Түсіндірмелі – көрнекі
Коммуникативті оқыту
Проблемалық оқыту
Бағдарламалық оқыту
Компьютерлік оқыту
##### Мәселелік оқыту
##### Интерактивті оқыту
##### Жоспарлы оқыту
##### 1
Сабақты ұйымдастыру кезеңінің мақсаты.
##### Оқушының оқуға ынтасын, зейін бөлу
##### Үйге тапсырмасын дұрыс орындауға көмектесу
##### Сабаққа пысықтау жасау
##### Сабаққа қорытынды жасау
##### Сабақты талдау
##### Түсіндіруді талап етеді
##### Жаңа білім қалыптастыру
##### Рефлексия сұрақтарын беру
##### 1
$$$$$ Берілген сұраққа кез келген оқушы жауап бере алатын әдістің бірі:
##### Әңгімелесу
##### Миға шабуыл
##### Дискуссия
##### Дөнгелек үстел
##### Іскерлік ойын
##### Дебат
##### Конференция
##### Дәріс
##### 1
$$$$$ Конференция сабағының мақсаты
##### Сабақты ғылыммен байланыстыра өткізу
##### Сабақты белгілі бір тақырып бойынша пікір айту
##### Сабақ мазмұнына талдау жасау
##### Пресс-конференция өткізу
##### Пікір-талас өткізу
##### Жаңа ақпараттармен бөлісу
##### Біліммен бөлісу
##### Интербелсенді әдістермен жүргізу
##### 1
$$$$$ Программалық оқытудың мақсаты.
##### Мұғалімнің оқу материалын өңдеп талдап түсіндіру
##### Жазбаша материалды пайдалану
##### Арнаулы пәндерді ғана оқыту
##### Арнаулы бағдарлама бойынша өткізу
##### Жас ерекшеліктерін ескере отыра арнаулы бағдарлама жасау
##### Интербелсенді әдістермен жүргізу
##### Сабақ мазмұнына талдау жасау
##### Пресс-конференция өткізу
##### 1
$$$$$ Дидактикалық мақсатта қолданылатын программалау машинасының бірі
##### Жаттығатын машиналар
##### Программалау машиналары
##### Зерттеу машиналары
##### Тесттік тапсырмаларды орындау
##### Психикалық процестерді зерттеу
##### Рефлексиялық талдау
##### Жазбаша материалды пайдалану
##### Жаңа ақпараттармен бөлісу
##### 1
$$$$$ Панорамалық сабақ.
##### Сабақтын бір сәтін өзгертуге көңіл бөлу
##### Сабақ үстінде жарыс ұйымдастыру
##### Дамыта отыра оқытуды көздейтін сабақ
##### Сабақтан ұзінді көрсету
##### Көрнекілікті көрсету
##### Жаңа ақпараттармен бөлісу
##### Тесттік тапсырмаларды орындау
##### Психикалық процестерді зерттеу
##### 1
$$$$$ Экскурсия сабағының бір түрі.
##### Нақтылы обьектіні тандау
##### Жаңа тақырыпты жан-жақты қабылдауға көмектесу
##### Озат тәжіриебені мұғалімнің сабағына қатысу
##### Сезімге әсер ету
##### Жоғарғы сезімді дамыту
##### Тесттік тапсырмаларды орындау
##### Психикалық процестерді зерттеу
#####
##### 1
$$$$$ Эвристикалық әңгіме, пікірталас, дөңгелек үстел, іскелік ойын- оқыту түрінің әдістерінің жатуы
##### Интерактивті
##### Топтық
##### Жекелей
##### Бағдарламалы
##### Мәселелік
##### Дебат
##### Конференция
##### Дәріс
##### 1
$$$$$ Жаңашыл сабақтың мақсаты.
##### Оқытуды шығармашылықпен байланыстыру
##### Кейбір мәселелерді топтап жүйелеп өткізу
##### Тәжірибелі мұғалімнің сабақ өткізуі
##### Жаңа технологиямен байланыстыру
##### Жаңа тәжірибемен байланыстыру
##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу
##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету
##### Семинар сабағына даярлық
##### 1
$$$$$ Семинар сабағының мақсаты -
##### Сұрақ-жауап әдісін ұйымдастыру
##### Белгілі бір тарауды оқыту
##### Теориялық білімге талдау жасау
##### Практикалық сабақ өткізу
##### Эврестикалық сұрақтар беру
##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу
##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету
##### Семинар сабағына даярлық
##### 1
$$$$$ Лекция сабағының мақсаты.
##### Түсіндіруде ғылыми жүйелілік пен дәлдікті анықтау
##### Оқушыға информацияны сөз арқылы баяндау
##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу
##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету
##### Семинар сабағына даярлық
##### Қарым-қатынас ерекшеліктерін анықтау
##### Сабақтың әдісін анықтау
##### Эврестика әдісін қолдану
##### 1
$$$$$ Сабаққа қойылатын талаптардың бірі.
##### Оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеру
##### Оқушыларды тексеру
##### Қарым-қатынас ерекшеліктерін анықтау
##### Сабақтың әдісін анықтау
##### Эврестика әдісін қолдану
##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу
##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету
##### Семинар сабағына даярлық
##### 1
$$$$$ Демонстрациялық экспериментің мақсаты.
##### Сабақ үстінде жүргізілетін зерттеу
##### Қысқа мерзімді бақылау жүргізу
##### Еркін зерттеу жүргізу
##### Сабақтан тыс эксперимент
##### Сабақ үстіндегі зерттеу
##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу
##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету
##### Семинар сабағына даярлық
##### 1
$$$$$ Жоғары оқу орындарында білім берудегі кредиттік жүйенің
талаптарының бірі:
##### Аралық аттестациялау
##### Белгілі білім мөлшеріне талдау жасау
##### Шындықты танып білуге көмектесу
##### Бағдарлама жасау
##### Жазбаша тапсырма жасау
##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу
##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету
##### Семинар сабағына даярлық
##### 1
$$$$$ Дуэт сабақтың мақсаты.
##### Бірнеше ұстаздардың пысықтау сабағы
##### Талантты жас ұстаздың сабағы
##### Ұстаздық шеберлікті қалыптастыру сабағы
##### Пән мұғалімдердің бірлесіп сабақ өткізу
##### Бір мұғалімнің сабақ өткізуі
##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу
##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету
##### Семинар сабағына даярлық
##### 1
$$$$$ Интеграциялық сабақтың мақсаты:
##### Күрделі мәселелерді топтап, жүйелеп түсіндіру
##### Жас ұстаздарға арналған үлгі сабақ
##### Озат тәжірибені тарату
##### Бірнеше ұстаздармен бірігіп сабақ өтізу
##### Екі ұстаз бірігіп сабақ өткізу
##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу
##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету
##### Семинар сабағына даярлық
##### 1
$$$$$ Жинақ сабақтың мақсаты.
##### Күрделі мәселелерді топтап, жүйелеп түсіндіру
##### Жас ұстаздарға арналған үлгі сабақ
##### Озат тәжірибені тарату мақсаттарында өткізілген сабақ
##### Бірнеше ұстаздардың бірігіп сабақ өткізуі
##### Жинақ сабағы
##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу
##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету
##### Семинар сабағына даярлық
##### 1
$$$$$ Десант сабақтың мақсаты.
##### Озат тәжірибені таратудың бір түрі
##### Шығармашылықты дамыту
##### Анкета әдіс арқылы зерттеу жүгізу
##### Сенинарлық-практикалық сабақтың бір түрі
##### Саяхат сабақ
##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу
##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету
##### Семинар сабағына даярлық
##### 1
$$$$$ Панорамалық сабақтың мақсаты.
##### Сабақтың бір кезеңін өткізуге көңіл бөлу
##### Пән бойынша сайыстар ұйымдастыру
##### Оқушылардың дамыта отыра оқыту
##### Тәжірибе тарату сабақтарының бір түрі
##### Дуэт сабақ
##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу
##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету
##### Семинар сабағына даярлық
##### 1
$$$$$ Дидактикалық мақсаттарына байланысты сабақты
классификациялаған автор:
##### Ю.К.Бабанский
##### А.Н.Леонтьев
##### П.Я.Гальперин
##### Н.Г.Морозова
##### Л.С.Славина
##### Л.С.Выготский
##### А.Н. Леонтьев
##### Ж.Пиаже
##### 1
$$$$$ Проблемалық әдістің мақсаты:
##### Дамыта отыра оқытуды көздеу
##### Педагогика ғылымының жетістігін анықтау
##### Ойын элементтері арқылы оқу процесін ұйымдастыру
##### Психологиялық тренингтер өткізу
##### Жарыс-сабақ өткізу
##### Белгілі бір тарауға талдау жасау
##### Практикалық сабақ өткізу
##### Оқушылардың біліміне талдау жасау
##### 1
$$$$$ Дәріс – бұл:
##### Оқу сабағының диалогты формасы
##### Оқытушының монолог ретінде оқытуы
##### Оқудың өзара әрекетінің полигловты формасы
##### Оқытудың интерактивті фомасы
##### Субъект – объект өзара әрекетінің формасы
##### Оқу сабағының түрі
##### Оқу сабағының типі
##### Оқу сабағының функциясы
##### 1
$$$$$ Келтірілеген жауаптардың қайсысына сәйкес келеді: «Оқыту процесіндегі оқытушы мен студенттің, мұғалім мен оқушының тиімді өзара әрекетінің заңдылықтары мен тәжірибелік тәжірибесін түсіндіретін және жалпылайтын ғылыми қағидалар жүйесі»:
##### Оқу іс-әрекетінің теориясы
##### Дидактика
##### Оқыту теорисы
##### Білім беру теориясы
##### Оқыту әдістемесі
##### Оқыту құралы
##### Білім беру қағидасы
##### Оқыту құралдары
##### 1
$$$$$ Ой әрекетінің, ұғымдардың кезеңді қалыптасуының теориясын құрастырған ғалым:
##### Д.Б.Эльконин
##### П.Я.Гальперин
##### Н.Ф.Талызина
##### Л.С.Выготский
##### Е.А.Лурия
##### Б.Ц.Бадмаев
##### А.С.Макаренко
##### Э.Торндайк
##### 1
$$$$$ «Оқыту әдістемесі» түсінігінің анықтамасы:
##### Белгілі пәнді оқыту теориясы
##### Белгілі пәнді оқыту процесі
##### Оқыту мен оқідың өзара әрекеттесуі
##### Педагогикалық өзара әрекеттесудің әр түрлі типтерін зерттеуші
##### Оқыту әсерлерінің әдістері мен тәсілдері
##### Белгілі пәнді оқыту формасы
##### Пәнді оқыту құралдары
##### Оқыту тәсілдері
##### 1
$$$$$ Оқыту бағдарламасы – бұл:
##### Оқыту деңгейіне қойылатын талаптар жиыны
##### Оқушыларға қойылатын талаптар жиыны
##### Оқу пәндерінің кестесі
##### Бітірушілердің дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
##### Жоғарғы білімнің белгілі деңгейіне бағытталған білім бері мазмұнын, білім беру қызметтерінің барлығын қосқанда, анықтайтын іс қағаз немесе іс қағаздар жиыны
##### Жоғарғы білімнің белгілі деңгейіне бағытталған білім беруге қойылатын талаптар жиыны
##### Жаңа білімдерді меңгеруге қойлатын талаптар
##### Оқытушыға қойылатын талаптар жиыны
##### 1
$$$$$ Жоспарлы сатылап ақыл–ой әрекетін қалыптастыру концепциясының негізін салушы:
##### Д.Б.Эльконин
##### П.Я.Гальперин
##### Н.Ф.Талызина
##### Л.С.Выготский
##### А.Р.Лурия
##### Г.И.Щукина
##### Э.Торндайк
##### А.Нұғысова
##### 1
$$$$$ Бағытталған басты әрекет:
##### адамның шынайы арқа сүйейтін қызмет жүйесі.
#####арнайы дайындалып және баламаланып қойылған зерттеудің негізгі мәселелерінің сұрақтары негізінде ақпарат алудың эмпирикалық әлеуметтік-психологиялық әдіс
##### бұл әрекетті орындауда шынайылылық көрсетпеу;
#####тек студент жаңа пайдалы білімдерді қызығып оқығанда ғана білім болады.
#####Оқушының іс-әрекетімен қатар,оқытушының да іс-әрекетін қамтитын екі жақты процесс
##### Шынайылыққа жету жүйесі
##### Жаңа білімдерді игеру
##### Тәжірибеде қолдану
##### 1
$$$$$Өзін - өзі бақылау:
#####рефлексивті ойлау негізінде адамның өзін - өзі бақылауы;
#####ойды жүйелеу
#####түсінік қалыптастыру
#####жаңа білімді игеру
#####өзін – өзі қадағалау
#####бақылау ерекшелігі
#####ойды қорытындылау
#####баға беру
##### 1
$$$$$ Ақпарат көзінің әр түрлілігі немесе тест нысандарына байланысты 12 топқа топтастырған:
#####Р.Б.Кэттелл мен В.Ф.Варбутон;
##### В.В.Давыдов, П.Я.Гальперин
##### Д.Б.Эльконин, В.В.Давыдов
##### А.Н.Леонтьев,А.И.Матюшкин
##### Г.И.Щукина, Л.С.Выготский
##### П.М.Якобсон, Р.Б.Кэттелл
##### Л.И.Божович, Р.Б.Кэттелл
##### Р.Б.Кэттелл, Н.Ф.Талызина,
##### 1
$$$$$ Жақын арадағы даму аймағы түсінігін енгізген:
#####Л.С.Выготский;
#####С.Д.Пэрис;
#####Д.Р.Кросс;
##### П.Я.Гальперин;
#####Д.Б.Эльконин;
#####Э.Торндайк
#####А.Г.Уманов
#####Л.Занков
##### 1
$$$$$ Даму тек қана оқу мен үйрену бар жағдайда ғана мүмкін болады деген:
##### П.Я.Гальперин;
##### Д.Б.Эльконин;
#####Д.Р.Кросс;
##### П.Я.Гальперин;
#####Д.Б.Эльконин;
#####Э.Торндайк
#####А.Г.Уманов
#####Л.Занков
##### 1
$$$$$ Дамыта оқыту:
##### студенттердің интеллектісін дамыту;
##### ақыл – ой қабілеттерінің дамуын қамтамасыз етеді;
##### ортаңғы деңгейге оқытушының жеке бас ерекшелігі;
##### дағдыны қалыптастыру процесі;
##### оқыту процесін талдаудың жоғары деңгейі;
##### ұйымдастырылған оқыту процесінің ықплы балаға және оның психикалық дамуына әсер ететінін білу
##### тақырыптың негізгі ойларының ғылыми мазмұнын аудитория санасына жеткізу
##### оқу сапасын анықтайтын көрсеткішті түзету
##### 1
$$$$$Стандарттық сабақтың оқу-әрекетінің формалары
##### жаңа материалды түсіндіру
##### тәжірбиелік тапсырма
##### сыныптан тыс жұмыс
##### семинар-тренинг
##### өзіндік тапсырма
##### үй жұмысы
##### Тәжірибелік ұсыныстар дайындау
##### Анкеталық зерттеу жүргізу
##### 1
$$$$$ Психологиялық тапсырмаларды әдістемелік талдау бөлімдері:
#####Ой жинақтау, дәлел келтіру
#####Қорытынды жасау
#####Ұғым, пікір, ой қорытындысы
#####Пікір жүргізу
#####Ой қорыту
##### Тәжірибелік ұсыныстар дайындау
##### Анкеталық зерттеу жүргізу
##### Жоспар дайындау
##### 1
$$$$$Бақылаудың тиімділік шарты:
##### Жариялылығы
##### Көрнекілік
##### Өзектілігі
##### Проблемалық
##### Ғылыми
##### Қол жетімділігі
##### Тәжірибелік ұсыныстар дайындау
##### Анкеталық зерттеу жүргізу
##### 1
$$$$$Психология пәні бойынша оқытушының сабаққа дайындық міндеттері:
##### Оқыту әдісі мен құралын таңдау
##### Тақырыптық жоспар дайындау
##### Тәжірибелік ұсыныстар дайындау
##### Силлабусты құрастыру
##### Тәжірибе жүргізу
##### Тестік бақылау
##### Жаңа материалдармен жұмыс
##### Анкеталық зерттеу жүргізу
##### 1
$$$$$Психология пәнінің зертханалық және тәжірибелік сабақтарының негізгі қызметі:
##### Теориялық білімді тәжірибеде бекіту
##### Арнайы қабілеттілікті дамыту
##### Кәсіби іскерлікті қалыптастыру
##### Оқу әрекетін меңгеру
##### Коммуникативті икемділікті қалыптастыру
##### Тәжірибелік икемділікті қалыптастыру
##### Оқушының мақсат қоюға және оны шешуге үйрету
##### Жаңа тақырыптарды түсіндіру
##### 1
$$$$$Психологияны оқытуда жүйелілік қағидасы арқылы жүзеге асырылады:
##### Оқу материалының құрылымдылығы және жүйелілігі
##### Пән мазмұнын түсінікті етіп баяндау
##### Сезім мүшелері мен бейнелерді пайдалану
##### Теориялық ережелердің мысал ретіндегі иллюстрациялары
##### Эмоционалдық пен рационалдық бірлігі
##### Психологияны оқытуда белсенділік таныту
##### Оқушының мақсат қоюға және оны шешуге үйрету
##### Мәліметтер жүйесінің бірізділігі
##### 1
$$$$$Психологияны оқытуда қолданылатын көрнекіліктердің түрлері:
##### Заттық
##### Графикалық
##### Іскерлік ойындар
##### Дыбыстық
##### Бейнелік
##### Ақпартаттық
##### Перфокарталар
##### Кинофильмдер
##### 1
$$$$$ Білімді, біліктілікті және дағдыларды бақылау және түзету жұмысының түрлері:
##### Емтихан
##### Диспут сабағы
##### Экскурсия сабағы
##### Семинар-сабағы
##### Кино-сабағы
##### Лабораториялық жұмыс
##### Практикалық сабақ
##### Өздік жұмыс
##### 1
$$$$$ Психология пәнін оқыту әдістемесі пәндермен тығыз байланысты:
##### Дидактика
##### Анатомия
##### Экология
##### Математика
##### Физиология
##### Физика
##### Технология
##### Педиатрияа
##### 1
$$$$$ Десант сабаққа қойылатын талаптың бірі.
##### Озат тәжірибені тарату
##### Шығармашылықты дамыту
##### Анкеталық зерттеу жүргізу
##### Семинарлық-практикалық сабақ өткізу
##### Жас ұстаздарға көмек көрсету
##### Оқушының мақсат қоюға және оны шешуге үйрету
##### Оқытушы баяндауы
##### Екі адамның бірігіп беруі
##### 1
$$$$$ Сабақ үстінде психологиялық зерттеуді құрудың принциптерінің бірі.
##### Демонстрациялық
##### Синтнздік
##### Анализдік-синтездік
##### Анализдік
##### Көрнекілік
##### Түсіндіру
##### Салыстыру
##### 1
$$$$$ Психология пәнің оқыту принциптері:
##### Дамыту принципі
##### Жауапкершілік принципі
##### Обьективті принципі
##### Өзбеттілік принципі
##### Ойлау принципі
##### Сөздік принціпі
##### Жинақтау принціпі
##### 1
$$$$$ Сабақтың типтерінің бірін ата.
##### Білімді сынау сабағы
##### Талдау сабағы
##### Практикалық сабақ
##### Саяхат сабақ
##### Бақылау
##### Эмоционалдық
##### Белсенділік таныту
##### Қорытынды жасау
##### 1
$$$$$ Жинақ сабақтың мазмұны.
##### Күрделі мәселені топтап, жүйелеп түсіндіру
##### Жас мұғалімге арналған сабақтың түрі
##### Озат тәжірибені тарату мақсатында бірлесіп жұмыс істеу
##### Дует сабақ өткізу
##### Мақсат қою
##### Шешім шығару
##### Сабақ мазмұнына талдау жасау
##### Ұсыныстар болжамдар жасау
##### 1
$$$$$ Ұстаздардың бір тақырып бойынша бірігіп сабақ өткізу
##### Конференция сабағына қойылатын талаптар:
##### Сабақты ғылыммен байланыстыра өту
##### Сабақта бергілі-бір тақырып бойынша пікір айту
##### Сабақ мазмұнына талдау жасау
##### Оқушылар өз пікірлерін дәлелдеп үйрену
##### Сабақ барысында сұрақ-жауап әдісін қолдану
##### Ұсыныстар болжамдар жасау
##### Өзгенің біліміне талдау жасау
##### 1
$$$$$ Оқу процесін педагогикалық қадағалау қызметіне жатпайды:
##### Табылған кемшіліктерге байланысты түзетулерді жоспарлау және жетістіктерді көбейту
##### Өтілген тақырып бойынша студенттердің білімінің сапасын тексеру
##### Оқу бағдарламасын студенттердің барлығының қандай деңгейде меңгерілгендігі туралы жалпы орташа деңгейін анықтау
##### Бағалау
##### Оқу процесінің тиімділігін алдыға қойылған оқыту мақсатын нәтижемен сәйкестендіру арқылы бағалау
##### Озат тәжірибені тарату мақсатында бірлесіп жұмыс істеу
##### Теориялық ережелердің мысал ретіндегі иллюстрациялары
##### Психологияны оқытуда белсенділік таныту
##### 1