З погляду розвитку туризму Нова Зеландія — одна з найпривабливіших країн світу. Справді, не багато знайдеться земель, де чудові пляжі обрамлені пальмовими гаями, з яких відкриваються захоплюючі краєвиди на засніжені вершини. Небагато можна знайти у світі країн, де пляжний сезон збігається з гірськолижним. Тільки тут потужні льодовики органічно співіснують із долинами гейзерів.
Нова Зеландія — країна вулканів, яких тут величезна кількість. На вершинах багатьох з них для туристів облаштовані спеціальні оглядові майданчики, з яких відкриваються приголомшливі краєвиди високих гір, Тихого океану і Тасманового моря.
Країна знаходиться на двох основних островах — Північному та Південному і простяглася з півночі на південь майже на 1700 км. Клімат переважної частини країни субтропічний, на півдні — помірний. Північний і Південний остови відокремлені протокою Кука (ширина 25—150 км). Найвищою точкою країни є гора Кука (3764 м).
Віддаленість і відірваність від іншого світу витворили в Новій Зеландії унікальний рослинний і тваринний світ. Тому тут майже 75 % рослин і 93 % птахів є ендеміками.
Туристи, які неодноразово відвідали Нову Зеландію, стверджують, що ця країна відрізняється від подібних тим, що завжди інша. Будь-який мандрівник кожен раз знаходить щось нове, незвідане і неповторне. Північний острів — це гори, гейзери, теплі грязьові ванни, чудові пляжі та безкраї смарагдові луки. В цій частині країни туристи відвідують національний парк Тонгариро, чудовий ботанічний сад у Веллінгтоні і музеї в Окленді, серед яких виокремлюється відомий Меланезійський музей.
Південний острів певною мірою нагадує Норвегію: тут є фіорди, льодовики, бурхливі гірські річки надзвичайної чистоти, де водиться форель, гострі піки гірських систем і непрохідні ліси. Будь-кого вразить грандіозний льодоспад Гохшреттера. Місцеві жителі називають його "крижаною Ніагарою". Висота падіння застиглої у кризі води досягає 1 км. Важко знайти ще десь у світі кращі умови для любителів риболовлі, плавання на плотах і каное, мандрівок на велосипедах.
Новозеландська культура — це поєднання традицій британських поселенців з культурою корінних жителів маорі (14,5 % усього населення) і переселенців з різних островів Тихого океану (5,6 % населення країни). Особливо цікавить туристів багата і розмаїта традиційна культура маорі: неповторне мистецтво вирізьблення по дереву й інших природних матеріалах, плетиво, мистецтво татуювання, легенди, міфи і сказання, групові танці та бойові ритуали.
Хоча Нова Зеландія молода країна, та вона вже має власні традиції. Новозеландці незалежно від расової приналежності чи походження охоче називають себе "ківі". Вся сукупність місцевих національних культурних деталей отримала назву "ківіана". Ківі — це ендемічний птах Нової Зеландії, який не вміє літати, і національний фрукт, виведений у цій країні, нині відомий скрізь. Сьогодні важко повірити, що ще в 70-ті роки XX ст. відкритий у Великій Британії ящик з ківі митники прийняли за бойові гранати. Плантації цього диво — фрукта в Новій Зеландії розміщені повсюдно.
У Новій Зеландії вдаються до різних засобів, щоб збільшити потік туристів. Одним з них була девальвація місцевої валюти вдвічі до долара США, що створило психологічні умови для поїздок туристів до цієї віддаленої країни. Практичних американців приваблює те, що нині на їхні гроші в Новій Зеландії можна отримати товарів і послуг вдвічі більше.
Головним об'єктом туризму в Новій Зеландії є Роторуа — геотермальний курорт на березі однойменного озера, де з-під землі б'ють джерела цілющої мінеральної гарячої води. Тут же знаходиться Інститут маорі, у якому можна познайомитися з культурною спадщиною корінних жителів країни маорі.
Роторуа пропонує туристам неповторний концерт маорі, який є заворожуючою полінезійською виставою" сафарі на джипах по схилах вулканів, вертольотні мандрівки до кратера згаслого вулкана Таравера, полінезійські ванни з гарячими мінеральними водами, озерну форелеву риболовлю. Тут влаштовують навіть шоу — стрижки овець на традиційній новозеландській фермі.
Роторуа відомий своїми катаннями з гір на спеціальних спортивних снарядах, схожих на бобслейні жолоби. Чудова гірська річка зі стрімкими берегами тут пристосована для катання на швидкісних катерах і спуску вниз у спеціальному прозорому човні — снаряді.
У Роторуа знаходиться також пізнавальний парк розваг "Агродем", парк диких тварин Нової Зеландії та форелева ферма. Окремим об'єктом туризму є канатна дорога "Скайлайн — Скайрайд".
"Полінезійські терми" Роторуа є величезним комплексом різноманітних гарячих ванн. Тут є загальні купальні, купальні в невеликих природних заглибинах у скелях, які заповнені гарячою мінеральною водою з термальних джерел. Можна замовити навіть персональну купальню, також є сімейні купальні, радійові ванни, масаж.
За 24 км від Роторуа знаходиться менш відоме туристам, але ще мальовничіше місце — долина гейзерів Ванотапу, Тут розташовані чудові вулканічні озера в смарагдовому оздобленні пишної новозеландської природи. Особливо вартий уваги круїз озером Ротомахана. Цей витвір вулкана оточений дуже гарними стрімкими берегами.
Цікавими об'єктами туризму є поховане виверженням вулкана в 1886 р. маорійське село та маорійський ринок у селі Тамаки.
Країна площею лише 270 тис. км2 має 12 національних парків, 2 морські парки і понад 150 природних резерватів.
У столиці Веллінгтоні (170 тис. жителів) об'єктами туризму є Національний музей, Національна художня галерея, Морський музей, зоопарк і ботанічний сад. В Окленді (колишня столиця), крім уже згаданого Меланезійського музею, є Військовий музей, Художня галерея, зоопарк і ботанічний сад.
Розвиток глобальної транспортної інфраструктури і зростання загального добробуту населення світу неодмінно "відкриють" Австралійсько-Океанійський макрорайон для масового туризму. Однією з найпривабливіших його територій буде Нова Зеландія.
Висновки
З погляду розвитку туризму Нова Зеландія — одна з найпривабливіших країн світу. Не багато є держав на нашій планеті, де пляжний сезон збігається з гірськолижним. Вулкани і гейзери тут органічно поєднуються з потужними гірськими льодовиками.
Заважає розвиткові іноземного туризму велика віддаленість Нової Зеландії від Європи, США та Японії і мала обізнаність туристів із цих країн з природними й історико-культурними принадами Нової Зеландії.
Головним об'єктом туризму Нової Зеландії є Роторуа — геотермальний курорт на березі однойменного озера, де з-під землі б'ють джерела цілющої мінеральної гарячої води. Тут же знаходиться Інститут маорі, у якому можна познайомитися з культурною спадщиною корінних жителів країни маорі.
Розвиток глобальної транспортної інфраструктури і зростання загального добробуту населення світу неодмінно "відкриють" Австралійсько-Океанійський макрорайон для масового туризму. Однією з найпривабливіших його територій буде Нова Зеландія.