Розділ 3. Текстовий процесор.
Тема: Призначення, можливості текстового процесора Word. Фрагменти
Тексту дії з ними. Форматування тексту. Створення та редагування списків, зображень, таблиць і колонтитулів.
Мета: навчальна: ознайомити студентів можливостями текстового процесора Word, способами та правилам форматуванням тексту, можливостями створення та редагування списків, зображень, таблиць і колонтитулів.
Виховна: сприяти розвитку творчого мислення, формувати пізнавальний інтерес та світоглядні ідеї у студентів.
Розвиваюча: сприяти розвитку інтересу до предмету.
Тип заняття: вивчення нового матеріалу.
Основні терміни та поняття:
Наочне приладдя:
Міжпредметні зв’язки: забезпечуючі: теми з інформатики: "Програмне забезпечення персональних комп’ютерів".
Структура заняття:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь студентів.
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.
IV. Вивчення нового матеріалу.
V. Закріплення нових знань і вмінь студентів.
VI. Підсумок заняття.
VIІ. Домашнє завдання.
Хід заняття:
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь студентів.
На минулій лекції ми з вами розглянули види програмного забезпечення. Пригадайте їх будь ласка. Наведіть приклади прикладного програмного забезпечення.
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.
Досить часто в житті перед нами стоїть задача введення, редагування, форматування та виведення інформації за допомогою комп’ютера. Вам неодноразово доводилось і ще доведеться друкувати реферати, готувати лабораторні, наукові, курсові роботи. Для того щоб робити на високий бал вам неодмінно необхідно опанувати тему програму завдяки якій можна працювати з текстом. Отже, як ви вже здогадалися, темою нашого заняття є «Призначення, можливості текстового процесора Word. Фрагменти тексту дії з ними. Форматування тексту. Створення та редагування списків, зображень, таблиць і колонтитулів».
IV. Вивчення нового матеріалу.
Для роботи з текстом на комп’ютері використовують: текстові редактори і текстові процесори. У загальному їх називають системами обробки текстів – програми, які призначені для створення, редагування й друку текстових документів.
Текстовий редактор – це програма, що дозволяє вводити, редагувати, форматувати та зберігати текст (Блокнот, WordPad, Твір, Лексикон).
Текстовий процесор – це програма, що дозволяє вводити, редагувати й форматувати текст, вставляти малюнки й таблиці, перевіряти правопис, складати зміст, виконувати перенос слів та багато інших складних операцій (Microsoft Word, Word Prefect, OpenOffice, Word-Star).
Існує багато форматів файлів, в яких системи опрацювання текстів зберігають текстові документи. У кожній із програм один із форматів є стандартним і за замовчуванням. Так, наприклад, в текстовому редакторі Блокнот стандартним є формат.txt, а в текстовому процесорі Word – формат.doc. Для роботи з файлами інших форматів системи опрацювання текстів мають у своєму складі спеціальні програми-конвертори, які перетворюють файли текстового документа з одного формату в інший.
Характеристики найпоширеніших форматів текстових документів.
-.txt - у файлі зберігається тільки текст з розбиттям на абзаци і без форматування.
-.doc - у файлі зберігається текст, рисунки, вставлені об'єкти, значення їх властивостей.
-.RTF - у файлі зберігається текст, рисунки, вставлені об'єкти, значення їх властивостей.
Можливості текстового процесора:
- набір тексту (введення інформації) в пам’ять комп’ютера;
- можливість введення тексту декількома мовами;
- редагування (заміна, зміна, вставляння, видалення, копіювання, переміщення і т. ін.) фрагментів тексту;
- форматування (зміна параметрів шрифтів, абзаців, сторінок і т. ін.) фрагментів тексту;
- опрацювання декількох текстів одночасно;
- пошук потрібних фрагментів тексту;
- можливість вставляння в текст різних об’єктів (рисунків, схем, таблиць, графіків, формул, спеціальних знаків, яких немає на клавіатурі, тощо);
- перевірка правопису та автоматичне коригування помилок при введенні тексту;
- друкування всього тексту або його фрагментів;
- створення стандартних документів (листів, резюме, записок і т. ін.);
- друкування набраного тексту або його фрагментів;
- збереження набраного тексту на зовнішньому носієві.
Фрагментом тексту називатимемо символ, слово, речення, один чи декілька абзаців. Над фрагментом тексту визначені такі основні дії: копіювання в буфер обміну, вирізування, вставляння, вилучення з тексту, вирівнювання, перетворення символів: збільшення, зменшення, задання викляду написання (товстий, курсив, підкреслений та їх комбінації) тощо.






