Лекція № 4 Правила біржової торгівлі
Поняття правил біржової торгівлі
Біржовий процес
Правила виставлення товарів на торги та зняття їх з біржових торгів.
Біржові жести
Поняття правил біржової торгівлі
Правила біржової торгівлі називають Регламентом біржі, до складу якого входить захист комерційних інтересів усіх учасників біржових торгів, створення умов для ефективної і чесної праці.
Основні розділи біржових правил:
а) Порядок проведення біржових торгів.
Біржовими сесіями називаються торги в офіційно відведений адміністрацією біржі час, упродовж якого учасники біржових торгів мають право укладати угоди.
Графік торгів складається з урахуванням режиму роботи інших бірж, які торгують аналогічними товарами. Це дає змогу учасникам торгів використовувати інформацію про ціни на інших ринках, проводити арбітражні операції.
Б) Види біржових угод.
Біржі визначають характер угод, які можуть укладатися на певній біржі. Так, наприклад, на біржах України укладаються угоди з реальним товаром, цінними паперами і ф’ючерсними контрактами. Біржі визначають стандартні контракти для кожного виду угод, обсяги угод, стандартні дані поставок.
В) Біржова інформація.
Точна, своєчасна, повна інформація про укладені угоди дає можливість проаналізувати стан ринку, прийняти правильне рішення.
Біржова інформація поділяється на поточну і вільну. Поточна інформація – це інформація про останні угоди, які були укладені на біржі. Подібна інформація потрібна для швидкого оцінювання зміни ситуації на ринку в поточний момент. На багатьох біржах ця інформація виводиться на електронних табло.
Комп’ютерами забезпечується інформація про:
- поточну ціну попиту;
- поточну ціну пропозиції;
- найвищу ціну поточного дня;
- ціну закриття попереднього дня;
- відмінність на конкретний момент останньої ціни і ціни відкриття;
- доходність на конкретний момент:
- обсяг зарезервованих у торговельній системі засобів;
- обсяг укладених на конкретний момент угод.
Інформація відображає кінцеві результати біржового дня. За результатами торгів їх учасники щоденно отримують інформацію про ціни угод – останню, мінімальну, максимальну; ціни заявок – максимальну купівлі, мінімальну продажу; ціни котирування на продаж і купівлю; середньозважену ціну; прибутковість до погашення; кількість укладених угод.
Г) Порядок взаємних розрахунків членів біржі та інших учасників біржової торгівлі.
Він визначається взаємними правами і обов’язками учасників торгів, забезпеченням захисту їхніх інтересів.
Системи розрахунків досить різноманітні. Їх відмінності пов’язані як з національними особливостями правил розрахунків, так і з особливостями організації розрахунків на конкретній біржі.
Наприклад, у США розрахунки здійснюються через національну клірингову корпорацію. Нормальний строк поставки в США становить п’ять робочих днів після укладення угоди.
д) Санкції та їх види до учасників членів біржі.
Випадки застосування:
- відмова від письмового оформлення біржової угоди;
- надання недостовірної інформації;
- невиконання біржового контракту;
- несплати оформленого біржового контракту;
- перешкоджання веденню торгів;
- неявка на торги, коли заявка подана.
Види:
- попередження;
- позбавлення права участі у торгах (на певний час або назавжди);
- відмова у реєстрації;
- штраф;
- призупинення або позбавлення членства на біржі.
На сучасних українських біржах оплата біржових контрактів проводиться через біржу до виконання контракту як продавцем, так і покупцем. Підставою для перерахування вартості контракту продавцю є акт прийняття здавання зазначеного у контракті товару, підписаний покупцем і продавцем, або письмова згода покупця на передплату. У випадку ненадання біржі акта прийняття здавання у визначені контрактом строки, кошти, що надійшли від платника, повертаються йому біржею протягом 2-х робочих днів.
При надходженні заяви від продавця про порушення покупцем умов контракту біржа може затримати на своєму рахунку гарантійний внесок і прийняти рішення протягом п’яти робочих днів про порядок вирішення суперечки.
У випадку невиконання контракту винуватець сплачує штраф у встановленому Біржовим комітетом (Радою біржі) розмірі на користь біржі та сторони, що потерпіла.
Керівники біржі несуть відповідальність за будь-яке порушення Правил біржової торгівлі відповідно до Положень про структурні підрозділи біржі та Посадових інструкцій.
Біржовими правилами забороняються наступні дії учасників-членів біржі:
- приховування, притримування членом біржі від відкритого ринку будь-якого розпорядження (доручення) на угоду чи її частину на свою користь чи на користь іншої особи;
- торгівля із самим собою без зміни права власності;
- торгівля брокером за власний рахунок до виконання розпорядження клієнта;
- порушення черговості виконання замовлень клієнтів, що мають рівні умови придбання товару.
Біржовий процес
Процес біржової торгівлі передбачає велику кількість операцій, зміст і порядок виконання яких залежать від багатьох чинників – спеціалізації біржі, її форми, особливостей біржового товару, рівня стандартизації, якості товару, досвіду організації біржових торгів тощо. Ці операції регламентуються правилами біржової торгівлі.
Біржовий процес поєднує п’ять операцій, що виконуються в такій послідовності:
- вивчення попиту і пропозицій товару за межами біржі та вихід брокера на біржу;
- узгодження умов угоди між брокером-продавцем і брокером-покупцем, укладання біржової угоди у процесі біржового торгу;
- оформлення та реєстрація біржової угоди, біржового контракту та розрахунок з біржею;
- розрахунок клієнта з брокером за здійсненою біржовою угодою;
- поставка та одержання товару, розрахунок за нього між клієнтами брокерів.
Біржові операції виконуються по-різному і в певній послідовності, деякі з них оформляються відповідними документами, що має важливе значення. Від ретельного оформлення документів брокерами та їх клієнтами залежить успіх усієї операції.
Підготовка біржових торгів починається з подання до інформаційно-довідкового відділу біржі офіційних письмових заяв за встановленою формою на продаж чи купівлю товару. Заяви складаються брокерськими фірмами, конторами, представленими на біржі.
Усі своєчасно подані заяви реєструються і вводяться в банк даних біржі. Подані заяви приймаються біржею тільки тоді, коли вони складені за встановленою формою і містять усю необхідну інформацію. У разі відсутності в заяві повної необхідної інформації вона не приймається біржею. Заяви, не подані в певний строк, до найближчих торгів не допускаються.
Приймання товарів та їх розміщення зумовлюється правилами біржової
торгівлі. Члени біржі пропонують свій товар після його безпосереднього огляду брокерами на підприємствах або на підставі представлених зразків чи опису. Товар заноситься в книгу обліку і в картку брокера «ями» тільки в разі гарантованої кількості товару на складах біржі, про що робиться відповідна помітка. У правилах біржової торгівлі також затверджується перелік товарів, які котируються на біржі. При відкритій біржі та обмеженій кількості учасників торгів переважає бартерний обмін.
Організація біржового залу – давно відпрацьована схема і практично однакова для всіх типів бірж світу. Як раніше, так і тепер, біржа є насамперед тим місцем, куди учасники ринку звертаються для здійснення тих чи інших комерційних операцій.
Існує дві групи робочих органів біржі: периферійні і центральні. Периферійні служби здійснюють обслуговування клієнтури на місцях. Центральні служби біржі знаходяться безпосередньо в головній будівлі. Для цих служб спільними є операційний зал, головні офіси брокерських фірм, реєстраційне бюро, інформаційна служба.
Біржові угоди щодо кожного товару здійснюються в окремих операційних залах. Інколи операційний зал поділений на спеціалізовані секції, де укладаються угоди на визначені товари і їх групи. В операційному залі торгівля ведеться, як мінімум, за чотирма секціями. Такий порядок характерний для бірж США. Наприклад, на Чиказькій товарній біржі в операційному залі знаходяться чотири секції, торгівля в яких ведеться спотовими і ф’ючерсними контрактами: на сільськогосподарську продукцію, іноземну валюту, облігації і дивіденди по акціях.
Секції операційного залу сплановані так, щоб максимально полегшити учасникам торгівлі техніку укладення угод. На біржах США спеціалізовані секції називаються пітами («ямами»). Це восьмикутна платформа із сходинками вниз до рівня операційної зали. Таке розташування дозволяє всім покупцям і продавцям бачити один одного. На європейських біржах місце ведення операцій іноді організовується у формі кільця (рингу), навколо якого розташовуються учасники торгівлі (Лондонська біржа металів). Біржове кільце – це не повністю замкнута кругова арена з підвищеними кількома рядами. Такий принцип будови біржового кільця дає змогу добре бачити учасників торгу ведучому, своєчасно фіксувати їх реакцію при появі біржового товару, що виставляється на продаж, і ціни на нього. На сьогодні
в українських бірж поки що немає спеціально будованих залів для проведення біржових торгів.
У центрі чи збоку кільця, або «ями» є підвищення, на якому знаходяться працівники біржі, які реєструють біржові угоди і ціни.
Головні офіси брокерських фірм часто знаходяться не в головній будівлі біржі, а в самостійних будівлях. У цьому разі в приміщенні біржі у них, як правило, є визначені службові майданчики, які займають співробітники брокерських і комісійних домів.
У біржовому кільці («ямі») торгівля здійснюється у встановлений час, який називається біржовою сесією, за чітко встановленими правилами. Біржова сесія обмежена часом, її початок і кінець чітко фіксовані і, як правило, зазначаються дзвінками.
Встановлений час біржової сесії – не просто організаційний момент. Він має важливе значення. Для кожного товару на біржі встановлюється свій графік, враховуючи режим роботи інших бірж (національних та іноземних), що торгують цим товаром.
Самі торги на біржах проводяться два рази на день. В середині сесії часто виділяють періоди по 30-40 хв., між якими існує 5-10 хвилин перерви.
Сучасні вчені виділяють три методи ведення біржових торгів:
- публічний, за яким угоди укладаються шляхом викриків, що іноді дублюються жестами;
- торгівля «шепотінням» використовується тільки в практиці окремих бірж Японії, Південно-Західної Азії;
- електронно-біржові торги.
Практика публічних біржових торгів заснована на принципах подвійного аукціону. В торговий зал біржі допускаються тільки уповноважені представники:
- зареєстровані брокери;
- службовці біржі;
- уповноважені відвідувачі;
- представники преси.
Брокери мають зареєструватися в реєстраційному комітеті біржі членами біржі, які вирішили їх найняти. Реєстрація означатиме право на торгівлю в торгових секціях – «ямах» і отримання комісійних за укладення угод. Кожному члену тут дозволяється мати двох брокерів у кожній товарній секції.
Усі торги товарами можуть проводитися лише учасниками, зареєстрованими на біржі, які укладають угоди купівлі-продажу товарів від імені клієнтів або за свій власний рахунок на біржі.
Усі ціни на товари встановлюються угодою між брокерами в товарній секції.
Біржа не повинна контролювати ціни або маніпулювати ними.
За три дні до торгової сесії продавець або покупець дає брокеру замовлення.
Брокер перевіряє всю інформацію, подану в замовленні. Він вимагає перевірки фінансового стану клієнта та перевірки товару за стандартами якості. Якщо брокер дає згоду представляти клієнта, то клієнт дає брокерові доручення в письмовій формі на право діяти від імені клієнта біржі. Крім того, клієнт переводить на банківський рахунок (у розрахунковій палаті біржі) гарантійний внесок (або «маржу»), який становить не менше 3% від оціненої вартості товару за повною сукупною ціною купівлі або продажу через біржу. Цей відсоток погоджується між клієнтом і брокером. Не пізніше, ніж за день до початку торгів, брокер отримує від клієнта підтвердження (копію платіжного доручення) про перерахування грошей. Продавець пропонує розмір ціни і обговорює з брокером мінімальну ціну продажу. Покупець пропонує ціну, за якою він зможе купити товар, а також максимальний її рівень. Клієнт має розробити альтернативні умови контракту.