Якщо у заяві не зазначено мету відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження або відомості, необхідні для їх відновлення, суд постановляє ухвалу про залишення заяви без руху, якою встановлює заявникові строк, необхідний для усунення цих недоліків.
Якщо мета звернення до суду, зазначена заявником, не пов'язана із захистом його прав та інтересів, суд своєю ухвалою відмовляє у відкритті провадження про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження або залишає заяву без розгляду, якщо провадження було відкрито.
1. Коментована стаття регулює прийняття судом рішень щодо відкриття та руху провадження за заявою про відновлення втрачених матеріалів залежно від змісту поданої заяви.
2. Частина 2 ст. 527 КПК встановлює, що однією із обов'язкових вимог до змісту заяви є зазначення мети відновлення втрачених матеріалів провадження. Отже, якщо у заяві не зазначено мету відновлення провадження або відомості, необхідні для їх відновлення, це створює підставу для постановлення ухвали про залишення заяви без руху і встановлення строків для усунення цих недоліків. Виходячи із загальних правил судочинства, якщо заявник у встановлений ухвалою строк усуне недоліки, заява вважатиметься поданою в день її першого подання до суду; в іншому разі вона вважатиметься такою, що не подана, і має бути повернута заявникові.
3. У разі, якщо заяву подають близькі родичі померлого обвинуваченого на підставі ст. 525 КПК, мета звернення може бути лише одна - реабілітація обвинуваченого, який помер. В усіх інших випадках мета відновлення втрачених матеріалів повинна бути викладена у цілком конкретній формі. Більше того, як випливає з ч. 2 коментованої статті, мета звернення має бути пов'язана із захистом власних прав та інтересів заявника; звернення із завою про відновлення матеріалів як асііо рориіагік чи з іншою метою, що не пов'язана із захистом прав заявника, матиме наслідком відмову у відкритті провадження або залишення заяви без розгляду, якщо провадження було відкрито.
Стаття 529. Підготовка заяви до розгляду
Одержавши заяву про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження, суддя вживає заходів для одержання від прокурора відомостей та копій відповідних процесуальних документів, які стосуються відновлюваних матеріалів.
_____________________________________________________________ 1059
Коментована стаття визначає дії судді, які передують розгляду заяви про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження.
1. Вираз «суддя вживає заходів» означає, що суддя у будь-якому разі має здійснити ті дії, про які йдеться у статті, незалежно від свого бачення перспектив та результативності цих дій. Такий підхід видається цілком розумним, адже суддя не завжди може заздалегідь передбачати, які відомості чи документи є у розпорядженні прокурора і як такі дані можуть сприяти відновленню втрачених матеріалів.
2. Ця стаття не конкретизує, які саме заходи має вжити суддя для одержання від прокурора зазначених у статті відомостей. Не визначається й форма цих заходів. Така гнучкість формулювання дозволяє судді на власний розсуд обирати найбільш прийнятні й ефективні засоби отримання необхідної інформації, виходячи з конкретних обставин, характеру та обсягу матеріалів, що мають бути відновлені, тощо.
3. Стаття 529 уповноважує суддю одержувати від прокурора значно ширший обсяг інформації, ніж власне копії документів відновлюваного провадження, адже у статті йдеться про відомості та копії документів, які стосуються відновлюваних матеріалів, а не про копії матеріалів самого відновлюваного провадження. Таким чином, суддя має вжити заходів для отримання від прокурора будь-яких даних, що, на думку судді, сприятимуть ефективному розгляду
^заяви про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження.
Стаття 530. Судовий розгляд
1. Під час судового розгляду суд використовує ту частину матеріалів кримінального провадження, що збереглася, документи, видані фізичним чи юридичним особам до втрати матеріалів кримінального провадження, копії цих документів, інші довідки, папери, відомості, які стосуються мі.. 11. і провадження.
2. Суд має право допитати як свідків осіб, які були присутніми під час вчинення процесуальних дій, осіб (їх представників), які брали участь у судовому розгляді, а в необхідних випадках - осіб, які входили до складу суду, що здійснював судовий розгляд, а також осіб, які виконували судове рішення.
1. Ця стаття встановлює процедурні правила розгляду судом заяви про підновлення втрачених матеріалів провадження та визначає джерела інформації, яку необхідно дослідити для відновлення втрачених матеріалів провадження.
2. Розгляд заяви про відновлення втраченого судового провадження здійснюються в судовому засіданні. Під час розгляду суд досліджує (за наявності) ту частину провадження, що збереглася; документи (або їх копії) з матеріали! провадження, видані громадянам та юридичним особам до того, як матеріали провадження були втрачені; інші відомості і документи, що так чи інакше стосуються відновлюваного провадження і можуть сприяти заповненню Інформаційних прогалин при його відновленні.
1060 _______________________________________________________________,
3. Суд може визнати за доцільне і наділений правом допитати як свідків осіб, які в силу своєї причетності до відновлюваного провадження можуть володіти інформацією, корисною для його відновлення. Такими особами є: всі особи, що були присутніми при вчиненні процесуальних дій (тобто не тільки учасники процесуальних дій у вузькому сенсі); фізичні особи та представники юридичних осіб, що брали участь у судовому розгляді; особи, які входили до складу суду, що здійснював судовий розгляд у провадженні, матеріали якого втрачено; особи, які виконували ухвалене у межах провадження, що відновлюється, судове рішення. Останні дві категорії свідків законодавець виокремлює, зазначаючи, що вони можуть бути допитані у необхідних випадках. Щоправда, при цьому стаття не конкретизує, які саме випадки є необхідними, надаючи суду можливість приймати відповідне рішення на власний розсуд.
Стаття531. Судове рішення
1. На підставі зібраних і перевірених матеріалів суд постановляє ухва-
р лу про відновлення матеріалів втраченого кримінального провадження