1.1 Вибори виконавчих ОСС на рівні Академії та на рівні структурних підрозділів, проходять на основі загального рівного прямого виборчого права, шляхом таємного голосування
1.2 Виборча комісія (далі – ВК, комісія) – колегіальний орган, створений для організації та проведення виборів. Діяльність ВК здійснюється відкрито і демократично. На засіданнях мають право бути присутніми кандидати в ОСС, їх довірені особи та представники адміністрації Академії, за попереднім повідомленням голови ВК.
1.3 Членами ВК можуть бути студенти, які не займають виборних посад в ОСС.
Кількісний склад ВК – 5 осіб.
1.4 Формування ВК відбувається на загальних зборах студентів/засіданні, шляхом відкритого голосування.
Персональний склад ВК затверджується на загальних зборах/конференції студентів. На першому засіданні члени ВК з–поміж себе обирають голову комісії, заступника голови, секретаря комісії.
1.5 Основною організаційною формою діяльності ВК є її засідання.
1.5.1 Засідання ВК скликаються її головою, а у разі його відсутності – заступником голови комісії. У разі відсутності голови ВК, заступника голови комісії чи їх відмови скликати засідання ВК, воно може бути скликане не менш як третиною членів ВК з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час і місце засідання.
1.5.2 Засідання ВК є правомочним за наявності не менш як двох третин її складу.
1.5.3 Рішення ВК приймаються відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії та фіксуються протоколами, підписаними кожним її членом. Голос голови ВК вважається вирішальним при умові рівності голосів.
1.5.4 Член ВК, присутній на її засіданні, який не погоджується з прийнятим рішенням, прийнятим комісією, має право викласти окрему думку, що в письмовій формі додається до протоколу засідання комісії
1.6 Повноваження ВК:
– визначає форму реєстраційних бланків, форму зразків заяв, виборчих заяв та їх захист;
– приймає та реєструє заяви кандидатів на участь у виборах ОСС;
– готує та затверджує всі необхідні для виборчого процесу документи (виборчі бюлетені, заяви, подання, та інші);
– приймає та розглядає скарги, що стосуються виборчого процесу;
– безпосередньо проводить вибори;
– видає виборчі бюлетені;
– призначає відповідального за реєстрацію кандидатів;
– утворює спеціальні виборчі дільниці, що існують на тимчасовій основі для кожного структурного підрозділу;
– призначає своїм рішенням відповідального за виготовлення виборчих скриньок та їх розміщення;
– складає списки виборців, перевіряє їх та уточнює;
– призначає відповідального за виготовлення бюлетенів та їх збереження;
– призначає відповідальних за видачу в день голосування студентам бюлетенів, відповідального за збір скарг про порушення виборчого процесу;
– реєструє спостерігачів від команд;
– визначає послідовність голосування структурних підрозділів Академії;
- має право зняти кандидата з передвиборчих перегонів внаслідок невиконання вимог встановлених ВК для здійснення виборів ОСС, якщо за це проголосувало не менш, як 2/3 складу ВК;
– веде підрахунок голосів;
– оголошує результати виборів
1.7 Повноваження Голови ВК:
– здійснює керівництво діяльністю ВК, організовує її роботу;
– забезпечує підготовку засідань ВК і питань, що вносяться на її розгляд;
– скликає засідання ВК, забезпечує повідомлення членів комісії про час скликання засідання, веде засідання комісії;
– вносить на розгляд ВК пропозиції щодо структури і секретаріату;
– представляє ВК у відносинах з органами студентського самоврядування;
– здійснює інші повноваження відповідно до цього Положення.
1.8 Членам ВК забороняється брати участь у виборчій компанії кандидатів до виконавчих ОСС та структурних підрозділів.
8.9 Повноваження члена та голови ВК можуть бути достроково припинені у разі:
– відрахування з числа студентів;
– за особистою заявою;
– невиконання покладених обов’язків, при голосуванні за це не менше, ніж 2/3 членів ВК;
У зв’язку з достроковим припиненням повноважень члена ВК, у тижневий термін, за поданням виконавчих ОСС,ВК зараховує до свого складу іншу особу.
1.10 Протягом наступного тижня після затвердження ВК засоби масової інформації ОСС в співпраці з ВК зобов’язані інформувати студентів про початок та перебіг передвиборчого процесу (соціальні мережі, інформаційні стенди тощо).
1.11 Висування (подання Реєстраційних заяв на участь у виборах) кандидатів посаду голови ОСС (далі – кандидатів) триває протягом строку, затвердженого ВК.
Одна особа може балатуватися лише на одну виборну посаду.
У цей час ВК працює згідно з графіком, встановленим на першому засіданні ВК. У визначний термін Кандидати зобов’язані подати до ВК Реєстраційну заяву на участь у виборах.
1.11.1 Заява, передвиборча програма та агітаційні матеріали подаються Кандидатами до ВК. Форми агітації визначаються ВК, вони не повинні суперечити чинному законодавству України.
1.11.2 Вибори членів ОСС відбуваються за системою простої більшості.
1.12 Чергові вибори членів ОСС проводяться не пізніше 4 тижня березня. Дні голосування на виборах членів ОСС визначаються рішенням ВК.
Позачергові вибори членів ОСС проводяться в строки, які визначаються на СК.
ОСС, обрана на позачергових виборах, здійснює свої повноваження до набуття повноважень ОСС, обраної на наступних чергових виборах.
У разі, якщо відповідно до графіку навчального процесу в Академії в поточному навчальному році виборчий процес припадає на тиждень самостійної роботи або період дистанційного навчання, СК має право прийняти рішення про зміну строків проведення виборів ОСС. У такому випадку дні голосування та строки здійснення дій, пов’язаних із виборчим процесом, встановлюються рішенням СК.
1.13 Вибори членів ОСС включають в себе наступні етапи:
1) оголошення про початок виборчого процесу;
2) висунення та реєстрація кандидатів у члени ОСС;
3) складання списків виборців;
4) проведення відкритих дебатів між кандидатами;
5) голосування;
6) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування;
7) встановлення результатів виборів членів ОСС.
1.14 Оголошення про початок виборчого процесу
1.14.1 Виборчий процес вважається початим з дня прийняття відповідного рішення ВК.
1.14.2 Рішення про початок виборчого процесу доводиться до відома студентів шляхом публікації відповідного оголошення на офіційних сторінках в соціальних мережах та на інформаційних стендах та інші способи, визначені ВК.
1.15 Висунення та реєстрація кандидатів у члени ОСС.
1.15.1 Висунення кандидатів у члени ОСС починається із початком виборчого процесу і здійснюється шляхом самовисування кандидатів з числа студентів Академії.
1.15.2 Студент, який бажає висунути свою кандидатуру подає до ВК відповідну письмову заяву, в якій зазначає свої прізвище, ім’я, по батькові, факультет та групу, контактну інформацію (контактний номер телефону та адресу електронної пошти), а також зазначає про згоду на використання своїх персональних даних. Заява підписується студентом особисто.
1.15.8. ВК упродовж дня після отримання заяви перевіряє достовірність внесених до неї даних, в тому числі за допомогою Єдиної державної електронної бази з питань освіти, та приймає мотивоване рішення про реєстрацію кандидата у члени ОСС чи відмову в його реєстрації.
Підставами для прийняття рішення про відмову в реєстрації кандидата є:
- невідповідність поданої заяви вимогам цього Положення;
- подання заяви поза межами строків, визначених цим Положенням;
- подання заяви особою, яка не має права висувати свою кандидатуру;
- зазначення в заяві недостовірних відомостей;
Відмова в реєстрації кандидатом у члени ОСС не позбавляє студента права подати відповідну заяву повторно.
ВК на вимогу студента, який подавав заяву, видає йому копію рішення, прийнятого за наслідками розгляду його заяви.
1.15.4. Студент, зареєстрований кандидатом у члени ОСС, має право не пізніше як за 2 доби до виборів відкликати свою кандидатуру шляхом подання до ВК відповідної письмової заяви. ВК упродовж двох днів з дня отримання такої заяви приймає рішення про скасування реєстрації кандидата у члени ОСС.
1.15.5. Не менше, як за день до проведення виборів ВК забезпечує проведення відкритих дебатів між кандидатами на посаду члена ОСС. Порядок проведення дебатів та їх графік визначаються рішенням ВК.
1.16. Складання списків виборців.
1.16.1. ВК звертається до деканатів факультетів із зверненням про надання списку студентів, які навчаються на денній та заочній формі. До списку включаються усі студенти освітнього ступеня бакалавр, магістр, освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст, в тому числі ті, які станом на день отримання звернення перебувають в академічній відпустці або довгостроковому відрядженні.
1.16.2. ВК на підставі наданої інформації формує списки. Списки виборців скріплюються на кожному аркуші підписами голови та секретаря ВК.
1.17. Голосування
1.17.1. Одночасно із оголошенням про початок виборчого процесу ВК визначає дні голосування на виборах членів ОСС.
1.17.2. У визначені дні голосування здійснюється з 9 до 13 години.
1.17.3. Студент, який бажає реалізувати право голосу, пред’являє членові ВК студентський квиток, залікову книжку або посвідчення особи студента міжнародного зразка.
Член ВК перевіряє наявність студента, що з’явився, в списку виборців та у разі його наявності видає студентові під розпис у списку виборців виборчий бюлетень.
У відведеному для цього місці виборчого бюлетеня член ВК, який його видав, ставить свій підпис.
1.17.4. Студент заповнює виборчий бюлетень та опускає його у виборчу скриньку, яка має знаходитися у полі зору члена ВК.
Заповнення бюлетеня здійснюється шляхом проставлення відмітки напроти прізвища кандидата, за якого виборець подає свій голос. Робити будь–які інші позначки на бюлетені виборцеві забороняється.
1.17.5.Виборчі бюлетені на виборах членів ОСС. Форма виборчого бюлетеня затверджується ВК.
1.17.6. Виборчі бюлетені виготовляються за замовленням.
Після отримання бюлетенів ВК проставляє на кожному з них відбиток печатки або підпису.
Виборчі бюлетені, зіпсовані до початку голосування або під час голосування у зв’язку із їх неправильним заповненням членом ВК чи виборцем, за рішенням ВК погашаються. Рішення про погашення бюлетеня у зв’язку із неправильним його заповненням виборцем приймається на підставі письмової заяви виборця. Про погашення зіпсованих бюлетенів складається відповідний акт, який підписується головою, секретарем та не менш як одним членом СВК.
Порядок замовлення, виготовлення, транспортування, зберігання, попередньої підготовки та обліку виборчих бюлетенів визначається рішенням ВК.
1.17.7. В дні голосування виносити виборчі бюлетені та списки виборців за межі приміщення, в якому відбувається голосування, забороняється.
1.18. Підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування
1.18.1. О 13 годині останнього дня голосування ВК збирається на засідання, яке триває до встановлення результатів виборів членів ОСС.
На засіданні ВК із встановлення підсумків голосування мають право бути присутніми члени ВК, спостерігачі, представники ЗМІ та адміністрації, кандидати. У разі, якщо розміри приміщення, в якому проводилося голосування, не дозволяють забезпечити присутність усіх охочих під час підрахунку голосів, ВК приймає рішення про проведення підрахунку голосів в іншому приміщенні.
1.18.2. Після початку засідання ВК погашає невикористані бюлетені шляхом відокремлення їх нижнього правого кута та складає ці бюлетені в окремий пакет, який має перебувати в полі зору членів ВК.
1.18.8. Після погашення невикористаних бюлетенів ВК встановлює кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені. У разі розбіжностей між кількістю контрольних талонів та відомостями, внесеними до списків виборців, кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, встановлюється рішенням ВК.
1.18.4. Після опрацювання списку виборців ВК розкриває виборчу скриньку, висипає наявні в ній бюлетені на стіл та розподіляє виборчі бюлетені за факультетськими одномандатними округами.
1.18.5. Після розподілу бюлетенів голова ВК визначає її членів, які здійснюватимуть підрахунок голосів в кожному окрузі. Визначений член ВК приступає до підрахунку голосів за певним факультетським одномандатним округом. Підрахунок голосів здійснює лише один член ВК. Решта членів ВК в цей час спостерігають за підрахунком.
Підрахунок відбувається шляхом оголошення членом ВК вголос прізвища кандидата, за якого подано голос, та розкладання бюлетенів відповідно до волевиявлення виборців. Окремо розкладаються недійсні бюлетені. Недійсними вважаються бюлетені, в яких не зроблено жодної позначки, зроблено дві та більше позначки, зроблено позначки, не передбачені цим Положенням, або якщо неможливо з інших причин встановити зміст волевиявлення виборця. У разі сумніву щодо волевиявлення виборця та/або наявності підстав для недійсності бюлетеня питання вирішується ВК шляхом голосування.
Після розкладання бюлетенів член ВК перераховує вголос кількість голосів, поданих за кожного кандидата та кількість недійсних бюлетенів. За бажанням кожен член ВК має право здійснити повторний підрахунок голосів в будь–якому окрузі.
1.18.6. Після підрахунку голосів у факультетському одномандатному окрузі ВК складає протокол про результати підрахунку голосів. Протокол складається окремо щодо кожного округу.
В протоколі зазначаються:
- кількість виборців, включених до списку виборців в окрузі;
- кількість бюлетенів для голосування в окрузі, виготовлених на замовлення ВК;
- кількість бюлетенів для голосування в окрузі, погашених до початку голосування;
- кількість бюлетенів для голосування в окрузі, наявних на початок голосування;
- кількість бюлетенів для голосування в окрузі, погашених під час голосування;
- кількість невикористаних бюлетенів для голосування;
- кількість бюлетенів, отриманих виборцями;
- кількість бюлетенів для голосування, виявлених у виборчій скриньці;
- кількість бюлетенів для голосування в окрузі, які є недійсними;
- кількість бюлетенів для голосування, врахованих під час визначення результатів голосування;
- кількість голосів, поданих за кожного кандидата, висунутого в окрузі.
Протокол підписується усіма членами ВК, присутніми на засіданні, та скріплюється печаткою або підписами ВК.
1.19. Встановлення результатів виборів членів ОСС
1.19.1. На підставі протоколів про результати підрахунку голосів ВК складає протокол про результати виборів членів ОСС.
1.19.2. У протоколі про результати виборів членів ОСС зазначаються:
- загальна кількість виборців, включених до списків виборців;
- загальна кількість бюлетенів, виготовлених на замовлення ВК;
- загальна кількість бюлетенів, погашених до початку голосування;
- загальна кількість бюлетенів, наявних на початок голосування;
- загальна кількість бюлетенів, погашених під час голосування;
- загальна кількість невикористаних бюлетенів;
- загальна кількість бюлетенів, отриманих виборцями;
- загальна кількість бюлетенів, виявлених у виборчій скриньці;
- загальна кількість бюлетенів, які є недійсними;
- загальна кількість бюлетенів, врахованих під час визначення результатів виборів членів ОСС;
- прізвища, імена, по батькові кандидатів, обраних членами ОСС у кожному факультетському одномандатному окрузі.
Протокол підписується усіма членами ВК, присутніми на засіданні, та скріплюється печаткою.
1.19.8. Обраним вважається кандидат, який отримав найбільшу кількість голосів виборців.
1.19.4. Протокол про результати виборів до ОСС є підставою для прийняття ВК рішення про визнання студентів обраними членами ОСС.
1.19.5. Рішення ВК про визнання студентів обраними членами ОСС оприлюднюється на офіційному веб–сайті ОСС та в інші способи, визначені ВК, упродовж трьох днів з дня його прийняття.