ПРАКТИЧНА РОБОТА №3
Мета роботи: виконати комплексне креслення виглядів технічної деталі, які повинні знаходитися в проекційному зв’язку на всіх трьох площинах проекцій, побудувати необхідні прості розрізи та нанести розміри.
Завдання на практичну роботу:
1. Опрацювати нормативні документи, державні стандарти України (ДСТУ) та державні загальносоюзні стандарти (ГОСТ), а саме: ГОСТ 2.305-68 – «Зображення – види, розрізи, січення».
2. Уважно ознайомитися з конструкцією за її наочним зображенням і визначити основні геометричні тіла, з яких вона складається. Визначити, яке зображення деталі треба використати як головний вигляд (зображення, яке містить найбільш повну інформацію про форму і розміри предмета).
3. Накреслити три вигляди технічної деталі у масштабі 1:1 за даним наочним зображенням відносно до виконаних у додатку Г зображень з побудовою необхідних простих розрізів та нанесенням розмірів.
4. Виділити на аркуші паперу відповідну площу для кожного вигляду деталі. Нанести тонко олівцем усі лінії видимого і невидимого контуру, розчленувавши деталь на основні геометричні тіла. Усі елементи деталі повинні знаходитися в проекційному зв’язку на всіх трьох площинах проекцій. Цього досягають проведенням постійної прямої креслення – лінії під кутом 45º між горизонтальною і профільною проекціями (виглядом зверху і виглядом зліва).
5. Нанести всі необхідні виносні й розмірні лінії, проставити розмірні числа. Розміри елементів деталі потрібно наносити з урахуванням технології її виготовлення; розміри кожного елемента деталі проставляють лише на одному з виглядів.
6. Заповнити основні написи й перевірити правильність усіх побудов. Навести видимі контури деталі товстою основною лінією. Лінії проекційного зв’язку та лінії побудови на навчальному кресленні можна не видаляти.
7. Завдання практичної роботи 3 слід виконувати по варіанту, який вибирають згідно з порядковим номером списку студентів.
Оформлення креслень. Аркуш 3 контрольної роботи виконуються на форматі А3. Формат А3 в контрольній роботі розташовують горизонтально. Перш за все на аркуші необхідно накреслити рамку, яка обмежує робоче поле креслення. В межах робочого поля креслення в правому нижньому кутку аркуша викреслюють основний напис за ГОСТ.
Аркуш 3 містить завдання по темах: Точка та пряма. Площини та лінії. Методи проекцій. Система прямокутних проекцій. Проекції геометричних тіл. Побудова зображень на кресленнях: вигляди, розрізи, перерізи.