Заняття № 4
Тема 3.Законодавча база (правове забезпечення) підприємницької діяльності
КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ
http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80
ст. 42КонституціїУкраїни Коженмає право на підприємницькудіяльність, яка не заборонена законом.
Підприємницькадіяльністьдепутатів, посадових і службовихосіборганівдержавноївлади та органівмісцевогосамоврядуванняобмежується законом.
Держава забезпечуєзахистконкуренції у підприємницькійдіяльності. Не допускаютьсязловживаннямонопольним становищем на ринку, неправомірнеобмеженняконкуренції та недобросовіснаконкуренція. Види і межімонополіївизначаються законом.
Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністюпродукції та усіхвидівпослуг і робіт, сприяєдіяльностігромадськихорганізаційспоживачів.
- ст. 64 КонституціїУкраїни Здійснювати підприємницькудіяльністьзабороняється органам державноївлади та органам місцевогосамоврядування. Підприємницькадіяльністьпосадових і службовихосіборганівдержавноївлади та органівмісцевогосамоврядуванняобмежується законом (але не забороняєтьсявзагалі) у випадках, передбачених ч. 2 ст. 64 КонституціїУкраїни, а саме — в умовахвоєнногоабонадзвичайного стану можутьустановлюватисьокреміобмеження прав і свобод іззазначенням строку діїцихобмежень.
- Стаття 66. Кожензобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурнійспадщині, відшкодовуватизавдані ним збитки.
Цивільним кодексом України
http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15
Стаття 2. Регулює майнові та особистінемайновівідносиниучасниківцивільнихвідносин (фізичні особи та юридичні особи)
Стаття 3. Загальні засади цивільногозаконодавства
1. Загальними засадами цивільногозаконодавства є:
1) неприпустимістьсвавільноговтручання у сферу особистогожиттялюдини;
2) неприпустимістьпозбавлення права власності, крімвипадків, встановлених КонституцієюУкраїни та законом;
3) свобода договору;
4) свобода підприємницькоїдіяльності, яка не заборонена законом;
5) судовийзахистцивільного права та інтересу;
6) справедливість,добросовісність та розумність.
Господарський кодексУкраїни
http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/436-15
Стаття 1. Предмет регулювання
1. Цей Кодекс визначаєосновні засади господарювання в Україні і регулюєгосподарськівідносини, щовиникають у процесіорганізації та здійсненнягосподарськоїдіяльностіміжсуб'єктамигосподарювання, а такожміжцимисуб'єктами та іншимиучасникамивідносин у сферігосподарювання.
Глава 4
ГОСПОДАРСЬКА КОМЕРЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ
(ПІДПРИЄМНИЦТВО)
Стаття 42. Підприємництво як вид господарськоїдіяльності
1. Підприємництво - цесамостійна, ініціативна, систематична, на власнийризикгосподарськадіяльність, щоздійснюєтьсясуб'єктамигосподарювання (підприємцями) з метою досягненняекономічних і соціальнихрезультатів та одержанняприбутку.
Стаття 43. Свобода підприємницькоїдіяльності
1. Підприємцімають право без обмеженьсамостійноздійснювати будь-яку підприємницькудіяльність, яку не заборонено законом.
2. Особливостіздійсненняокремихвидівпідприємництвавстановлюютьсязаконодавчими актами.
3. Переліквидівгосподарськоїдіяльності, щопідлягаютьліцензуванню, а такожпереліквидівдіяльності, підприємництво в якихзабороняється, встановлюютьсявиключно законом.
4. Здійсненняпідприємницькоїдіяльностізабороняється органам державноївлади та органам місцевогосамоврядування.
Підприємницькадіяльністьпосадових і службовихосіборганівдержавноївлади та органівмісцевогосамоврядуванняобмежується законом у випадках, передбачених частиною другою статті 64 КонституціїУкраїни.
Стаття 44. Принципипідприємницькоїдіяльності
1. Підприємництвоздійснюється на основі:
вільноговиборупідприємцемвидівпідприємницькоїдіяльності;
самостійногоформуванняпідприємцемпрограмидіяльності, виборупостачальників і споживачівпродукції, щовиробляється, залученняматеріально-технічних, фінансових та іншихвидівресурсів, використанняяких не обмежено законом, встановленняцін на продукцію та послугивідповідно до закону;
вільного найму підприємцемпрацівників;
комерційногорозрахунку та власногокомерційногоризику;
вільногорозпорядженняприбутком, щозалишається у підприємцяпіслясплатиподатків, зборів та іншихплатежів, передбачених законом;
самостійногоздійсненняпідприємцемзовнішньоекономічноїдіяльності, використанняпідприємцемналежноїйомучасткивалютноївиручки на свійрозсуд.
Стаття 45. Організаційніформипідприємництва
1. Підприємництво в Україніздійснюється в будь-якихорганізаційних формах, передбачених законом, на вибірпідприємця.
2. Порядок створення, державноїреєстрації, діяльності, реорганізації та ліквідаціїсуб'єктівпідприємництваокремихорганізаційних форм визначаєтьсяцим Кодексом та іншими законами.
3. Щодогромадян та юридичнихосіб, для якихпідприємницькадіяльність не є основною, положенняцього Кодексу поширюються на ту частинуїхдіяльності, яка за своїм характером є підприємницькою.
Стаття 46. Право найму працівників і соціальнігарантіїщодовикористанняїхпраці
1. Підприємцімають право укладати з громадянами договори щодовикористанняїхпраці. При укладенні трудового договору (контракту, угоди) підприємецьзобов'язанийзабезпечитиналежні і безпечніумовипраці, оплату праці не нижчувідвизначеної законом та їїсвоєчаснеодержанняпрацівниками, а такожіншісоціальнігарантії, включаючисоціальне й медичнестрахування та соціальнезабезпеченнявідповідно до законодавстваУкраїни.
Стаття 47. Загальнігарантії прав підприємців
1. Держава гарантуєусімпідприємцям, незалежновідобраних ними організаційних форм підприємницькоїдіяльності, рівні права та рівніможливості для залучення і використанняматеріально-технічних, фінансових, трудових, інформаційних, природних та іншихресурсів.
2. Забезпеченняпідприємцяматеріально-технічними та іншими ресурсами, щоцентралізованорозподіляються державою, здійснюється з метою виконанняпідприємцем поставок, робітчипослуг для пріоритетнихдержавних потреб.
{Частина друга статті 47 іззмінами, внесенимизгідноіз Законом № 3205-IV від 15.12.2005 }
3. Держава гарантуєнедоторканність майна і забезпечуєзахистмайнових прав підприємця. Вилучення державою або органами місцевогосамоврядування у підприємцяосновних і оборотнихфондів, іншого майна допускаєтьсявідповідно до статті 41 КонституціїУкраїни на підставах і в порядку, передбачених законом.
4. Збитки, завданіпідприємцювнаслідокпорушеннягромадянамичиюридичними особами, органами державноївладичи органами місцевогосамоврядуванняйогомайнових прав, відшкодовуютьсяпідприємцювідповідно до цього Кодексу та іншихзаконів.
5. Підприємецьабогромадянин, якийпрацює у підприємця по найму, у передбачених законом випадкахможе бути залучений до виконання в робочий час державнихабогромадськихобов'язків, з відшкодуваннямпідприємцювідповіднихзбитків органом, якийприймаєтакерішення. Спори про відшкодуваннязбитківвирішуються судом.
Стаття 48. Державнапідтримкапідприємництва
1. З метою створеннясприятливихорганізаційних та економічних умов для розвиткупідприємництваорганивлади на умовах і в порядку, передбачених законом:
надаютьпідприємцямземельніділянки, передаютьдержавнемайно, необхідне для здійсненняпідприємницькоїдіяльності;
сприяютьпідприємцям в організаціїматеріально-технічногозабезпечення та інформаційногообслуговуванняїхдіяльності, підготовцікадрів;
здійснюютьпервіснеоблаштуваннянеосвоєнихтериторійоб'єктамивиробничої і соціальноїінфраструктури з продажемабо передачею їхпідприємцям у визначеному законом порядку;
стимулюютьмодернізаціютехнології, інноваційнудіяльність, освоєнняпідприємцяминовихвидівпродукції та послуг;
подаютьпідприємцяміншівидидопомоги.
2. Держава сприяєрозвитку малого підприємництва, створюєнеобхідніумови для цього.
Стаття 49. Відповідальністьсуб'єктівпідприємництва
1. Підприємцізобов'язані не завдаватишкодидовкіллю, не порушувати права та законніінтересигромадян і їхоб'єднань, іншихсуб'єктівгосподарювання, установ, організацій, права місцевогосамоврядування і держави.
2. За завдані шкоду і збиткипідприємецьнесемайнову та іншувстановлену законом відповідальність.
Стаття 50. Діяльністьіноземнихпідприємців в Україні
1. Особливостіздійсненняпідприємницькоїдіяльності на територіїУкраїни, на її континентальному шельфі та у виключній (морській) економічнійзонііноземнимиюридичними особами, громадянамивизначаютьсяцим Кодексом та іншими законами України.
2. У разіякщочиннимміжнародним договором, згоду на обов'язковістьякогонадано Верховною Радою України, встановленоінші правила щодопідприємництва, ніжті, щопередбаченозаконодавствомУкраїни, застосовуються правила міжнародного договору. Правила міжнароднихдоговорівУкраїни, чинних на момент прийняття КонституціїУкраїни, застосовуютьсявідповідно до КонституціїУкраїни в порядку, визначеномуцимиміжнародними договорами.
Стаття 51. Припиненняпідприємницькоїдіяльності
1. Підприємницькадіяльністьприпиняється:
звласноїініціативипідприємця;
уразізакінчення строку діїліцензії;
уразіприпиненняіснуванняпідприємця;
напідставірішення суду у випадках, передбаченихцим Кодексом та іншими законами.
2. Порядок припиненнядіяльностіпідприємцявстановлюється законом відповідно до вимогцього Кодексу.