення повинен ухвалити в стадії попереднього розгляду за зазначеними документами, які надійшли до суду?
Задача 2. Суд призначив до розгляду обвинувальний акт, відповідно до якого Мальков обвинувачується у заподіянні своїй дружині середньої тяжкості тілесних ушкоджень (ч. 2 ст. 122 КК). В судове засідання з’явились обвинувачений, його захисник, потерпіла та її представник, не з’явився прокурор. Суд поставив на обговорення питання про можливість провести засідання у відсутності прокурора. Представник потерпілої пропонує провести засідання без прокурора, вирішити питання про призначення судового розгляду, пославшись на те, що провадження здійснюється у формі приватного обвинувачення. Обвинувачений та його захисник погодились з висловленою думкою.
Яким повинно бути рішення суду?
Заняття 2.
1. Підстави та порядок призначення судового розгляду на підставі обвинувального акту, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру. Зміст ухвали про призначення судового розгляду.
2. Прийняття судом рішень, пов’язаних з підготовкою до судового розгляду.
3. Підстави та порядок прийняття судом рішення про направлення обвинувального акту, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру до відповідного суду для визначення підсудності.
4. Підстави та порядок прийняття рішення про відкладення судового засідання та стадії підготовчого провадження.
5. Підстави та порядок прийняття рішення про зупинення судового провадження на стадії підготовчого провадження у кримінальному судочинстві України.
Задача 1. В зв’язку із знайденням трупів двох людей було розпочато досудове розслідування (після внесення відповідних даних до ЄРДР), слідчий зібрав докази, на підставі яких дійшов висновку, що вбивство було вчинено К., який перебував на обліку у Психоневрологочному диспансері. Слідчий звернувся до експертів-психіатрів для проведення експертизи щодо К., одержав висновок, відповідно до якого К. страждає на параноїдальну форму шизофренії, на момент вчинення суспільно-небезпечного діяння не міг усвідомлювати свої дії та керувати ними, потребує застосування примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного заходу із суворим наглядом.
По закінченні досудового розслідування прокурор склав клопотання про застосування до К. примусових заходів медичного характеру та направив його до районного суду.
Яким повинен бути склад суду в підготовчому провадженні?
Тема 11. Судовий розгляд (4 години)
Заняття 1.
1. Загальна характеристика стадії судового розгляду у кримінальному провадженні України: поняття, завдання, склад суду, процесуальний порядок (частини судового розгляду).
2. Загальні умови судового розгляду. Зміст і значення вимог безпосередності, усності, гласності, незмінності складу суду, безперервності судового розгляду. Рівність прав сторін і забезпечення змагальності в судовому засіданні.
3. Учасники судового провадження.
4. Межі судового розгляду у кримінальному провадженні України. Зміна обвинувачення в суді. Висунення додаткового обвинувачення. Відмова від підтримання державного обвинувачення. Погодження зміни обвинувачення, висунення нового обвинувачення та відмови від підтримання державного обвинувачення.
5. Об’єднання і виділення матеріалів кримінального провадження. Зупинення судового провадження.
6. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження та проведення слідчих (розшукових) дій під час судового провадження.
7. Підстави та порядок ухвалення рішення про відкладення судового засідання у кримінальному судочинстві України.
8. Підстави та порядок ухвалення рішення про зупинення судового провадження у кримінальному судочинстві України.
Задача 1. Суд розглядає справу щодо Мусійчука, якого притягнуто до кримінальної відповідальності за ст. 187 ч. 2 КК. Після дослідження доказів в судовому слідстві прокурор районної прокуратури, який підтримував обвинувачення в судовому засіданні, дійшов висновку про наявність підстав для зміни обвинувачення на ст.186 ч. 2 КК.
Яким чином повинен діяти прокурор?
Задача 2. 26 листопада суд розглядав по першій інстанції справу, в який Бєлова було притягнуто до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КК (розбій). В судовому засіданні прокурор змінив обвинувачення на ч. 2 ст. 186 КК (грабіж). Головуючий роз’яснив потерпілому Маслову його право підтримувати обвинувачення у попередньому обсязі. Потерпілий висловив намір підтримувати обвинувачення у розбої. В зв’язку з тим, що в судове засідання не з’явилися свідки, на допиті яких наполягав захисник, суд відклав розгляд справи на 12 грудня. 12 грудня суд продовжив розгляд справи і з’ясував, що потерпілий не з’явився в судове засідання. Секретар судового засідання зателефонував до потерпілого, його дружина повідомила, що Маслов загинув в автомобільній аварії.
Як визначити межі судового розгляду? Чи може суд засудити Бєлова за ст. 187 КК?
Варіант: Потерпілий на з’явився в судове засідання внаслідок тяжкого захворювання - інсульту.
Яким чином повинен буде діяти суд, як визначити межі судового розгляду в зазначеному випадку?
Заняття 2.
1. Процедура судового розгляду. Елементи судового розгляду: підготовча частина, судове слідство, судові дебати, останнє слово обвинуваченого, ухвалення та проголошення судового рішення.
2. Підготовча частина судового засідання. Питання, що вирішуються в підготовчій частині судового засідання. Послідовність дій в підготовчій частині.
3. Поняття, значення судового слідства (з’ясування обставин та перевірки їх доказами). Початок судового слідства (з’ясування обставин та перевірки їх доказами).
4. Визначення обсягу доказів, що підлягають дослідженню, та порядку їх дослідження. Підстави і умови відмови суду від дослідження доказів за неоспорюваними сторонами обставинами. Розгляд судом клопотань учасників судового провадження.
5. Порядок проведення допитів в судовому засіданні. Допит обвинуваченого. Допит свідка. Допит потерпілого. Особливості допиту малолітнього або неповнолітнього свідка чи потерпілого.
6. Пред'явлення для впізнання в судовому засіданні.
7. Проведення експертизи за ухвалою суду. Допит експерта в суді.
8. Дослідження речових доказів. Дослідження документів. Дослідження звуко- і відеозаписів. Огляд на місці.
9. Закінчення з’ясування обставин та перевірки їх доказами.
10. Поняття, значення судових дебатів. Учасники судових дебатів, порядок їх виступів. Останнє слово обвинуваченого.
11. Ухвалення та проголошення судового рішення. Таємниця наради суддів.
12. Види судових рішень. Законність, обґрунтованість і вмотивованість судового рішення.
13. Поняття, значення, види вироків суду. Питання, що вирішуються судом при ухваленні вироку. Зміст вироку суду.
14. Поняття, значення ухвали суду. Зміст ухвали суду.Окрема думка судді.
Задача 1. Суд розпочав розгляд кримінального провадження щодо Суркова, обвинуваченого по ч. 3 ст. 286 та ч.1 ст. 121 КК. Після призначення підготовчого провадження суд направив потерпілому Хмарку повідомлення про день та час проведення підготовчого засідання, потерпілий не з’явився і підготовче провадження було проведено за його відсутності. Суд призначив судовий розгляд на 15 травня та направив потерпілому судовий виклик, в судове засідання потерпілий не з’явився, повістку було вручено матері потерпілого для передання самому Хмарку. Відповідно до ст.325 КПК суд запропонував сторонам висловити свою думку щодо можливості розглянути справу за відсутності потерпілого. Прокурор вважає, що розглянути справу можливо, оскільки з’явилися свідки, які були очевидцями вчинення обвинуваченим хуліганських дій та заподіяння потерпілому тілесних ушкоджень. Захисник наполягає на явці потерпілого, оскільки вважає важливим для здійснення захисту провести перехресний допит потерпілого (вважає, що потерпілий спровокував дії обвинуваченого).
Яким повинно бути рішення суду з обговорюваного питання, якими міркуваннями буде керуватися суд?
Задача 2. Карпенко звернувся до міліції з заявою про заподіяння йому тілесних ушкоджень сусідом, Мєшковим. Заяву внесено до ЄРДР, проведено розслідування, Мєшкова повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 122 КК (заподіяння тілесних ушкоджень середньої тяжкості). Після закінчення досудового розслідування прокурор передав обвинувальний акт до суду, було проведено підготовче засідання з участю прокурора та обвинуваченого, потерпілий направив до суду заяву, в якій просив провести підготовче засідання за його відсутності. Суд призначив судовий розгляд, направив судовий виклик обвинуваченому, потерпілому, свідкам. Потерпілий в судове засідання не з’явився, про причини неявки суд не повідомив. Суд відклав розгляд справи і повторив виклик потерпілого, який знов не з’явився. Прокурор висловив думку, що провадження слід закрити, оскільки неявка потерпілого, якому двічі був направлений судовий виклик, не з’явився та не повідомив про причини неявки, що можна розглядати як відмову від підтримання обвинувачення. Обвинувачений наполягає на розгляді справи по суті, посилається на те, що він хоче довести свою невинуватість.
Яким повинно бути рішення суду?
<