ОБЛАДНАННЯ ТА ПРОПОНУЄМІ ЗАСОБИ ПО ПІДВИЩЕННЮ
Зносом називається зміна розмірів, форми, маси або стан поверхонь заготівки в слід чого руйнування поверхонь шару заготівки при терті. Знос є основною причиною виходу із ладу більшість деталей і вузлів металургійного обладнання.
У період експлуатації металургійного обладнання зустрічаються різні види фізичних зносів: пластичні деформації і злами, ерозійно - кварционі, корозія, корозійно-механічні ушкодження. Зламом називається руйнування деталі, що викликається низькою якістю матеріалу, дефектами виготовлення, порушення прищепив експлуатації, випадковими механічними пошкодженнями та іншими факторами. За характером навантажування деталі розрізняють статичні і стомлюючи злами.
Статичні злами виникають під дією різних короткочасних навантажень (наприклад, обрив штанги великого конуса при вибухах газу в між конусному просторі, поломка деталей обтискних станів під час прокатки й порізки охолодженого метала). Ці злами в залежності від швидкості навантаження і вихідної структури матеріалу можуть бути в'язкими і крихкими.
Стомлюючими злами, виникають під дією циклічних навантажень, бувають різними за зовнішнім виглядом, проте всі вони починаються
з не великим тріщін, які, збільшуючись, повністю руйнують деталі. Корозійні пошкодження являють собою процес руйнування деталей внаслідок хімічного або електрохімічної взаємодії з навколишнім середовищем. Народження хімічного походження виникають в електрично нейтральних середовищах при реакціях між матеріалом деталей і активно складової зовнішнього середовища (наприклад, кисень, сірчастий газ). В результаті утворюються нестійкість плівки окислів, руйнування яких під дією робочих зусиль проводить до зміни геометричних розмірів деталей. Корозійні пошкодження електрохімічними потенціалами.
В моєму механізмі найбільш зношуємі деталі: вал, муфта зубчата, підшипники електродвигуна.
Найбільш поширеними дефектами валів є: знос поверхонь цапф, який призводить до зміни їх діаметрів і форми, а також до появи подряпин і задирів; знос, зминання, зріз і викришування робочих поверхонь шпонкових пазів і різьби.
Найбільш поширеними дефектами муфт є: наявність тріщин, стирання зубців і втулок муфт.
Найбільш поширеними дефектами шестерні є: стирання робочих поверхонь зубців які виникають в результаті нормального або прогресивного зносу і призводить до поступового кривлення робочого профілю зуба, викрашування робочих поверхонь зубців, задирання зуба.
Загальними мірами боротьби зі зношуванням:
1) вірне конструювання вузла тертя;
2) вірний підбір матеріалів тертьових поверхнонь;
3) забезпечення обробкою, високу твердість та чистоту поверхонь тертя;
4) обробка тертьових поверхонь;
5) використання відповідних мастил;
6) вірна експлуатація обладнання.