Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Технічне обслуговування генераторних установок і реле-регуляторів.




ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №17

Тема: Діагностування та технічне обслуговування автомобільного генератора за допомогою переносного приладу Є-214.

Мета: Вивчити методи і засвоїти практичні прийоми перевірки технічного стану і технічне обслуговування генератора без зняття його з автомобіля.

Матеріально-технічне оснащення: Автомобіль Wolkswagen Golf III (стаціонарна установка), прилад Є–214, набір інструменту водія, плакати.

Хід заняття:

1. Перевірка технічного стану генератора.

2. Перевірка технічного стану реле регулятора.

 

1. Перевірка технічного стану генератора.

1.1. Перевірити кріплення генератора, натяг і стан ременя приводу генератора. У разі потреби виконати необхідні кріпильні і регулювальні роботи.

1.2. Очистити генератор від бруду, перевірити надійність кріплення до нього дротів.

1.3. Підключити прилад Э–214до електроустаткування автомобіля. Для цього перемикач 12 напруги поставити в положення 12В, перемикач 4 — в положення 4, 6 або 8 залежно від кількості циліндрів двигуна, перемикач 10 — в положення "~Г", перемикач 11 в положення "Бат.Ст", ручку 8 повернути вліво (проти годинникової стрілки) до упору, перемикач 15 в положення "800А", від'єднати дріт від клеми "+" батареї і встановити виносний шунт "У-2", дріт під'єднати до іншого затиску шунта, потенційні виводи шунта з'єднати з приладом через роз’єм 13. Під'єднати дріт "ПР" до переривача, дріт "М" з'єднати з масою автомобіля, від'єднати привід від клеми "+" і приєднати дроти "ПР" і "Ш" відповідно до клем "+" і "Ш" генератора. Дріт "Я" не використовується.

1.4. Встановити перемикач силових ланцюгів в положення "-ГР=", перемикач вимірювальних ланцюгів встановити в положення "РН,ОТ", перемикач 15 в положення 40А навантажувальний пристрій вимкнути.

1.5. Запустити двигун і плавно збільшити частоту обертання і стежити за показами тахометра і вольтметра.

1.6. Відзначити число оборотів, при яких генератор збудитися до номінальної напруги. Частота обертання ротора генератора, - при початку збудження в холодному стані - 900/2100 об/хв, а в гарячому стані - 950/2200 об/хв (у чисельнику вказана частота обертання при роботі без навантаження, в знаменнику при роботі з навантаженням).

1.7. Якщо генератор не збуджується або працює не нормально, треба натиснути кнопку "Збудження". Якщо при цьому генератор не збуджується або працює не нормально це означає він не справний, а якщо генератор працюватиме нормально — несправний регулятор напруги.

1.8. Поворотом рукоятки регулятора реостата навантаження включити вантажний пристрій. При цьому амперметр указуватиме струм в зовнішньому ланцюзі генератора.

1.9. Поступово збільшувати струм навантаження генератора до номінального, підтримуючи напругу рівну номінальній, шляхом збільшення частоти обертання колінчастого валу двигуна. Частота обертання колінвала, при якій напруга і сила струму номінальні, повинна бути не більш допустимих значень для даної марки генераторної установки.

ПРИМІТКА: Для генераторної установки Г-250 номінальна сила випрямленого струму повинна залишати 28А, а напруга 14,2В.

2. Перевірка технічного стану реле регулятора.

2.1. Встановити перемикач силових ланцюгів приладу Е-214 в положення "Р".

2.2. Встановити частоту обертання і величину навантаження відповідною даному генератору (частота обертання 2200 об/хв, величина навантаження відповідає силі струму 28А).

2.3. За допомогою вольтметра визначити напругу, підтримуване реле регулятором, яке повинне відповідати допустимому значенню. У разі невідповідності реле регулятор несправний.

1 - амперметр; 2 - кнопка для включення схем перевірок конденсатора; 3 - комбінований вимірювач; 4 - перемикач тахометра; 5 - кнопка, що використовується при перевірці генераторів; 6 - вольтметр; 7 - контрольний розрядник з регульованим іскровим проміжком; 8 - рукоятка навантажувального реостата; 9 - кнопка ручного повернення біметалічного запобіжника; 10 - перемикач силових ланцюгів автомобіля; 11 - перемикач вимірювальних ланцюгів; 12 - перемикач напруги; 13 - джгут проводів для під'єднання приладу; 14 - роз'єм для підключення зовнішнього шунта при перевірці стартерів; 15 - перемикач сили струму.

Рис 17.1. Прилад Е-214

Технічне обслуговування генераторних установок і реле-регуляторів.

Сучасні генераторні установки досить довговічні і надійні при правильно­му догляді за ними під час експлуатації. Діагностування генератора охоплює такі операції: зовнішній огляд якоря, колектора, щіток; визначення частоти обертання генератора на початок і повну віддачу; перевірку температури його нагрівання; виявлення шумів і стукоту та перевірку стану деталей генерато­ра за допомогою спеціального обладнання. Особливу увагу при цьому треба приділяти щіткам, оскільки якість роботи генератора залежить від доброго контакту щіток із колектором. Причинами порушення контакту можуть бути забруднення колектора, спрацювання щіток і колектора, заїдання щіток у щіткотримачах, ослаблення пружин, які притискують щітки до колектора.

Під час роботи генератора поверхня колектора темнішає, набирає червону­вато-коричневого відтінку. Такий колір свідчить про справність генератора. Кольори мінливості і синюватий відтінок колектора з’являються в резуль­таті його перегрівання. У такому разі генератор треба старанно перевірити для з’ясування причини несправності. Забруднений колектор протирають чистою тканиною, намоченою в бензині. Підгорілу поверхню колектора зачи­щають скляним папером С-100. Не можна користуватися наждачною шкур­кою, оскільки наждачний пил, забиваючись у зазори між колекторними пластинками, спричинює коротке замикання секцій обмотки якоря. Дуже спрацьовані колектори проточують. Щітки, спрацьовані більш ніж наполови­ну або пошкоджені, заміняють новими. Перед установленням їх протирають по профілю скляним папером.

Причинами підвищеного нагрівання генератора (50 °С і вище) можуть бути надмірний натяг паса, спрацювання підшипників якоря, замикання в обмотці якоря або колектора. Температуру визначають спеціальними приладами (тер­мометрами) на дотик. Шуми і стукіт можуть бути спричинені спрацюван­ням підшипників, щіток, надмірним натягом паса та ін. Рівень шумів ви­значають на слух і за допомогою шумомірів.

У системі запалювання перевіряють такі прямі (структурні) діагностичні параметри: початковий кут випередження запалювання; кут випередження запалювання, що створюється відцентровим або вакуумним автоматом; кут повороту вала двигуна, що відповідає замкнутому стану контактів перерива­ча; зазор між контактами переривача; асинхронізм іскроутворення; зазор між втулкою і валиком розподільника високої напруги; радіальне биття кулачка переривача; електричну ємність конденсатора; електричний опір об­ моток котушки запалювання; пробивну напругу ізоляції проводів високої напруги; зазор між електродами свічки; вторинну електричну напругу; елект­ричний опір високовольтних проводів; електричний опір ізоляції свічки.

Технічне обслуговування генераторів змінного струмі не відрізняється від ТО генераторів постійного струму, за винятком профілактичних робіт на обслуговуванні випрямлячів (селенових і з кремнієвими діодами). У випрям­лячів можуть бути такі основні несправності: замикання на масу, порушення контакту з масою автомобіля, пробій селенових шайб або діодів, старіння випрямлячів. Для запобігання й усунення цих несправностей випрямлячі треба тримати в чистоті, не перегрівати, періодично продувати стиснутим повітрям (для видалення пилу) і перевіряти їхні кріплення.

Реле-регулятори обслуговують не менше двох разів на рік: очищають, пере­віряють технічний стан і в разі потреби регулюють зазори між контактами.

Перевірка технічного стану і технічне обслуговування генератора і реле-регулятора (регулятора напруги).

Перевірка обмотки збудження ротора

Обмотку збудження можна перевірити не знімаючи генератор з автомобіля, потрібно зняти тільки регулятор напруги разом з щіткотримачем. Зачистивши при необхідності шліфувальною шкуркою контактні кільця, омметром чи контрольною лампою перевіряють, чи немає обриву в обмотці збудження і чи не замикається вона з масою.

1,13 - кришки; 2 - затискач; 3 - випрямний блок; 4 - контактні кільця; 5 - щітки; 6 - щіткотримач; 7 - пружина; 8 - обмотка стартера; 9 - полюсні наконечники ротора; 10 - сердечник ротора; 11 - обмотка збудження; 12 - втулка; 14 - крильчатка; Ш - вивід обмотки збудження.

Рис. 17.2. Генератор Г-37. 3701:

 

Перевірка статора.

Статор перевіряється окремо після розбирання генератора. Виводи його обмотки повинні бути від’єднанні від вентилів випрямляча

В першу чергу перевірте омметром чи за допомогою контрольної лампи і акумуляторної батареї, чи немає обривів в обмотці статора і чи не замикаються її витки на масу.

Ізоляція дротів обмотки повинна бути без слідів перегріву, який відбувається при короткому замиканні в вентилях випрямляючого блоку. Статор з такою пошкодженою обмоткою потрібно замінити. А також, необхідно перевірити спеціальним дефектоскопом, чи немає в обмотці статора короткозамкнутих витків.

Перевірка знятого регулятора.

Регулятор знятий з генератора перевіряється по схемі.

Регулятор, який застосовувався до 1996 року краще перевіряти в зборі з щіткотримачем, так як при цьому можна зразу виявити обриви виводів щіток і поганий контакт між виводами регулятора напруги і щіткотримача. (Рис. 16.4)

Між щітками ввімкніть лампу 1 - 3 Вт, 12 В. До виводів „В", „Б" (якщо вони є) і до маси регулятора під'єднайте джерело живлення спочатку напругою 12 В, а потім напругою 15-16 В.

Якщо регулятор справний, то в першому випадку лампа повинна горіти, а в другому гаснути.

Якщо лампа горить в обох випадках, то в регуляторі пробій, а якщо не горить в обох випадках, то в регуляторі може бути обрив, або немає контакту між щітками і виводами регулятора напруги.

 

Після виконання лабораторної роботи студент повинен

Знати:

- прилади і обладнання для проведення діагностування, технічного обслуговування та ремонту генератора;

- принцип роботи та порядок підключення приладу Є-214;

- послідовність перевірки технічного стану генератора;

- несправності генератора, способи та методи їх усунення;

- правила техніки безпеки при роботи з електрообладнанням.

Вміти:

- за показами амперметра, або контрольної лампи визначати технічний стан генератора змінного струму;

- підключати прилад Є-214 до генератора;

- правильно в певній послідовності операцій проводити діагностування технічного стану генератора змінного струму;

- провести натяг пасу генератора.

Контрольні запатання

1. Яке призначення генератора.

2. За якими ознаками можна виявити несправність генератора?

3. Методи діагностування генераторних установок.

4. Основні несправності джерел струму.

5. Методи діагностування реле-регуляторів.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-03-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2176 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2387 - | 2336 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.